ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترک نیکوتین چند روز طول میکشد | علائم وابستگی و روش ترک

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترک نیکوتین پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

تقریبا تمام افراد نسبت به مضرات سیگار کشیدن آگاهی دارند اما بسیاری از آن ها موفق به ترک نیکوتین نمی شوند. نیکوتین موجود در سیگار حتی از هروئین و کراک هم زودتر ایجاد وابستگی می کند و رهایی از آن دشوارتر است. تنها زمانی ترک موفقیت آمیز حاصل می شود که از روش های اصولی و درست استفاده شود. اغلب افراد بعد از ترک نیکوتین دوباره به سراغ آن می روند و نمی توانند با وسوسه های مصرف دوباره مبارزه کنند. همین امر ضرورت بهره مندی از روش های روان درمانی برای ترک اعتیاد به نیکوتین را بیشتر می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

نیکوتین چیست و چگونه عمل می کند؟

نیکوتین دارویی است که از برگ گیاه تنباکوی سبز به دست می آید و یک مایع روغنی بی رنگ تا زرد کمرنگ است و بویی شبیه به ماهی دارد. به صورت پودر نیز موجود است و از طریق خوردن، استنشاق یا تماس با پوست جذب بدن می شود. نیکوتین یک ماده مخدر سمی است و حدود 60 میلی گرم از آن به صورت خالص اگر توسط فرد جویده شود می تواند یک انسان بالغ را از طریق ایجاد مشکل تنفسی حاد از پا در آورد.

در یک نخ سیگار به طور متوسط 8 میلی گرم نیکوتین وجود دارد که با توجه به نوع فیلتر موجود در سیگار و میزان پک زدن های فرد در طول سیگار کشیدن، حدود 0/5 تا 2 میلی گرم آن به بدن فرد می رسد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.
علت اینکه سیگار کشیدن از جویدن نیکوتین یا تزریق آن و یا چسب های نیکوتین دار لذت بخش تر است این است که از طریق سیگار کشیدن، این ماده در عرض 8  ثانیه به مغز می رسد که سریع تر از روش های دیگر است. نیکوتین زمانی که به مغز می رسد باعث ترشح دوپامین شده و احساس لذت ایجاد می کند و انرژی زاست. البته دوپامین ترشح شده بعد از حدود دو ساعت از بین رفته و منجر به احساس خستگی و کسلی می شود که نتیجه آن نیاز دوباره به مصرف است. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد انواع دیگر مواد محرک کلیک کنید.

اینفوگرافیک ترک نیکوتین چند روز طول میکشد

اینفوگرافیک ترک نیکوتین چند روز طول میکشد

نیکوتین چگونه مصرف می شود؟

سه روش برای مصرف نیکوتین وجود دارد که شامل تدخین، جویدن پودر و استنشاق پودر است. از بین این روش ها روش تدخین شایع تر بوده و به شکل های گوناگونی انجام می شود. از بین آن ها می توان به سه مورد که بیشتر مورد استفاده قرار می گیرد اشاره کرد:

1-سیگار

یک استوانه کوچک کاغذی که از برگ های بریده یا فرآوری شده تنباکو پر شده است. تنباکو را در کاغذ نازکی می پیچند و برای آن فیلتری نیز تعبیه می کنند. اگر به جای کاغذ از برگ تنباکو استفاده کنند به آن سیگار برگ می گویند که میزان نیکوتین آن به مراتب بیشتر از سیگار معمولی است. سیگار برگ فیلتر ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد گرایش به سیگار کلیک کنید.

2- پیپ

وسیله ای چوبی یا فلزی است که در ایران به صورت چپق هایی با دسته بلند درآمده است و تزئیناتی روی بدنه دارد. دود پیپ از دود سیگار ضرر بیشتری دارد زیرا دود پیپ قلیایی و دود سیگار خنثی است، همچنین فیلتری که در سیگار وجود دارد و میزانی از مواد مضر را جذب می کند در پیپ به آن میزان نیست. بنابراین دود تنباکو به طور مستقیم با مخاط دهان تماس می یابد که این امر جذب مواد مضر را به مراتب بیشتر می کند. جهت دریافت اطلاعات بیشتر درمورد مواد اعتیاد آور کلیک کنید.

