ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پرورش کودک نابغه | چگونه یک فرزند نابغه پرورش دهیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با پرورش کودک نابغه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


راه های پرورش کودک نابغه کدامند؟ شاید شنیده باشید که بسیاری از والدین اصرار دارند، از فرزند خود یک نابغه بسازند یا خودتان از این نوع والدین باشید، که فکر می کنید کودکان ادامه دهنده ی راه شما و زندگی نزیسته ی شما هستند. اما در این رهگذر باید به توانایی فرزندتان و مراحل مختلف رشد کودک توجه کنید. در این مسیر علایق و استعداد های آن ها را نادیده نگیرید. کودکان وظیفه ندارند، خواسته های نافرجام شما را به سرانجام برسانند. برای دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.  

تماس با مشاور


پرورش کودک نابغه

در پرورش یک کودک نابغه، مهمترین کار این است که قبل از این که آنها را تحت فشار بگذارید و با وقت وهزینه آن ها را وادار به شرکت در کلاس های مختلف کنید، به شناخت روحی و ذهنی آن ها بپردازید. به جای این که آن ها  را به ماشین تصور کنید و علی رغم میل شان از این مکان آموزشی به آن یکی هدایت کنید، نسبت به شناخت ظرفیت های ذهنی و قابلیت های کودک خود اقدام کنید. پرداختن به پرورش کودک نابغه به روشی صیحیح، موضوع مقاله امروز است، که ابتدا باید به این موضوع عنایت داشت که هدف از پرورش کودک نابغه چیست. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تربیت کودک کلیک کنید.

هدف پرورش کودک نابغه

واقعیت این است که مادران و  پدران در عصری که هرروز با منابع جدیدی از اطلاعات بمباران می شود و تکنولوژی لحظه به لحظه رو به پیشرفت است نگران تربیت فرزند خود به شیوه ای است، که بتواند با دانش روز همگام باشد، از رشد باز نماند و بهترین زندگی را برای خود رقم بزند.
درواقع والدین، خود را در برابر سرنوشت و آتیه ی فرزندان خود مسئول و موثر می دانند، اما این که چه راهی را انتخاب می کنند، تا حدی به ناکامی آن ها از زندگی گذشته آن ها بستگی دارد و یا طرر فکر آن ها این است، که باید فرزندان خود را به انواع مهارت های اجتماعی و فردی مجهز کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه سبک های فرزندپروری کلیک کنید.  

راه های پرورش کودک نابغه

پرورش یک کودک نابغه به معنای افزایش هوش کودک و قابلیت های ذهنی او برای حل مسائل مختلف و سازگاری با چالش های زندگی پروسه این است، که می تواند از زمان بارداری و از تغذیه مادر شروع شود و تا انتهای مراحل رشد کودک ادامه داشته باشد. بنابراین تعدادی از روش های پرورش کودک نابغه را در ادامه ارائه می دهیم، که می تواند برای نیل به این هدف موثر باشد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش ضریب هوشی کلیک کنید.

1-تحرک و ورزش مادر باردار

یکی از پایه ای ترین موارد که اهمیت زیادی در تقویت قدرت یادگیری نوزاد می تواند داشته باشد، تحرک مادر در زمان بارداری است. تحقیقاتی در این زمینه انجام شده که نشان می دهد، مادرانی که در زمان بارداری تحرک مناسبی دارند و ورزش می کنند، نوزادان باهوش تری به دنیا می آورند. بنابراین مادر در زمان بارداری می تواند با مشورت با پزشک مربوطه نسبت به ورزش و تحرک مناسب با زمان بارداری اقدام کند.

2-پرورش کودک نابغه | تغذیه مادر باردار

مادری که در دوران بارداری به سر می برد، با انتخاب یک رژیم غذایی مناسب می تواند در افزایش هوش نوزاد خود نقش موثری داشته باشد. و به رشد جنین کمک کند. مواد غذایی دریایی و دنبال کردن رژیمی که منابع پروتئین فراوانی داشته باشد. به ویژه غذاهای دریایی که حاوی اسیدهای چرب وامگا 3 هستند به افزایش هوش نوزاد کمک فراوانی می کند. همینطور خوردن مواد غذایی که حاوی منابع آهن بوده و رشد وتکامل سیستم عصبی کودک کمک می کند، اهمیت فراوانی دارد.

