ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها | 14 پیشنهاد طلایی!


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها چیست؟ هرچه به روز کنکور نزدیک تر می شویم سطح استرس داوطلبان بیشتر می شود. فشارهای روحی، عقب افتادگی های درسی، رقابت و ایده آل گرایی عوامل اصلی افزایش استرس کنکور می باشند. داوطلبانی که یک مدت طولانی برای موفقیت در کنکور تلاش کرده اند در ماه های آخر دچار یک استرس فلج کننده می شوند. اما این استرس را چگونه می توان مدیریت کرد؟ در این شرایط مشاوره تحصیلی ضرورت می یابد همچنین در ادامه راهکارهای عملی مناسبی را برای کسب آرامش کنکوری ها شرح داده ایم. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تحصیلی کلیک کنید.

تماس با مشاورعلائم استرس در کنکوری ها

استرس به خودی خود ماهیت منفی ندارد. استرس تا حدی موثر است و می تواند انگیزه و برانگیختگی دانش آموزان را افزایش دهد اما مشکل از جایی شروع می شود که استرس بیش از حد افزایش یافته و عملکرد روزانه فرد را مختل کند. در این شرایط دانش آموز نه تنها نمی تواند به طور موثر درس بخواند بلکه حتی سلامت روان و جسم خود را به خطر می اندازد. در این مقاله با بهترین تکنیک های کاهش استرس برای داوطلبان کنور سراسری آشنا خواهید شد. به کار گرفتن این تکنیک ها به شما کمک می کند با آرامش و آمادگی ذهنی حداکثری برای روز آزمون آماده شوید.
 • هجوم آوردن افکار منفی به ذهن
 • عدم تمرکز و یادگیری
 • لرزش دست و تعریق زیاد
 • احساس درد و گرفتگی در ناحیه قفسه سینه
 • تپش قلب و سرگیجه
 • برانگیختگی و عصبانیت زیاد
 • درد معده و شکم و بی اشتهایی یا پراشتهایی غیر معمول
 • سفت شدن عضلات
 • خشک شدن آب دهان
اگر شما هم برخی از این علائم را تجربه می کنید باید بدانید روح و جسم شما در خطر است. پس هرچه سریع تر برای رفع استرس اقدام کنید تا بتوانید در روز کنکور عملکرد بهتری داشته باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد علائم استرس کلیک کنید.
راهکارهای کسب آرامش برای کودکان

14 راهکار برای کاهش استرس کنکوری ها

در ادامه با بهترین راهکارهای کاهش استرس برای کنکوری ها آشنا خواهید شد:

1-تنفس عمیق

به کار گرفتن تکینک های تنفس بهترین راهکار برای کاهش استرس و اضطراب می باشد. این راهکار در سریع ترین زمان ممکن جواب می دهد و باعث کاهش علائم جسمی اضطراب خواهد شد. برای به کار گرفتن تکنیک تنفس کافی است سه نفس عمیق بکشید. دم را با بینی و بازدم را با دهان انجام دهیداهید. هر بار بین 5 تا 15 ثانیه نفس خود را نگه دارید و سپس بازدم را انجام دهید. بین هر تنفس یک وقفه کوتاه داشته باشید. پس از پایان تنفس روی نفس های آرام شده خودتان تمرکز کنید.

2-خندیدن

شاید برای شما هم جالب باشد که بدانید خندیدن باعث کاهش علائم استرس می شود. خنده ترشح هورمون اندروفین را در بدن افزایش می دهد. افزایش هورمون اندروفین در بدن باعث سرخوشِی، شادی، اعتماد به نفس و در نهایت کاهش اضطراب خواهد شد. شما می توانید در زمان استراحت ویدیو های کوتاه خنده دار تماشا کنید یا به طور خودآگاه سعی کنید که لبخند بزنید.

