ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک خود ارضایی باعث لاغری می شود


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با آیا ترک خود ارضایی باعث لاغری می شود پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آیا ترک خود ارضایی باعث لاغری می شود؟ خود ارضایی یعنی رسیدن به اوج لذت جنسی و تحریک جنسی توسط خود شخص. تنوع نظرات و دیدگاه ها و برچسب زنی ها در مورد خود ارضایی بسیار زیاد است. شایعاتی از قبیل کور شدن، جنون، لاغر شدن یا ذکر فوایدی برای خودارضایی هیچ یک جز موارد اثبات شده نیست و تنها نظرات و باورهای نادرستی است که شکل گرفته است. خود ارضایی برای رفع نیاز جنسی است و سابقه تاریخی دارد و در نقاشی های تاریخی و نوشته های تاریخی هم دیده می شود. در ادیان مختلف نظراتی در مورد آن مطرح شده و پزشکان و روانشناسان نظرات گوناگونی مطرح کرده اند. ما در این مقاله سعی می کنیم مفصل به این موضوع بپردازیم. همچنین توصیه می کنیم سوالات اختصاصی خود در این زمینه را در جلسات مشاوره جنسی مطرح نمایید. مشاوره جنسی جهت کسب آگاهی بیشتر بسیار کمک کننده است.

تماس با مشاور

 

 

خود ارضایی

خودارضایی یا masturbation شیوع نسبی بالایی دارد و آن را می‌توان چنین تعریف کرد: نوعی کسب لذت جنسی به دست خود شخص که معمولا منجر به ارگاسم می‌شود. افرادی که خود ارضایی می‌کنند ممکن است با تحریک و دست کشیدن به اعضای حساس بدن خود، تصور صحنه های شهوت زا و تحریک کننده، تحریک جنسی آلت تناسلی خود و خیالپردازی جنسی با فردی که دوست دارد شریک جنسی او باشد و استفاده از ابزارهای تحریک کننده و همین طور روش های دیگر به ارگاسم می‌رسند. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه خــودارضایی کلیک کنید.

ترک خود ارضایی باعث لاغری می شود | دلایل خودارضایی

_آشنایی فرد با اندام تناسلی و رفع کنجکاوی
_کاهش و ارضا میل جنسی
_در دسترس نبودن شریک جنسی
_رفع تنش و اضطــراب عملکرد جنسی
_نارسایی های جنسی

خود ارضایی

آیا خود ارضایی اختلال محسوب می‌شود؟

خود ارضایی از لیست اخــتلالات روانی در راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی DSM-5 حذف شده است و دیگر به عنوان انحراف جنسی شناخته نمی‌شود. البته نقدهایی نسبت به این حذف انجام شده است اما امروزه خودارضایی برچسب اختلال نمی‌گیرد. سوالی که پیش می‌آید این است که پس به عنوان مشکل نباید به آن نگاه کرد؟ پاسخ این است که زمانی که عملی باعث شود فرد در عملکرد و کارآیی خود افت داشته باشد، یعنی فرد با این عمل سازگار نیست پس نیاز به صحبت و سنجش و ارائه راهکار دارد. در غیر اینصورت یک عمل معمول و سالم جنسی بدون خطرات ابتلا به بیماری های مقاربتی محسوب می شود.

بازی با اندام جنسی را از زمان کودکی می توان ملاحظه کرد. همانطور که کودک استفاده از انگشت را یاد می‌گیرد بازی با اندام تناسلی بخشی از فرایند رشد محسوب می‌شود. در نوجوانی نیاز و برانگیختگی جنسی فوران می‌کند. از جهتی روابط جنسی آزاد منع می‌شود و نوجوان تحت فشار فرهنگی و خانوادگی است و حال نیاز جنسی نیز نمایان می‌شود. خودارضایی از اعمال جنسی نسبتا شایع هست و هر دختر و پسری در هر سنی آن را در طول زندگی خود تجربه کرده است.

آیا خودارضایی عملی بهنجار است؟

نیاز جنسی یکی از نیازهای اساسی انسان محسوب می‌شود و برای رفع این نیاز یک دستورالعمل شرعی و فرهنگی وجود دارد و بقای انسان با این نیاز ایجاد شده است. نگاه سیاه و سفید به این مساله اشتباه است؛ خودارضایی تایید یا رد نمی‌شود و بهنجار یا نابهنجار دانستن این مساله بسته به شرایط، محیط و فرد متفاوت است.

