ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک متادون | بهترین رو

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک متادون پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترک متادون برای بسیاری از مصرف کنندگان تبدیل به یک آرزو شده است. معمولا متادون برای ترک مواد مخدری چون هروئین، مورفین، تریاک، شیره، ترامادول و... تجویز می‌شود، اما پس از مدتی عمدتا به دلیل خستگی از خوردن دارو، تلاش برای ترک آغاز می‌شود؛ این همان نقطه آغاز مشکلات است. بیمار با تغییر دوز دارو بدون نظر متخصص موجب بر هم خوردن تعادل بدن و بالا بردن احتمال بازگشت به اعتیاد می‌شود. ترک‌های خودسرانه و غیراصولی عوارض متعددی دارد که تنها باعث سخت‌تر شدن روند درمان می‌شوند. اما اگر از درمانگر خود بخواهید راهی برای ترک دارو بدهد، دیگر وارد یک چرخه معیوب نخواهید افتاد. این امر ضرورت بهره مندی از مشاوره ترک اعتیاد را بیشتر مشخص می کند.


تماس با مشاور

متادون چیست | موارد مصرف متادون

متادون (Methadone) دارویی است که به دلیل خاصیت ضد درد و تأثیرات مشابه با مخدرها برای ترک اعتیاد به بسیاری از مخدرها مانند هروئین و مورفین مورد استفاده قرار می‌گیرد. مدت تأثیر متادون به صورت میانگین بین 24 تا 74 ساعت است که با توجه به سوخت و ساز بدن افراد می‌تواند متفاوت باشد. به همین دلیل برای درمان هروئین که مدت تأثیر آن 2 تا 3 ساعت است، به کار می‌رود. متادون دارویی است که توسط پزشکان برای درمان دردهای شدید ساخته شد. متادون به صورت قرص و شربت وجود دارد و به شکل خوراکی داخل آبمیوه مصرف می شود.
کمتر پیش می اید که این ماده به شکل تزریق عضلانی یا وریدی باشد. متادون بر روی گیرند های اوپیوئیدی اثر می گذارد تا از طریق درد را کم کند. تجویز آن برای پزشکان هر چهار تا هشت ساعت است. خیلی از افراد برای درمان اعتیاد خود از متادون استفاده می کنند. حقیقت این است که متادون خود اعتیادآور و عوارض جسمانی و روانی وسیعی دارد.

توجه: متادون به دلیل تأثیرات مشابهی که با مخدرها دارد، حتماً باید با احتیاط مصرف شود. زیرا مصرف غیراصولی این دارو، بدون تجویز پزشک یا بدون توجه به دستورات پزشک نه تنها کمکی به ترک اعتیاد نمی‌کند بلکه خود تبدیل به ماده‌ای می‌شود که مورد سوءمصرف قرار گرفته و علائم اعتیادی جدیدی را در شما ایجاد می‌کند.

 

اینفوگرافیک ترک متادون
اینفوگرافیک ترک متادون

متادون برای چه کسانی تجویز می شود

قرص و شربت متادون برای درمان وابستگی به مخدرهایی نظیر هروئین، تریاک، مورفین، شیره و... توسط متخصص تجویز می‌شود. این افراد تحت نظارت متخصص باید متادون را به طور منظم دریافت نمایند، تا از بروز علائم ترک جلوگیری شود. برای کسب اطلاعات در مورد مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

 

علائم ترک اعتیاد به متادون

علائم ترک متادون (withdrawal) با تأخیر و 4-3 روز پس از قطع مصرف شروع شده و در روز ششم به اوج می‌رسد و معمولاً پس از 3-2 هفته برطرف می‌شود. افرادی که متادون مصرف می‌کنند، قطعاً نسبت به بعضی از اثرات آن تحمل پیدا کرده و در صورتی که این دارو را به شکل منظم دریافت نکنند یا مصرف آن را ناگهانی قطع کنند، با علائم جسمانی و روانی ناخوشایندی رو به رو می‌شوند. به نوعی فرد پس از ترک هر نوع ماده مخدری دچار حالات ناخوشایند خماری می شود و همین ترک را سخت تر می کند.

