ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دلیل پریودهای مکرر (علت دو


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دلیل پریودهای مکرر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


دلیل پریودهای مکرر متفاوت است. پریودهای مکرر یا پلی منوره عنوانی است که در این مقاله قصد پرداختن به آن را داریم. این که شما به عنوان یک زن مجبور به تحمل دوران پریودی به تکرار دفعات متوالی باشید احتمالا ناامیدکننده و دشوار است. اما چرا بدن شما به قاعدگی چنین واکنشی نشان می دهد؟ برای درک این سوال بهتر است اول بررسی کنید که یک دوره معمولی پریودی چند روزه است. در صورت نیاز به اطلاعات بیشتر با مشاوره جنسی مشورت کنید.  

تماس با مشاور

طول دوره معمولی

متوسط ​​طول دوره 28 روز است و این مدت زمانی است که اغلب در منابع زنان استفاده می شود. طول سیکل قاعدگی طبیعی می تواند به هر حال از 21 تا 35 روز باشد. اگر طول چرخه شما در این محدوده باشد و این همان مقداری است که هر ماه دارید، پس این چیزی است که برای شما طبیعی است.  اگر چرخه شما 21 روز باشد، در 365 روز سال، حدود 17 دوره خواهید داشت (365/21=17). به همین ترتیب اگر سیکل شما 35 روزه باشد در یک سال 10 پریود خواهید داشت (365/35 = 10). بنابراین انتظار می رود که زنان با طول چرخه طبیعی بین 21 تا 35 روز باید 10 تا 17 دوره در سال داشته باشند.  

پریود های مکرر

اگر طول سیکل شما کمتر از 21 روز باشد پریودهای شما بیش از تعداد معمولی پریود در سال خواهد بود. زنی با طول سیکل 17 روزه 21 پریود خواهد داشت (365/17=21). بنابراین طبق تعریف، پریودها اغلب زمانی اتفاق می‌افتند که در فاصله زمانی کمتر از 21 روز رخ دهند. نام پزشکی polymenorrhea به معنای چرخه های قاعدگی (چند) است. سناریوی مخالف، زمانی رخ می دهد که تعداد دوره های کمتر از حد انتظار در یک سال وجود داشته باشد. کسانی که سیکل آن ها بیش از 35 روز است کمتر از 13 دوره در سال خواهند داشت. به این حالت الیگومنوره می گویند. در این رابطه مطالعه مقاله قطع نشدن خونریزی قاعدگی پیشنهاد می شود.
چنانچه پیش تر گفته شد متوسط ​​چرخه قاعدگی 28 روز طول می کشد اما می تواند از 24 تا 38 روز متغیر باشد. اگر سیکل قاعدگی کوتاهتر باشد فرد می تواند بیش از یک بار در ماه پریود شود. در حالی که تغییرات گاه به گاه در چرخه قاعدگی غیرعادی نیست، تجربه مکرر دو قاعدگی در یک ماه ممکن است نشان دهنده یک مشکل اساسی باشد.

1-علائم پریودی مکرر 

علائم و نشانه های منوراژی می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • خونریزی شدید واژن که منجر به اشباع شدن یک یا چند نوار بهداشتی یا تامپون هر ساعت به مدت چند ساعت می شود.
 • خونریزی شدید که نیاز به استفاده از محافظ بهداشتی مضاعف دارد
 • نیاز به تعویض پد یا تامپون در نیمه شب
 • جریان قاعدگی یا خونریزی بیش از یک هفته طول بکشد
 • عبور لخته های خونی به اندازه یک چهارم یا بزرگتر
 • ناتوانی در انجام فعالیت های روزانه منظم به دلیل خونریزی
 • علائم و نشانه های کم خونی، از جمله خستگی مزمن و تنگی نفس
 • درد مداوم زیر شکم و لگن