عوارض خود ارضایی

خود ارضایی خارج از کنترل

گاها مشاهده می‌شود یا خود فرد گزارش می‌دهد که خودارضایی را بیش از حد معمول انجام می‌دهد، دیگر تنها برای رفع نیاز جنسی نیست بلکه به شکل وسواس گونه ای ذهنش درگیر خودارضایی می‌شود و افکارش او را مجبور می‌کنند که به این عمل اقدام کند. این فرایند باعث شده کنترلی بر برنامه روزمره اش نداشته باشد. نقص در عـملکرد جنسی طبیعی و ارتباطاتش ایجاد شده و به مرحله ای از نگرانی و ناراحتی رسیده است. اینجا باید گفته شود خود ارضایی خارج از کنترل است و مشورت با یک درمانگر توصیه می‌شود.

ترک خود ارضایی باعث لاغری می شود | تاثیرات خود ارضایی

در ادیان و در فرهنگ های گوناگون خود ارضایی برچسب نابهنجار می‌خورد و جز تابوها محسوب می‌شود. فردی که خودارضایی می‌کند دوست ندارد کسی متوجه آن شود. چرا که از طرفی یک رفتار جنسی خصوصی محسوب می شود و از طرفی در دیدگاه دینی احساس گناه به فرد القا می‌کند، بار هیجانی و احساسی بدی دارد و افکار آزاردهنده ای او را اذیت می‌کند.

خودارضایی فقط در افرادی که پارتنر ندارند دیده نمی‌شود. در خیلی از موارد گزارش شده که افراد متاهل یا کسانی که پارتنر هم دارند تمایل به خود ارضایی دارند. خود ارضایی در افرادی که شریک جنسی دارند اثرات دیگری برجای می‌گذارد؛ این که نکند شریک جنسی‌ متوجه شود و دلسرد شود یا این که ممکن است فرد چون خودارضایی می‌کند در انجام رابطه جنســی دچار اختلال در عملکرد شود و نه خود لذت ببرد نه شریک جنسی‌اش.

اثرات عمده خود ارضایی

_ترس از رسوایی و فهمیدن دیگران

_ترس از تغییر شکل اندام تناسلی یا کشیده شدن هایمن

_احساس گناه و شرم نسبت به عمل انجام داده شده

_ایجاد اختلال در عملکرد جنسی و مشکلاتی از قبیل دیــر انزالی و نرسیدن به ارگاسم. (برای اطلاع بیش تر از اختلالات و مشکلات جنسی کلیک کنید.)

تأثیرات خود ارضایی

فواید درمانی خودارضایی

مدیریت انزال زودرس: انزال زودرس یک نگرانی رایج جنسی است که بسیاری از مردان را تحت تاثیر قرار می دهد. در حالی که همیشه ایده خوبی است که برای ارزیابی جامع و درمان مناسب با یک متخصص مراقبت های بهداشتی مشورت کنید گاهی از خودارضایی برای کنترل و مدیریت شرایط زودانزالی استفاده می شود. خودارضایی قبل از رابطه جنسی با کاهش تحریک می تواند اثر درمانی داشته باشد. شرکت در فعالیت جنسی مدت کوتاهی پس از خودارضایی ممکن است به تاخیر در انزال در طول مقاربت بعدی کمک کند. این به این دلیل است که مدتی طول می کشد تا بدن واکنش ارگاسمیک دیگری ایجاد کند.

شناخت و کشف بدن و سلایق جنسی

کاوش و کشف بدن و نیازهای جنسی و آموزش دیدن بابت اینکه دقیقا چه شیوه ای اسباب لذت جنسی فرد می شود از دیگر فواید انجام خودارضایی به ویژه در زنان است. زمانی را برای کشف بدن خود اختصاص دهید و در مورد ترجیحات و خواسته های جتسی خود بیاموزید. خودارضایی می تواند راهی سالم برای کشف آنچه برای شما حس خوبی ایجاد می کند باشد. رضایت و سلامت جنسی برای هر فردی منحصر به فرد است و می تواند در طول زمان متفاوت باشد. از طریق منابع معتبر، کتاب ها یا کارگاه های آموزشی خود را در مورد سلامت جنسی، آناتومی و تکنیک ها آموزش دهید.

تحریک اندام جنسی به قصد افزایش کیفیت اسپرم

تحریک آلت تناسلی، چه از طریق خودارضایی و چه از طریق آمیزش جنسی، می تواند باعث خروج اسپرم شود. تحریک فیزیکی باعث انقباض ماهیچه‌های دستگاه تناسلی می‌شود و اسپرم را از بدن خارج می‌کند و این باعث افزایش کیفیت اسپرم ها می شود.

