ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بازتاب گونه نوزاد


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با بازتاب گونه نوزاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


نوزاد در ابتدای تولد، بسیاری از حرکات را نمی‌تواند به صورت ارادی انجام دهد، اما دارای بازتاب‌ها و رفلکس‌های فطری مثل بازتاب گونه نوزاد است که به فرایند غذا خوردن و حفظ بقای او کمک می‌کند. بازتاب‌ها در سن خاصی شروع شده و در سن خاصی به پایان می‌رسد. البته برخی از آن‌ها تا بزرگسالی نیز ادامه دارند؛ مثل واکنش طبیعی بستن چشم هنگام نزدیک شدن یک شیء خارجی به آن. والدین باید نسبت به بازتاب‌ها آگاه بوده و بتوانند در صورت بروز مشکل آن‌ها را تشخیص دهند و سریعا به پزشک و مشاوره کودک مراجعه نمایند. مشاوره کودک به والدین کمک می‌کند که از سلامت فرزند خود مطمئن شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره کودک کلیک کنید.

تماس با مشاوره روانشناسی

بازتاب ها چیست؟

بازتاب نوزادان، پاسخ‌های فطری و خودکار کودک در مقابل تحریکات مختلف است. بازتاب‌ها واضح ترین الگوهای رفتار نوزاد هستند که بسیار سازمان یافته و منظم می‌باشند. برخی از بازتاب‌ها برای نوزاد ارزش بقا دارند دارند و اگر این رفلکس ها در نوزاد وجود نداشته باشند، او به طور طبیعی رشد نکرده و نمی‌تواند نیازهای اولیه خود را رفع کند. همچنین بازتاب‌ها کمک می‌کنند تا نوزاد تعامل خشنود کننده ای با مادر داشته باشد. وقتی نوزاد واکنشی نشان می‌دهد، مادر را تشویق می‌کند تا با محبت به او پاسخ داده و احساس شایستگی و رضایت کند. همچنین بازتاب‌ها به والدین کمک می‌کنند تا روش‌های آرام کردن نوزاد خود را به راحتی پیدا کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بازتاب نوزادان کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک بازتاب گونه نوزاد

اینفوگرافیک بازتاب گونه نوزاد

وظیفه بازتاب گونه نوزاد

بازتاب گونه نوزاد یا rooting، یکی از مهم ترین بازتاب‌های دوران نوزادی است؛ به کمک آن، نوزاد می‌تواند سینه مادر را روی صورت خود حس کرده و دهان خود را به سمت آن ببرد. این بازتاب برای بقای نوزاد بسیار مهم است. به این بازتاب، بازتاب جستجو کردن نیز گفته می‌شود. توجه داشته باشید که بازتاب گونه و بازتاب مکیدن متفاوت از یکدیگر هستند. برای آگاهی بیشتر در این زمینه میتوانید مقاله تربیت فرزند را نیز مطالعه فرمایید.

 

تفاوت بازتاب گونه و بازتاب مکیدن

بازتاب مکیدن و گونه از هم متفاوت هستند اما هردو به فرایند غذاخوردن نوزاد کمک می‌کنند. رفلکس گونه به نوزاد کمک می‌کند تا سینه مادر را پیدا کرده و آن را در دهان بگذارد. سپس با تحریک سقف دهان، بازتاب مکیدن فعال شده و نوزاد شروع به مک زدن می‌کند. در واقع می‌توان گفت که این بازتاب پیش زمینه ای برای بازتاب مکیدن است. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش پدر و مادر کلیک کنید. 

 

روش تحریک و پاسخ بازتاب گونه نوزاد

برای این که بتوانید این عمل را در نوزاد خود کشف و آزمایش کنید، گونه نوزاد، نزدیک لب‌ها و گوشه دهان او را نوازش کنید. کودک باید بتواند محرک را پیدا کرده و دهان خود را به سمت آن ببرد. متوجه خواهید شد که کودک، پس از لمس گونه، لب‌های خود را به حالت غنچه (برای مکیدن) در می‌آورد. همچنین شما می‌توانید از این طریق، گرسنه بودن او را بفهمید. کودکان فقط در هنگام گرسنگی و لمس گونه توسط فردی دیگر، این رفلکس را نشان می‌دهند، وگرنه با لمس خود نوزاد این اتفاق نمی‌افتد. توجه داشته باشید که عدم وجود این رفلکس به معنی حتمی بودن بیماری نوزاد نیست و سلامتی او به موارد دیگری نیز بستگی دارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نشانه‌های سلامت نوزاد کلیک کنید. 

 

سن بروز و ناپدید شدن بازتاب گونه نوزاد

معمولا این بازتاب‌ها برای دوران نوزادی است و باید در زمان مشخصی ناپدید شوند. هم نبودن بازتاب‌ها و هم زودتر یا دیرتر ناپدید شدن آن‌ها می‌تواند آسیب زا بوده و پیش بینی کننده مشکلات بعدی مثل آسیب مغزی باشد. بازتاب گونه تا 3 هفته وجود خواهد داشت و پس از آن ناپدید می‌شود. بعد از 3 هفته نوزاد می‌تواند سر خود را به صورت ارادی چرخانده و به سمت سینه مادر حرکت دهد و دیگر نیازی به این رفلکس طبیعی نیست. برای کسب اطلاعات بیشتر از سلامت رشد نوزاد خود به مقاله مراحل رشد کودک یک ساله مراجعه کنید.

 

سخن آخر

توجه به بازتاب‌های نوزادی یک امر بسیار مهم برای والدین است و آن‌ها می‌توانند با کمی دقت بیشتر از سلامت نوزاد خود مطمئن شده و یا در صورت وجود مشکل برای درمان زودهنگام اقدام کنند. پس بهتر است برای کسب اطلاعات در زمینه سلامت فرزند خود برای گرفتن موارد لازم، اقدام کنید. آموزش والدین می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*