2-چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اگر فردی دو بار در ماه در طول 2 تا 3 ماه پریود شود، باید به پزشک مراجعه کند.افراد همچنین باید در مورد خونریزی های شدید مانند عبور لخته های خونی به اندازه یک چهارم یا بیشتر یا خونریزی از طریق یک یا چند پد یا تامپون در هر ساعت با پزشک صحبت کنند. سایر علائم پریود که فرد باید در مورد آنها با پزشک صحبت کند عبارتند از:
 • احساس ضعف
 • درد یا خونریزی در حین مقاربت
 • درد لگن
 • تنگی نفس
 • تغییرات وزن غیرقابل توضیح، از جمله افزایش یا کاهش وزن. پریودهای مکرر می تواند نشان دهنده یک بیماری زمینه ای باشد که نیاز به درمان دارد.
 دلیل پریودهای مکرر

دلیل پریودی های مکرر

علل پلی منوره با بسیاری از علل خونریزی غیرطبیعی رحم یا علل پریودهای نامنظم همپوشانی دارند. دلایل ساده و رایج عبارتند از استرس، ورزش بیش از حد، داروها و دوران قبل از یائسگی. علل جدی‌تر شامل بیماری‌های اندام‌های لگنی به‌ویژه آن هایی است که دارای اختلالات هورمونی مانند بیماری تخمدان پلی کیستیک هستند. در ادامه این موارد به تفصیل توضیح داده شده است.

1-پیشگیری از بارداری دلیل پریود های مکرر

انواع مختلفی از روش های پیشگیری از بارداری وجود دارد که معمولاً باعث خونریزی بین قاعدگی می شود شامل قرص ها، پچ، ایمپلنت و تزریق. قرص های اورژانسی "قرص صبح روز بعد" همچنین می تواند باعث خونریزی غیرمنتظره در برخی از زنان شود.

2-تخمدان پلی کیستیک دلیل پریودهای مکرر

PCOS اختلالی است که در آن کیست های کوچک و غیر سرطانی در اطراف رحم ایجاد می شوند. معمولاً در سال‌های نوجوانی یا اوایل 20 سالگی یک زن ایجاد می‌شود و می‌تواند پیامدهایی در مورد تخمک‌گذاری و در نتیجه چرخه قاعدگی داشته باشد. بسیاری از مبتلایان به PCOS پریودهای نامنظم یا مکرر را تجربه می کنند.

3-اندومتریوز دلیل پریود های مکرر

اندومتریوز وضعیتی است که در آن بافتی شبیه به بافت رحم در سایر نواحی بدن رشد می کند. اندومتریوز می تواند باعث درد شکم، گرفتگی غیرطبیعی و خونریزی نامنظم شود. گاهی اوقات، خونریزی می تواند به اندازه ای سنگین باشد که شبیه دوره ای دیگر به نظر برسد. پزشک در برخی شرایط می تواند آندومتریوز را با استفاده از معاینه لگن و سونوگرافی تشخیص دهد. با این حال، یک جراحی جزئی به نام لاپاراسکوپی تنها راه قطعی برای تشخیص این بیماری است.
آندومتریوز بافتی است که شبیه به لایه داخلی رحم است که در سایر نواحی بدن معمولاً در اطراف تخمدان ها، لوله های فالوپ و مثانه وجود دارد. مانند دیواره رحم رفتار می کند و در آنجا تجمع می یابد و می تواند باعث خونریزی بیش از حد شود. برای آشنایی بیشتر با دستگاه تناسلی زنان کلیک کنید.