ترک خود ارضایی باعث لاغری می شود | کلیشه هایی در مورد خودارضایی

با جستجوی کلمه خودارضایی در اینترنت با نوشته های عجیبی روبرو خواهید شد. بعضی وبسایت ها با تعصب وحشتناکی این عمل را به هر نحوی که شده بازداری کرده‌اند و عواقب عجیب جسمی برای آن مطرح کرده اند مانند: از دست دادن بینایی، لاغر شدن، ریزش مو و صدمه زدن به پوست، ناباروری و بعضی از سایت ها بالعکس صرفا به تمجید و تعریف و فواید خودارضایی پرداختند. مانند اینکه باعث شناخت اندام جنسی می‌شود، از زود انــزالی جلوگیری می‌کند. از افسردگی و خلق بد جلوگیری می‌کند یا باعث نشاط می‌شود.

تحقیقات علمی نتوانستند اثرات مخرب یا مثبت خوارضایی را ثابت کنند. هر عملی تحت شرایط خاص می‌تواند هم مخرب و هم می‌تواند مفید باشد و هنوز ثابت شده نیست که کدام یک از این موارد صحیح هستند یا غلط. باور به اینکه خودارضایی امری قبیح و زشت و گناه است یا برعکس صرفا خود ارضایی باعث سلامتی و تناسب اندام و کارایی جنسی می‌شود یا از سرطان پروستات جلوگیری می‌کند یا ارگاســم زنان فقط با خودارضایی صورت می گیرد، دیدگاه های مطلق سیاه و سفید ماجرا نیست.

نکات تکمیلی برای آگاهی والدین و افراد

افراد در سنین مختلف ممکن است اقدام به خودارضایی کنند. خودارضایی در دختران و پسران یا در افراد مجرد و متاهل انجام می‌شود و امری غیرقابل انکار است. با ما همراه باشید تا چند نکته را مطرح کنیم:

_والدین گاهی از سر دلسوزی با برچسب زدن به کارها درصدد این هستند که نوجوان یا جوان خود را کنترل کنند و از انجام این عمل آن ها را منع کنند. اینکه شما بگویید این کار گناه است یا مریض می‌شوی و یا از این دست صحبت ها باعث می‌شود رابطه شما با فرزند به دلیل کتمان کردن واقعیت آسیب ببیند. پس آگاهانه با او صحبت کنید و این را بدانید که نیاز جنسی در تمام مخلوقات وجود دارد و هرکسی به نحوی به دنبال ارضای این نیاز هست و عــلت خودارضایی در سنین مختلف و افراد بسیار متفاوت است.

زمانی نگران شوید که دغدغه ی اصلی فرزند خودارضایی باشد. به طوری که اگر خود ارضایی موجب گوشــه گیری و انزواطلبی او می شود و همچنین باعث شده از دیگر کارها صرف نظر کند تا به این عمل بپردازد. به شما توصیه می‌کنیم ترس ها و نگرانی‌های خود را با یک درمانگر درمیان بگذارید تا رابطه ای را که از کودکی تا نوجوانی ساخته اید به دلیل ترس هایی که دارید خراب نکنید.

_اگر خود شما نیز خودارضایی می‌کنید و بعد از این اقدام  احساس ناخوشایندی دارید، احساس گناه و عذاب وجدان پیدا می کنید یا خودارضایی در روابط و در عملکرد شما اختلال ایجاد کرده است، باید در دفعات انجام خودارضایی تجدید نظر کنید؛ بهتر است از یک سکس تراپ کمک بگیرید. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه سـکس تراپی و سکس تراپیست کلیک کنید.

ترک خود ارضایی

خود ارضایی در افراد متاهل

_اگر متوجه این شدید که شریک جنسی شما خودارضایی می‌کند در گام اول او را قضاوت نکنید. بدون سرزنش و تحقیر با او صحبت کنید و دلیل انجام این عمل را جویا شوید، گاهی افراد فکر می‌کنند چون رابطه جنسی خوبی ندارند پس فرد مقابل خودارضایی می‌کند. در صورتی که ممکن است خیلی عوامل فردی و شخصی پشت این اقدام باشد پس قضاوت نکنید و صحبت کنید.

_خودارضایی توسط خود شخص انجام می‌شود در صورتی که رابطه جنسی دوطرفه است و خودارضایی ممکن است تبدیل به یک راه حل برای رسیدن به ارگاسم و ارضای جنسی شود و رابطه جنسی شما و عملکرد و رضایت جنسی شما را افزایش دهد. از طرفی چون در خودارضایی نیازی نیست به خواسته فرد دیگری توجه کنیم همه چیز یک طرفه پیش می‌رود. در خودارضایی خجالت و شرم از شریک جنسی مطرح نیست و دیگر ترس از قضاوت شدن نداریم. گاهی چون فرد آگاهی از اندام جنسی همسر ندارد، نمی‌تواند به حد نیاز او را تحریک کند و فرد ترجیح می‌دهد خود به خودارضایی بپردازد. پس توجه کافی در زمینه تحــریک همسر ضروری است. برای آگاهی بیشتر در زمینه آموزش پیش نوازی قبل از رابطه کلیک کنید.