3-زایمان طبیعی

مادرانی که از زایمان طبیعی برای به دنیا آوردن نوزاد خود استفاده می کنند، کودکان باهوش تری به دنیا می آورند. ضریب هوشی این نوزادان نسبت به سایر نوزادان بیشتر است. به همین دلیل استقبال از زایمان طبیعی همچنان بیشتر از دیگر روش های زایمان است.
پرورش کودک نابغه

4-استفاده از بازی های لمسی حرکتی

بر اساس تحقیقیات، بازی هایی که مناسب کودکان کم سن زیر دو سال است، بازی های حرکتی و لمسی است زیرا باعث می شود، که کودک نسبت به تجربه کردن از خود تمایل نشان دهد. کودکان زیر دو سال دنیای اطراف خود را با لمس اشیا می شناسند و بیشتر شناخت و تجریه آن ها در این سن از این طریق اتفاق می افتد.
بنابراین می بایست کمک کنید کودکان به کمک اسباب باری اجسام مختلف را لمس کرده و با آن ها آشنا شوند. کودکان معمولا در این سن اسباب بازی را با دست و زبان خود لمس می کنند و زبری و نرمی آن ها را درک می کنند. لذا شما می توانید اسباب باری های که امن هستند، برای ایشان تهیه کنید تا با خیالت راحت با آن ها بازی کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اسباب بازی مناسب کودک کلیک کنید.
برخی والدین معتقد هستند، از ابتدا کودکان خود را درگیر بازی های فکری کنند در حالی که در مسیر رشد کودک باید به مراحل رشد و عملکرد کودکان در این سنین دقت کرد. کودکان زیر دو سال در مسیر تجربه ی حسی حرکتی هستند و بنابراین رشد آن ها از این مسیر اتفاق می افتد. بنابراین شما می توانید با وسایلی که به رشد همین مرحله کمک می کند، به  افزایش هوش و رشد شناختی او کمک کنید.

5-پرورش کودک نابغه | قصه خوانی

برای رشد هوش کودکان از زمان جنینی مادر می تواند، از دوران بارداری زمانی که کودک در شکم او است، برایش قصه بخواند و این کار را تا سنین رشد کودک ادامه بدهد. قصه خواندن برای کودکان آن ها را با تجریبات مختلف، نتایج اخلاقی داستان ها آشنا می کند، همینطور با شناخت احساسات شخصیت های داستان، هوش هیجانی کودک افزایش پیدا می کند. خواندن قصه همچنین به کودک در برقراری ارتباط موثر و تعامل با دنیای اطرافش کمک می کند و این موضوع خود باعث افزایش مهارت های اجتماعی و کلامی او می شود.

6-تقویت هوش دیداری و ذهنی کودک در ارتباط چشمی

برای تقویت هوش دیداری کودک از زمان تولد و در انجام هر کاری برای او، سعی کنید با کودک خود ارتباط چشمی برقرار کنید، هنگام شیردادن، بازی کردن، تعویض جای او و هر کاری با او صحبت کنید و ارتباط تعاملی و چشم در چشم با او داشته باشید. به این شکل هوش دیداری و ذهنی کودک نیز تقویت می شود.

7-پرورش کودک نابغه | لالایی خوانی با صدای پدر

مادر و کودک به اقتضای نیازهایی که کودک دارد، زیاد با یکدیگر وقت می گذرانند بنابراین بهتر است، لالایی کودک را پدر برای او بخواند، شاید به نظر برسد استفاده از آهنگ و لالایی موزیکال گزینه مناسبی باشد. اما اگر این کار توسط پدر انجام شود به تقویت ارتباط پدر و فرزند کمک می کند. پدر با این اقدام به افزایش هوش و توانایی مغز کودک تاثیر مثبت می گذارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه قصه گویی برای کودکان کلیک کنید.

