ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جواب توهین | واکنش درست به بی احترامی و تحقیر دیگران


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با جواب توهین پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


جواب توهین و بی احترامی دیگران چگونه باید باشد؟ وقتی کسی به شما توهین می‌کند، چطور جواب بی‌ احترامی او را می‌دهید؟ بی‌احترامی از جانب دیگران در موقعیت‌های مختلفی اتفاق می‌افتد و مربوط به موقعیت خاصی نیست؛ مثلا ممکن است در محیط مدرسه، محل کار و یا خانواده مورد بی‌احترامی دیگران قرار بگیرید. اگر ندانید چه جوابی باید بدهید و چه واکنشی درست است یا شما نیز با پرخاشگری جواب بی‌احترامی دیگران را بدهید چیزی حل نمی‌شود. این اتفاق نه‌ تنها تنش را خاتمه نمی‌دهد بلکه باعث تشدید بی‌احترامی متقابل هم خواهد شد. در ادامه مطلب قصد داریم به نحوه برخورد صحیح با بی‌احترامی دیگران بپردازیم. البته این مسأله به میزان خودشناسی شما هم مربوط است که می‌توانید آن را با روانشناس متخصص درمیان بگذارید. برای اطلاع بیشتر از خودشناسی کلیک کنید. 

تماس با مشاور

بی احترامی؛ تداوم نارضایتی 

در غیاب احترام، افراد از نظر روحی و جسمی به دیگران صدمه می زنند. اگرچه رفتار غیرمحترمانه می تواند توسط شخص دیگری نسبت به یک فرد انجام شود، اما به ندرت یک "مسئله شخصی" است. اغلب سیستم‌هایی در بازی وجود دارند که بی‌احترامی را تحمل می‌کنند و افراد را از اقدام برای مداخله منصرف می‌کنند. به عبارتی فرهنگ های حاکم بر جوامع به نوعی تعیین می کنند که فرد با بی احترامی تجربه شده از سمت خود به چه شیوه ای برخورد کند. در طولانی مدت این شیوه از یک سبک فردی به یک فرهنگ عامه تبدیل می شود. وقتی رفتار غیرمحترمانه کنترل نشود، مانند یک ویروس، به تعداد بیشتری از اعضای جامعه سرایت می کند و به یک موضوع فرهنگی گسترده تر تبدیل می شود.

بی احترامی چه شکلی است؟

استفاده از کلماتی که باعث تحقیر، توهین یا تخریب و دلشکستگی می شوند.
اظهاراتی که بر اساس یک یا چند هویت اجتماعی به یک فرد حمله می کند (مانند نژاد، فرهنگ، جنسیت، گرایش جنسی، وضعیت اقتصادی، کشور مبدا، توانایی)
نوشتن و تایید نظرات توهین آمیز ارسال شده در رسانه های اجتماعی
روی گردانیدن از شخص وقتی او درخواست یا نیاز به کمک دارد.
تصمیم به عدم اجرای سیاست‌هایی که هدفشان محافظت از جامعه در برابر آسیب است.
عملکرد به گونه ای که به طور مداوم گروهی از افراد را نادیده می گیرد یا تجارب جمعی آن ها را به حداقل بی اعتباری می رساند.
انتخاب تخریب اموال شخص دیگر
اگر کسی چیزی را انجام می دهد یا می گوید که شما فکر می کنید توهین است (حتی اگر 100٪ مطمئن نیستید) مهم است که در مورد مخالفت خود صریح باشید. اگر کسی چیزی نگوید، حتی اگر اکثریت با آنچه گفته شده یا انجام شده مخالف باشند، پیامی ارسال می شود که این نوع رفتار در جامعه قابل قبول است.

