ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رابطه با دوستان بعد از ازدواج آ

رابطه با دوستان مجرد بعد از ازدواج گاهی اوقات برای زوجین دردسرساز می‌شود و آن‌ها را با اختلافات و تعارض‌های مختلفی مواجه می‌کند. برای مثال ممکن است روابط بسیار نزدیک با دوستان مجرد منجر به حساسیت زن و شوهر شده و احساس حسادت آن‌ها را تحریک کند. به همین خاطر بسیاری از زن و شوهرها در جلسات زوج درمانی ارتباط با دوستان خود را به عنوان یکی از مسائل بسیار مهم در اختلافاتشان مطرح می‌کنند و در زمینه نحوه مدیریت این روابط به دنبال کمک هستند. ما در این مقاله تلاش کرده‌ایم تا به توضیحات مهم در این باره بپردازیم. شما میتوانید به مشاوره ازدواج مراجعه کرده و در این زمینه از او مشورت بگیرید.

تماس با مشاور 

 

رابطه با دوستان مجرد بعد از ازدواج خوب است یا بد؟

رابطه با دوستان مجرد پس از ازدواج نیاز به مدیریت بسیاری دارد و صرفاً نمی توان آن را خوب یا بد دانست. قطع روابط با دوستان پس از ازدواج می‌تواند به مرور زمان باعث انزوای زوجین شده و استقلال و هویت آن‌ها را زیر سؤال ببرد. با این حال اگر این روابط بدون چهارچوب و حد و مرز مشخص باشند می‌توانند به صمیمیت بین زوجین آسیب بزنند و به تعارضات زیادی بین آن‌ها بیانجامند.

برای مثال در برخی موارد شاهد هستیم که مردان نمی‌توانند بین ارتباط با دوستان و ارتباط با همسر خود اولویت‌بندی کنند و به این ترتیب بیشتر زمان و انرژی خود را با دوستان مجرد خود می‌گذرانند. در حالی که افراد پس از تشکیل یک زندگی مشترک باید بتوانند بیش از هر چیزی برای حفظ وحدت کانون خانواده خود تلاش کنند و نسبت به دوران مجردی تغییراتی را در سبک زندگی خود ایجاد نمایند. در حقیقت ازدواج تنها به معنای رفتن زیر یک سقف نیست بلکه لازم است که شما بتوانید زندگی جدیدی را آغاز کنید و تغییراتی را در رفتار و اولویت‌بندی‌های خود به وجود آورید. در غیر این صورت بروز اختلافات اجتناب‌ناپذیر خواهند بود چرا که بین نیاز شما به صمیمت با همسر و نیاز به استقلال تعارض ایجاد خواهد شد و در نتیجه عدم تعادل شما را به سمت اختلاف و درگیری خواهد کشاند.

برای آگاهی بیشتر در زمینه مشاوره خانواده کلیک کنید.

 

اینفوگرافیک رابطه با دوستان بعد ازدواج مشکلی ایجاد می کند؟

اینفوگرافیک رابطه با دوستان بعد ازدواج مشکلی ایجاد می کند؟

رابطه با دوستان مجرد بعد از ازدواج را چگونه مدیریت کنیم؟

برای اینکه بتوانید هم روابط دوستانه خود را حفظ کنید و هم آسیبی به زندگی مشترکتان وارد نکنید رعایت برخی نکات ضروری هستند که در ادامه به مهم‌ترین آن‌ها اشاره کرده‌ایم.

سعی کنید تا شرایط جدید را درک کنید

برای آنکه بتوانید روابط دوستی خود را به درستی مدیریت کنید لازم است که ابتدا درک درستی از شرایط جدید داشته باشید و بتوانید با اوضاع سازگار شوید. در این شرایط لازم است بدانید که چه اولویت‌هایی در زندگی‌تان وارد شده و برای حفظ روابط دوستی خود با چه محدودیت‌هایی روبه‌رو هستید. تا زمانی که شرایط جدید را نپذیرید و حساسیت‌های فرد مقابل خود را نشناسید نمی‌دانید که باید برای تعدیل اوضاع چه کاری انجام دهید. برای کسب اطلاع در زمینه مدیریت خانواده کلیک کنید.