عوارض جسمی ترک ( غیر اصولی ) متادون

عوارض جسمی ترک غیر اصولی علائمی نظیر اختلالات خواب و بی‌خوابی، بدن درد بخصوص پا درد، سرگیجه، تهوع، استفراغ، اختلالات جنسی و کاهش میل جنسی، کاهش فشار خون، بی‌اشتهایی، ضعف، خارش و اختلال در دید را شامل می‌شود.

عوارض روحی و روانی ترک (غیر اصولی) متادون

عوارض روحی و روانی ترک غیر اصولی به شکل بی قراری و علائم افسردگی، در بعضی موارد اقدام به خودکشی، اضطراب، هیجان و احساس نارضایتی دیده شده است.

متادون و مصرف متادون

مدت زمان ترک اعتیاد به متادون

همان طور که ذکر شد ترک ناگهانی متادون خطرناک است و با توجه به مطالعات انجام شده در بازه زمانی طولانی مدت نتیجه بهتری می‌توان گرفت. طول درمان بسته به دوز مصرفی و شرایط فیزیکی فرد به صورت نسبی توسط پزشک تعیین می‌شود. افراد با سابقه مصرف دوز بالا و طولانی مدت بین 1 تا 2 سال و برخی دیگر حتی در 1تا 2 ماه هم نتیجه دلخواه را در ترک متادون به دست آورند.

طبق تحقیقات انجام شده بیش از 75 درصد افرادی که از روش اصولی برای ترک متادون استفاده نکرده‌اند، طی 1 سال بعد از قطع متادون به مصرف مواد باز می‌گردند. اما راهکارهایی برای از بین بردن علائم و نشانه‌های ترک متادون وجود دارد که برای همیشه شما را از اعتیاد رها می‌کند. برای شروع درمان ترک اعتیاد کلیک کنید.

سم زدایی تدریجی متادون

بیمارانی که بیش از 20 سی سی یا 80 گوم دوز مصرف می کنند، سم زدایی تدریجی یرایشان مناسب تر است. در این افراد بعد 10 تا 14 روز بستری، سم زدایی انجام می شود. مدت زمان بستری معتادان، منحصر به فرد است و از بیماری تا بیمار دیگر با توجه به شرایط روحی و جسمی متفاوت است. این بیماران بعد از ترخیص، جهت جلوگیری از عود و عدم لغزش دوباره بهتر است تحت نظر روان شناس باشند. 

سم زدایی فوق سریع

این سم زدایی مخصوص افرادی است که دوز مصرفی شان کم تر از 10 سی سی یا 40 میلی گرم است.در این روش بیمار 2 یا 3 روز بیش تر بستری نیست و همان چند روز زیر نظر پزشک است. سم زدایی فوق سریع مشروط به سن بیمار است که حداکثر 40 سال است و نباید سابقه بیماری های قلبی و گوارشی داشته باشد. برای اطلاعات بیشتر در مورد سم زدایی برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

بهترین روش ترک متادون

بهترین روش ترک متادون

برای ترک اعتیاد به متادون روش‌های گوناگونی وجود دارد. بهترین روش درمان متادون کاهش دوز مصرفی و در نهایت کاهش میزان مصرف آن در طول روز است. این روش بر اساس میزان مصرف شما و درگیری بدن‌تان برنامه‌ریزی می‌شود؛ به طور مثال در صورتی که مصرف‌تان روزانه 1000 سی سی است، می‌توانید زیر نظر پزشک آن را به 3 الی 4 وعده 250 سی سی (در طول مدتی که متخصص در نظر می گیرد) برسانید و به مرور آن را کاهش دهید تا نهایتاً بتوانید به طورکامل آن را قطع کنید.

چرا نباید خودم تنهایی متادون را کم بکنم؟

توجه داشته باشید که کاهش دوز تنها باید تحت نظر متخصص صورت بگیرد، چرا که این روند کاهش روز به روز سخت‌تر و پیچیده‌تر از پیش می‌شود. هر چه متادون کاهش پیدا می‌کند موانع ترک نیز قدرتمندتر شده و درگیری میان افکار نیز بیشتر می‌شود. در این میان متخصص ترک اعتیاد با استفاده از تکنیک های متعدد (برای مقابله با این ناراحتی ها، حفظ انگیزه‌های ترک، تنظیم دوز دارو به نحوی که کمترین سختی را تحمل کنید و...) در کنارتان خواهد بود. حضور مشاور ترک تا زمانی که به طور کامل (چه جسمی و چه روانی) از اعتیاد به متادون پاک بشوید، ضرورت دارد. هم چنین معتادانی که دارای اختلالات شخصیت و یا اختلالات عمیق روانی هستند، می توانند از خدمات درمان روانکاوی که به صورت ریشه ای به فرد می پردازد، استفاده کنند. 