3-تغذیه

تغذیه مناسب یکی از راهکارهای موفقیت در کنکور است. در زمان کنکور سعی کنید مصرف شیرینیجات مصنوعی و غذاهای چرب را محدود کنید چرا که این نوع از خوراکی ها باعث افزایش هورمون کورتیزول در بدن شده و سطح اضطراب را بالا می برند. به جای شیرینی و شکلات از خرما و توت خشک استفاده کنید. در زمان مطالعه برای کنکور به هیچ عنوان وعده های غذایی خورد را حذف نکنید. سعی کنید علاوه بر سه وعده اصلی صبحانه، ناهار و شام از میان وعده ها نیز استفاده کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تغذیه سالم کلیک کنید. مصرف تنقلات و غذاهای حاوی ویتامین ب می تواند به کاهش استرس شما کمک کنید. برای این امر از آجیل ها، مغزها، حبوبات، لبنیات، گوشت قرمز و سبزیجات استفاده کنید. علاوه بر این مصرف مواد غذایی حای ویتامین ث مانند پرتقال، کیوی، گوجه فرنگی و بروکلی به افزایش شادابی و کاهش استرس شما کمک خواهد کرد. مصرف بیش از حد کافئین یعنی قهوه و چای به بدن شما لطمه می زند پس به جای این نوشیدنی ها از دم نوش های طبیعی و مفید استفاده کنید. دم نوش زعفران و گلاب یکی از دم نوش های مفید برای کنکوری هاست. خواص موجود در زعفران باعث افزایش شادابی و بالا رفتن روحیه شما خواهید شد. برای دریافت مشاوره تغذیه کلیک کنید.

4-راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها | آب درمانی

دوش گرفتن یک راهکار موثر برای خودآرام سازی است. یون های منفی آب به شما کمک می کنند استرس خود را کاهش داده و بهتر عمل کنید. برای استفاده از آب درمانی کافی است دوش گرفتن کوتاه را در برنامه زمانی خود قرار دهید. استفاده از دوش آب گرم باعث می شود بدن شما آرام شده و به خواب برود. گرفتن دوش آب سرد نیز باعث افزایش شادابی و بیداری بدن خواهد شد. پس اگر قصد دارید صبح ها قبل از مطالعه دوش بگیرید. برای دریافت مشاوره کنترل استرس و اضطراب کلیک کنید. از دوش آب سرد که باعث افزایش هوشیاری می شود استفاده کنید و اگر دوست دارید شب ها قبل از به خواب رفتن دوش بگیرید از حمام آب گرم بهره ببرید. شنا کردن نیز به آرام شدن شما کمک می کند.

5-ورزش

در زمان مطالعه کنکور ورزش کردن را فراموش نکنید. اگر فکر می کنید ورزش باعث کاهش انرژی و هدر رفتن زمان شما خواهد شد از حرکات کششی و پیاده روی کوتاه استفاده کنید. پژوهش متخصصان حوزه سلامت روان نشان داده یک پیاده روی 20 دقیقه ای در اول صبح باعث کاهش استرس و آمادگی ذهنی دانش آموزان می شود. حدالامکان سعی کنید در هوای آزاد ورزش کنید. یوگا نیز یک ورزش موثر برای کاهش استرس، افزایش تمرکز و بالا بردن توان ذهنی می باشد.

6-راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها | توپ ضد استرس

فشار دادن اشیای نرم یک روش موثر برای کاهش استرس و اضطراب می باشد. بدین منظور شما می توانید از توپ های ضد استرس استفاده کنید. نگران خرید و هزینه این نوع توپ ها نباشید. شما می توانید یک بادکنک را از خمیر بازی پر کنید و خودتان یک توپ ضد استرس دست ساز بسازید. افرادی که از این روش استفاده می کنند تجربه خوشایندی را گزارش می دهند. فشار دادن یک توپ نرم به شما کمک می کند فشارهای روانی خود را خالی کرده و آرامش خود را بازیابید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تخلیه روانی کلیک کنید.

