ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بی ارادگی در درس خواندن | تکنیک هایی برای افزایش اراده تحصیلی

بی ارادگی در درس خواندن را چگونه کنترل کنیم؟ در جامعه ما همه برای تحصیلات اهمیت زیادی قائل هستند و دوست دارند هم خودشان و هم فرزندانشان مدرک تحصیلی مناسبی داشته باشند. گاهی اوقات دانش‌آموزان و دانشجویان برای درس خواندن دچار بی‌انگیزگی و بی ارادگی میشوند به دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. اراده برای انجام دادن هر کاری لازم است و تقویت آن سخت و غیر ممکن نیست. برای دریافت مشاوره تحصیلی کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

                                            

علت بی ارادگی برای درس خواندن

گاهی اوقات افراد شور و اشتیاق زیادی به درس خواندن ندارند و گاهی مواقع از آن فراری می شوند. اگر فردی تنبلی در درس خواندن دارد شاید به این علت است که اصولا فرد راحت طلبی است و آرامش را به تلاش ترجیح می‌دهد اما بهتر است که از این به بعد کمر همت را ببندد و با پشتکاری به سمت مسیر موفقیت حرکت کند. بی ارادگی در درس خواندن می تواند به علت مسائل و دغدغه های شخصی یا خانوادگی باشد که باعث اضطراب و افسردگی شده و بهتر است قبل از هر چیز در این موارد به روانشناسی درمانگر مراجعه کند.
گاهی اوقات هم علت بی ارادگی به نا امیدی فرد برمیگردد. کسانی که در موقعیت هایی قرار دارند که اطرافیانشان انسان‌های تحصیلکرده هستند که هیچکدام متناسب با رشته تحصیلی شان شغلی ندارند قطعاً آنها رویش تاثیر می گذارند. این افراد دچار بی‌انگیزگی برای ادامه تحصیل و درس خواندن می شوند و نیاز به تشویق برای درس خواندن دارند. داشتن مشغله های کاری و فکری زیاد هم از دیگر علت بی ارادگی برای درس خواندن است. بنابراین توصیه می شود قبل از تصمیم گیری برای درس خواندن مواردی را که باعث تنبلی و بی انگیزگی شما شده است را شناسایی کنید و درصدد رفع آنها بر بیاید تا بتوانید این بار محکم تر و بهتر از قبل حرکت کنید.  

راه های افزایش قدرت اراده

زندگی انسان وسوسه های زیادی دارد که باعث منحرف شدن از مسیرش میشود. اگر شما هم می خواهید اراده خود را بالا ببرید لازم است که راه هایی را برای تقویت آن بدانید. در ادامه به برخی از این راه های پرداخته شده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد انگیزه برای درس خواندن کلیک کنید.

1-مشخص کردن هدف

اولین سوالی که باید بپرسید این است که هدف شما چیست. هرچه زودتر به طور جدی و با دقت به این کار بپردازید. با قلم سیاه بر کاغذ سفید آنچه را که می خواهید در خود از بین ببرید و آنچه را که میخواهید بدست آورید یادداشت کنید. این کاری ساده است و آغازی برای حرکت دقیق است. آنگاه این فهرست را با دلایل منطقی و انگیزه هایی که برای کسب نتیجه دارید تکمیل کنید. در ذهن خود امتیازاتی را که در نظر دارید تجسم کنید و نیز زیان هایی را که در از آنها در امان خواهید ماند فراموش نکنید.
لازم است تکرار کنم که همه اینها به دستور شما به صورت نوشته و مخفی انجام گیرد و هیچ یک از آن مطلع نشود اما خودتون دائما آن را بخوانید و شکل داده های آن را بهبود بخشید و تکمیل کنید. وقتی به این کار کوچک می پردازید متوجه مقاومتی کم و بیش قابل توجه در وجودتان خواهید شد. این مقاومت را در هم بشکنید و آنچه را تصمیم گرفته‌اید اجرا کنید. ضمیر ناخودآگاه شما این ذات سرشار از اتوماتیک و خودکاری از هرگونه تغییرات خویش هراس دارد.
خواسته اش این است که اراده شما را در بی جنبشی نگه دارد. اگر او را مجبور کنید خود را با کاری نو سازش دهد به شدت مخالفت خواهد کرد اما شما تسلیم نشوید. خوب تجسم کنید چه چیزی را می‌خواهید و چرا می‌خواهید. ضمیر ناهشیار کمین کرده و این فکر را در شما ایجاد می کند که نوشتن بیهوده بوده است. این هم دام دیگری از اهریمن بی جنبشی است. بنابراین مقاصد و انگیزه‌های خود را بنویسید و بی درنگ پس از آن انرژی پایداری شما چنان آشکارا افزایش خواهد یافت که احساس آسودگی واقعی خواهید کرد.

