ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک فنتانیل | فنتالین چیست


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک فنتالین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


راه های ترک فنتالین کدام اند؟ اعتیاد به خودی خود ماهیتی مخرب برای انسان دارد. همه انسان ها در معرض اعتیاد به هر چیزی می توانند قرار بگیرند ولی در این بین جایگاه مواد مخدر و درارو های روانگردان، پررنگ تر از هر چیز دیگری است. یکی از دلایل این امر تنوع و ساخت مشتقات مختلف از مواد پایه ای اعتیاد آور است. یکی دیگر از دلایل عمده این معضل، دسترسی آسان به مواد مخدر است که متاسفانه در هر جایی از دنیا قابلیت دسترسی به آن در هر سنی وجود دارد. در ادامه به یکی از شایع ترین این مواد یعنی فنتانیل و نحوه ترک فنتانیل پرداخته شده است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در مورد ترک اعتیاد کلیک کنید.  

تماس با مشاور

فنتانیل چیست؟

فنتانیل نوعی داروی مسکن است و کاربرد های پزشکی چرا که خاصیت ضد دردی بالایی را دارد. اما مصرف سوء آن متاسفانه به شدت در حال گسترش است که علاوه بر خطر اعتیاد می تواند سایر مشکلات نظیر مرگ را برای مصرف کننده به همراه داشته باشد
فنتانیل دارویی ضد درد است که در نتیجه نوعی مسکن نیز محسوب می ‌شود. کاربرد اصلی این ماده تحت عنوان آرامبخش، قبل از بیهوشی در اتاق عمل است. این دارو قدرتی بسیار بیشتر از مورفین دارد و از نظر عملکردی، تا حدی به متادون شبیه است. این دارو با اتصال به گیرنده‌ های سیستم عصبی مرکزی که شامل مغز و نخاع است، عمل می کند. در نتیجه اتصال درست فنتانیل با گیرنده ها، شدت درد دریافتی بدن کاهش می یابد. در حقیقت عملکرد فنتانیل در مغز باعث تغییر احساس بدن و واکنش آن به درد می ‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد اعتیاد به مورفین کلیک کنید.  

اینفوگرافیک ترک فنتانیل

اینفوگرافیک ترک فنتانیل

طریقه مصرف فنتانیل

دریافت قانونی داروی فنتانیل نیاز به نسخه‌ ای از سوی پزشک متخصص دارد. دلیل این امر، قوی بودن اثر این ماده در بدن و خطر اعتیاد به ان است. در اغلب موارد نیز برای درد های مزمن نظیر درد های کمر و گردن تجویز می شود. این دارو به طریق زیر مورد استفاده پزشکی قرار می گیرد: برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.
 • قرص زیر زبانی: در زیر زبان قرار می گیرد و با حل شدن از طریق اعصاب دهان، بر بدن تاثیر می گذارد.
 • اسپری دهانی: این اسپری ها را اغلب بهتر است در زیر زبان اسپری کرد تا تاثیر خود بر بدن را بهتر و سریع تر ایجاد کنند.
 • قرص خوراکی: این دسته از فرص ها اغلب مثل هر نوع قرص دیگه ای مورد مصرف قرار می گیرند و نیاز به جای گیری خاصی ندارند.
 • برچسب ‌های جذبی: این برچسب ها با قرار گرفتن در روی پوست اثر می گذارند.
 

علائم مصرف فنتانیل

فنتانیل وقتی مورد مصرف سوء قرار بگیرد، مشکلاتی را به همراه خواهد داشت. تعدادی از این علائم عبارتند از: برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد پیامدها و عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.
 • احساس رهایی کاذب
 • حالت تهوع
 • کاهش فشارخون
 • کاهش و از دست دادن تمرکز
 • سندرم سرتونین
 • انقباض مرض گونه مردمک ها
 • خطر اوردوز
 • از دست دادن اشتها
 • اختلالات خواب
 ترک-فنتانیل

زنگ های خطر ترک فنتانیل

در مصرف فنتانیل، زنگ های هشداری وجود دارند که در صورت مشاهده آنها سریعا باید اقدامات لازم را انجام داد.

1-حساسیت بدنی

در صورت وجود حساسیت در بیمار باید از مصرف فنتانیل و مسکن های مشابه پرهیز کرد. اگر کسی این دارو را مصرف کند و به مشکلات تنفسی و قلبی ناگهانی دچار شود، به سرعت باید با اورژانس و یا دکتر تماس گرفت. چرا که این نوع از حساسیت ها می توانند خطر مرگ و یا سایر مشکلات جسمی نظیر انواع سکته ها را به همراه داشته باشند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد سکته مغزی کلیک کنید.