3-قلیان

وسیله ای است که ایرانیان از زمان های قدیم برای دود کردن تنباکو آن را به کار می برده اند. تنباکوی مورد استفاده در قلیان نسبت به تنباکوی موجود در سیگار، از درصد نیکوتین بیشتری برخوردار است و همچنین کیفیت پایین تری نیز دارد. اسانس هایی که اخیرا به عنوان عطر در تنباکوهای قلیان به کار می رود خود دارای مواد آسیب زایی است که ضرر قلیان را بسیار بیشتر می کند. عده ای تصور می کنند که دود قلیان به علت عبور از آب مواد مضر خود را از دست می دهد ولی مسلما این تصور غلطی است؛ زیرا مرطوب شدن دود باعث می شود که مواد مضر بیشتر بر دیواره های ریه اثر گذارند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در حوزه علائم اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

ترک-نیکوتین

علائم وابستگی به نیکوتین

وابستگی به نیکوتین به معنای اعتیاد به تنباکو و توتون است و فرد بعد از ایجاد این وابستگی نمی تواند مصرف آن را متوقف کند. در این شرایط عدم مصرف باعث بروز علائم ترک مانند تحریک پذیری و اضطراب می شود. نیکوتین سریع تر از دیگر مواد مخدر ایجاد وابستگی می کند که نشانه های این وابستگی به شرح زیر است:

 • فرد نمی تواند سیگار کشیدن را متوقف کند یا درصورت تلاش برای ترک آن، موفق نشده است.
 • زمانی که فرد برای متوقف کردن آن تلاش می کند دچار علائم ترک می شود.
 • درصورت داشتن بیماری و ضرر مصرف برای سلامتی نیز فرد همچنان به مصرف آن ادامه می دهد. حتی در صورت بروز مشکلات قلبی و ریوی فرد قادر به ترک نیکوتین نیست.
 • فرد تفریحات و فعالیت های اجتماعی را برای مصرف سیگار کنار می گذارد. حتی ممکن است از تفریح با خانواده خود دست بکشد یا مکان هایی را ترک کند زیرا امکان سیگار کشیدن در آن موقعیت و شرایط وجود ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد ازدواج با فرد سیگاری کلیک کیند.

 

مصرف نیکوتین چه اثراتی دارد؟

مصرف نیکوتین باعث بروز مشکلات می شود. برخی از این مشکلات در لحظه مصرف اتفاق می افتد که به آن اثرات کوتاه مدت می گویند و برخی دیگر نیز با تداوم مصرف نیکوتین در آینده برای فرد ایجاد می شوند که به آن اثرات بلند مدت می گویند.

1-اثرات کوتاه مدت مصرف نیکوتین

در لحظه مصرف نیکوتین ممکن است به فرد احساس آرامش دست بدهد. تنظیم خلق و افزایش تمرکز و بالا رفتن ضربان قلب نیز از اثرات لحظه ای مصرف نیکوتین است. گاهی اوقات نیز به علت زیاده روی در مصرف این ماده، فرد دچار مسمومیت می شود که علائمی نظیر تهوع، استفراغ، رنگ پریدگی، اسهال، سرگیجه و سردرد، آب ریزش از دهان، لرزش و عرق سرد و افزایش فشار خون را تجربه می کند. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد خماری و حالات آن کلیک کنید.

2-اثرات بلند مدت مصرف نیکوتین

مصرف طولانی مدت نیکوتین به طور تقریبی باعث ایجاد 25 نوع بیماری می شود. از جمله می توان به این موارد اشاره نمود:

 • انواع سرطان ها شامل سرطان ریه، سرطان های دهان، رحم، کبد، کلیه، مثانه، لوزالمعده، معده و سرطان خون
 • بیماری های قلبی و عروقی
 • بیماری های مرتبط با شش ها و راه های تنفسی
 • بیماری های پوستی و بیماری های مرتبط با دهان و دندان

مصرف مزمن نیکوتین ریسک بروز بیماری های بیان شده و نیز سایر بیماری ها را در افراد مصرف کننده نسبت به افرادی که از این ماده استفاده نمی کنند به مراتب افزایش می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد مواد مخدر و سرطان کلیک کنید.