2-از رویا تا عمل

نتایجی که از کار خود انتظار دارید چه در مورد شخص خودتان باشد که در مورد دیگران یا در مورد سرنوشت، فقط وقتی می توانید به آنها تحقق بخشید که تغییر رفتار را در برنامه خود قرار دهید. تصور نکنید که این تغییر در ظرف امروز و فردا امکان پذیر است. در حال حاضر احتمالاً در تار و پود شبکه ای از عادات مخالف یا بسیار متفاوت با آنچه باید کشف کنید گیر کرده اید. ناامید نشوید. مانع را بسنجید البته مهم است اما غلبه ناپذیر نیست.
همان طور که اتوماتیسم های ضمیر ناهشیار شما با مخالفت‌های خود هرگونه افکار اراده قاطع و اندیشه سنجیده شما را ترمز می کنند تاثیر محیط هر محیطی کم و بیش مثل دارویی فاسد کننده یا خنثی کننده ای بر آرزوهای فردی که در راه بهبود و تکامل خویش اثر می‌گذارد و حتی گاه برتری می‌آورد و مجموعه حالت روانی فرد که قدرت کافی ندارد در مقابل تاثیرات خارجی پذیرنده می‌مانند. این نشان می‌دهد که چرا بسیاری از هواداران تکامل شخصی به جای دست به رفتار قاطعانه زدن فقط به خواندن رویابافی اکتفا می‌کنند. پس از کتابی به کتاب دیگر می‌پردازند صدها کتاب و هزاران صفحه را می‌خوانند.
به طور مبهم امیدوارند که شاید کتاب بعدی راز رسیدن به نتایج مورد انتظار و موفقیت و غلبه بر موانع را برای آنها پاداش داده است. اما با این موانع باید از روبرو مواجه شد. در حقیقت ماه‌ها و سپس سال‌ها می‌گذرند و هرگز عمل واقعی را شروع نمی‌کنند. می توان کتابخانه بزرگ از آنها خواندن ترتیب داد و محتوای محتوای همه آنها را از برداشت بی آن که عملاً یک قدم به سوی عمل برداشته باشید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مبانی موفقیت کلیک کنید.
بی ارادگی در درس خواندن

3-شروع کردن

هر روز مدتی را به استراحت فکری اختصاص دهید. به عبارت دیگر یک ساعت از ۲۴ ساعت را در نور ملایم و دست و خود به تنهایی پناه ببرید و توجه و افکار خود را روی اهدافی که دنبال می‌کنید متمرکز سازید. پناه بردن به تنهایی و کناره جویی جاذبه تاثیرات خارجی را از بین می‌برد. تنهایی برای تعامل کردن و اندیشیدن برای تصورات ذهنی روشن و دقیق برای تمرین پرورش تفکر خلاق و برای داوری و اخذ تصمیمات قاطع بسیار سودمند است. 
در جریان این کناره جویی همراه با سکوت باید برنامه برای ۲۴ ساعت آینده تدارک ببینید. برنامه اجرای اعمالی که در تحقق آن چه می خواهید به شما کمک کند. چنان که می دانید اکثر مردم اغلب به کارهایی اقدام می کند که کاملا مخالف تمایل آنها است یا به آنها تلقین شده است. 
شما که طرفدار پرورش شخصی هستید می‌دانید که وسیله اساسی عمل شما انجام تلاش‌های سنجیده توسط خودتان، تلاش هایی که به ابتکار خود را مجبور به انجام آنها کرده‌اید و خارج از هرگونه تردید خارجی و در صورت نیاز به رغم مقاومت ها و موانع است. بسیار خوب بدین ترتیب نخستین تلاش شما باید این باشد که تنها با خودتان رو در رو شوید تا بتوانید تصمیم های شخصی خود را تقویت کنید و استحکام بخشید.
تصمیم هایی که هدفشان دستیابی به چیزهایی است که می‌خواهید. بنابراین مصرف بیهوده انرژی برای هرگونه توضیح و تفسیر و توجیه و بحث درباره این عمل نادرست است. آگاهی خود، مطالعات خود، تصمیم ها و هدف های خود را پنهان نگه دارید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روش صحیح درس خواندن کلیک کنید.

4-بی ارادگی در درس خواندن | پرورش افکار مسلط

اگر افکار مسلط را که در خود پرورش می دهید آشکار سازید و بگذارید دیگران آنها را دریابند یا حدس بزنند بخش مهمی از قدرت خود را از دست خواهید داد. هرگز کنترل و مهار تکانه ها و انگیزه های عاطفی خود را از دست ندهید. اکنون ترتیب کار خود را داده و هر روز در زمان معین به تنهایی و در کنار یادداشتهای خود بنشینید. عضلات خود را شل کنید و به تجسم داده‌های مسئله‌ای که باید ترک کنید بپردازید. به عبارت دیگر آنچه را که می خواهید به دست آورید انگیزه‌های شخصی که برای آن برای آنها نتیجه مورد نظر مطبوع است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه راه های افزایش انگیزه کلیک کنید.

