ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان (چگونه اعتماد به نفس کودک را بالا ببریم؟)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان چیست؟ اعتماد به نفس نیز مانند سایر ویژگی های شخصیتی از اهمیت بالایی برخوردار است و شاید اغراق نباشد که بگوییم اهمیت آن بالاتر از دیگر خصوصیات فردی است زیرا پایه طرر فکر یک فرد نسبت به خودارزشمندی و باور توانایی های اوست.  
 

تماس با مشاور

                                             
 

اعتماد به نفس چیست

اعتماد به نفس یک ویژگی شخصیتی فردی است که رشد آن باعث می شود کودک عزت نفس بالاتری داشته باشد و به توانایی خود در انجام های کارها باور داشته و خود را برای کارهای سخت به چالش بکشد. به صورت خودجوش انگیزه لازم برای شرکت در فعالیت های متناسب با سن و توانایی خود را دارد.

اینفوگرافیک دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان

اینفوگرافیک دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان

اعتماد به نفس چطور شکل می گیرد؟

این ویژگی در کودکی و به وسیله نوع تربیت والدین و برخورد آن ها نسبت به رفتار ها و کنش کودک شکل می گیرد. یعنی والدین با بازخوردی که به رفتار کودک می دهند و نوع واکنش آن ها به عمکرد کودک درموقعیت های مختلف مخصوصا در حضور جمع، به تقویت یا تضعیف اعتماد به نفس کمک می کنند. در این زمینه میتوانید از مشاوره کودک نیز بهره مند شوید

دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان

یک فرد در کودکی اعتماد به نفس را در کانون خانواده و با بازخوردی که والدین به کارها و عملکرد او می دهند به دست می آورد. اما این که اعتماد به نفس دقیقا چه ویژگی شخصیتی است و کمبود آن چه مشکلاتی به باور می آورد و چه دلایلی می تواند به کمبود اعتماد به نفس در کودکان دامن بزند موضوع این مقاله است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کودکان کلیک کنید.  

علائم اعتماد به نفس پایین در کودک

کمبود این ویژگی در کودکی باعث می شود فرد از همان دوران کودکی با مشکلاتی روبرو شود و از نظر روانی واکنش هایی نشان دهد که در صورت عدم توجه و درمان بازتاب آن می تواند حتی در بزرگسالی مشکلات فراوانی در سطح ارتباطی و کیفیت زندگی فرد ایجاد کند. از نشانه های اعتماد به نفس پایین به موارد زیر اشاره می کنیم

  • احساس کم ارزشی و حقارت در کودک و ترس از تجربه کارهای جدید
  • ناتوانی در تصمیم گیری درموقعیت های مختلف
  • بی انگیزگی نسبت به آینده
  • قلدری در رفتار با کودان کم سن تر
  • گوشه گیری و انزوا طلبی در جمع های خانوادگی
  • عدم پذیرش خود و خوداظهاری پایین
  • اضطراب در موقعیت های مختلف و ترس از شکست
  • کم حرفی در جمع همسالان، در مدرسه و..
  • بدگویی از دیگرانی که عملکرد بهتری دارند
  • نیازمند توجه و تشویق دیگران و عدم موفقیت در پیدا کردن دوست صمیمی

  کمبود اعتماد به نفس در کودکان

دلایل اعتماد به نفس پایین در کودک

همانطور که پیش تر اشاره شد، ریشه کمبود اعتماد به نفس در درجه اول به برخورد والدین، نوع تربیت آن ها، میزان آگاهی آن ها در این زمینه، و بازخوردهای اشتباه آن ها برمی گردد. از مهمترین دلایل کاهش اعتماد به نفس در کودکی عبارتند از:

1-عصبانیت و ابراز خشونت والدین

در خانواده هایی که به دلیل مشکلات زیاد مالی، مشاجرات یا طلاق، والدین آستانه تحمل پایینی دارند و بخاطر وجود تتنش و نگرانی محیط خانه آشفته است. والدین ممکن است با پرخاش و عصبانیت به کودکان رفتار کنند و تحمل کودکانه های فرزند خود را نداشته باشند. 
کودک با دریافت این نوع واکنش ها احساس می کند از طرف خانواده مورد پذیرش نیست و او را دوست ندارند و اوست که باعث به وجود آمدن واکنش های عصبانی والدین است. این موضوع باعث می شود او کمتر با والدین خود ارتباط بگیرد و در مورد مشکلاتش با آن ها صحبت نمی کند. به این ترتیب از پذیرفتن مسئولیت نیز برای جلوگیری از تنش سرباز می زند. مشارکتش در کارها کم می شود. در تصمیم گیری ها دچار مشکل می شود و اغلب در حال نگرانی از انجام کارها است و اعتماد به نفس او کاهش پیدا می کند.

