ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بی ارادگی در درس خواندن | تکنیک هایی برای افزایش اراده تحصیلی

بی ارادگی در درس خواندن را چگونه کنترل کنیم؟ در جامعه ما همه برای تحصیلات اهمیت زیادی قائل هستند و دوست دارند هم خودشان و هم فرزندانشان مدرک تحصیلی مناسبی داشته باشند. گاهی اوقات دانش‌آموزان و دانشجویان برای درس خواندن دچار بی‌انگیزگی و بی ارادگی میشوند به دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. اراده برای انجام دادن هر کاری لازم است و تقویت آن سخت و غیر ممکن نیست. برای دریافت مشاوره تحصیلی کلیک کنید.  

تماس با مشاور

علت بی ارادگی برای درس خواندن

گاهی اوقات افراد شور و اشتیاق زیادی به درس خواندن ندارند و گاهی مواقع از آن فراری می شوند. اگر فردی تنبلی در درس خواندن دارد شاید به این علت است که اصولا فرد راحت طلبی است و آرامش را به تلاش ترجیح می‌دهد اما بهتر است که از این به بعد کمر همت را ببندد و با پشتکاری به سمت مسیر موفقیت حرکت کند. بی ارادگی در درس خواندن می تواند به علت مسائل و دغدغه های شخصی یا خانوادگی باشد که باعث اضطراب و افسردگی شده و بهتر است قبل از هر چیز در این موارد به روانشناسی درمانگر مراجعه کند.
گاهی اوقات هم علت بی ارادگی به نا امیدی فرد برمیگردد. کسانی که در موقعیت هایی قرار دارند که اطرافیانشان انسان‌های تحصیلکرده هستند که هیچکدام متناسب با رشته تحصیلی شان شغلی ندارند قطعاً آنها رویش تاثیر می گذارند. این افراد دچار بی‌انگیزگی برای ادامه تحصیل و درس خواندن می شوند و نیاز به تشویق برای درس خواندن دارند. داشتن مشغله های کاری و فکری زیاد هم از دیگر علت بی ارادگی برای درس خواندن است. بنابراین توصیه می شود قبل از تصمیم گیری برای درس خواندن مواردی را که باعث تنبلی و بی انگیزگی شما شده است را شناسایی کنید و درصدد رفع آنها بر بیاید تا بتوانید این بار محکم تر و بهتر از قبل حرکت کنید.  

راه های افزایش قدرت اراده

زندگی انسان وسوسه های زیادی دارد که باعث منحرف شدن از مسیرش میشود. اگر شما هم می خواهید اراده خود را بالا ببرید لازم است که راه هایی را برای تقویت آن بدانید. در ادامه به برخی از این راه های پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انگیزه برای درس خواندن کلیک کنید.

1-مشخص کردن هدف

اولین سوالی که باید بپرسید این است که هدف شما چیست. هرچه زودتر به طور جدی و با دقت به این کار بپردازید. با قلم سیاه بر کاغذ سفید آنچه را که می خواهید در خود از بین ببرید و آنچه را که میخواهید بدست آورید یادداشت کنید. این کاری ساده است و آغازی برای حرکت دقیق است. آنگاه این فهرست را با دلایل منطقی و انگیزه هایی که برای کسب نتیجه دارید تکمیل کنید. در ذهن خود امتیازاتی را که در نظر دارید تجسم کنید و نیز زیان هایی را که در از آنها در امان خواهید ماند فراموش نکنید.
لازم است تکرار کنم که همه اینها به دستور شما به صورت نوشته و مخفی انجام گیرد و هیچ یک از آن مطلع نشود اما خودتون دائما آن را بخوانید و شکل داده های آن را بهبود بخشید و تکمیل کنید. وقتی به این کار کوچک می پردازید متوجه مقاومتی کم و بیش قابل توجه در وجودتان خواهید شد. این مقاومت را در هم بشکنید و آنچه را تصمیم گرفته‌اید اجرا کنید. ضمیر ناخودآگاه شما این ذات سرشار از اتوماتیک و خودکاری از هرگونه تغییرات خویش هراس دارد.
خواسته اش این است که اراده شما را در بی جنبشی نگه دارد. اگر او را مجبور کنید خود را با کاری نو سازش دهد به شدت مخالفت خواهد کرد اما شما تسلیم نشوید. خوب تجسم کنید چه چیزی را می‌خواهید و چرا می‌خواهید. ضمیر ناهشیار کمین کرده و این فکر را در شما ایجاد می کند که نوشتن بیهوده بوده است. این هم دام دیگری از اهریمن بی جنبشی است. بنابراین مقاصد و انگیزه‌های خود را بنویسید و بی درنگ پس از آن انرژی پایداری شما چنان آشکارا افزایش خواهد یافت که احساس آسودگی واقعی خواهید کرد.