 

راه های ترک نیکوتین

میزان مرگ و میر ناشی از مصرف نیکوتین از مجموع مرگ و میر های ناشی از تصادفات، خودکشی و قتل، ایدز، الکل، دیگر مواد مخدر اعتیاد آور و آتش سوزی بیشتر است. این آمار کاملا گویای میزان خطرساز بودن مصرف نیکوتین است. بهتر است فردی که به این ماده وابستگی پیدا کرده هرچه سریع تر اقدام به ترک آن کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد ترک سیگار کلیک کنید.

روش های زیادی برای ترک نیکوتین وجود دارد که افرادی که تصمیم به ترک آن گرفته اند با آن روش ها مواجه شده و هر یک روشی را برای خود بر می گزینند. البته باید توجه داشت که همه روش هایی که برای ترک نیکوتین پیشنهاد می شوند راه های درستی نبوده و منجر به ترک اصولی و درست نمی شوند.

درمان دارویی، راهی برای ترک نیکوتین

یکی از مؤثر ترین روش های ترک، استفاده از دارو های بدون نیکوتین است. از جمله این دارو ها می توان به بوپروپیون اشاره داشت که داروی ضد افسردگی است و مکانیزمی شبیه نیکوتین دارد و موجب افزایش سطح دوپامین می شود. وارنیکیلین که مستقیم بر گیرنده های نیکوتین در مغز اثر گذاشته و باعث کاهش علائم لذت بعد از سیگار کشیدن می گردد. همچنین نورتریپتلین که ضد افسردگی است و مشابه نیکوتین عمل می کند و باعث ایجاد احساس عدم نیاز به مصرف نیکوتین می شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد علائم افسردگی کلیک کنید.
این دارو ها بدون تجویز پزشک قابل تهیه نیستند و به ویژه برای زنان شیرده و باردار و افراد زیر 18 سال حتما باید به دستور پزشک تجویز شوند. درمان دارویی که زیر نظر پزشک انجام شود درست ترین و بهترین و همچنین مؤثرترین روش درمان است. از آن جایی که دارو ها دارای عوارض جانبی هستند و نیز میزان مصرف هر فرد متفاوت است و افراد با هم تفاوت دارند توصیه می شود حتما ترک زیر نظر یک پزشک متخصص اتفاق بیافتد. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره داروهای ترک اعتیاد کلیک کنید.

ترک نیکوتین

روش های اشتباه برای ترک نیکوتین

بعضی از افراد وقتی که تصمیم به ترک می گیرند به جای این که به سراغ روش درمانی درست بروند از روش هایی استفاده می کنند که نه تنها مؤثر نیست بلکه حتی ضررهایی هم به دنبال دارد.

1- کاهش تدریجی سیگار

این روش به این صورت است که فرد تصمیم می گیرد به مرور زمان مصرف سیگار را به نوعی کم کند که در نهایت تعداد نخ های سیگار مصرفی در روز به صفر برسد. برای مثال فردی که 15 نخ سیگار در روز مصرف می کند، هر روز یک نخ کمتر مصرف کند تا جایی که بعد از 15 روز دیگر هیچ سیگاری مصرف نکند. این روش به نظر روش سریع و راحتی برای ترک سیگار می باشد اما باید گفت که این روش معمولا با شکست مواجه می گردد.
یکی از دلایل اشتباه بودن این روش این است که هر چه فاصله بین هربار مصرف نیکوتین بیشتر شود فرد بعد از مصرف، لذت بیشتری را تجربه خواهد کرد که این خود به نوعی فرد را ترغیب به مصرف دوباره سیگار می کند. همچنین کم کردن تعداد نخ های مصرفی موجب می شود که فرد در هربار مصرف، پک های عمیق تری به سیگار بزند که این کار خود باعث ورود میزان بیشتری نیکوتین به بدن می گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد چگونه فرد معتاد را تشویق به ترک کنیم کلیک کنید.