8-آشنایی کودک با محیط بیرون

کودک خود را به صورت مکرر به بیرون از خانه ببرید و با محیط بیرون آشنا کنید. کودک ارتباط چشمی با اطراف برقرار می کند. پیاده روی همراه کودک و نشان دادن محیط اطراف، همینطور توصیف کردن محیط پیرامون و نشان دادن درخت، پرنده، محیط پارک، همه می تواند، روی ذهن کودک تاثیر بگذارد و اگر چه نمی تواند صحبت کند، اما با واژه هایی که شما به کار می برید ارتباط برقرار می کند و از نظر ذهنی برای ارتباط با اطراف آمادگی بیشتری پیدا می کند، هوشیارتر رفتار می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه 9 نکته حساس برای تربیت فرزند کلیک کنید.

9-بازی های حرکتی

می توانید در خانه بالش ها را روی هم بچینید و کودک را به جنب و جوش و حرکت از روی بالش ها تشویق کنید. برای او با مبل و کوسن ها موانع ایجاد کنید و اجازه دهید کودک مسیر عبور خود را پیدا کند، سعی کند مسیر های مختلف را تست کند و به این طریق هوش خود را افزایش دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه بازی کودکان کلیک کنید.

10-صحبت کردن با کودکان

دو سال اول زندگی کودکان از نظر رشد ذهنی دو سال طلایی نامیده شده است. بنابراین سعی کنید در این مدت کودک را با صحبت کردن و مهارت های کلامی آشنا کنید. اولین دستورات کلامی که کودک از والدین دریافت می کند، اهمیت بالایی دارد. زبان و ارتباط کلامی به کودک کمک می کند، مفاهیم را درک کند و استفاده از زبان، عملکرد ذهنی کودک را بالا می برد. همینطور با صحبت کردن با کودک توانایی کلامی کودک، دامنه ی لغاتی که کودک با آنها آشنا می شود، گسترش پیدا می کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت کلامی میان فردی کلیک کنید.

11-استقبال از کنجکاوی کودک

کودکان برای رشد شناختی خود به تجربه محیط اطراف احتیاج دارند و رشد ذهنی و تفکر آن ها از طریق تجربه ی اشیا و اتفاقات شکل می گیرد. به این منظور نسبت به کشف دنیای اطراف کنجکاو هستند، دوست دارند همه چیز را تست کنند، تا به شناخت برسند، کاری که شما باید انجام دهید حمایت از کنجکاوی آنها و هدایت آن در مسیر شناختی امن و موثر است. به او اجازه دهید، در حدی که به خود آسیب نزند موارد متفاوت را تجربه کند. از بکن نکن های بی مورد خودداری کنید و جلوی تجربیات تازه ی او را نگیرید، تا بتواند با کنجکاوی مسیر خلاقیت را کشف کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رشد شناختی کودک کلیک کنید.

12-معرفی و نام گذاری اشیا برای کودکان

برای این که آن ها بتوانند با اشیا و اطراف خود ارتباط بهتر و کاملتری برقرار کنند، سعی کنید برای همه چیز نام بگذارید و به کودک کمک کنید، که آن ها را با نام بشناسد، با اسم گذاری و تکرار اسامی و رنگ ها به کودکان در شناخت و به خاطر سپاری آن ها کمک کنید. این کار به تقویت قوه ادراکی کودک کمک می کند.

13-تشویق کودکان

تشویق کردن کودکان به خاطر کارهایی کوچکی که به تنهایی انجام می دهند، باعث برقراری ارتباط موثر بین بخش های جلویی و میانی مغز آن ها و مرکز احساسات مغز می شود. بنابراین هر زمان از عهده کاری برمی آیند، موفقیت آن ها را ارج بنهید و جشن بگیرید. تشوق کودک باعث خوشحالی کودک و فعال شدن بخش پاداش مغز کودک می شود، که با ترشح مواد شیمایی در مغز به این تشویق پاسخ می دهد و باعث می شود کودک برای دریافت تشویق و درک دوباره ی این حس خوشایند، به انجام فعالیت بیشتر واکنش مثبت نشان دهد.