2-تداخل دارویی | ترک فنتانیل

در وضعیت تداخل دارویی عملکرد دارو ها ممکن است تغییر کرده و در نتیجه خطر ابتلا به عوارض جانبی جدی را افزایش دهد. مصرف بعضی از دارو ها در کنار فنتانیل ممکن است موجب ایجاد حالتی به نام سندروم سروتونین شود. اگر بیماری علاوه بر داروی فنتانیل از دارو های دیگری برای درمان اضطراب، پارکینسون، انواع اختلالت روانی، بیماری های مزمن و یا دارو های ضد تهوع استفاده می‌کند، باید برای پزشک خود شرح بدهد. تا دکتر دوز مورد نیاز برای جلوگیری از عدم تداخل دارویی را تجویز کند.  

چرا فنتانیل اعتیاد اور است؟

فنتانیل می تواند سبب بروز وابستگی های روانی و جسمی در مصرف کنندگان بشود و این یکی از دلایل اصلی غیر قانونی بودن خرید و فروش این ماده، البته بدون نسخه پزشک مربوطه، در بیش تر کشور های جهان است. در ادامه به طور گسترده تری درباره اعتیاد به این ماده، عوارض سوء مصرف آن و در نهایت راه های ترک و درمان این ماده پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.
فنتانیل به شدت اعتیاد آور است. چرا که دو معضل جدی دارد. یکی از این معضلات، اثر سریع این ماده در بدن است. همانطور که در بالا اشاره شد این ماده به دلیل ساختار شیمیایی خود به سرعت به گیرنده های عصبی موجود در مغز و نخاع متصل می شود و واکنش می دهد. دلیل دوم اثر کوتاه مدت این ماده است. به این معنا که افراد زمان کمی را می توانند از خاصیت کاهش درد این ماده استفاده کنند. این مسئله خود سبب تشدید تعداد دفعات مصرف و البته گاهی افزایش مقدار دوز مصرفی می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد انواع مواد اعتیاد اور کلیک کنید.  

خطرات فنتانیل

طبق آمار و پژوهش های انجام شده، فنتانیل از مواد مخدری نظیر هرویین و مورفین به شدت قوی تر و آرامش بخش تر است. در نتیجه به دلیل همین خاصیت مهم، مصرف و اعتیاد این ماده بالا است. از نظر عوارض تخریبی این ماده در رده مخدر هایی نظیر شیشه است. متاسفانه انواع غیر مجاز این ماده اغلب به شکل پودر و به همراه سایر مخدر هایی نظیر کوکائین، به جهت افزایش قدرت مخدر، مخلوط می شود و به فروش می رسد. در نتیجه احتمال عوارضی خطرناک نظیر آسیب های مغزی، قلبی و اوردوز را افزایش می دهد.
مصرف غیر قانونی فنتانیل گاهی می تواند از انواع پزشکی باشد که البته در بازار های سیاه به فروش می رسند. اغلب ترکیبات غیر قانونی فنتانیل کاربرد پزشکی ندارند و برعکس می توانند بسیار خطرناک باشند. این خطر بیشتر در کمین کسانی است که برای اولین بار می خواهند موادی مصرف کنند که البته بدلیل نبود تجربه تحمل دوری از مواد، ممکن است در معرض مرگ و آسیب های دیگری قرار بگیرید. توصیه می شود برای کسب اطلاعات بیشتر درباره ترک از مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.  

نشانه های اعتیاد فنتانیل

نشانه های اعتیاد در تمام انواع اعتیاد، مشترک هستند. در زیر به تعدادی از نشانه های اعتیاد به فنتانیل اشاره شده است. این نشانه ها عبارتند از:
 • هذیان گویی: افراد معتاد اغلب به دلیل خارج شدن از دنیای واقعی، دچار هذیان گویی های متنوعی می شوند و نمی توانند به درک درستی از مکان و زمان برسند. همچنین از کاهش و عدم تمرکز رنج می برند که در واقع فرایند های ذهنی آن ها را تحت تاثیر قرار داده و در نتیجه فرد نمی تواند به درستی و به دقت صحبت کنند.
 • توهم: اغلب افرادی که اعتیاد به مواد مخدر دارند، دچار توهم هستند. یعنی احساس می کنند صداهایی را می شنوند، چیز هایی را می بینند و توسط چیزهایی لمس می شوند که در دنیای واقعی وجود خارجی ندارند. بنابراین در این وضعیت نیز این افراد ارتباط خود را با دنیای واقعی از دست می دهند و در نتیجه عملکرد آن ها غیر قابل پیش ینی و در مواردی حاد تر خطرناک خواهند شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع مواد توهم زا کلیک کنید.
 • مصرف بیش تر: خاصیت اصلی اعتیاد افزایش مصرف است. متاسفانه هیچ فرد معتادی در روند اعتیاد و مصرف مواد، راضی نمی شود. چرا که اثر مواد کوتاه مدت است. بنابراین نه تنها فرد را به مصرف مکرر بلکه او را به مصرف موادی قوی تر و یا موادی با دوز خطرناک تر نیز سوق می دهد.

