ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلاف مذهبی در ازدواج

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلاف مذهبی در ازدواج پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اختلاف مذهبی در ازدواج از جمله عواملی است که تداوم زندگی مشترک را به خطر می‌اندازد. با این وجود بسیاری از افراد تفاوت مذهبی را نادیده گرفته و ازدواج می‌کنند. این زوجین در طول زندگی مشترک دچار مشکلاتی در زمینه‌های مختلف خواهند شد. موضوعات اعتقادی پیچیده‌تر از آن هستند که زن و شوهر بتوانند در مورد آن با هم مصالحه کنند. شخصی که دارای باورهای متضادی با شماست، در مقابل حوادث و رویدادهای مختلف راه حل‌ها و واکنش‌های متضادی از خود نشان می‌دهد. حتی گاه تعاریفی که او از خوب و بد دارد با شما در تعارض خواهد بود. مشاوره قبل از ازدواج تا حد زیادی می‌تواند به زوجین چشم اندازی از زندگی مشترک‌شان بدهد، به همین دلیل تست تفاهم ازدواج توسط روانشناس گرفته می‌شود. برای اطلاع بیشتر در زمینه پیامدها و راه‌های مقابله با تفاوت‌های مذهبی در ازدواج با ما همراه باشید. 
تماس با مشاور 

                                            

اهمیت رفع اختلاف مذهبی در ازدواج

ازدواج میان دختران و پسران با وجود اختلافات مذهبی بسیار فراگیر شده است. در این ازدواج‌ها طرفین تصور می‌کنند هیچ اختلافی نمی‌تواند مانع عشق بین آن‌ها شود و هر یک به خیال خود امید به تغییر همسر بعد از ازدواج دارند. طبق اصول روانشناسی شما هرگز نمی‌توانید کسی که چندین سال با اعتقادات خود بزرگ شده و با آن‌ها خو گرفته را تغییر دهید. زمانی که با وجود اختلافات مذهبی وارد زندگی مشترک شوید مشکلات خود را در قالب تربیت فرزندان، نوع پوشش، مراسم مذهبی و خیلی موارد دیگر نشان می‌دهند. برای کسب اطلاع بیشتر از تغییر همسر بعد از ازدواج کلیک کنید.

باید گفت که برخی اختلافات در ازدواج مثل اختلاف فرهنگی با تعامل و بعد از مدتی قابل تطبیق می‌باشد، اما تفاوت‌های عقیدتی شاید تا سال‌ها باعث دلخوری‌های ریشه‌ای میان زوجین شود. پس هرگز این گونه مسائل را در انتخاب همسر نادیده نگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه معیارهای انتخاب همسر کلیک کنید. 

 

اینفوگرافیک اختلاف مذهبی در ازدواج

 اینفوگرافیک اختلاف مذهبی در ازدواج

پیامدهای اختلاف مذهبی در ازدواج

اختلافات مذهبی در ازدواج پیامدها و مشکلاتی را به همراه دارد که برخی از آن‌ها به شرح زیر هستند:

1. اختلافات اعتقادی در تربیت فرزندان مشکل ساز می شود

عقاید مذهبی والدین بر شکل گیری شخصیت فرزندان و تربیت آن‌ها تاثیر بسیار زیادی دارد. باید قبل از ازدواج در مورد نحوه تربیت فرزندان گفتگو کنید وگرنه به مشکل بر می‌خورید. والدینی که با یکدیگر بر سر مسائل اعتقادی تفاهم ندارند باعث آشفتگی و دوگانگی فرزند خود می‌شوند. برای مثال اختلافات والدین بر سر نوع پوشش فرزندشان، ارتباط او با جنس مخالف، به جا آوردن نماز و روزه باعث می‌شود فرزند شما دچار سردرگمی شود و نتواند تصمیم بگیرد که باید حرف کدام یک از والدین را بپذیرد و به آن عمل کند. برای کسب اطلاع در زمینه تفاهم در زندگی مشترک کلیک کنید.

همچنین در صورت عمل به اعتقادات یکی از والدین، ممکن است با مخالفت و حتی پرخاش والد دیگر مواجه شود. در نهایت مجبور می‌شود برای رضایت هر دو والد در مقابل هر یک از آن‌ها حفظ ظاهر کند. در این حالت به احتمال زیاد دچار بی ثباتی شده و بر شکل گیری هویت و تصمیم گیری‌هایش در آینده اثرات مخربی می‌گذارد. برای آگاهی از اختلافات در ازدواج کلیک کنید.

بنابراین قبل از بچه دار شدن لازم است تا از یک مشاور در زمینۀ فرزندپروری و تربیت دینی کمک بگیرید. مشاور به شما کمک می‌کند تا برای حل اختلافات خود در تربیت فرزندان راه حل‌هایی موثر به کار بگیرید.

2. اختلافات مذهبی در مورد حجاب، زن و شوهر را از هم دور می کند

خیلی از دختران و پسران قبل از ازدواج تصویر دقیقی از حجاب و میزان پوشش برای یکدیگر ترسیم نمی‌کنند و همین سبب بروز اختلافات، بحث و جدل‌ها و دوری زن و مرد از هم می‌شود. بسیاری از پسران نیز تصور می‌کنند که می‌توانند بعد از ازدواج همسر خود را تغییر دهند و با اعمال و نصیحت‌های خود و گاها با اعمال زور همسرشان را مجبور به حفظ حجاب کنند. مطالعه مقاله دعوای بین زوجین میتواند مطالب مفیدی به شما ارائه دهد.

