ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک اعتیاد به مواد توهم زا | درمان اعتیاد به مواد توهم زا


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک اعتیاد به مواد توهم زا پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترک اعتیاد به مواد توهم زا به مانند مواد اعتیاد آور دیگر نیاز به دریافت کمک تخصصی از جانب متخصصان می‌باشد. در واقع مواد توهم زا با تغییراتی که در ادراک و حافظه فرد ایجاد می‌کنند می‌توانند باعث تغییرات رفتاری در فرد شده و این مسئله بهداشت جسمی و روانی مصرف کننده و اطرافیان را به خطر بیاندازد. همچنین تاثیرات خود را بر جنبه‌های مختلف زندگی فرد می‌گذارد. برای ترک اعتیاد به مواد توهم زا می‌توان از روش‌های مختلفی استفاده کرد با این حال باید توجه داشته باشید که برای ترک موفقیت‌آمیز و بهبودی علائم شناختی و روانی، معمولاً درمان‌های حمایتی بیش از هرچیز در اولویت قرار دارند. در ادامه به طور کامل درباره لزوم درمان اعتیاد به مواد توهم زا صحبت خواهیم کرد پس همراه ما باشید.برای آگاهی از بهترین روش ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

منظور از ترک اعتیاد به مواد توهم‌ زا کدام مواد است؟

ممواد توهم‌زا یا همان روان‌گردان، موادی هستند که منجر به تغییراتی در نحوه‌ تفکر و ادراکات فرد مصرف‌کننده می‌شوند. این مواد، میزان حساسیت حواس پنجگانه فرد را افزایش می‌دهد و او را در شرایطی قرار می‌دهد که دیگر کنترلی نسبت به موارد تجربه شده نداشته باشد؛ علاوه بر این فرد خماری زیادی را تجربه می کند.

این تجربیات درنهایت باعث می‌شود که فرد چیزهایی را ببیند یا بشنود که دیگران قادر به تجربه آن‌ها نیستند. این همان چیزی است که به‌عنوان تجربه توهم شناخته و تعریف می‌شود. از شناخته شده ترین مواد توهم‌زا می‌توان به ال اس دی، گرد فرشته، فنسایکلیدین و قارچ اشاره کرد. مصرف این مواد به مقدار خیلی ناچیز نیز می‌تواند اعتیاد آور باشد و مشکلات زیادی را برای فرد به وجود آورد. برای آگاهی بیشتر درباره انواع مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک ترک اعتیاد به مواد توهم زا

 اینفوگرافیک ترک اعتیاد به مواد توهم زا

دلایل و نشانه های مصرف مواد توهم زا

انواع مواد توهم زا شامل موارد مواد توهم زای طبیعی مانند ماده مخدر گل، حشیش، علف، قارچ های توهم زا، ناس، مسکالین و روغن حشیش و مواد توهم زای شیمیایی مانند شیشه، ترامادول، فن سیکلیدین، لایسرگ آمیدها، اکستازی و ال اس دی. می شود. برای اطلاع بیشتر درباره انواع مواد توهم زا کلیک کنید.

از گذشته های دور افرادی بودند که مصرف این مواد جز تفریحات آنان بوده است. این مواد برعکس موادی چون شیشه احساس هیجان یا لذت زیادی نمی دهد. اما افراد به دلیل آثار خاصی که بر مغز و ذهنشان می گذارد به آن رو می آورند. برخی هم به دلیل کنار آمدن با افسردگی یا اضطراب و افزایش خلاقیت از مواد توهم زا استفاده می کنند. با افزایش مصرف حالت سرخوشی و توهم ایجاد می شود. کسی که از مواد توهم زا استفاده می کند، هیجانات مختلفی را تجربه می کند. نشانه های مصرف مواد توهم زا شامل موارد زیر می شود:

_ خواب آلودگی

_لرز

_ افزایش ضربان قلب

_ افزایش سرعت تنفس

_ پرخاشگری

_ اضطراب

_ ترس از دیوانه شدن یا مرگ

_ اختلالات خلقی

_ تعریق زیاد

آیا ترک اعتیاد به گل یا ماری جوانا نیز مانند توهم‌زا هاست؟

به طور کلی ترک اعتیاد به کانابیس ها که از شناخته شده ترین آن‌ها حشیش و ماریجواناست با مواد توهم زا متفاوت است. اما به خاطر علائم مشابه بسیاری این مواد را از انواع توهم زاها می‌دادند که تصور اشتباهی است. در واقع بسیاری از افراد به اشتباه فکر می‌کنند گل یا همان ماری‌جوانا در طبقه‌ مواد توهم‌زا قرار دارد. در حالیکه ماری‌جوانا که از گیاه شاهدانه تهیه می‌شود و به خودی خود منجر به توهم نمی‌شود. اما در افرادی که زمینه بروز اختلال‌های روانی را به صورت ژنتیکی در خود دارند، با مصرف گل به احتمال بیشتری با بروز آن اختلال مواجه می‌شوند. برای آگاهی از  ترک ماریجوانا کلیک کنید.

مصرف ماری‌جوانا می‌تواند فرد را به اختلال روان‌پریشی ثانویه‌ای دچار کند که در اثر آن اختلال، علائمی نظیر توهم بروز می‌کند و حتی پس از قطع ماده‌ مصرفی نیز این علائم باقی خواهند ماند. همچنین در مورد ماده حشیش نیز به همین شکل است و افراد علائمی مانند توهم را نشان می‌دهند. درمان این موارد با درمان افرادی که صرفاً توهم زاهایی مثل ال اس دی مصرف می‌کنند و در اثر مستقیم آن دچار تجربه‌ توهم می‌شوند با یکدیگر متفاوت است. برای اطلاع بیشتر درباره ترک حشیش کلیک کنید.

 

عوارض اعتیاد و عدم ترک اعتیاد به مواد توهم زا

توهم زاها موادی هستند که موجب تغییر در ادراک های حسی و انحراف از درک عمیق واقعیت می‌شوند. این مواد با تاثیر بر نوروترانسمیترهای مغز، منجر به تغییرات خلقی و رفتاری شده که می‌تواند در عملکرد و روابط بین فردی اثر منفی بگذارد. برای کسب اطلاعات در زمینه عوارض اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

این در حالی است که با ادامه مصرف برخی از صدمات به سلول‌های مغزی می‌تواند جبران ناپذیر باشد. در برخی مواقع به دلیل عوارض توهم زاها مرگ نیز اتفاق می‌افتد. برای مثال؛ در انگلیس یک دانشجو در حالی که ال اس دی مصرف کرده بود تلاش کرد تا با استفاده از یک مته دندانپزشکی برای طولانی کردن زمان، سوراخی در سر خود ایجاد کند و یا در موارد دیگر افراد خود را در آتش انداخته، از بلندی پرت کرده و یا اقدام به مصرف داروهایی دیگر کرده‌اند، که مشخص شد مصرف همزمان آن‌ها با ال اس دی می‌تواند کشنده باشد.

همچنین حتی در صورت قطع ال اس دی تجربه فلاش بک ممکن است رخ دهد، یعنی تکرار غیرعادی تحریف‌های ادراکی و توهمات، چند هفته تا حتی چند ماه بعد از اینکه فرد مصرف ندارد. به علاوه در مطالعه‌ای تاثیر این ماده به طور مداوم تا حداقل 2 سال بر عملکرد بینایی مشاهده شد. طبق گزارشاتی دیگر دختری 18 ساله پس از یکبار مصرف اکستازی دچار روانپریشی طولانی مدت شد. این عوارض لزوم اقدام برای درمان اعتیاد را بیشتر می کند.

مصرف ال اس دی با اختلال حافظه و وقفه تنفسی ارتباط دارد، پس با توجه به آنچه بیان شد نمی‌توان خطرات ناشی از مصرف مواد توهم زا را نادیده گرفت. با این حال این مواد علائم خماری که در سایر مواد اعتیاد آور وجود دارد را نخواهد داشت. برای اطلاع بیشتر درباره علائم خماری کلیک کنید.

