ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک اکستازی | تاثیرات بلند مدت اکستازی بر مغز و حافظه

راه های ترک اکستازی کدامند؟ قرص اکستازی نوعی ماده شیمیایی است که توهم زا میباشد. این قرص با نام قرص عشق کریستال یا طاعون یکی از خطرناک ترین قرص های روانگردان در جهان است که جز مواد اعتیاد آور شناخته شده است. متاسفانه برخی از شرم آنها این قرص را برای شادی و لذت استفاده می کند اما نمی داند که چه عوارض ناخوشایندی می تواند داشته باشد.  برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

تماس با مشاور


قرص اکستازی

اکستازی نوعی ماده روانگردان با ساختار شیمیایی همانند ترکیبات آمفتامین ها است و به صورت مصنوعی در آزمایشگاه های غیر قانونی تهیه می شود. این ماده به صورت قرص کپسول پودر استنشاقی و برچسب های پوستی است و نیمه عمر آن با توجه به میزان و مدت زمان مصرف و سرعت متابولیسم بدن بین ۳ تا ۲۴ ساعت است. این قرص باعث توهم از بین رفتن قدرت تشخیص زمان و مکان در فرد مصرف کننده و ایجاد لذت های کاذب و هیجانات شدید و انرژی می شود.

طبق مطالعات انجام شده قرص اکستازی با تاثیر مستقیم روی نورون های عصبی مغز ماندگاری و تاثیری بین ۷ تا ۲۴ ساعت دارد که تنها ۱۵ دقیقه بعد از استفاده این تاثیرات در بدن فعال می گردد. متاسفانه در سال های اخیر در کشور ایران مصرف قرص اکستازی به شدت در بین نوجوان ها و جوان ها مخصوصاً در مهمانی های شبانه و غیر مجاز رایج شده که با سوء مصرف آن فرد نه تنها دچار عوارض و پیامدهای خطرناک روانی و جسمی شده بلکه دچار اعتیاد هم می شود.

نشانه های سوء مصرف اکستازی

هر چند این قرص به صورت پودر و مایع وجود دارد اما افراد اکستازی را به شکل کپسول یا قرص مصرف می کنند. کسانی که اکستازی مصرف می کنند نشانه هایی همچون تعریق، لرزش، تاری دید، فشار دادن غیر عادی فک ها، گرفتگی عضلات، مسمومیت، بالا رفتن دمای بدن، اختلال بصری، تشنگی مفرط، بیماری های کلیوی، بیماری های قلبی و عروقی، از دست دادن هوشیاری و کما و حالت تهوع و حتی مرگ را تجربه خواهند کرد.

تاثیرات روانی ناشی از مصرف این قرص بیشتر از عوارض جسمانی آن است که می‌توان به عواملی همچون اختلالات خواب، احساس گیجی، افسردگی، اضطراب و میل به مصرف مجدد اشاره کرد. بهتر است بدانید که روش ترک قرص اکستازی یک روزه اتفاق نمی‌افتد و تنها با مصرف دو یا سه بار قرص اکس صدماتی به نورون های عصبی مغز وارد می‌شود که حتی تا ۷ سال بعد از آن در بدن باقی می ماند.

 

تاثیرات بلندمدت اکستازی

پژوهشگران همچنان روی اثرات درازمدت اکستازی تحقیق می کنند.  انستیتو ملی سلامت روان با مطالعه روی کسانی که اکستازی مصرف کردن و آن را ترک کرده بودند متوجه شدند که مغز این افراد با اآسیب هایی در بخش‌های مربوط به خواب یادگیری و یکپارچه‌سازی هیجانات روبرو شده است و این نتایج نشان دهنده آن است که مصرف اکس می تواند با تخریب قسمت های مختلفی از مغز سبب اختلال هایی همچون اضطراب، افسردگی، از دست دادن حافظه، بیماری آلزایمر و سایر بیماری‌های عصبی روانی در آینده شود.

تاثیرات سوء مصرف این ماده به اندازه ای مضر است که احتمال دارد در فرد باعث ایجاد پارانویا یا حملات جنوبی و توهمی میشود تاثیراتی که شاید برای همیشه در فرد باقی بماند و به هیچ وجه از بین نرود. اکس مانند دیگر انواع مواد مخدر و اعتیاد آور باعث تضعیف سیستم ایمنی بدن می شود و آسیب پذیری در برابر بیماری های ویروسی و عفونی به شدت بالا می برد. علاوه بر آن ارگان هایی که کار دفع سموم بدن مانند کلیه و کبد را به عهده دارد دچار آسیب های جبران ناپذیر می شوند.