4-یائسگی دلیل پریودهای مکرر

قبل از یائسگی به سال‌های منتهی به یائسگی اشاره می‌کند که هورمون‌های فرد شروع به تغییر می‌کنند. قبل از یائسگی ممکن است تا 10 سال طول بکشد. در طی آن زمان، افراد اغلب سیکل های قاعدگی نامنظم را تجربه می کنند، از جمله داشتن سیکل های کوتاه تر یا طولانی تر، مکرر شدن دوره ها، یا تجربه خونریزی شدیدتر یا سبک تر. زمانی که فردی برای 12 ماه متوالی پریود نشده باشد، در دوران یائسگی است.
با نزدیک شدن به یائسگی سطح هورمون های تولید مثلی زنان در نوسان است. این تغییرات هورمونی می تواند چرخه قاعدگی شما را خراب کند و باعث پریودهای نامنظم، مکرر یا تاخیر در پریود شود. اگر قاعدگی به طور کلی حذف شود، بسیاری از زنان متوجه می شوند که قاعدگی بعدی آن ها سنگین تر از حد معمول است.
داشتن دو قاعدگی در یک ماه همیشه نشانه مشکل نیست. یک فرد ممکن است گهگاه چرخه قاعدگی کوتاه تری داشته باشد که شامل دو دوره در ماه می شود. پس از این، ممکن است قاعدگی آن ها به چرخه عادی خود بازگردد. این تغییر گاه به گاه به این دلیل است که پزشکان قبل از تشخیص یا پیشنهاد درمان به دنبال الگوهای ثابت خونریزی مکرر هستند، مگر اینکه عفونت واژن یا مشکل جدی تری وجود داشته باشد.

5-دلیل پریودهای مکرر | سن کم

سیکل های قاعدگی نامنظم در نوجوانانی که به تازگی پریود شده اند رایج است. افراد در دوران بلوغ سیکل‌های قاعدگی کوتاه‌تر یا گاهی طولانی‌تر دارند، که ممکن است منجر به دو قاعدگی در یک ماه شود. سطح هورمون در دوران بلوغ جسمی در دختران به طور قابل توجهی نوسان می کند. تحقیقات نشان می دهد که چرخه قاعدگی یک فرد جوان از زمان شروع قاعدگی حدود 6 سال طول می کشد تا منظم شود.

6-مشکلات تیروئید دلیل پریودهای مکرر

مشکلات تیروئید ممکن است باعث تغییر در پریود شود. تیروئید تنظیم کننده فرآیندهای هورمونی در بدن است. این غده کوچک پروانه ای شکل درست در جلوی گلو قرار دارد و عملکردهایی مانند دمای بدن و متابولیسم را کنترل می کند. سیکل های قاعدگی نامنظم یک علامت شایع مرتبط با مشکلات تیروئید است. این هم در کم کاری تیروئید یا کم کاری تیروئید و هم در پرکاری تیروئید یا پرکاری تیروئید صادق است. به گفته منبع مورد اعتماد وزارت بهداشت و خدمات انسانی ایالات متحده، تخمین زده می شود که از هر هشت زن، یک نفر در طول زندگی خود مشکلات تیروئید را تجربه کند. علائم کم کاری تیروئید عبارتند از:
 • همیشه احساس سرما می کنید
 • یبوست
 • احساس خستگی همیشگی
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • پوست رنگ پریده
 • صورت پف کرده
 • ضربان قلب آهسته
 • افزایش وزن غیر قابل توضیح
علائم پرکاری تیروئید عبارتند از:
 • همیشه احساس گرما می کنید
 • برآمدگی چشم ها
 • اسهال یا حرکات مکرر روده
 • اختلالات خواب
 • تحریک پذیری
 • ضربان قلب سریع
 • کاهش وزن غیر قابل توضیح
هر دو بیماری قابل درمان هستند، بنابراین افراد اگر فکر می کنند ممکن است به بیماری تیروئید مبتلا باشند باید به پزشک مراجعه کنند.

7-فیبروم رحم دلیل پریودهای مکرر

فیبروم های رحمی توده هایی هستند که در رحم ایجاد می شوند. فیبروم ها معمولا سرطانی نیستند، اما می توانند باعث خونریزی، به ویژه خونریزی شدید قاعدگی شوند. علائم اضافی فیبروم می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • احساس پری یا فشار در لگن
 • تکرر ادرار
 • درد کمر
 • درد هنگام رابطه جنسی
در حالی که پزشکان نمی دانند چه چیزی باعث ایجاد فیبروم رحمی می شود، اما می دانند که این فیبروم ها در خانواده ها ایجاد می شوند و تغییرات در سطح هورمون می تواند بر آن ها تأثیر بگذارد. پزشکان اغلب می توانند با انجام معاینه لگنی یا انجام مطالعات تصویربرداری، مانند سونوگرافی، این بیماری را تشخیص دهند.