2-مورد مخالفت قرار گرفتن مداوم

فرزندی که مدام در مورد مسائل و تصمیم گیری های مختلف مورد مخالفت والدین قرار بگیرد و در انجام هر کاری مانند انجام بازی، بازی با دیگر بچه ها، انجام کارهای کوچک خانه و هر چیز دیگری نه بشنود به این دلیل که حق تجربه های مختلف از او گرفته می شود و جلوی آزمون و خطای او مانع وجود دارد، اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و از این که کاری انجام دهد می ترسد.
زمانی که شما مدام با او مخالفت می کنید به او حس بی کفایتی می دهید و او از این که دست به کاری بزند خجالت می کشد. باور ندارد از عهده کاری برمی آید و برای هر کار کوچکی نیازمند تایید دیگران می شود. در این زمینه میتوانید از مشاوره تلفنی فردی نیز بهره مند شوید.

3-دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان | سرزنش کودک

هر کودکی برای شناخت محیط اطراف خود نیاز به انجام کارهای مختلف دارد. نیاز دارد تا خطا کند و قرار نیست به این دلیل که توانایی انجام درست کاری را ندارد او را از انجام کاری نهی کنید که بی خطر است یا مدام بخاطر اشتباهی که مرتکب می شود او سرزنش کنید. شما با ملامت کودک خود شجاعت او را از بین می برید. باید به او اجازه دهید تجربه کند و با خطا کردن های متعدد تجربیات خود را گسترش دهد تا شناخت بهتری نسبت به جهان اطرافش پیدا کند. جسارت کارهای جدید را به دست آورد و بداند از حمایت شما نیز بهره مند است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه اشتباهات تربیتی والدین کلیک کنید.

4-مقایسه کردن کودک با هم سالان

یکی از دیگر از عوامل تخریب کننده اعتماد به نفس کودک، مقایسه او و قابلیت های کودک با همسالان و افراد دیگر است. مقایسه کودک با دیگران باعث می شود او فکر کند شما دیگر همسالان را به او ترجیح می دهید و کودک به چشم شما به خاطر خطای خود مورد قبول شما نیست. 
همچنین دیگر به توانایی های خود اعتماد نمی کند و دچار کمبود اعتماد به نفس می شود. شما با این کارتان کودک را در وضعیت ضعف قرار می دهید و به او گوشزد می کنید که به اندازه کافی توانمند نیست. والدی که بخواهد قابلیت ها و مهارت های کودک را پرورش بدهد باید عملکرد امروز و گذشته او را بسنجد و کودکش را با قبل خودش مقایسه کند نه با دیگر کودکان. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

5-دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان |تنبیه بدنی کودک

از بدترین کاری که باعث ضعیف شدن اعتماد به نفس کودکان می شود، تنبیه بدنی آن هاست. کودکی مورد تنبیه قرار می گیرد، نمی تواند به راحتی جلوی دیگران ابراز وجود کند. خشونت فیزیکی در کودکان شخصیت آن ها را تخریب می کند و او را نسبت به ارزش های فردی اش به تردید می اندازد. با تنبیه کودک خود به شیوه های نادرست ضعف و شرمندگی به آن ها هدیه می دهید و باعث می شوید اعتماد به نفس آن ها از بین برود.  

راهکارهای مفید برای افزایش اعتماد به نفس کودک

خوشبختانه به این دلیل که کودکان پذیرش و قدرت یادگیری بالایی دارند، با انجام چندین تکنیک درست رفتاری و به کارگیری مهارت های ارتباطی می تواند به افزایش اعتماد به نفس آن ها کمک کرد. از جمله روش های صحیح در این جهت عبارتند از:

1-تشویق تلاش کودک فارغ از نتیجه

مهم نیست کودک شما در انجام کاری موفق شده یا شکست خورده، آن چه اهمیت دارد تصویری است که شما با تشویق تلاش او در ذهنش می سازید. او را به خاطر تلاشی که انجام داده مورد تمجید قرار دهید تا او بیاموزد تلاشش باری رسیدن به هدف خیلی ارزشمند است حتی اگر به نتیجه دلخواه نرسیده باشد. به این شکل اعتماد به نفس او و انگیزه اش برای ادامه تلاش و امتحان دوباره مسیر هدف بیشتر می شود. روحیه چالش برانگیز او تقویت می شود و مصمم خواهد بود که به تلاشش ادامه دهد.

2-کشف راه حل توسط خود آنها

در انجام کارهای که کودکان به طور معمول توانایی انجام آن را دارند وارد عمل نشوید. بگذارید با مشکل خود دست و پنچه نرم کنند. قابلیت خود را در انجام کار بسنجند و به تنهایی از عهده آن برآیند. تا به خودشان بیشتر اعتماد کنند. اگر شما مداخله کنید و نگذارید کودک به تنهایی مسئله خود را ارزیابی و تست کند و به راه حل آن فکر کند، اعتماد به نفس او را از بین می برید و فرصت تلاش و افزایش مهارت و توسعه فردی را از او می گیرید.

3-کمک به تقویت اعتماد به نفس

ممکن است از این که با سوالات کودک بمباران می شوید خسته شوید اما، این غریزه سوال پرسیدن و کنجکاوی کودک موهبتی است که به رشد شخصیت او و افزایش اعتماد به نفس کودک کمک می کند به شرطی که حوصله به خرج دهید و وقتی از شما در مورد مسائل مختلف پیرامون خود سوال می پرسد شما نیز به کشف این جهان کمک کنید و اجازه دهید به جواب سوال هایش برسد. شناخت بیشتر قطعا به افزایش اعتماد به نفس در همه سنین بخصوص در کودکی کمک شایانی می کند.