14-آموزش موسیقی در کودکی

اثبات شده است که میان آموزش موسیقی در دوران کودکی و افزایش مهارت های ذهنی و هوش ارتباط زیادی وجود دارد. تحقیقات نشان داده یاد دادن موسیقی به کودکان به تقویت حافظه و یادگیری آن ها کمک می کند. همچنین بر نحوه ی تفکر و شناخت کودک تاثیر می گذارد. آموزش موسیقی همچنین در حفظ و تعادل روح و روان و آرامش نیز موثر است.
پرورش کودک نابغه

15-انتخاب مهد کودک مناسب

انتخاب یک مهد کودک مناسب که به توانمندی های کودک اهمیت می  دهد و فضایی تعاملی که آموزش و ارتباطات کودک را افزایش می دهد، به افزایش هوش کودک و توانایی تفکر و تعقل کودک کمک بزرگی می کند. همچنین به کودک کمک می کند در برقراری ارتباط با دیگران مهارت زیادی به دست آورد. درک بهتری نسبت به توانایی های خود پیدا کند و استعداد های خود را بشناسد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

16-ایجاد فضای خلاق

والدین برای تقویت خلاقیت کودک خود می توانند اتاق کودک را با ابزاری مناسب بچینند، که با توجه به سن کودک بازی کردن با آن ها به رشد هوش و افزایش خلاقیت کودک کمک کند. اسباب بازی و تزییات کودک از وسایلی است، که بهترین کمک را به رشد خلاقیت کودک می کند. زیرا کودک با بازی کردن با این وسایل و دستکاری آن ها خودش را مورد تست و آزمون قرار می دهد، کارایی وسایل را می شناسد. رنگهای مختلف را می بیند، با خراب کردن و سرهم کردن انواع وسایل خلاقیت خود را پرورش می دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه خلاقیت کودکان کلیک کنید.

17-تشویق کودک به نقاشی کردن

نقاشی کردن به کودکان کمک می کند، با درون خود ارتباط برقرار کنند. نقاشی راهی به درون کودک و وسیله ای برای برون ریزی احساسی است، که ابزاری برای تعامل کودک با خودش است و به او کمک می کند احساسات و انرژی و افکار منفی خود را تخلیه کند. کودک همچنین به کمک نقاشی به ترسیم دنیای اطراف و افزایش توانمندی ذهنی خود می پردازد.

18-شادی آفرینی

برای پرورش کودک نابغه به او یاد بدهید، که شاد زندگی کند، بهترین یادگیری این است که خودتان شاد زندگی کنید، تا او نیز مهارت شاد زیستن را بیاموزد. کودکان شاد در زندگی موفق تر هستند. شادی درواقع پویایی و تحرک می آفریند و از رهگذر تحرک، تجربه های جدید به بار می نشیند. بنابراین به کودک خود کمک کنید شاد زندگی کند. و قبل از این که او را به آموزش مهارت های مختلف تشویق کنید، مهارت و راه شاد زیستن را به آو بیاموزید.

19-استقلال کودک

به کودک خود فضا بدهید، تا بعضی کارها را خود به تنهایی انجام دهد و برای آموزش او حوصله به خرج دهید. اجازه دهید بدون دخالت شما آزمون و خطا کند، و از قبل آزمون، چیزهای تازه یاد بگیرد. به این شکل به او استقلال می دهید، تا از عهده کارهای مناسب سن خودش برآید.  

سخن آخر درمورد پرورش کودک نابغه

پیشنهاد ما به والدینی که دوست دارند، فرزندانی نابغه بیافرینند این است، که کودکان را به اجبار در مسیر اهداف خود قرار ندهید، بهترین کمک شما به کودک این است که اجازه دهید، خودش ظرفیت ها و نیازهایش را درک کند و شما به شناخت این موارد کمک کنید و در کنار او باشید. به اندازه کمک کنید. نه بیشتر، تا از وابستگی و اعمال فشار خود نسبت به آن ها بکاهید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*