اثرات بلند مدت بر حافظه

نتایج دیگر نشان می‌دهد که اکستازی می تواند تاثیرات بلند مدتی روی قسمت هایی از مغز که مسئول تفکر و تقویت حافظه هستند ایجاد کند. تحقیقاتی که روی حیوانات صورت گرفته نشان داده که تزریق اکستازی در بدن حیوانات در طول چهار روز صدمات مغزی در آنها ایجاد می کند که اثر آن بعد از ۶ یا ۷ سال بعد مشخص می شود. همچنین مطالعات نشان دادند که بعضی سلول‌های آسیب‌دیده مغز بعد از قطع مصرف اکستازی رشد کرده و دوباره ساخته میشود اما این رشد در همان قسمت پیشین صورت نمی گیرد بلکه در جای دیگر رشد فزاینده پیدا می‌کند که هرگز کارکرد قبلی خود را نخواهد داشت.
ترک اعتیاد  اکستازی

این حالت مانند قلمه زدن شاخه یک درخت در جای دیگری است. هرچند این شاخه هنوز زنده است اما نمی تواند به اندازه درخت پیشین میوه دهد. اگرچه مطالعاتی روی انسان ها هنوز انجام نشده اما می تواند هشداری برای تاثیرات جبران ناپذیر و بلند مدت اکستازی روی مغز انسان هم باشد.

ترک اکستازی |تاثیرات اکستازی روی مغز

تحقیقات نشانگر آن است که مصرف اکستازی حتی در یک دوره کوتاه مدت و موقتی آسیب های جدی و مخربی طولانی مدتی در مغز انسان ایجاد می کند. تاثیرات آغازین خود بر مغز را با تاثیر بر نورونهایی اعمال می‌کند که از انتقال دهنده عصبی به نام سروتونین برای ارتباط با سایر قسمتهای سیستم عصبی استفاده می‌کنند. سروتونین نقش مهمی در تنظیم حالت خلقیات افراد پرخاشگری فعالیت جنسی حافظه خواب یادگیری حساسیت به درد و اشتها دارد که استفاده زیاد از اکستازی یا حتی اعتیاد به آن می تواند باعث تخریب و از بین رفتن سلول های ترشح کننده سروتونین گردد.

آسیب به این سلول‌ها باعث اختلال در عملکرد های بدنی می شود. همچنین اکستازی ساختار شیمیایی همانند آمفتامین ها دارد و قادر است سبب تخریب نورون‌هایی در مغز شود که دارای ناقل شیمیایی دوپامین هستند.

صدمه به این دوران ها و کاهش دوپامین سبب اختلالات حرکتی در فرد می‌شود که بیماری پارکینسون را ایجاد می کند. مشخصه این اختلال عدم هماهنگی حرکتی و رعشه می باشد که می تواند در نهایت تبدیل به فلج شود. تحقیقاتی که در موسسه ملی مصرف مواد انجام شده نشانگر آن بود که مصرف مزمن اکستازی می‌تواند به عوارض مخرب در حافظه دیداری و کلامی فرد منجر شود که حتی بعد از قطع مصرف آن این ماده پایدار می شود. آسیب به سایر کارکردهای شناختی همچون ناتوانی در استدلال کلامی و توجه پایدار هم مشاهده شده است.

 

سوء مصرف اکستازی

اکستازی معمولاً با داروهای دیگر همچون آمفتامین ها و کتامین ترکیب میگردد. علاوه بر این اکستازی با مواد مخدر دیگری مانند کوکائین ال اس دی یا ماری جوانا ترکیب می شود تا فرد نشئگی متفاوتی را تجربه کند یا لذت و سرخوشی و اثرات خوشایند ناشی از مصرف اکستازی را به شدت بیشتری حفظ کند. تشخیص دادن اینکه واقعا چه موادی در کپسول اکستازی وجود دارد سخت است.

