ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

پرورش کودک دو زبانه | روش های کاربردی برای آموزش زبان به کودک

پرورش کودک دو زبانه فنون خاصی دارد.در جامعه امروز اهمیت تسلط بر زبان انگلیسی غیر قابل چشم پوشی است. خانواده ها شیوه های مختلفی را برای آموزش زبان کودکان در نظر می گیرند. از میان آن‌ها قرار گرفتن در معرض زبان دوم یکی از شیوه هایی است که مزایای فکری، فرهنگی و عملی عمده‌ای را به همراه دارد. از توجه متمرکزتر و افزایش توانایی انجام چند کار با هم تا کاهش خطر ابتلا به زوال عقل و بیماری آلزایمر در سنین بالاتر، دوزبانگی برای مغز در همه مراحل یک موهبت است. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه از مشاوره تلفنی کودک مشورت بخواهید.

 

تماس با مشاور

کودک دوزبانه

در جهانی که به طور فزاینده ای گسترده و متنوع می شود توانایی صحبت کردن به بیش از یک زبان یک ویژگی مطلوب به شمار می رود. به ویژه به این دلیل که دوزبانگی مزایای اجتماعی، اقتصادی و فکری نیز به همراه دارد. در یک نظر سنجی هشتاد درصد از آمریکایی ها معتقد بودند که کودکان باید قبل از فارغ التحصیلی از دبیرستان زبان دوم را به صورتی روان و سلیس یاد بگیرند. اگر به دنبال تربیت کودک دو زبانه هستید در ادامه چند پیشنهاد مبتنی بر شواهد در مورد چگونگی پرورش موفقیت‌آمیز یادگیری دو زبان در کودکان آورده شده است.

برخی از این استراتژی‌ها برای خانواده‌هایی که از قبل دوزبانه هستند کاربرد بیشتری دارند و برخی دیگر حتی اگر خود شما به زبان دیگری صحبت نکنید صرفا برای پرورش کودک دو زبانه مفید خواهند بود. راهبردهایی که با پرورش دوزبانگی در فرزندان می تواند زندگی آن ها را غنی تر کند. چه بخواهید کودک اسپانیایی، فرانسوی یا عربی صحبت کند تفاوتی در نوع زبان وجود نخواهد داشت. به طور کلی دو زبانه بودن مهارت بسیار خوبی است.
کودک دو زبانه

انتخاب بهترین شیوه فردی برای کودک

اگرچه هیچ قانون جهانی برای تربیت کودک دوزبانه وجود ندارد مهم ترین کاری که باید به عنوان والد انجام دهید ارائه حمایت های پرورشی است. رویکردی که در نهایت اتخاذ می کنید به ماهیت خانواده شما، منطقه ای که در آن زندگی می کنید و منابعی که در دسترس شما هستند بستگی دارد. فراموش نکنید روی تربیت یک کودک شاد تمرکز کنید. توانایی صحبت کردن به دو زبان و مزایای شناختی، عصبی و اجتماعی ناشی از آن یک امتیاز اضافی برای کودک است و نباید از شادی و آرامش ذهن کودک پیشی بگیرد.

استراتژی را انتخاب کنید که برای کودک شما بهترین نتیجه را به دنبال داشته باشد. بسته به ترکیب خانواده راه‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانید فرزند را در معرض دو زبان قرار دهید. اگرچه هیچ رویکرد واحدی به عنوان بهترین روش برای تربیت کودکان دوزبانه شناسایی نشده است اما چندین رویکرد برای حمایت از رشد زبان دوزبانه تایید شده است که در ادامه به آن ها اشاره می شود. برای آشنایی با روش های آموزش زبان انگلیسی به کودکان کلیک کنید.