 

ترک اعتیاد به مواد توهم زا

افرادی که از این دست مواد استفاده می‌کنند نسبت به مواد دیگر برای ترک اعتیاد بیشتر شک داشته و نیازی به گرفتن کمک احساس نمی‌کنند. در صورتِ مصرف نکردن این مواد نشانه‌های جسمانی تا به حال گزارش نشده اما وابستگی‌های روانی دیده می‌شود. افراد جهت ایجاد حال عجیب و توهماتی که بعد از مصرف به آن‌ها دست می‌دهد تمایل به مصرف دوباره دارند اما همانطور که گفته شد همیشه این تجربیات خوشایند نیستند و مصرف آن‌ها می‌تواند موجب ناخوشی شود.

از آنجایی که علائم روانی تجربه شده ناشی از مصرف توهم‌زاها پررنگ‌تر از سایر علائم آن است در درمان و ترک آن نیز این علائم باید مورد توجه بیشتری قرار بگیرد. افراد مصرف‌کننده مواد روان‌گردان باید علائم خود را بشناسند با خطرات آن آشنا باشند و بدانند در صورت بروز این علائم چگونه با آن‌ها مقابله کنند. برای ترک موفقیت‌آمیز توهم‌زاها و بهبودی علائم شناختی و روانی آن معمولاً درمان‌های حمایتی بیش از هرچیز در اولویت قرار دارند. در این درمان‌ها که توسط روان شناسان انجام می‌شود بیشتر روش‌های رفتاری مورد استفاده قرار می‌گیرد. در صورتی که مصرف این مواد موجب اختلالات خلقی و روان پریشی شده باشد مراجعه به روانپزشک و دریافت خدمات دارو درمانی نیز ضرورت می یابد. برای آگاهی بیشتر درباره ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

انتخاب مرکز مشاوره حامی هنر زندگی برای ترک اعتیاد به مواد توهم زا

همه افرادی که از اعتیاد به مواد توهم زا رنج می‌برند به دنبال راهکاری برای رهایی از این مسئله هستند اما مشکلات روانی و جسمانی که در پی آن پدید می‌آید درمان را با مشکل مواجه می‌کند. با این حال مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با داشتن مشاورانی برجسته و ایجاد محیطی امن و آرام امکان درمان هرگونه اعتیاد را بدون استفاده از روش‌های سنتی امکان پذیر کرده است و به افراد درگیر با اعتیاد اطمینان خواهد داد تا در کمترین زمان ممکن دوران پاکسازی را سپری کرده و بتوانند روند عادی زندگی خود را دنبال کنند. همچنین حامی هنر زندگی به افرادی که تمایل ندارند خانواده‌هایشان در جریان موضوع اعتیادشان باشند این اطمینان را می‌دهد که تمامی روند درمان و مشاوره به صورت یک راز باقی خواهد ماند و اطلاعات نزد این مرکز محفوظ می‌ماند. 

برای اطلاع از روند دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

سخن آخر

اعتیاد به مواد توهم زا عوارض گسترده ای دارد و ترک آن به راحتی امکان پذیر نیست. اعتیاد پیامدهای روانی زیادی دارد که خود سد درمان می شود. بنابراین مراجعه به روانشناسان در این زمینه الزامی است. شما می توانید برای ترک اعتیاد به روانشناسان و مشاوران ما در حامی مراجعه کنید. برای آگاهی از کمپ ترک اعتیاد کلیک کنید.

سوالات متداول

چرا ترک اعتیاد به مواد توهم زا مهم است؟

این مواد به خاطر شرایطی که برای فرد به وجود می‌آورد می‌تواند باعث آسیب و حتی مرگ در خود فرد و یا اطرافیان شود. بسیاری از افرادی که با مصرف این مواد خانواده خود را به شکل حیواناتی دیده و آنان را شکار کرده‌اند و به قتل رساندند! در صورتی که افراد از وقایع تلخ و ناراحت کننده‌ای که در اثر مواد توهم زا به وجود می‌آید آگاه باشند به خودی خود تمایل به ترک این مواد را نشان می‌دهند. همچنین در مقادیر بسیار اندک نیز مصرف این مواد باعث اختلال در عملکردهای مختلف زندگی فرد می‌شود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*