7-تکنیک شمارش

تکنیک شمارش یک تکنیک موثر برای کاهش استرس در تمام موقعیت هاست. این تکنیک به دلیل در دسترس بودن و ساده بودن به یک تکنیک محبوب میان مردم تبدیل شده. برای استفاده از این تکنیک کافی است یک عدد را انتخاب کنید و برعکس شروع به شمارش کنید. مثلا از بیست تا صفر را برعکس بشمارید. یا یک عدد سه رقمی انتخاب کنید و سه تا سه تا از آن کم کرده و بشمارید. خوشبختانه این تکنیک نه تنها برای بازیافتن آرامش موثر است بلکه باعث افزایش تمرکز و توان ذهنی هم خواهد شد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

8-ماساژ درمانی

استفاده از ماساژ یک روش رایج برای کاهش استرس میان مردمان آسیای شرقی است. چینی ها، ژاپنی ها و تایلندی ها از ماساژ های آرامبخش برای کاهش استرس استفاده می کنند. برای برخورداری از ماساژ درمانی حتما لازم نیست به سالن های ماساژ مراجعه کنید. فقط کافی است با ماساژ دستتان پس از یک روز پرکار شروع کنید. پوست بین انگشت اشاره و انگشت شصت خود را ماساژ دهید و سپس یک به یک انگشتان خود را با دست دیگر ماساژ دهید.

9-راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها | مدیتیشن

مدیتیشن از عرفان های شرقی و بودایی آغاز شد. بعدها و در طی زمان تاثیرات فوق العاده این روش توجه روانشناسان را به خود جلب کرد. کم کم این روش وارد علم روانشناسی شد و تکنیک های آن به مرور زمان علمی تر شده و گسترش یافت. امروزه مردم برای خودآرام سازی از مدیتیشن استفاده می کنند. مدیتیشن انواع متفاوتی دارد. یکی از روش های مدتیشن تجسم خلاق است. برای بهره بردن از این روش کافی است یک آهنگ ملایم و آرامبخش بگذارید. سپس به حیطه تخیلات خود ورود کنید. یک فضای آرامبخش مانند طبیعت را تصور کنید و سپس خود را در این فضا قرار بدهید.
کنترل افکار

10-کنترل افکار

یکی از تاثیرت مخرب استرس این است که باعث می شود افکار منفی به ذهن شما هجوم بیاورند. برای کنترل این افکار منفی تکنیک هایی وجود دارد که به شما کمک می کند افکار خود را کنترل کنید. یکی از این تکنیک ها تکنیک نوشتن است. یک کاغذ سفید بردارید و هرچیزی که به ذهنتان می رسد را در آن یادداشت کنید. تمام نگرانی ها، افکار منفی و ترس های خود را در آن کاغذ بنویسید. به هیچ عنوان خودسانسوری نکنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کنکور کلیک کنید. شما می توانید هرچیزی را درون کاغذ بنویسید. پس از آن کافی است کااغذ را مچاله کرده و درون سطل زباله بندازید. پس از تمام کردن این روش متوجه خواهید شد ذهن شما تا حد زیادی از افکار منفی خالی شده و کلاف های به هم پیچیده ذهنتان کم کم از هم باز شده است.

11-موسیقی بی کلام

برای کاهش استرس به موسیقی های بی کلام و کلاسیک گوش دهید. تحقیقات نشان داده گوش دادن به موسیقی های بی کلام و کلاسیک برای دانش آموزان تاثیرات مثبتی را ایجاد می کند. این تاثیر هم به حیطه کاهش استرس مربوط می شود و هم به افزایش تمرکز و توان ذهنی. برخی از تاثیرات مثبت گوش دادن به موسیقی برای دانش آموزان و دانشجویان:
 • کاهش استرس و تاثیر آرامبخش
 • بالا رفتن قدرت تمرکز و جلوگیری از حواس پرتی
 • افزایش قدرت حافظه و به یادسپاری مطالب