روابط دوستی خود را بازنگری کنید

مسلما هر ارتباط اجتماعی نمی‌تواند به عنوان یک رابطه دوستانه مثبت تلقی شود. برای مثال ممکن است که شما قبل از ازدواج دایره گسترده‌ای از افراد در اطرافتان حضور داشته باشند و شما با آن‌ها معاشرت کنید اما لزوماً همه آن‌ها دوستان صمیمی شما نیستند و شما تنها به دلایلی نظیر گذران اوقات فراغت با آن‌ها رفت و آمد کنید. پس از ازدواج لازم است که این روابط را مورد بازنگری قرار دهید و از خود بپرسید چه تعداد از این افراد می‌توانند به افزایش کیفیت زندگی شما کمک کنند و حفظ رابطه با آن‌ها ارزشمند است. داشتن روابط کمتر اما با کیفیت بیشتر معمولاً نقش مثبتی در زندگی افراد ایفا می‌کند و کمتر آن‌ها را به حاشیه می‌برد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه خانواده سالم کلیک کنید.

مشخص کردن حد و مرزها از راه های مدیریت رابطه با دوستان بعد از ازدواج

این مسئله بسیار اهمیت دارد که پس از ازدواج به دوستانتان نشان دهید اولویت‌های شما تغییر کرده و آن‌ها نمی‌توانند همان انتظارات سابق را از شما داشته باشند. برای مثال شما پس از متأهل شدن نمی‌توانید به اندازه سابق با آن‌ها وقت بگذرانید یا به راحتی برای رفتن به هر برنامه تفریحی با آن‌ها آماده شوید. با این حال باید به گونه‌ای رفتار کنید که دوستانتان بفهمند این محدودیت‌ها به معنای این نیست که برای آن‌ها ارزش قائل نیستید و شما همچنان آن‌ها را جزئی از زندگی و هویت خود می‌دانید. اگر بتوانید بین این دو مسئله تعادل کافی ایجاد کنید درک متقابلی در دوستانتان شکل خواهد گرفت که به شما کمک می‌کند تا بتوانید با سهولت بیشتری روابط دوستانه‌تان را در کنار زندگی مشترکتان حفظ کنید. برای آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله قوانین در خانه مراجعه کنید.

پیدا کردن دوستان جدید را فراموش نکنید

یکی از مشکلاتی که منجر به فاصله گرفتن زوجین از هم می‌شود، نداشتن دوستان مشترک است. این مسئله باعث می‌شود که در اوقات فراغتتان بخواهید از خانواده فاصله بگیرید و زمانی را در کنار دوستان خود بگذرانید. برای مقابله با این مشکل پیدا کردن دوستان مشترک اغلب گزینه مناسبی محسوب می‌شود چرا که در این شرایط هم می‌توانید به روابط دوستانه خود بپردازید و هم همسرتان را راضی نگه دارید.

برای شناخت بیشتر در زمینه زوج درمانی کلیک کنید.

 

سؤالات متداول درباره رابطه با دوستان مجرد پس از ازدواج

- شوهرم به روابط من با دوستانم حسادت می‌کند و مانع ارتباط من با آن‌ها می‌شود. چگونه می‌توانم این احساس را در او کاهش دهم؟

تلاش کنید تا بین رابطه با دوستان و همسر خود تعادل برقرار کنید. همچنین به جای موضع گرفتن در برابر همسرتان به او نشان دهید که احساساتش را درک می‌کنید و برای آن‌ها ارزش قائل شوید. با او در فضایی صمیمانه در مورد کمبودهایی که در رابطه احساس می‌کند و نگرانی‌هایی که درباره روابط دوستانه شما دارد صحبت کنید. با این حال اگر همسرتان کنترل گری بسیاری دارد و با کم‌ترین ارتباط شما نیز مخالفت می‌کند به یک زوج درمانگر مراجعه کنید تا بتوانید چرخه روابط غلط را در هم بشکنید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*