2- روش اشباع

این روش به این صورت است که فرد به طور مداوم و پشت سر هم آنقدر سیگار بکشد که دچار حالت تهوع شده و به مرور از سیگار بیزار شود. پس از این بیزاری فرد هرگاه سیگاری ببیند یا بوی آن را حس کند دچار همان حالت تهوع می شود و در نتیجه در ذهن او سیگار تبدیل به یک چیز آزار دهنده می شود. از آن جایی که در این روش ذهن فرد دچار تغییر می شود می توان آن را روش خوبی دانست اما این روش نیز ایراداتی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره تلفنی کلیک کنید.
از طرفی ممکن است فرد هر بار بعد از مصرف تعداد زیادی سیگار برای مثال با 40 نخ، دچار آن حس آزار دهنده شود. این حجم از مصرف پشت سر هم و تکراری برای ایجاد بیزاری مسلما آسیب های جدی و خطرناکی به بدن فرد وارد می کند. از طرف دیگر احساس بیزاری پس از گذشت چند هفته یا چند ماه غالبا از بین می رود و فرد دوباره به مصرف روی می آورد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه ترک اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

3- استفاده از سیگار های الکترونیکی

این وسیله چیزی شبیه به سیگار است. برای این که فرد هنگام ترک از آن استفاده کند تا نیاز روانی به سیگار را پاسخ دهد. اما باید توجه داشت که این روش به هیچ عنوان بهداشتی نیست و حتی بسیار بیشتر از سیگار های معمولی آسیب زا و خطرناک است. این وسیله علاوه بر این که هیچ کمکی در جهت ترک نمی کند بلکه مضر نیز هست. برای دریافت اطلاعات بیشتر درمورد سیگار الکترونیکی کلیک کنید.

 

علائم ترک نیکوتین

همانطور که پیشتر نیز بیان گردید اثرات نیکوتین تا حدود 2 ساعت در بدن باقی می ماند. بنابراین حدود دو تا سه ساعت بعد از آخرین بار مصرف نیکوتین، علائم ترک ظاهر می گردد و فرد مجبور به مصرف مجدد می شود. اگر فرد در حال ترک باشد و پس از این مدت هم سیگار نکشد در طول 2 تا 3 روز بعدی علائم به اوج می رسد. میزان شدت آن بستگی به مدت و میزان مصرف فرد دارد. از شایع ترین علائم ترک می توان به میل بسیار زیاد به مصرف نیکوتین، تحریک پذیری یا افسردگی، اشکال در تمرکز، اضطراب و بیقراری، اشکال در خواب یا خواب آلودگی، سردرد، افزایش اشتها و در نتیجه افزایش وزن و نا امیدی و بی صبری اشاره کرد.

بروز همه این علائم طبیعی است. وحشت نکنید. فقط بپذیرید که برای مدتی احساسات متناقضی خواهید داشت و بعد از گذر زمان بهبودی رخ می دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اختلالات خواب کلیک کنید.

علائم کمتر رایج ترک نیکوتین

علائم سرماخوردگی مانند سرفه و عطسه
یبوست
سرگیجه یا سبکی سر
زخم های دهانی.

با گذشت زمان متوجه می شوید که این علائم ضعیف تر می شوند و کمتر به سیگار کشیدن فکر می کنید. اگر علائم شدید یا طولانی مدت دارید در مورد آن ها با یک متخصص بهداشت صحبت کنید. همچنین استفاده از درمان جایگزین نیکوتین یا تجویز قرص های ترک سیگار کمک می کند.