مراحل ترک اعتیاد به متادون

ترک اعتیاد به متادون مانند ترک مواد مخدر دیگر دارای مراحلی است که شامل موارد زیر است:

1- تصمیم‌گیری و ایجاد انگیزه در خود برای ترک

2- تعیین چگونگی روش ترک با استفاده از مشورت پزشک و روانشناس متخصص در زمینه ترک

3- آشنایی با مشکلات و چالش‌های ترک 

4- دریافت یک برنامه درمانی مناسب برای کاهش تدریجی دارو

5- استفاده از خدمات روان درمانی برای افزایش احتمال موفقیت

6- شرکت در برنامه‌های پیشگیری از بازگشت

اشتباهات رایج در زمان درمان متادون

از انجام کارهای زیر در زمان ترک جدا خودداری نمایید:

  • قطع دارو یا کاهش دارو آن طور که خودتان می‌خواهید؛ به جای ترک خودسرانه از مشاوره ترک اعتیاد بهره‌مند شوید. یک مشاوره خوب می‌تواند به شما در این فرایند کمک بسیاری کند. برای کسب آگاهی بیشتر در زمینه ترک اعتیاد در خانه کلیک کنید.
  • مصرف قرص‌های مسکن و یا سایر مواد افیونی برای جایگزین کردن دارو؛ از مصرف داروهای جایگزین به صورت خودسرانه خودداری کنید. برای استفاده از روش‌های دارویی حتماً به یک متخصص با تجربه مشورت کنید. استفاده خودسرانه از داروها می‌تواند باعث ایجاد آسیب‌های جدی شود. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی تماس بگیرید.

 پیشنهاد می کنیم مقاله ترک ماریجوانا را نیز مطالعه کنید.

مراقبت های بعد از ترک متادون

متادون ماده ای اعتیادآور است و بعد از ترک بیمار علائم روحی و روانی زیادی از خود نشان می دهد که نیازمند حمایت و مراقبت است.

افسردگی بعد از ترک: متادون پیامدهای گسترده ای بر روی سیستم اعصاب و مغز می گذارد که یکی از آن ها افسردگی می باشد. بیمار بعد از تجربه این احساسات نیازمند دریافت خدمات مشاوره ای و روان شناسی می باشد.

افزایش وزن پس از ترک: بیماران بعد از ترک معمولا به تغذیه سالم خود اهمیت نمی دهند. در این مواقع بهتر است آب و مایعات فراوان نوشیده شود و از خوردن سبزیجات و مواد پروتئینی غافل نشوند.

وسوسه پس از ترک: وسوسه و میل به روآوردن دوباره به مواد از عوامل اصلی برگشت به مواد است. هنگامی که وسوسه به سراغ بیمار می آید، بهتر است به تفریحات، بازی های جمعی، گروه های دوستی و اجتماعی یا مطالعه بپردازد. ورزش منظم و پیاده روی نقش مهمی در کاهش وسوسه دارند.

موارد منع مصرف متادون

_در صورت ابتلا به بیماری های کبدی
_در صورت ابتلا به بیماری های روده و زخم معده و…
_در صورت ابتلا به کم کاری یا پرکاری تیروئید
_در صورت ابتلا به آسم و بیماری های تنفسی
_در صورت مصرف داروهای هپاتیت
_ در صورت داشتن سابقه سکته مغزی یا تومور مغزی
_در زمان مصرف داروهای آرام بخش یا شل کننده عضلات
_در صورت ابتلا به کیسه صفرا و پانکراس
_در صورت ابتلا به بیماری قلبی یا حمله قلبی
_در صورت مصرف آنتی بیوتیک های قوی
_در دوران بارداری و شیردهی

نکات مهم در مورد ترک متادون

نکات مهم درمان متادون

1- برخی افراد بر این باورند که متادون ماده‌ای مخدر نیست. اما این ماده دقیقاً تأثیرات مشابهی با مخدرها دارد و مناطق مغزی یکسانی را درگیر خود می‌کند با این تفاوت که اثرات آن تا اندازه‌ای از مخدرهایی نظیر هرویین خفیف‌تر است. به همین دلیل در درمان اعتیاد مورد استفاده قرار می‌گیرد تا فرد بتواند راحت‌تر مواد مخدر را کنار بگذارد. با این حال سوءمصرف آن و استفاده سرخود از دوزهای بالای این دارو منجر به علائم شدید اعتیاد خواهد شد. 