4-دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان | دعوت به چالش

با افزایش مسئولیت های کودک و قرار دادن او در وضعیتی جدید که برای او تازه است به افزایش اعتماد به نفس او کمک کنید. انتخاب اسباب بازی های فکری سخت تر نسبت به قبل، ترتیب دوچرخه سواری یک مرحله سخت تر از قبل یا در مسیری ناهموارتر و کارهایی که در توان کودک است، می تواند کمک کند آنها با تجربه چالشی جدید وارد فار جدیدی از مهارت شده و با امتحان خود در آن مرحله به خود بیشتر اعتماد کنند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری در کودکان کلیک کنید.

5-حمایت از علاقه به یادگیری آنها

زمانی که کودک شما برای یادگیری از خودش علاقه نشان می دهد شما نیز خوشحالی خود را بروز دهید و از او حمایت کنید. فرقی نمی کند کاری که انجام می دهد چه چیزی باشد، یک نقاشی ساده یا غذا خوردن به تنهایی و مستقل، پوشیدن لباس یا هرچیزی که برای او تازه است و دوست دارد مهارت خود را افزایش داده و به شما توانایی خود را ثابت کند، تشویق شما می تواند به اعتماد به نفس او کمک کند.

6-توجه به صحبت های کودک

وقتی کودک شما سعی می کند با شما صحبت کند، دست از کار خود بکشید و به او کامل توجه کنید. با کودک ارتباط چشمی برقرار کنید و تمام حواس خود را به او بدهید. به او نگویید الان کار دارم وقتی دیگری بیا. این کار شما به او احساس ارزشمندی می دهد و به اعتماد به نفس او کمک می کند. گاهی خودتان از او بخواهید از اتفاق هایی که برایش افتاده تعریف کند و حس کند وقایعی که به او مربوط می شود برای شما اهمیت دارد.

7-دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان | اجازه برای خطا کردن

لازمه این کار این است که در کارهایی که در حد توان و مسئولیت های کودک است اجازه دهید خطا کند و لازم نیست دائما مراقب باشید تا کارهایش را کامل و بی نقص انجام دهد. این کار می تواند مسئولیت پذیری او را تقویت کند و اعتماد به نفس کودک را نیز بالا ببرد. مثلا اگر قرار است سر ساعت مشخصی تکالیف خود را انجام دهد مدام پیگیر تکالیف او نباشید. بگذارید یک بار دیر کند و بعد به او بیاموزید که فکر کند و ببینید چه کارهایی را انجام دهد یا از انجام چه چیزهایی خودداری کند تا بتواند به موقع تکالیف خود را انجام دهد.
فرصت خطا کردن و اندیشیدن به راه های جبران آن به افزایش اعتماد به نفس کودک کمک می کند. زیرا حس می کند آن قدر توانمند شده که مشکلش را به تنهایی حل کرده است. در مواردی که خودتان نیز مرتکب اشتباهی می شوید با شهامت خطای خود را بپذیرید و با پذیرش مسئولیت پذیری در آن مورد به کودتان نحوه درست برخورد کردن را آموزش دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.

8-همدردی با مشکلات

اگر کودک در مسائل خود احساس ضعف می کند یا از موضوعی ناراحت است، با او همدردی کنید و بگذارید با شما درو دل کند و به او این حس را بدهید که مشکل او را کاملا درک کنید. قدم این است که به او کمک کنید از آن مشکل بیرون بیاید. بنابراین توانمندی های او را یادآوری کنید و بگویید مطمئن هستید از پس مشکلش برخواهد آمد. مرور نقاط قوت کودک به او می گوید آن قدرها ضعیف نیست و ناتوانی در انجام یک کار خاص، دیگران مهارت های او را از بین نمی برد. به این صورت به تقویت اعتماد به نفس او کمک می کنید.

9-دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان | کشف استعداد

با فراهم کردن موقعیت های پیشرفت مثل نقاشی، موسیقی، بازی های مختلف فکری به کودک خود درکشف استعدادش کمک کنید تا در زمینه ای که در آن استعداد خاصی دارد پیشرفت کند. افزایش مهارت در زمینه ای که کودک علاقه و استعداد دارد به شکوفایی اعتماد به نفس او کمک می کند. این حرکت برای جهت دهی مسیر زندگی او و رشد و بالندگی کودک شما موثر است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه استعدادیابی کودکان کلیک کنید.  

سخن آخر درمورد دلایل کمبود اعتماد به نفس در کودکان

فرزندان برای این که به بهترین شکل بزرگ شوند و تمام جنبه های شخصیتی آن ها رشد کند نیازمند مدیریت و تربیت درست والدین هستند. برای شکوفایی شخصیت آن ها تلاشی مسئولانه لازم است که دقت نظر شما پدر و مادر عزیز را می طلبد. با افزایش آگاهی و مهارت های ارتباطی خود در رشد عزت نفس و اعتماد به نفس کودک خود قدمی موثر و ماندگار بردارید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*