ترک فنتانیل | برخی دیگر از نشانه های اعتیاد به فنتالین

 • ایجاد نئشگی و خماری: هنگامی که مقدار موادی که به فرد می رسد از حد مورد نیاز کم تر باشد، فرد دچار خماری می شود و زمانی که این مقدار مواد بیش تر از حد مورد نظر باشد، فرد دچار حالت نشئگی می شود. هر دو حالت فرد معتاد را آزار می دهند و در واقع اثرات جسمی و روانی خاص خودشان را بر فرد دارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد خماری و حالات ان کلیک کنید.
 • کاهش وزن: در اغلب افراد معتاد کاهش وزن و کم اشتهایی غیر طبیعی دیده می شود. در واقع افراد معتاد به سرعت و به طور ناگهانی با کاهش وزن مواجه می شوند. خود این مسئله جدا از معضل اعتیاد فرد را به سمت بیماری های شدید جسمی می تواند سوق دهد.
 • تمارض و حرکات هیستریکی به منظور نشان دادن درد: افراد معتاد به فنتانیل اغلب به دلیل آن که با تجویز دکتر می تواند این دارو را تهیه کنند، ترجیح می دهند که با نقش بازی کردن های افراطی و تمارض به درد هایی شدید دکتر را به سمت تجویز این ماده سوق دهند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد هیستری کلیک کنید.
 

اهمیت ترک اعتیاد

با توجه به قوی بودن اثر اعتیادی فنتانیل، پزشکان این دارو را تنها در موقعیت های وخیم و ضروری تجویز می کنند. اما متاسفانه در بازار های غیر قانونی و سیاه نیز به کرات، خرید و فروش این ماده دیده می شود. نوع غیر قانونی فنتانیل در بازار های خرید و فروش مواد مخدر، با نام هایی متنوع نظیر دختر چینی، درخشان، گنگستر، تب رقص، قطره مرگ و هشت قاتل عرضه می شود. این ماده در کنار سایر ماده های اعتیاد آور نظیر آمفتامین و متامفتامین، ویکودین، کوکائین، آدرال و اکسیکانتین، ماده ای خطرناک و کشنده محسوب می ‌شود.
اعتیاد به هر مسئله ای مشکل زا است. اما در این بین اعتیاد به مواد مخدر جایگاه پررنگ تری دارد. متاسفانه اعتیاد به مواد در تمام جوامع رواج دارد و حتی سن خاصی را نیز تنها درگیر نمی کند. اثرات اعتیاد در تمام وجوه ذهنی، اجتماعی، جسمی، روانی و...، تاثیرات مخرب می گذارد و متاسفانه در اغلب موارد تنها خود فرد را درگیر نمی کند بلکه، خانواده او نیز در این باتلاق گرفتار می شوند. بنابراین برای جلوگیری از تمام فاجعه های احتمالی، بهتر است اعتیاد به این ماده را به تدریج ترک کنیم. البته که مثل هر نوع بیماری دیگری، پیشگیری بهتر از درمان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر اعتیاد بر خانواده کلیک کنید.  
ترک فنتایل

درمان اعتیاد فنتانیل

درمان اعتیاد فنتانیل، با چند مرحله انجام میشود که بیمار در مرحله اول اعتیاد خود را میپذیرد.

1-تصمیم فرد برای ترک فنتانیل

اولین قدم ترک مربوط به خود بیمار است. به این معنی که افرادی که به این معضل گرفتار هستند بهتر است که به این نتیجه رسیده باشند که معتاد هستند و از این بیماری می خواهند رها شوند. در نتیجه برای ترک و درمان اعتیاد انگیزه خود فرد حرف اول است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره چگونگی تشویق معتاد به ترک کلیک کنید.