خوردن و نوشیدن محصولات کافئین دار به عنوان مثال، قهوه، شکلات و نوشابه ها و الکل که تحت تأثیر دود تنباکو هستند را متوقف کنید. کاهش مصرف نوشیدنی ها یا غذاهای حاوی کافئین در هنگام ترک سیگار توصیه می شود. در صورت مصرف الکل، مهم است که با پزشک خود در مورد ترک سیگار صحبت کنید.

اثرات نهایی ترک سیگار

چنانچه ذکر آن رفت وقتی ترک می کنید احساسات و هیجانات مختلفی را تجربه خواهید کرد. در روزها و هفته‌های اول که سیگار را ترک می‌کنید فراز و نشیب‌های احساسی می‌تواند شبیه نشستن بر یک ترن هوایی باشد. ایجاد تغییرات بزرگ در زندگی شما به طور طبیعی منجر به افزایش احساسات خواهد شد. تا زمانی که درک کنید که این فقط یک مرحله از مراحل ترک است و آنچه احساس می‌کنید طبیعی است، می‌توانید روزهای سخت را پشت سر بگذارید و بدون سیگار احساس اعتماد به نفس بیشتری کنید. اثرات ترک سیگار در بازه های زمانی مختلف از زمان شروع ترک به شرح زیر است:

 • در عرض شش ساعت ضربان قلب شما کاهش می یابد و فشار خون شما پایدارتر می شود.
 • در عرض یک روز جریان خون شما تقریباً خالی و عاری از نیکوتین می شود. سطح مونوکسید کربن در خون کاهش می یابد و اکسیژن راحت تر به قلب و ماهیچه های شما می رسد.
 • ظرف یک هفته حس چشایی و بویایی بهبود یافته است.
 • در عرض سه ماه کمتر سرفه و خس خس خواهید کرد. عملکرد سیستم ایمنی و گردش خون در دست ها و پاها بهبود یافته و ریه های شما در از بین بردن مخاط، قطران و گرد و غبار بهتر می شوند.
 • در عرض شش ماه، سطح استرس به احتمال زیاد کاهش می‌یابد و احتمال کمتری دارد که خلط سرفه کنید.
 • پس از یک سال، ریه‌ها سالم‌تر شده و تنفس راحت‌تر از زمانی است که به سیگار کشیدن ادامه می‌دادید.
 • در عرض دو تا پنج سال خطر ابتلا به بیماری قلبی به طور قابل توجهی کاهش می یابد (و این روند در طول زمان ادامه خواهد داشت).
 • در عرض پنج سال، خطر ابتلا به سرطان دهانه رحم در زنان به اندازه ای خواهد بود که گویی هرگز سیگار نکشیده اند.
 • بعد از 10 تا 15 سال خطر ابتلا به سرطان ریه نصف فرد هم سن و سالی خواهد بود که به سیگار کشیدن ادامه می دهد.
 • پس از 20 سال خطر حمله قلبی و سکته مغزی مشابه خطر ابتلا به کسی است که هرگز سیگار نکشیده است.

سخن آخر درمورد ترک نیکوتین

ترک سیگار از بهترین تصمیماتی است که برای سلامتی خود می گیرید. ترک می تواند چالش برانگیز باشد اما اگر به علائم به عنوان نشانه هایی که بدن شما در حال بهبودی از عوارض سیگار است نگاه کنید، می تواند انگیزه بخش باشد. بسیاری از مردم متوجه می شوند که علائم ترک به طور کامل پس از دو تا چهار هفته ناپدید می شوند.

در انتها باید توجه داشت که مؤثرترین راه ترک، فقط جنبه جسمی را در برمی گیرد که مرتبط با تأثیر نیکوتین بر سلول های مغزی است اما مصرف سیگار جنبه ذهنی و روانی نیز دارد که برای ترک مؤثر باید به آن نیز توجه نمود. بنابراین در کنار مصرف دارو برای ترک باید از روش های درمان رفتاری نیز کمک گرفت تا نتایج بهتری حاصل گردد. برای این کار نیاز است که یک مشاور متخصص و ماهر در مراحل ترک در کنار فرد باشد تا درمان مؤثر واقع گردد. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*