8-سایر علت پریود مکرر

 • پولیپ رحم: این توده های خوش خیم می توانند باعث افزایش سطح هورمون شوند.
 • دستگاه داخل رحمی غیر هورمونی ( IUD ): این نوع دستگاه پیشگیری از بارداری می تواند منجر به خونریزی شدیدتر از حد معمول شود.
 • بیماری التهابی لگن (PID ): این عفونت اندام های تناسلی است که می تواند عوارض شدیدی داشته باشد.
 • عوارض مرتبط با بارداری:به عنوان مثال می توان به سقط جنین یا بارداری خارج از رحم اشاره کرد.
 • سرطان:سرطان های رحم، دهانه رحم و تخمدان بر سیستم تولید مثل تأثیر می گذارد.
 • اختلالات خونریزی ارثی:این اختلالات شامل بیماری فون ویلبراند یا اختلال عملکرد پلاکتی است.
 • داروها:داروهای ضد التهاب و ضد انعقاد می توانند منجر به خونریزی شدید شوند.
 دلیل پریودهای مکرر

جلوگیری از پریودی های مکرر

بسته به اینکه چه چیزی باعث بیماری شما می شود، ممکن است تجربه خود را بهبود بخشید، اگر به طور کامل از شر آن خلاص شوید. برخی از روش های موثر برای انجام این کار عبارتند از:

1-حالت آماده باش

اگر نمی توانید از پریودهای مکرر خودداری کنید اطمینان از اینکه همیشه آماده ی آن هستید می تواند مفید باشد. این اطمینان را می توان با نگه داشتن وسایل بهداشتی و همچنین با ثبت خونریزی در دفترچه خاطرات به دست آورد تا احتمالاً به شما در پیش بینی دوره ی بعدی آن کمک کند.

2-روش های پیشگیری از بارداری را تغییر دهید

اگر بعد از اینکه اخیراً روش پیشگیری از بارداری خود را تغییر داده اید، پریودهای مکرری دارید احتمالاً بعد از حدود سه ماه استفاده از آن قطع می شود. اما اگر این سازگاری رخ نداد ارزش آن را دارد که به دنبال یک گزینه جایگزین پیشگیری از بارداری باشید تا چرخه قاعدگی منظم خود را بازگردانید.

3-داروی تنظیم کننده هورمون

برای کسانی که در دوران یائسگی هستند یا از آندومتریوز یا PCOS رنج می برند، داروهایی که بر هورمون های مربوطه تأثیر می گذارد می تواند برای کاهش این مشکل مؤثر باشد. با این حال بیشتر داروها دارای عوارض جانبی جدی مانند سرطان سینه هستند. قاعدگی‌های مکرر ممکن است آزاردهنده باشد، اما معمولاً می‌توان آن ها را متوقف کرد یا به نحوی بسیار بهبود بخشید. اولین قدم این است که در مورد برخی از شایع ترین علل این بیماری زمانی که تصمیم به درمان مناسب برای دوره های مکرر می گیرید یاد بگیرید.  

سخن پایانی

به طور کلی هر زنی دارای سیستمی جسمی منحصر به فردی است که نمی توان به صرف چنین مقالات یا مطالب مشابهی برای موضوع خاصی چون زنانگی و پریود نسخه ی یکسانی پیچید. بلکه بهتر است به پزشک زنان مراجعه کنید. تمام مشکلات جسمی خود را به او برسانید. گاهی ارگان های داخلی بدن سیگنال های مریضی و دفاع را به سمت یکدیگر ارسال می کنند که اگر بدانید می توانید بهتر موثرتر و سرییعتر بر این مشکل فائق آیید.
اما مسائلی نظیر تغذیه نیز موثرند. مصرف موادغذایی با طبع گرم در دوران پریودی با توجه به ضعف بدن و کلیه می تواند باعث افزایش پریود شود. برای پاسخ به تمام سوالات و ابهامات شما در این زمینه مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی پاسخگوی شماست.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*