2- متادون راهی برای درمان اعتیاد است، مصرف جایگزین آن برای درمان اعتیاد به مدت چند هفته تا چند ماه می‌تواند یکی از بهترین روش ها برای بهبودی و درمان مواد مخدر باشد.

3- متادون مانند بسیاری از مواد اعتیادآور،  تست اعتیاد را مثبت می‌کند. برای مشاوره در مورد  تست اعتیاد به متادون و اطلاع از نحوه سریع ترک اعتیاد برای آزمایش می‌توانید با مشاوران مرکز هنر زندگی تماس بگیرید.

4- برخی افراد برای احساس سرخوشی و آرامش، از متادون استفاده می‌کنند. اما متادون تنها باعث احساس شادابی کوتاه مدت می‌شود و در طولانی مدت باعث ایجاد کلافگی و افسردگی خواهد شد. 

5- به هیچ وجه نقش مشاوره ترک اعتیاد و آماده کردن فرد را با بالا بردن دانش و اطلاعات در مورد بیماری، علائم، نشانه‌ها و عوارض متادون را در فرایند ترک دست کم نگیرید.

برای انتخاب بهترین روش ترک متادون می توانید از مشاوره تلفنی راهنمایی بگیرید.

 

ترک متادون چند روز طول می کشد؟

طول درمان متادون اگر به روش تجویز دوز کمتر از ده سی سی یا چهل میلی گرم باشد درمان بصورت سم زدایی فوق سریع (UROD) بوده که به مدت دو شب و سه روز طول می کشد. در ادامه به ازای هر پنج سی سی دوز اضافه یک شب بستری نیز به برنامه درمانی بیمار اضافه خواهد شد.

در دوز تجویزی بیش از بیست سی سی یا هشتاد میلی گرم درمان به شکل سم زدایی تدریجی دنبال می شود که در اینصورت دوره ترک متادون حداقل ده روز به طول خواهد انجامید.

سوالات متداول

-مصرف را خودم کم کردم و تا 5 میلی گرم رساندم اما نمیتوانم این مقدار را قطع کنم، چیکار کنم؟

متخصصان در طی روند درمان متناسب با زمان، دوزها را تنظیم می‌کنند، عوامل مختلفی مانند سن، جنسیت، شغل، وضعیت تاهل، وضعیت خانوادگی و.... نیز مد نظر متخصص قرار می‌گیرند، تمام این عوامل می توانند بر روند ترک تاثیر بگذارند، با کم کردن خودسرانه دارو تنها باعث سخت تر شدن ترک شده‌اید، چرا که احتمالا آمادگی لازم برای رسیدن به این دوز را هم نداشتید.

-شربت متادون بهتر است یا قرص متادون؟
هیچ فرقی با هم ندارند و هر دو اعتیادآور و از مشتقات تریاک هستند.
-متادون هیدروکلراید چیست؟
نام کامل تر و جدیدتر متادون است.
-آمپول متادون چیست؟
آمپول متادون به صورت تزریقی در مراکز درمانی و بیمارستان هاست و با شربت و قرص متادون متفاوت است و برای درد زیاد استفاده می شود.
-در چه شرایطی برای ترک اعتیاد از متادون استفاده می شود؟
در افراد بالای 60 سال که سابقه بیماری های قلبی و دیابت شدید دارند و ترک دارو هم امکان پذیر نیست با مشورت پزشک از متادون استفاده می شود.

سخن آخر

با توجه به عوارض گسترده متادون و سایر مواد مخدر، درمان آن در اولویت قرار دارد. فردی که متادون مصرف می کند، علاوه بر مشکلات جسمی مسائل روحی و روانی هم پیدا می کند که همین ها سبب بازگشت مجدد به سمت مواد می شود. بنابراین مراجعه به روان شناس و مشاور برای ترک مواد ضروری است. روان شناسان ما در مرکز مشاوره حامی می توانند در این زمینه به شما کمک کنند. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*