2-از رویا تا عمل

نتایجی که از کار خود انتظار دارید چه در مورد شخص خودتان باشد که در مورد دیگران یا در مورد سرنوشت، فقط وقتی می توانید به آنها تحقق بخشید که تغییر رفتار را در برنامه خود قرار دهید. تصور نکنید که این تغییر در ظرف امروز و فردا امکان پذیر است. در حال حاضر احتمالاً در تار و پود شبکه ای از عادات مخالف یا بسیار متفاوت با آنچه باید کشف کنید گیر کرده اید. ناامید نشوید. مانع را بسنجید البته مهم است اما غلبه ناپذیر نیست.
همان طور که اتوماتیسم های ضمیر ناهشیار شما با مخالفت‌های خود هرگونه افکار اراده قاطع و اندیشه سنجیده شما را ترمز می کنند تاثیر محیط هر محیطی کم و بیش مثل دارویی فاسد کننده یا خنثی کننده ای بر آرزوهای فردی که در راه بهبود و تکامل خویش اثر می‌گذارد و حتی گاه برتری می‌آورد و مجموعه حالت روانی فرد که قدرت کافی ندارد در مقابل تاثیرات خارجی پذیرنده می‌مانند. این نشان می‌دهد که چرا بسیاری از هواداران تکامل شخصی به جای دست به رفتار قاطعانه زدن فقط به خواندن رویابافی اکتفا می‌کنند. پس از کتابی به کتاب دیگر می‌پردازند صدها کتاب و هزاران صفحه را می‌خوانند.
به طور مبهم امیدوارند که شاید کتاب بعدی راز رسیدن به نتایج مورد انتظار و موفقیت و غلبه بر موانع را برای آنها پاداش داده است. اما با این موانع باید از روبرو مواجه شد. در حقیقت ماه‌ها و سپس سال‌ها می‌گذرند و هرگز عمل واقعی را شروع نمی‌کنند. می توان کتابخانه بزرگ از آنها خواندن ترتیب داد و محتوای محتوای همه آنها را از برداشت بی آن که عملاً یک قدم به سوی عمل برداشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبانی موفقیت کلیک کنید.
بی ارادگی در درس خواندن

3-شروع کردن

هر روز مدتی را به استراحت فکری اختصاص دهید. به عبارت دیگر یک ساعت از ۲۴ ساعت را در نور ملایم و دست و خود به تنهایی پناه ببرید و توجه و افکار خود را روی اهدافی که دنبال می‌کنید متمرکز سازید. پناه بردن به تنهایی و کناره جویی جاذبه تاثیرات خارجی را از بین می‌برد. تنهایی برای تعامل کردن و اندیشیدن برای تصورات ذهنی روشن و دقیق برای تمرین پرورش تفکر خلاق و برای داوری و اخذ تصمیمات قاطع بسیار سودمند است.
در جریان این کناره جویی همراه با سکوت باید برنامه برای ۲۴ ساعت آینده تدارک ببینید. برنامه اجرای اعمالی که در تحقق آن چه می خواهید به شما کمک کند. چنان که می دانید اکثر مردم اغلب به کارهایی اقدام می کند که کاملا مخالف تمایل آنها است یا به آنها تلقین شده است.
شما که طرفدار پرورش شخصی هستید می‌دانید که وسیله اساسی عمل شما انجام تلاش‌های سنجیده توسط خودتان، تلاش هایی که به ابتکار خود را مجبور به انجام آنها کرده‌اید و خارج از هرگونه تردید خارجی و در صورت نیاز به رغم مقاومت ها و موانع است. بسیار خوب بدین ترتیب نخستین تلاش شما باید این باشد که تنها با خودتان رو در رو شوید تا بتوانید تصمیم های شخصی خود را تقویت کنید و استحکام بخشید.
تصمیم هایی که هدفشان دستیابی به چیزهایی است که می‌خواهید. بنابراین مصرف بیهوده انرژی برای هرگونه توضیح و تفسیر و توجیه و بحث درباره این عمل نادرست است. آگاهی خود، مطالعات خود، تصمیم ها و هدف های خود را پنهان نگه دارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روش صحیح درس خواندن

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*