جواب توهین و واکنش به بی احترامی

راهبرد اصلی این است که تا جای ممکن از بروز اختلاف و درگیری و جروبحث با افراد پرهیز کنید. هیچ تضمینی برای رفتار دیگران نیست. تنها چیزی که دست شماست، رفتار خودتان است. بنابراین مجهز کردن خود به واکنش مناسب در برابر تحقیر و توهین دیگران، بهترین کاری است که می‌توانید انجام دهید. اما بهترین واکنش در برابر بی‌احترامی دیگران چیست؟ آیا باید جواب توهین دیگران را با توهین بدهیم؟

زمانی که مورد بی‌احترامی قرار می‌گیرید، ابتدا سعی کنید علت بی‌احترامی طرف مقابل را بفهمید و بدانید به چه علتی به شما بی‌احترامی می‌کند. ممکن است بر اثر یک سوءتفاهم باشد و با یک گفتگوی ساده حل شود. بنابراین نباید فورا واکنش نشان دهید زیرا ممکن است بعدا پشیمان شوید. بهتر است کمی مکث کنید و قبل از اینکه چیزی بگویید افکارتان را جمع بندی کنید تا بتوانید عکس‌العمل مناسب داشته باشید. برای کسب اطلاع در زمینه روابط اجتماعی کلیک کنید. 

1. خودتان را جای طرف مقابل بگذارید

بهتر است قدری از روانشناسی رفتار انسان‌ها بدانید. هنگامی که با کسی بر سر مسئله‌ای به مشکل برمی‌خورید اجازه دهید طرف مقابل‌تان از موضع خود حرف بزند و دفاع کند. اگر شما تنها از موضع خود دفاع کنید و اجازه ندهید تا دیگران حرفی بزنند ممکن است مورد بی‌احترامی دیگران قرار بگیرید. بنابراین به گونه‌ای واکنش نشان دهید که در همان ابتدا دیگران به خودشان اجازه ندهند به شما توهین کنند. برای کسب اطلاع بیشتر از روانشناسی رفتار انسان‌ها کلیک کنید. 

وقتی که به شما توهینی شد، در ابتدا به این مسئله فکر کنید که اگر جای طرف مقابل‌تان بودید چه واکنشی نشان می‌دادید و چه برخوردی می‌کردید. بهتر است همیشه هردو جانب را در نظر بگیرید و تنها به خودتان فکر نکنید. به این ترتیب، شاید به این نتیجه برسید که دو طرف ماجرا حق دارند و در بعضی از موارد نمی‌توان مقصر قطعی را مشخص کرد.

2. جواب توهین | واکنش سریع نداشته باشید

داشتن واکنش مناسب در زمانی که مورد بی‌احترامی قرار گرفتید کاری دشوار است اما همه چیز به شما بستگی دارد. می‌توانید یا به صورت کاملا حرفه‌ای جواب طرف مقابل‌تان را بدهید و یا به‌گونه‌ای جواب دهید که بعدا احساس پشیمانی کنید و از واکنش خود ناراضی باشید. زمانی که مورد بی‌احترامی قرار گرفتید قبل از این که واکنش نشان دهید کافی است چند ثانیه مکث کنید و به اتفاقاتی که باعث این بی‌احترامی شده فکر کنید و آن‌ها را در ذهن خود مرور و جمع‌بندی نمایید. این کار باعث می‌شود تا بدانید دلیل این بی‌احترامی چیست و شما باید چه واکنشی نشان دهید. برای مثال برخورد و رفتار صحیح در محیط کار از سوی طرفین می‌تواند جلوی خیلی از تنش‌ها را بگیرد.  برای کسب اطلاع بیشتر از برخورد و رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید. 

3. غافل‌گیر نشوید

اگر قبل از مطرح کردن یک مسئله ‌خودتان را برای هر برخوردی آماده کنید، در صورتی که مورد بی‌احترامی قرار گرفتید شگفت زده نمی‌شوید و می‌توانید بهترین واکنش را نشان دهید. ممکن است وقتی مسئله‌ای را با کسی مطرح می‌کنید آن شخص حالت تدافعی به خود بگیرد و شما نتوانید بهترین واکنش را داشته باشید. یکی از راه‌های داشتن واکنش مناسب این است که با شخصی که به آن اعتماد دارید این مسئله را در میان بگذارید و هیجانات خود را تخلیه کنید؛ زیرا اگر این کار را انجام دهید باعث می‌شود تا بر خودتان مسلط شوید و واکنش معقولانه‌ای داشته باشید. همه افراد از سلامت روان برخوردار نیستند. ممکن است طرف مقابل شما مشکل داشته باشد و نیاز به رفتاردرمانی در او مشهود باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سلامت روان و رفتاردرمانی کلیک کنید.  