دشوار بودن تعیین خلوص اکستازی از عواملی است که افراد را با مواد دیگر ترکیب می‌کند و به فروش می رسانند. مولی نام رایج دیگری است که برای اکستازی استفاده می‌شود و معمولاً به صورت پودر کریستالی خالصی اشاره می کند که به صورت کپسول به فروش میرسد. خیلی از مصرف کنندگان نمی دانند که آنچه به عنوان کپسول اکستازی دریافت می‌کنند به جای اکستازی دارای کاتینون های صنعتی یا نمک حمام می باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مواد مخدر کلیک کنید.

ترک اکستازی |سم زدایی قرص اکستازی

مصرف اکستازی در بلند مدت سبب می‌شود که مغز برای عملکرد عادی خود به آن وابسته شود. از این رو هنگامی که فرد مصرف اکستازی را متوقف می‌کند سعی می‌کند تا به عملکرد عادی در غیاب اکستاسی عادت کند. بیمار در این دوره بازآموزی مغز با نشانه های ترک اعتیاد مواجه می شود. سم زدایی مرحله نخست ترک اعتیاد قرص اکستازی میباشد. بیماران در مرحله سم زدایی اثراتی همانند اضطراب، علائم افسردگی و میل زیاد و غیر قابل کنترل به مصرف را دارند که معمولا عکس تاثیرات خوشایند ناشی از مصرف اکستازی است.

نشانه هایی که در پی قطع مصرف آشکار می‌شوند معمولاً روانی هستند هرچند بیماران دچار عوارض جسمانی هم می شوند. نشانه های دقیق و مدت زمان استمرار آنها در همه بیماران همانند است. عواملی همچون تحمل بدن در برابر اکستازی، تناوب مصرف مدت زمان مصرف و متابولیسم و وضعیت سلامت عمومی بیمار بر نشانه های ترک اعتیاد تاثیر گذار هستند.

 

اکستازی چگونه مصرف می شود؟

اکستازی غالباً به صورت قرص یا کپسول است که از راه دهان استفاده می شود. این قرص احتمال دارد به رنگ های شکل های مختلفی در بازار به چشم خورد. این ماده همچنین می‌تواند به صورت پودر در دسترس افراد باشد که شاید برخی اوقات به صورت استنشاقی و یا ندرتاً به شکل تدخینی یا کشیدن مورد مصرف واقع شود اما تزریق این ماده بسیار نادر است. اکستازی معمولاً در مهمانی های شبانه در بین جوان ها و نوجوانان که اصطلاحاً به آن کنسرت راک گفته می شود و شرکت کنندگان آن ساعت های طولانی با موسیقی و رقص نور می رقصند استفاده می شود. همچنین درمورد اعتیاد در نوجوانان بخوانید.

اکستازی معمولا با موادی همچون هروئین و شیشه مصرف می شود. از این رو کسی که به مصرف این ماده رو می آورد و یا فردی که به صورت دائم در محیط هایی هست که اکستازی در انجا توزیع می‌شود به صورت وسیع در معرض سایر مواد مخدر و خطر سوء مصرف انواع مواد قرار می‌گیرد. این را بدانید که این ماده به ندرت با الکل و مشروبات الکلی استفاده می شود چرا که اعتقاد بر آن است که الکل تاثیرات قرص را کم می کند.

اکستازی به راحتی قابل سنتز است و فورا خود را به مغز میرساند و تاثیرات خود را اعمال میکند. تاثیرات این قرص بین ۲۰ تا ۹۰ دقیقه بعد از مصرف آشکار می شود و دو تا سه ساعت در یک حد حفظ شده و بعد افت میکند. کسی که این مواد را مصرف می‌کند احساس افزایش اعتماد به نفس سرخوشی و گرایش به این مواد محرک پیدا می‌کند اما بعد از چند بار مصرف تمام این حالت‌ها جای خودشان را به مشکلات مغزی می دهند. یکبار مصرف این قرص می‌تواند فرد را دچار اختلال و مسمومیت کند و در نتیجه خطر ایست قلبی و مرگ ناگهانی را بالا میبرد.