 

شیوه های کاربردی برای  پرورش کودک دو زبانه

از بدو تولد می توانید تربیت کودک دوزبانه را شروع کنید. دلیلی وجود ندارد که شما، همسر و سایر اعضای خانواده نتوانید از بدو تولد با فرزند به دو زبان صحبت کنید. پس در شروع صحبت شک نکنید. بچه ها از زمان تولد تا سه سالگی به بهترین شکل زبان را می فهمند و دو زبانه بودن یکی از مهارت های زندگی عالی است که در این سنین می توانند بیاموزند. بنابراین اگر برنامه بلند مدت شما این است که کودک دوزبانه بزرگ شود به محض تولد با او به هر دو زبان صحبت کنید. اما اگر بهر دلیلی امکان صحبت برای شما وجود نداشت انجام آن طی سال های بعد نیز امکان پذیر خواهد بود.

اگر فرزند از سنین کودکی گذشته است و هنوز به زبان های دیگری که انتخاب کرده اید به صورت روان صحبت نمی کنند وحشت نکنید. قطعاً برای آموزش آن ها دیر نیست. بین سنین چهار تا هفت سالگی دومین زمان مناسب (پس از نوزادی تا سه سالگی) برای آموزش زبان دوم است. بین هشت تا بلوغ سومین رتبه برتر است. بنابراین اگر از زمانی نوزاد تازه متولد شده اند این کار را انجام ندهید همچنان می توانید این هدف را دنبال کنید.

1-پرورش کودک دو زبانه | رویکرد یک فرد، یک زبان

رویکرد «یک فرد یک زبان» که گاهی با نام اوپول شناخته می شود محبوب ترین روش برای تربیت کودکان دوزبانه است.  معمولاً توسط دو والدی که به زبان‌های متفاوت صحبت می‌کنند استفاده می‌شود. به عنوان مثال وقتی والد الف به یک زبان صحبت می‌کند والدین ب به زبان دیگر، هر فردی به طور مداوم با همان زبان با کودک صحبت می کند. در رویکرد رایج دیگر، کودک را در خانه با یک زبانی که معمولاً زبان اقلیت است و گاهی اوقات به عنوان زبان میراثی از آن یاد می‌شود و در مدرسه با زبان دومی که معمولاً زبان اکثریت است مواجه می کنند.برای آشنای با سن کلاس زبان کودک کلیک کنید.

یک استراتژی متفاوت دیگر می تواند این باشد که هر روز هفته با کودک خود به زبانی متفاوت صحبت کنید. شما همچنین می‌توانید استراتژی خود را گسترده کنید. برای مثال برخی از والدین گزارش کرده‌اند که اگر کودکی میلیون‌ها بار Frozen را تماشا کرده باشد و تمام سطرها را از حفظ بداند دفعه بعد تماشای آن به زبان اسپانیایی ممکن است منجر به انتخاب و یادگیری واژگان اسپانیایی شود.

2-پرورش کودک دو زبانه | الویت داشتن زبان

در مراحل اولیه رشد برخی کودکان، ممکن است گزینه ای برای ارائه مراقبت از کودکان دوزبانه با استفاده از پرستاران کودک یا مراقبانی که به زبان دیگری صحبت می کنند وجود داشته باشد. وقتی فرزند به سن مدرسه رسید مدارسی را در نظر بگیرید که دارای برنامه‌های آموزشی دوطرفه هستند. این مدارس شامل دانش‌آموزان دو زبانه مختلف در یک کلاس می‌شود و کلاس‌ها محتوای درسی را به آن دو زبان تدریس می‌کنند.

تحقیقات نشان می‌دهد برنامه‌های غوطه ‌ورسازی دوطرفه علاوه بر اینکه کودکان را با دو زبان در سراسر حوزه‌های موضوعی آشنا می‌کند، احتمال دستیابی دانش‌آموزان به اصل گویش هر دو زبان را افزایش می‌دهد. اگر برنامه های آموزش دو زبانه در مدرسه منطقه شما در دسترس نیست از جایگزین های دیگر استفاده کنید. برای آشنایی با بهترین روش یادگیری زبان کلیک کنید.

