ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احترام در خانواده | منافع احترام بین اعضای خانواده

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با احترام در خانواده پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


احترام در خانواده یکی از اصول اخلاقی است که می‌تواند سلامت روان اعضای خانواده را نیز تضمین کند. احترامی که بدون اجبار صورت بگیرد و در عین حال با صمیمیت افراد همراه باشد، روابط سالمی را درون خانواده شکل می‌دهد. اعضای خانواده به خاطر عزت نفسی که از یکدیگر دریافت می‌کنند، می‌توانند شخصیت پخته تری را پرورش دهند و در جامعه نیز تاثیرگذاری بیشتری داشته باشند. احترام متقابل والدین و فرزندان یک جاده دوطرفه‌اس که باعث شکل‌گیری روابط موثر و خانواده سالم می‌شود. هرگونه مشکلی که در روابط حسنه خانواده پیش آید، به سرعت باید در جهت رفع آن تلاش کرد. در غیر اینصورت ممکن است صدمات جبران ناپذیری بر خانواده و اعضاء آن وارد شود. مشاوره خانواده می تواند در بهبود روابط و ترمیم آسیب های عاطفی خانواده راهکارهای موثری ارائه نماید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

عوامل اثرگذار در احترام در خانواده به یکدیگر

در یک خانواده سالم احترام بین اعضای خانواده حفظ می‌شود. در چنین خانواده‌هایی اعضا با احترام به یکدیگر باعث نوعی انسجام و وحدت خانوادگی می‌شوند. برای آنکه خانواده به این اهداف برسد باید نکاتی را درباره احترام بین اعضا رعایت کند.

اینفوگرافیک احترام در خانواده

 اینفوگرافیک احترام در خانواده

1. احترام، جاده ای دو طرفه

احترام به عنوان یک رفتار شایسته در جریان ارتباط بین افراد اتفاق می‌افتد. برای مثال فرزندی را در نظر بگیرید که در سال‌های ابتدایی زندگی همیشه با محبت و احترام با والدین خود صحبت می‌کند، اما والدین در هر موقعیتی دائما او را تحقیر می‌کنند و مدام  مورد توهین قرار می‌دهند. مسلما در این خانواده احترام به والدین از طرف کودک حفظ نمی‌شود. در واقع در بعضی موارد علت بی احترامی فرزندان به والدین، نوع رفتار خود والدین است. برای اینکه فرزندانتان به احترام گذاشتن پایبند باشند خودتان الگوی اصلی آن‌ها باشید.

2. تاثیر حفظ حریم شخصی در احترام در خانواده

بی احترامی لزوما رفتارهایی نظیر تــوهین و فحاشی یا صحبت بی ادبانه را شامل نمی‌شود. بسیاری از اوقات افراد خانواده بدون آگاهی به یکدیگر بی احترامی می‌کنند. احترام قائل نبودن برای حریم شخصی یدیگر یک نمونه از رفتارهای این چنینی است. صمیمیت را به نداشتن حریم خصوصی تعبیر نکنید. اینکه شما به عنوان والدین یا همسر دائما در وسایل دیگر اعضای خانواده سرک بکشید و بدون اجازه وسایل آن‌ها را وارسی کنید، روش درستی برای پیگیری وضعیت خانه نیست. این رفتارها شدیدا منجر به واکنش‌های دفاعی در فرزند و همسرتان می‌شود و به نافرمانی و درگیری بین شما دامن می‌زند.

3. تاثیر درونی بودن رفتار محترمانه در شکل گیری احترام در خانواده

اگر افراد خانواده یاد گرفته باشند که تنها برای فرار از تنبیه یا برای به دست آوردن یک منفعت به همدیگر احترام بگذارند، احترام گذاشتن به طور واقعی و خود خواسته نخواهد بود. بسیار اهمیت دارد که افراد بتوانند برای رفتار محترمانه به خودی خود ارزش قائل باشند و رفتارشان تنها تحت تاثیر انگیزه‌هایی محیطی قرار نداشته باشد. با درونی سازی ارزش احترام، می‌توانید خانواده سالم خود را نیز شکل دهید.

لزوم احترام در خانواده

رفتار محترمانه در ارتباط با هر یک از اعضای خانواده تاثیرات بسیار زیادی در بهداشت و ســلامت روان همه اعضای خانواده ایفا می‌کند. درگیری‌ها و عدم رعایت رفتار محترمانه در خانواده‌ها آثار بسیار مخربی بر شخصیت افراد می‌گذارد و آسیب‌های اجتماعی زیادی را به بار می‌آورد. والدین اولین الگوی رفتاری فرزندان خود هستند. نحوه رفتار آن ها، در افکار و ذهن کودکان ریشه دوانده و روی آن ها تاثیر می گذارد. بنابراین رعایت اصول اخلاقی صحیح از جانب والدین می تواند در شخصیت آینده فرزندان سهم بسزایی داشته باشد.
در ادامه به نمونه‌هایی از تاثیرات احترام درکانون خانواده اشاره خواهیم کرد:

1. تاثیر رفتار محترمانه والدین در روابط بین فرزندان

خانواده‌ای را در نظر بگیرید که از کودکی برای فرزندان خود شخصیت مستقلی قائل هستند و احترام به فرزندان را سرلوحه خود قرار داده اند. به این ترتیب والدین تلاش می کنند به عنوان یک الگو به صورت غیر مستقیم اما بسیار موثر به فرزندشان بیاموزند که برای همه افراد در هر سن و جایگاهی ارزش قائل باشند.رفتار والدین با فرزند بسیار حائز اهمیت است. چرا که کودکان به والدین به عنوان مرجع قدرت در خانواده و جایگاه بالاتر نگاه می‌کنند. فرزند بزرگ خانواده همان رفتارهایی که با او شده را در بازی‌ها و روابطش با خواهر و برادرها تکرار می‌کند. به این ترتیب این چرخه رفتاری در خانواده تداوم می‌یابد.

2. تاثیر رفتار محترمانه والدین با یکدیگر

با توجه به جایگاه مادر در خانواده، بی احترامی به او از طرف همسر منجر به نگرانی‌های زیاد در کودکان می‌گردد. فرزندانی که در محیط این چنینی پرورش می‌یابند، در آینده آسیب پذیری بالاتری نسبت به تهدید‌ها پیدا می‌کنند. همچنین پدر از دید فرزندان مرجع قدرت است و احــترام به پدر برای آنان امری لازم و ثابت شده است؛ اما رفتارهایی نظیر بی احترامی و تحقیر پدر از جانب مادر این تصویر را خدشه دار می‌کند. کودکان در سال‌های ابتدایی در حال شکل دهی تصویر خود از دیگران هستند و با این رفتارها دچار پریشانی و سردرگمی می‌شوند. این رفتارها می‌تواند به طور کلی ارتباط آن‌ها با مراجع قدرت دیگر را در طول سالیان زندگی تحت تاثیر خود قرار دهد. احترام به همسر باعث حفظ و انسجام خانواده و ارتباط مثبت فرزندان با والدینشان می‌شود.

احترام به خانواده همسر

احترام به خانواده همسر نیز به اندازه احترام به خانواده خود حائز اهمیت است. چه بسیار زوجینی که بر سر بی احترامی به خانواده‌ همسر دچار مشکل شده و فرزندانشان نیز آسیب‌های جدی از این دعواها می‌بینند. پس ضروری است که احترام را به خانواده همسرتان نیز بسط دهید تا از بروز مشکلات بعدی پیشگیری شود. مثلا بهتر است که از بدگویی خانواده همسر در مقابل او خودداری کرده و در مواقع دیدار به آنان احترام بگذارید. از طرف دیگر توصیه می‌شود که زوجین  برای حل مشکلات روابط زناشویی خود از متخصصان و مشاوران یاری بخواهند و این موارد را به خانواده‌ها منتقل نکنند تا احترام میان‌شان حفظ شود. 

سخن آخر در مورد احترام در خانواده

به طور کلی اگر خانواده را به عنوان یک سیستم در نظر بگیرید رفتار هریک از اجزای این سیستم بر باقی اجزا تاثیر گذار است. اگر باور دارید که رفتار محترمانه لازمه برخورد با هر یک از اعضای این سیستم است، باید در ارتباط با باقی اعضا نیز این رفتار حفظ شود.

روابط بسیاری از خانواده‌ها در طول زمان دچار آسیب‌هایی می‌شود. با گذر زمان افراد فکر می‌کنند که دیگر هرگز احترام و صمیمیت در خانواده آن‌ها شکل نخواهد گرفت. در مواقعی که مشکلات خانوادگی هر روز حل نشده رها می‌شوند، خانواده درمانی می‌تواند روابطی را که در طول سال‌ها آسیب دیده‌اند را ترمیم کند. اگر شما نیز در این زمینه با مشکلاتی روبه رو شده‌اید می‌توانید از یک درمانگر متخصص در حوزه مشاوره خانواده برای بهبود روابط عاطفی خود کمک بگیرید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

اگر فکر می‌کنید که احترام در خانواده‌تان از بین رفته و با مشکلات جدی در خانواده مواجه شده‌اید، ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید. اما شاید برایتان سخت باشد که به طور حضوری مشکلات خود را مطرح کنید؛ در این شرایط می‌توانید از خدمات مشاوره تلفنی مرکز حامی هنر زندگی بهره‌مند شوید. متخصصان این مرکز در خدمت شما هستند تا در هر کجا که هستید، شرایطتان را بررسی کرده و با ارائه راهکارهای اصولی به شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*