2-خطر قطع مصرف ناگهانی

بدلیل عملکرد آرام بخشی فنتانیل بیشتر افرادی که معتاد به این ماده هستند، فکر می کنند می توانند به تنهایی و به سرعت و حتی در خانه، ترک کنند. البته درباره ترک اعتیاد سایر مواد نیز این باور اشتباه وجود دارد. اگر ترک فنتانیل به روش هایی سریع انجام بگیرد، بیماران به سرعت با علائم خماری ناشی از عدم دریافت ماده، رو به ‌رو می ‌شوند و به سرعت علائم شدیدی را تجربه می ‌کند. تحمل این علائم غیرقابل تحمل و آزار دهنده، وسوسه ای را برای بیماران ایجاد می کند که به آن وسوسه های بعد از ترک نیز می گویند. در نتیجه آن بیمار برای برطرف شدن علائم ناشی از عدم مصرف فنتانیل در خطر مصرف بیش تر و در نتیجه بالا تر شدن عود اعتیاد است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره غلبه بر وسوسه های بعد از ترک کلیک کنید.

3-سم زدایی برای ترک فنتانیل

سم زدایی فرایندی است که در طی آن مواد مخدر از بدن فرد معتاد حذف می شوند. در طی این فرآیند شخص معتاد می تواند با کمک از تکنیک هایی مشخص و علمی، با نظارت مستقیم پزشک و متخصص بر اثرات مزمن اعتیاد بر بدن غلبه کند. و  در نتیجه علائم ناشی از روند ترک کاهش یابد.
روش ‌های گوناگونی برای انجام فرایند سم زدایی وجود دارند. اما نکته اصلی نوع مواد اعتیاد زا و ویژگی های مربوط به افراد معتاد است. در حقیقت در روند سم زدایی دو نکته اصلی فرد و ماده باید در نظر گرفته بشود. درباره ماده اعتیاد زا باید ویژگی ها و ساختار و عملکرد آن ماده را دانست. تا بتوان ابزار و روش های درستی را برای سم زدایی آن در نظر گرفت.
نکته دیگر خود فرد و ویژگی های فیزیکی و غیر فیزیکی او است. در نتیجه سن، جنسیت، باردار بودن و...، همگی باید مورد توجه قرار بگیرند. همه این مسائل نیز باید تحت نظر دکتر متخصص و در کنار آن انجام فعالیت های روان درمانی و مشاوره ای، انجام بگیرد تا نتیجه ای مثبت حاصل شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

4-دارو درمانی برای ترک فنتانیل

در قدم های بعدی روند درمان و ترک اعتیاد، پزشک متخصص باید حضور داشته باشد. چرا که ترک و درمان اعتیاد باید تحت نظر کسی انجام بگیرد که علم کافی درباره سیستم ها و عملکرد های زیستی بدن داشته باشد. بتواند دارویی مناسب را باتوجه به سن و شرایط دیگر فرد تجویز کند تا روند ترک اعتیاد به خوبی پیش برود.به طور مثال بر طبق پژوهش های انجام شده، دارو های نظیر متادون و بوپرنورفین می توانند در درمان اعتیاد به فنتانیل موثر باشند. و به کاهش مصرف فنتانیل بینجامد. در حقیقت این دارو ها به همان گیرنده های عصبی پذیرنده فنتانیل متصل می شوند که در نتیجه احساس نیاز به مصرف فنتانیل کاهش می یابد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد داروهای ترک اعتیاد کلیک کنید.

5-روان درمانی در ترک فنتانیل

در روند درمان و ترک اعتیاد جایگاه روان درمانی و مشاوره غیر قابل انکار است. فردی که گرفتار دام اعتیاد می شود، چه قبل از اعتیاد، چه در حین اعتیاد و چه بعد از اعتیاد. دچار مشکلاتی به خصوص مشکلات حوزه اجتماعی و ارتباطی است.
اعتیاد به فنتانیل نیز از این قائده مستثنی نمی باشد. در حقیقت تنها مسئله و درد جسمی نیست که باید در روند ترک اعتیاد، درمان شود. بلکه افراد ار لحاظ روانی نیز باید درمان و بهسازی بشوند. نقش روان درمانی و مشاوره بعد از درمان و ترک اعتیاد، برای فرد مهم تر است. و بهتر است که جلسات مشاوره ای را ادامه داد تا از تمایل به مصرف مجدد و اعتیاد دوباره جلوگیری شود.  

سخن آخر

درمان های رفتاری می توانند به افراد کمک کند تا نگرش ها و رفتار های نا سالم خود را تصحیص کنند. و مهارت هایی را برای زندگی سالم بیاموزند و به کمک آن ها در مسیر بهتری قرار بگیرند. در درمان های شناختی رفتاری بیش تر تمرکز درمانی بر استرس و اضطراب افراد است. در روند درمان های مشاوره ای نیز اغلب مصاحبه های انگیزشی انجام می شوند. تا بیماران، بتوانند به تعامل احساسات خود با مشاور بپردازد و مشاور نیز به او راهنمایی کند. در راستای این موضوع می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*