خود ارضایی مردان

ترک خود ارضایی و لاغری

بعضی دیدگاه ها نقش خود ارضایی را در سلامتی پررنگ می کنند و گاهی هم می‌بینیم بسیار نقدها نسبت به خودارضایی وارد است. در بعضی از سایت ها می‌بینیم که نوشته شده خود ارضایی باعث ضعف و لاغری می ‎شود، باعث کاهش قوای عضلانی می‌شود یا اینکه خود ارضایی باعث کالری سوزی می‌شود. هیچ یک از این ادعا قابل دفاع نبوده و تحقیقات علمی از آن ها پشتیبانی نمی کند.

خود ارضایی یک بعد روانی دارد و یک بعد جسمانی و فیزیکی. اینکه خودارضایی در لاغری نقش دارد یک فرایند علت و معلولی نیست، شخصی که ترک خودارضایی می‌کند ممکن است دچار اختلالات خــلقی شود یا حتی افسرده شود و این افســردگی در کاهش وزن نقش داشته باشد. گاهی خودارضایی به عنوان یک ابزار رفع تنش و استرس استفاده می‌شود و شخصی که خوارضایی را ترک می‌کند به دلیل افزایش حجم استرس ها و نگرانی ها ممکن است اشتهای خود را از دست بدهد و لاغر شود. خود ارضایی تنها علت یک مساله نیست و گاهی به عنوان یک عامل ثانویه عمل می کند.

دفعات خود ارضایی و راهکارهایی برای کنترل آن

دستورالعمل خاصی برای چگونگی و دفعات خودارضایی وجود ندارد. عواملی هستند که ممکن است تکرار خود ارضایی را افزایش دهند:

_ برانگیختگی زیاد شخص و بیش فعــالی جنسی

_تاثیر دوستان و محیط تحریک کننده

_نگرش فرد و باورهای شخص و فرهنگ و خانواده

ممکن است خواستار این باشید که خودارضایی را ترک کنید یا حداقل آن را کنترل کنید. هر فرد قادر است نسبت به رفتار و عملکرد خود کنترل داشته باشد. چرا که انسان اراده دارد و می‌تواند با حداکثر برانگیختی باز هم نیازهایش را کنترل کند. اینجا باید اشاره کنیم به دستورالعمل های شناختی و رفتاری برای کمک به تــرک خودارضایی:

_سعی کنید نسبت به افکار خود آگاه باشید.

_آنچه شما را برانگیخته تر می‌کند چه دیداری چه شنوایی را محدود کنید.

_نسبت به محیطی که در آن هستید حساس باشید. لازم نیست در جمعی قرار بگیرید که تاثیر این چنینی بر شما بگذارد.

_اگر توانستید بر نیاز خود غلبه کنید و خود ارضایی نکردید، یک پاداش خوش آیند و مطلوبی که دوست دارید جایگزین کنید.

_سعی کنید تمرکز فکر معطوف به موضوعات دیگری باشد و خیلی به افکار جنسی خود پر و بال ندهید.

_به دنبال این نباشید که یک شبه خودارضایی را ترک کنید؛ ترک هر عادتی نیاز به زمان دارد و هیچ رفتاری ناگهانی قطع نمی‌شود.

_از سرزنش خود دست بردارید و برای خود و احساساتتان ارزش قائل شوید و گذشته را رها کنید. برای اطلاع از جبران آسیب خودارضایی کلیک کنید.

ترک خود ارضایی و لاغری

سخن آخر

خودارضایی یک عمل جنسی است و انجام دادن یا ندادن آن یک انتخاب شخصی می باشد. نه به عنوان انحــرافات جنسی از آن یاد می شود نه تشویقی برای انجام این کار می توان انجام داد. خودارضایی اگر با احساس گناه و عذاب وجدان همراه باشد عواقب منفی زیادی به لحاظ روحی به دنبال خواهد داشت. زیرا از نظر فرهنگی، دینی و عقیدتی از لحاظ ساختار باوری و اصول شخصی در تضاد قرار می گیرد و منجر به استرس و اضطراب می شود. مطابق با آنچه قبلا ذکر شد خودارضایی افراطی ممکن است فرد را دچار آسیب هایی کند یا زندگی و رابطه شخص را تحت تاثیر قرار دهد. اگر خودارضایی سلامت جسمی یا روانی شما را تحت تاثیر قرار داده است، توصیه ما کمک گرفتن از یک متخصص در این زمینه هست. متخصصان حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاری کنند. برای اطلاع بیش تر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*