12-راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها | تنظیم ساعت خواب

کنکوری ها به واسطه ساعت مطالعاتی زیاد معمولا زود خسته می شوند و انرژی خود را برای ادامه دادن درس از دست می دهند. برای بالا بردن سطح انرژی و آرام کردن روان توصیه می شود شب ها حداقل 8 ساعت خواب مفید داشته باشید. اگر در طول روز احساس خستگی می کنید می توانید یک چرت کوتاه 20 دقیقه ای بعد از ناهار داشته باشید. استرس و اضطراب ممکن است روند خواب شما را مختل کند. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه موفقیت در کنکور کلیک کنید. برای به خواب رفتن راحت تر دوش آب گرم بگیرید و از تکنیک های مدیتیشن و آرام سازی ذهن استفاده کنید. فراموش نکنید بهترین زمان برای خواب شبانه در زمان کنکور ساعت 11 شب تا 8 صب یا 10 شب تا 7 صب می باشد. اگر فکر می کنید به واسطه فشار روانی زیاد دچار اختلال خواب شده اید بهتر است با یک روانشناس در این باره صحبت کنید.

13-تصحیح باور ها

سیاری از اوقات استرس مضاعف پیش از کنکور به دلیل باور های غلط دانش آموزان اتفاق می افتد. در قدم اول سعی کنید ایده آل گرا نباشید و هرقدر که توان دارید در س بخوانید. در قدم دوم به یاد داشته باشید مهم ترین رقیب شما در جلسه کنکور خود شما هستید پ با رقابت های بیجا اننرژی خود را هدر ندهید. و در آخر همواره یاد خدا را به همراه داشته باشید و مدام با خودتان تکراری کنید بهترین اتفاق ممکن برای شما خواهد افتاد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.

14-راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها | برنامه ریزی

یکی از عواملی که باعث می شود کنکوری ها چه در ماه های اولیه و چه در ماه های آخر دچار استرس و اضطراب مضاعف شوند عدم برنامه ریزی درست تحصیلی است. ممکن است شما بارها برای خودتان برنامه درسی نوشته باشید اما چون به آن عمل نکردید موثر وقع نشده. بهتر است برای برنامه ریزی موثر و یادگیری تاکتیک های دیگر در زمینه کاهش استرس با یک مشاور مشورت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مدیریت زمان کلیک کنید.  

راهکارهای کسب آرامش برای کنکوری ها | سوالات متداول

در اینجا، به برخی از سوالات متداول کنکوری ها پاسخ داده شده که شاید سوال شما نیز باشد.

1-چگونه در روز کنکور آرامش خود را حفظ کنم؟

سعی کنید روز قبل کنکور بیکار نمانید. می توانید به تفریح بروید یا ورزش کنید. شب قبل کنکور سعی کنید راحت بخوابید تا روز کنکور را با انرژی آغار کنید. حتما صبحانه بخوریدو چند تکه خوراکی شیرین برای سر جلسه بردارید. یاد خدا را فراموش نکنید و ایده آل گرا نباشید. حتی رتبه های برتر کنکور هم نمی توانند تمام دروس را صد در صد بزنند پس از خودتان انتظار بیجا نداشته باشید.

2-آیا می توان برای کاهش استرس از قرص های ضد اضطرابی که دکتر تجویز نکرده استفاده کرد؟

خیر. این کار به هیچ عنوان توصیه نمی شود. به دو دلیل بهتر است که در هنگام کنکور از قرص های ضد اضطراب استفاده نکننید: اول این که قرص های ضد استرس معمولا خاصیت خواب آور دارند و باعث خواب آلودگی شما سر جلسه امتحان می شوند. دوم این که این قرص ها راندمان و سرعت ذهنی را پایین می آورند به همین دلیل شما نمی توانید پس از مصرف قرص ضد اضطراب به سوالات آزمون پاسخ دهید.

3-در روزهای قبل کنکور می توان ساعت مطالعاتی را افزایش داد و مطالب جدید را یاد گرفت؟

اسا یادگیری بر مرور است. این یعنی شما مطلبی را که می خوانید باید بارها و بارها مرور کنید تا در ذهنتان جا بیفتد.. به همین دلیل مطالعه دروس خوانده شده در چند روز پیش از کنکور به هبچ عنوان توصیه نمی شود. در روزهای آخر سعی کنید بیشتر وقت خود را به مرور، جمع بندی و تست زنی مطالب آوخته شده اختصاص دهید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*