 

چرا افراد به مصرف اکستازی رو می آورند؟

روانشناسان اعتقاد دارند در کل دنیا افراد محروم و کسانی که با تحقیر و تبعیض مواجه هستند و یا کسانی که فاقد آینده روشن هستند و همچنین جوانانی که در خانواده های سخت گیر و انعطاف نا پذیر زندگی می کنند و امکانات شغلی و تفریحی خوبی ندارند بیشتر به مصرف مواد گرایش پیدا می کنند. دلایل زیادی برای آغاز مصرف قرص اکس در جوان ها و نوجوان ها وجود دارد اما یکی از اساسی‌ترین آنها تصور و نگرش های نادرست افراد نسبت به این ماده می باشد مخصوصا آنها که در محافل آن را به عنوان قرص های شادی بخش می شناسند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آزادی فرزندان در خانواده کلیک کنید.

خیلی از جوان‌ها به این علت که فکر میکنند مصرف اکستازی لذت بخش باشد برای فرار از تنهایی و یا مشکلات خاص این دوران به مصرف آن روی می‌آورند. در این بین گروه همسالان مهمترین دلیل مصرف مواد را تشکیل می دهند و گروه عمده ای از مصرف کنندگان اکستازی به علت آنکه تصمیم فشار همسالان می شود این ماده را استفاده می کنند.

اثرات اولیه مصرف اکستازی معمولاً ۴ تا ۶ ساعت در بدن باقی می ماند. این افراد بعد از مصرف اکستازی به احساسات مثبتی رسیده و رفتارهای اجتماعی از خود بروز می دهد که در وضعیت طبیعی اینگونه نبوده اند. آنها بسیار با دیگران همدلی می کنند و تمایل فوق العاده برای لمس یا بوسیدن دیگران نشان می‌دهند. این افراد بسیار آرام و  مطیع احساسات هستند و نیاز کمی به خواب و غذا دارند و ممکن است ساعت ها بدون وقت و احساس بی حوصلگی تشنگی و گرسنگی به فعالیت‌های سخت بپردازند. از دیگر نشانه های آن ها انرژی بسیار بالا و افزایش صمیمیت با دیگران است.

 ترک اکستازی

ترک اکستازی

ترک اکستازی مانند سایر مواد روانگردان نیاز به متخصصان باتجربه دارد. کسی که به اکستازی وابستگی دارد در صورت نرسیدن این ماده به بدنش دچار حالات محرومیت میگردد و نشانه‌هایی همچون افسردگی، احساس از دست رفتن شخصیت، بی ثباتی عاطفی، بی قراری و خستگی در او بروز پیدا می کند. به علت آنکه اعتیاد ناشی از مصرف اکستازی جنبه های روانی و عاطفی دارد دریافت و حمایت و مشاوره از سوی روانشناسان و متخصصان نقش زیادی در ترک و پیشگیری از مصرف دوباره آن دارد. برنامه‌های توانبخشی روانکاوی هم این شرایط را گزارش می کنند. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

از این رو شما نه فقط به دلیل وابستگی جسمی به مواد سمی درمان می شوید بلکه با علت شروع به مصرف مواد مخدر هم رو به رو خواهید شد. درمان به شما کمک می‌کند تا بینش به دست بیاورید و زندگی سالمی در پیش بگیرید. والدین و مشاوران مدرسه می تواند راهنمای خوبی برای نوجوانانی باشند که تمایل به مصرف اکستازی دارد. این را بدانید که ترک ناگهانی مصرف مواد در کسانی که اعتیاد به اکستازی پیدا کردند می‌تواند آسیب‌های زیادی در بر داشته باشد.  برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تقویت اراده برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

از این رو بهتر است در این زمینه با متخصصان مشورت کنید اما اگر فردی به صورت تفریحی به اکستازی رو می آورد باید بدانند که اراده خود را تقویت کند و از همین حالا آن را کنار بگذارد تا درگیر پیامدهای خطرناک بعدی آن نباشد. این افراد در صورتی که احساس کنند برای این کار به کمک نیاز دارند بهتر است با افراد متخصص مشورت کنند و با کمک آنها در پیشگیری از اعتیاد قدم بردارند.

 

سخن آخر درمورد ترک اکستازی

کسی که به مصرف اکستازی رو می‌آورد دچار عوارض و پیامدهای جدی می شود که نیازمند درمان های مشاوره و روان شناسی است. اگر شما هم در اطراف خود کسانی را میشناسید که از اکستازی استفاده می کنند و یا خودتان مدتی تجربه مصرف این ماده را داشته اید توصیه می‌شود قبل از هر اقدامی از یک روانشناس کمک بگیرید. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*