5-توانایی بیش از اندازه

نخستین اقدامات شما چه برای درس خواندن و چه برای هر کار دیگه ای بی نتیجه نیستند می توانند سرشار از نوید باشند. مثلاً زمانی که می خواهید برای امتحان یا آزمون مهمی درس بخوانید بدانید که هر پاراگرافی که می خوانید شما را یک قدم به هدفتان نزدیک‌تر می‌کند. این اقدامات حالت روانی شما را تقویت می‌کند و مستعد تلاش های شدیدتر می سازند. به محض این که سستی را کنار بگذارید موفقیت شما آغاز شده است. داشتن شکیبایی و سرسختی و شجاعت اجتناب‌ناپذیر است. استعدادهایی به صورت نهفته و بالقوه در شما وجود دارند. این صفات شخصیتی، خاص و مخصوص انسانند. 
میان اجساد شما افراد ضعیف کمرو و بازنده وجود داشته اند مسلما به تعداد مساوی افراد قوی دلیر، محکم و با روحیه آهنی نیز بوده اند. گوهر این صفات در شما نیز وجود دارد. توجه خود را به سوی این جنبه های ارثی خود معطوف کنید و در تقویت آن‌ها بکوشید تا بتوانید بر عناصر ضعیفی که احتمالاً به شما به ارث رسیده اند غلبه کنید. شما در میان جمعی کم و بیش دشمن تنها نیستید. سلسله اجدادتان از شما حمایت می‌کنند. در این گستردگی بیکرانه یکتایی شما به حساب می‌آید، وسعتی که درونی ترین افکارتان مسلما بازتاب و پژواکی دارد. 
هر روز به خود بیشتر اعتماد کنید. به نقایص و ضعف‌های خود کاملا آگاه باشید و به عبارتی خودآگاهی داشته باشید که شرط اول غلبه برآنها است اما در عین حال به قابلیت اصلاح و بهبود پذیری منابع قابل توجهی که در فردیت شما وجود دارد و نهفته است نیز آگاه باشید. هدفتان این باشد که هر روز با قابلیت فعالیت بهتر و پر انرژی تری پیدا کنید.

6-بی ارادگی در درس خواندن | مأیوس نشدن

در اکثر موارد فرد علاقه‌مند قاطعانه به عمل می پردازد ولی بعد از مدتی کم و بیش طولانی با نهایت تعجب می بیند که در کار خود سست شده است. عادات قدیمی اتوماتیسم ها یا اعمال خود کارانه مشروط شده از زمان کودکی و گرایش‌های منفعلانه به وضعی مزورانه توجه و مراقبت شاگرد جدید را مختل می کنند. مطمئن باشید که این امری طبیعی است. باید بتوانید یک بار دیگر بر آنها غلبه کنید. این مهم است که پس از مدتی بیتوانید دوباره حمله خود را آغاز کنید و مهارت خویشتن داری کنید. همیشه به خود بگویید: دوباره بر خودم مسلط خواهم شد.
تصمیم بگیرید تا با قدرت بر شدیدترین عجزهای خود و بر ریشه دارترین نقایص خود فایق آیید. به این ترتیب تکیه گاهی تزلزل ناپذیر و جزیره ای تسخیرناپذیر از پایداری و مقاومت در خود به وجود خواهید آورد که به برکت آن پرورش روانی شما تامین خواهد شد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
بی ارادگی در درس خواندن

7-تجزیه، تحلیل و غلبه بر مشکل

برای پرورش قدرت اراده باید از یک سو دائما در زندگی روزمره خود را با بعضی قواعد سازگار کرده و از سوی دیگر هر هفته یکی دو ساعت به اجرای تمرین های خاص پرداخته تا بتوان آنها را به طور کامل به آسانی و با سرعت انجام داد. رعایت عملی قواعد لزم توجه و عمل کردن مداوم می باشد. هر لحظه محرک‌ها و هوسهایی می‌خواهند بر فردی که جویای جایگزین کردن عمل منطقی است استیلای یابند. این تلاش ها باعث خستگی فرد مبتدی می شود که چه بسا حداقل برای مدت کوتاهی او را از پای درآورد و به سستی و سپس ترک تمرین‌ها بکشاند. 
یک کمک قابل ملاحظه این است که در سراسر روز به پیگیری برنامه استفاده از زمان که روز قبل دقت تدوین کرده وفادار بمانید و روح و جسم خود را کاملا وقت کاری کنید که پیش‌بینی کرده‌اید. اهمیت چندانی ندارد که کار شما برایتان جاذبه داشته باشد یا نه بلکه مهم آن است که کار را با تمرکز روح خود بر کمترین جزئیات و اجرای صحیح و کامل آن انجام دهید. بدین ترتیب است که خونسرد و آرام خواهید ماند و حواستان جمع خواهد بود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه برنامه ریزی تحصیلی مطلوب کلیک کنید.