4. قبل از دادن جواب توهین | حساب‌شده عمل کنید

در صورتی که احساس کردید ممکن است مورد بی‌احترامی قرار بگیرید، به حرف‌هایی که قرار است با طرف مقابل‌تان در میان بگذارید فکر کنید و به گونه‌ای حرف بزنید که باعث بی‌احترامی به طرف مقابل‌تان نشود. از دو پهلو و نامفهوم حرف زدن اجتناب کنید و صادقانه و واضح حرف خود را بزنید تا باعث ایجاد سوءتفاهم نشوید. هرگز به مسائلی که شما را ناراحت کرده اما به قضیه فعلی ربطی ندارد نپردازید. باید به موضوع اصلی اشاره کنید و به حاشیه نروید زیرا در این صورت نمی‌توانید به نتیجه‌ی مناسبی برسید.

یادتان باشد زمانی که مورد بی‌احترامی قرار گرفتید و طرف مقابل‌تان با بی‌احترامی با شما صحبت می‌کند، نباید در برابر او بی‌تفاوت باشید. باید با آرامش و مودبانه جواب طرف مقابل‌تان را بدهید، زیرا در اینصورت شما هم جواب طرف مقابلتان را داده‌اید و هم به او ‌بی‌احترامی نکرده‌اید. برای کسب اطلاع بیشتر در زمینه مدیریت بازخوردهای منفی کلیک کنید.

5. واکنش تهاجمی نداشته باشید

زمانی که قصد دارید مسئله‌ای را با کسی مطرح کنید باید به گونه‌ای این مسئله را بیان کنید که طرف مقابل گارد نگیرد و حالت تهاجمی نداشته باشد. بهتر است در ابتدا ابراز همدردی کنید و نشان دهید که شخص مقابل‌تان را درک می‌کنید. همچنین باید سخنان خود را کاملا مودبانه بیان کنید، زیرا در این صورت سخنان شما از حالت تهاجمی بیرون می‌آید و مورد بی‌احترامی قرار نمی‌گیرید. یادتان باشد که هیچ وقت با بی‌عدالتی با موضوعی برخورد نکنید زیرا در اینصورت خیالتان راحت است که شما عدالت را رعایت کرده‌اید و دیگران باعث ایجاد این تنش و بی‌عدالتی شده‌اند.

6. جواب توهین | سازگاری با محیط

همه‌ی افراد باهوش و زیرک در زندگی خود موفق نیستند اما اکثر افرادی که انعطاف پذیر هستند و خود را با ناملایمات زندگی سازگار کرده‌اند موفقیت بیشتری کسب به دست آورده‌اند. بنابراین هرگز نباید به خاطر دیگران و توهین‌هایشان دست از تلاش بردارید و دیگر در جهت بهبود زندگی‌تان تلاشی نداشته باشید. خودتان را با شرایط مختلف سازگار کنید، در غیر اینصورت نمی‌توانید به جلو پیش بروید. بنابراین هماهنگی و انعطاف‌پذیری در برابر محیط یکی از راه‌های پیشرفت است.

همچنین زمانی که می‌دانید طرف مقابل‌ از حرف‌هایی که می‌زند نیت بدی ندارد و شاید منظورش را درست نرسانده، بهتر است این مسئله را پررنگ نکنید و از آن بگذرید. تا جایی که می‌شود در روابط انسانی سخت نگیرید. برای رسیدن به تعادل در رفتار با دیگران می‌توانید از مشاوران متخصص کمک بگیرید. واکنش در برابر بی احترامی دیگران از آن مقولاتی است که آمادگی قبلی شما را می‌طلبد. برای کسب اطلاعات در زمینه مهارت‌های ارتباطی کلیک کنید. 

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با کمک گرفتن از خدمات روانشناسی می‌توانید مهارت‌های زندگی و ارتباطی را به خوبی بیاموزید. اینگونه می‌توانید در ارتباطات اجتماعی خود موفق‌تر باشید و جواب توهین دیگران را به درستی و بدون ایجاد دلخوری بیشتر بدهید. اگر به هر دلیلی امکان مراجعه حضوری به روانشناس را ندارید، مشاوره تلفنی بهترین انتخاب برای شماست. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هرکجا که هستید با روانشناسان این مرکز تماس گرفته و با آنان صحبت نمایید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*