3-پرورش کودک دو زبانه | افزایش کمیت زبان

مقدار ورودی زبانی که کودکان در هر یک از مراحل رشد دریافت می کنند، گسترش واژگان و تقویت دستور زبان کودکان را پیش بینی می کند. هر چه ورودی غنی‌تر باشد احتمال موفقیت در یادگیری زبان بیشتر است. به عنوان مثال کودکانی که کلمات زیادی می شنوند حجم واژگان بیشتری نیز دریافت می کنند. قدرت قرار گرفتن مداوم فرزند در معرض دو زبان را دست کم نگیرید. کمیتی که برای آموزش ارائه می دهید قدرت زیادی برای انتقال مفاهیم زبانی دارد. برای آشنایی با روش های افزایش قدرت یادگیری مغز کلیک کنید.

4-افزایش کیفیت زبان

کیفیت ورودی زبانی نیز به اندازه کمیت ارائه بر نتایج زبانی کودکان تأثیر می گذارد. داشتن تعاملات چهره به چهره محرک با مراقبین در کمک به کودکان برای یادگیری زبان بسیار مهم است. برای مثال خواندن کتاب برای کودکان از رشد و پیشرفت در زبان پشتیبانی می کند. در حالی که قرار گرفتن در معرض زبان از طریق تلویزیون این کار را نمی کند. قرار گرفتن در معرض تلویزیون با کیفیت پایین در واقع با نمرات پایین تر واژگان در کودکان دوزبانه مرتبط است. به عبارت دیگر بهتر است زمان بیشتری را برای صرف منابع پربازده و با کیفیت مانند کتاب خواندن به عنوان هدف آموزشی اختصاص دهید و در صورت امکان  اگر از تلویزیون استفاده می کنید برنامه آموزشی با کیفیت را برای کودک انتخاب کنید.

5-کمک گرفتن از خانواده و دوستان

تنوع در ورودی زبان یکی دیگر از عوامل کلیدی پیش بینی رشد زبان است. تعامل منظم با بسیاری از گویش های مختلف در دو زبان هدف، می تواند به تقویت مهارت دو زبانه شدن کودک کمک کند زیرا کودکان در معرض تنوع بیشتری قرار می گیرند. به عبارت دیگر داشتن تعامل با اعضای بیشتری از خانواده از جمله پدربزرگ و مادربزرگ و دوستانی که به زبان دیگر صحبت می کنند مزایای بیشتری برای پیشرفت کودکان به همراه دارد. برای آشنایی با نقش والدین در تحصیل کودکان کلیک کنید.
پرورش کودک دو زبانه

6-احترام به مسیر انتخابی کودک

به نشانه های مسیرهای انتخابی فرزند توجه کنید و علایق او را دنبال کنید. پیشرفت در زبان زمانی موفقیت آمیزتر است که کودکان با بزرگسالان تعامل داشته باشند. هنگامی که یک بزرگسال بر روی چیزهایی تمرکز می کند که کودک به آن ها علاقه دارد فرصت بیشتری را برای یادگیری کلمات جدید به دست می آورد. برای تقویت انگیزه یادگیری سعی کنید فعالیت های دو زبانه ای را انتختب کنید که کودک شما به آن علاقه داشته باشد. علاقه داشتن به زمینه مربوطه انگیزه یادگیری را نیز افزایش می دهد.

استمرار در امر پرورش کودک دو زبانه و نادیده گرفتن باورهای نادرست ها سعی کنید مهارت و دانش خود را نیز درباره دوزبانگی بیشتر کنید. تصورات غلط زیادی در مورد تربیت کودک دوزبانه وجود دارد. به عنوان مثال باورهایی وجود دارد که دوزبانگی منجر به اختلالات زبانی و اختلالات یادگیری می شود یا اینکه کودکان دوزبانه با شنیدن بیش از یک زبان سردرگم می شوند و زبان اصلی خود را نیز فراموش می کنند. این افسانه ها رد شده اند. کودکان دوزبانه در واقع به نقاط عطف مهم زبانی به همان میزان کودکان تک زبانه دست می یابند. نقاط شروع خوب برای پیشرفت شما در مورد این موضوع شامل منابع به اشتراک گذاشته شده توسط مراکز آموزش دو زبانه و کتاب هایی مانند راهنمای والدین و معلمان برای دوزبانگی و خانواده دو زبانه و کتاب های راهنمای والدین دو زبانه است.