از طرفی دیگر ممکن است دختر برای رضایت و خوشحالی همسر آینده خود، اصول حجاب را رعایت کند؛ اما بعد از مدتی (که به طور طبیعی از شور و عشق اولیه کاسته می‌شود) از این پوشش (که البته به خواست قلبی خودش نبوده) خسته می‌شود و آن را کنار می‌گذارد. در اینجاست که اختلافات و چالش‌ها خود را نشان می‌دهند. در اینجاست که اختلافات زوجین بر سر نوع پوشش رابطه را به چالش می‌کشد. برای کسب اطلاع بیشتر از نوع پوشش همسر کلیک کنید. 

 

راهکارهای موثر برای مواجه با اختلاف مذهبی در ازدواج

حال ممکن است شما با وجود اختلافات مذهبی ازدواج کرده باشید و همسر و زندگی خود را نیز بسیار دوست داشته باشید. در چنین شرایطی می‌توانید با کمک مشاوره خانواده و زوجین از اختلافات خود بکاهید. به علاوه آگاهی از مجموعه‌ای از راهکارهای موثر که در ادامه ذکر کرده‌ایم، می‌توانند در جلوگیری از بروز اختلافاتی که منشا مذهبی و اعتقادی دارند به شما کمک کنند.

1. احترام به اعتقادات یکدیگر 

احترام به همسر از ارکان مهم پایداری و آرامش در زندگی مشترک است. از آن مهم‌تر، احترام به اعتقادات مذهبی یکدیگر است که باعث می‌شود زن و شوهر اجازه دخالت و یا مخالفت با اعتقادات طرف مقابل را به خود ندهد. بنابراین ابتدا با خودتان و سپس با همسرتان عهد ببندید که به اعتقادات او احترام می‌گذارید و او را با هر مذهب و عقیده‌ای که دارد دوست دارید. هرگز در مورد اعتقادات با یکدیگر بحث و مخالفت نکنید و تنها شنونده باشید. برای اطلاع بیشتر در زمینه احترام به همسر کلیک کنید. 

2. پیدا کردن وجه اشتراکات

بین اعتقادات مذهبی خود و همسرتان اشتراک پیدا کنید. برای مثال ممکن است کسی حجاب را قبول نداشته باشد اما مطمئنا برای خود در زندگی محدودیت‌ها و اصول اخلاقی در نظر می‌گیرد. سعی کنید موارد مورد قبول هر دو طرف را بیابید و بیشتر در مورد آن‌ها با هم صحبت کنید. می‌توانید هر دو بر روی باورهای مشترکی که در مورد وجود خدا دارید تمرکز کنید. برای اطلاع از اصول مناظره در خانواده کلیک کنید.

3. اختلاف مذهبی در ازدواج | درک اعتقادات مذهبی یکدیگر

برای فهمیدن و درک اعتقادات مذهبی همسرتان تلاش کنید. با خود بیاندیشید که او نیز حق دارد چرا که در تمام این سال‌ها با اعتقادات خود که تا حدی الگو پذیری از اعتقادات خانواده‌اش است، رشد کرده و آن‌ها را در خود پرورانده. سعی کنید اعتقادات مذهبی او را جویا شوید و از آن‌ها آگاهی پیدا کنید. شما نمی‌توانید بگویید که اعتقادات او غلط یا درست است. فقط کافیست خود را جای او بگذارید و درکش کنید. این گونه با حمایت از همسرتان در موقعیت‌های مختلف از اختلافات خود می‌کاهید. برای اطلاع بیشتر از حمایت از همسر کلیک کنید.

4. توجه بیشتر به مسائل غیر مذهبی

ممکن است فکر کنید در مورد مسائل مذهبی هیچوقت با همسرتان به تفاهم نمی‌رسید، سعی کنید روی مسائل غیرمذهبی که هر دو از آن لذت می‌برید تمرکز نموده و به جنبه‌های خوب و مثبت یکدیگر توجه کنید. مانند سرگرمی‌های مختلف، ورزش یا فیلم یا به طور کلی انجام کارهایی که هر دویتان را خوشحال می‌کند؛ اینگونه به هم نزدیک‌تر شوید و اختلافات را برطرف سازید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلافات در ازدواج کلیک کنید. 

 

تاثیر خدمات روانشناسی بر اختلاف مذهبی در ازدواج

اختلاف مذهبی در ازدواج مخصوصا زمانی که زوجین دو مذهب کاملا متفاوت داشته باشند، مشکلات زیادی را برای آنان ایجاد می‌کند. اما در صورتی که تصمیم خود را گرفته‌اید و قصد ازدواج دارید یا حتی ازدواج کرده‌اید، بهتر است که از یک روانشناس به منظور کاهش مشکلات کمک بگیرید. روانشناس به شما کمک می‌کند تا از مسائلی که در انتظارتان است آگاه باشید و با روش‌های صحیح این مشکلات را به حداقل برسانید. متخصصان و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمنیه یاری‌تان کنند. در صورت تمایل برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*