8-بی ارادگی در درس خواندن | کاهش حواس پرتی

در این صورت محرک های درونی و بیرونی کمتر می‌توانند باعث حواس پرتی شما شوند. با عمل کردن تمرکز مسئولیت شایان توجه خود را حفظ خواهید کرد. اگر هر شب آنچه را که می‌خواهید فردا انجام دهید و از آن بپرهیزید پیش بینی کنید و رفتار خود را در برابر هر چیز و هر کسی به دقت تعیین نمایید کیفیت خودترمیمی شما بسیار بارور و نتیجه‌بخش خواهد شد.
در طی خواب تجسمات ذهنی خود را که بدین سان آفریده و شما را به نحوی فوق العاده ای علیه هرگونه اختلال در مراقبت از خویش آماده خواهند کرد و این اساس پرورش روانی است و اگر می‌خواهید به رغم تضادهای زاییده از غریزه، هیجان، عواطف و اثرات دیگر در مقابل نفوذ دیگران در تطابق کامل با فکر سنجیده خود به پندار و گفتار و کردار و واکنش درست بپردازی،د باید به این مراقبت از خویش در هنگام بیداری توجه داشته باشید.

9-در برابر موانع اتفاقی

در برابر این موانع باید به افت و خیزهای مختلفی که در جریان زندگی برایتان پیش می آید فکر کنید. نظیر شوربختی ها و بعد اقبالی های ناگهانی و مشکلات پیش بینی نشده ای که نمی دانید چگونه از آنها رهایی یابید و دچار وحشت می شوید. وقتی بدبختی به هر شکل فرا می‌رسد هوادار پرورش روانی حتی اگر نظریه‌پرداز باشد به شرط آنکه اصول و شیوه‌های این مکتب را به خوبی رعایت کند هرگز مانند کسی که استخوان بندی اخلاقی و روحی اش فاقد چفت و بست های محکم و مفاهیم استوار درباره قدرت تفکر و اراده است دچار تضاد و اختلاف نمی‌شود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید. 
چنین فردی در هم نمی‌شکند، اجازه نمی‌دهد که نومیدی روح او را تسخیر کند و امکاناتش را از او سلب نماید بلکه عملا به آنچه می داند متوسل می شود و مجهز به اعتقاد خویش به موفقیت در غلبه بر اوضاع خواهد کوشید هوشیاری و روشنی داوری خود را به نحوی می‌تواند حفظ کند که بتواند جلوی تصمیم های عجولانه و زیان بخش را که به او تحمیل می شوند بگیرد و با انرژی آنها را از خود برانند. اگر او نه تنها اصول و روش هایی را که توصیه شده در ذهن خود ثبت کند بلکه به عملی کردن آنها بپردازد رزمنده‌ای ورزیده مسلح و مجهز برای مبارزه با هرگونه تنبلی و سستی خواهد بود. 
مبارزه را می‌پذیرد به خود اعتماد می‌کند و کاملا آماده برای نبرد با مشکل است و از این مبارزه استوار و نیرومند بیرون خواهد آمد و چه بسا فکر خواهد کرد که بدترین چیزها پیش آمدن بدبختی و آزمون جرات انسان نیست بلکه بی‌حالی ناشی از دوره‌های طولانی بی مشکلی و بی دردی و آسان بودن امور است.  

سخن آخر درمورد بی ارادگی در درس خواندن

از آن جایی که علت خیلی از شکست ها و ناکامی ها در زندگی چه در زمینه تحصیل و درس خواندن و یا مسائل شغلی و کاری ناشی از عدم اراده است بنابراین تقویت آن اهمیت بسزایی دارد. شما هم ممکن تصمیم های زیادی گرفته باشید ولی نتوانسته اید به دلیل بی ارادگی آن ها را عملی کنید.
در مواردی که می خواهید برای امتحان و آزمون مهمی درس بخوانید اما نمی دانید اهداف انگیزه تان چیست در این صورت حتما دچار بی‌انگیزگی و بی ارادگی خواهید شد. اگر در راستای این موضوع مسئله ای دارید، می توانید از مشاوره روانشناسی در این مورد کمک بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*