7-انعطاف پذیری و حمایت مداوم

اگر کودک دو زبان خود را با هم ادغام کرد جایی برای نگرانی نیست. چنانچه آن ها دو زبان را در هم مخلوط می کنند و در جمله بندی ها گاهی به شکل دستوری زبان اول و گاهی به شکل زبان دوم استفاده می کنند مشکلی نیست و تقریباً یک مساله موقتی خواهد بود. فقط شیوه ای در پیش بگیرید که آن ها مساله را بفهمند و در مورد آن استرس نداشته باشید. کودکان به زودی همه چیز را حل می کنند و هر دو زبان را به طور یکسان و تفکیک شده صحبت می کنند.

8-شکل دادن پیوند با گروه های بازی دوزبانه

در حالت ایده‌آل گروه های بازی را هدف قرار دهید که بر روی زبان ثانویه تمرکز می کنند. اگر کودک شما در روز با فراوانی کمتری به یکی از دو زبان صحبت می‌کند در صورت بازی کردن با گروه همسالان بیشتر در معرض آن قرار می‌گیرد. همچنین می‌توانید با سایر کودکانی که به زبان دوم خود صحبت می‌کنند قرارهای بازی ترتیب دهید. هرچه کودک شما بیشتر به استفاده از زبان نیاز داشته باشد بیشتر احساس می کند که صحبت کردن به آن زبان "هدفی" دارد و به یادگیری آن علاقه مند می شود.

9-استفاده از کتاب و موسیقی و فیلم وبازی

هنگام تفریح برای بیرون رفتن، در ماشین به زبان دوم موسیقی پخش کنید. برای او کتاب بخوانید و بازی‌ها، پازل‌ها یا عروسک‌هایی را به صورت آنلاین بخرید که از زبان دوم استفاده می‌کنند. کودکان هرگز صرفاً با «غوطه‌ور شدن» زبان‌های دیگر را یاد نمی‌گیرند. بنابراین باید خود شما نیز آموزش‌های فعالانه تری را در پیش بگیرید. همه این اشتباه خواندن ها و تلفظ کردن ها در پس زمینه کمک خواهد کرد. استفاده از کتاب زبان برای یادگیری زبان مفید است.

با کودک خود به زبانی صحبت کنید که برای شما راحت تر است اگر شما انگلیسی را به عنوان زبان اول صحبت می کنید و شریک زندگی شما فقط فارسی صحبت می کند یا شما فارسی صحبت می کنید و او به زبان ترکی حرف می زند، زمانی که هر کدام در خانه هستید با همان زبان مسلط صحبت کنید و به زبان خود پایبند باشید. به این ترتیب آن ها هر دو زبان را از افرادی که گوینده های شایسته تری هستند جذب می کنند.

 

سخن آخر

اگر کودک دوزبانه شما کمی دیرتر از همسالان خود شروع به صحبت کرد نگران نباشید. کودکان دوزبانه معمولا کمی زمان بیشتری را برای صحبت کردن صرف می کنند. اما آن ها به جایی خواهند رسید که هنگام صحبت کردن به جای یکی، با دو زبان حرف خواهند زد. این‌ پاداش صبوری و صرف زمان بیشتر خواهد بود. ارزش تلاش و صبوری را دارد. راهنمایی گرفتن از یک مشاوره روانشناسی درباره روش های تقویت انگیزه و افزایش یادگیری کودک نیز مفید خواهد بود.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*