ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

احترام به مادر | چرا و چگونه به مادر احترام بگذاریم؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با احترام به مادر پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


احترام، احساس و رفتاری است که افراد به تناسب شایستگی‌های دیگران انجام می‌دهند. احترام به مادر به عنوان کسی که از ابتدایی‌ترین ثانیه‌های وجود شما همواره کنارتان بوده و برای بالندگی شما زحمت کشیده، پر رنگ ترین نمونه احترام است که اغلب افراد به آن پایبند هستند. تاثیر و نقشی که مادر در شکل گیری هویت افراد می‌گذارد، به اهمیت حفظ این رابطه و احترام به مادر می‌افزاید. شاید باور نداشته باشید که همه مادران در هر شرایطی، شایسته احترام هستند و به دنبال راهی برای توجیه برخی بی احترامی‌ها باشید. توصیه می‌کنیم برای حل مشکلات خانوادگی حتما از یک فرد متخصص در زمینه مشاوره خانواده کمک بگیرید. در ادامه این مقاله درباره اینکه چرا باید به مادر احترام گذاشت و تحت چه شرایطی ممکن است احترام به مادر برایتان دشوار شود را به طور کامل بررسی کرده‌ایم.

تماس با مشاور

چرا احترام گذاشتن ارزشمند است؟

احترام، عمل و احساسی مثبت از قدردانی و توجه به فردی است که فرد احترام گذارنده، آن را شایسته و سزاوار این احترام می‌داند و از این حرمت نهادن، احساس خوبی به او دست می‌دهد. فردی که مورد احترام واقع می‌شود، معمولا ویژگی‌هایی مثل تحصیلات، جایگاه اجتماعی، انسانیت و.. دارد که سزاوار احترام می‌باشد. سن نیز یکی از ویژگی‌هایی است که در بسیاری از فرهنگ‌ها فرد را شایسته احترام می‌کند.

بیشترین نمود این موضوع نسبت به پدر و مادر به عنوان سرپرست و حامیان همیشگی افراد به شمار رفته و این احترام، به پاس زحماتی است که آن‌ها برای فرزندشان کشیده‌اند. در یک خانواده سالم، احترام بین اعضای خانواده یک اصل محسوب می‌شود. در چنین خانواده‌هایی احترام به فرزندان نیز جهت پرورش افرادی سالم بسیار اهمیت دارد. برای اطلاع بیشتر از احترام به فرزندان کلیک کنید.

به طور کلی، احترام یک فرایند متقابل است، فردی که خودش به دیگران احترام نمی‌گذارد، شایسته احترام نیست. اما این معادله در ارتباط با والدین کمی متفاوت بوده و والدین یا به طور خاص مادر، هر قدر هم شما را آزرده باشد به دلیل همین جایگاه مادری، شایسته احترام است. برای کسب اطلاعات در زمینه احترام بین اعضای خانواده کلیک کنید. 

اینفوگرافیک احترام به مادر

 اینفوگرافیک احترام به مادر

چرا باید به مادر احترام گذاشت؟

رابطه مادر و فرزند، عمیق ترین و عاطفی ترین احساسی است که هر فردی در زندگی آن را تجربه می‌کند. نقش مادر در خانواده، به عنوان منبع محبت و حامی بی چون و چرای فرزند شناخته می‌شود. احترام به مادر هم بر خودباوری و هم بر روابط آینده شما تاثیر می‌گذارد. بی احترامی به مادر، در آینده منجر به بی احترامی دیگران نسبت به شما می‌شود. در ادامه با ذکر دلایلی ضرورت احترام به مادر را نشان داده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احترام در خانواده کلیک کنید.

1. مادر و هویت فرزند

فرزندان و بخصوص دختران، هویت و شخصیت خود را بیشتر از مادر الگو برداری می‌کنند. هویت شما، در گرو تصویری است که از مادر در ذهن خود دارید و اگر این تصویر نامحترمانه و خرد شده باشد، اثرات منفی روی هویت و شخصیت شما خواهد گذاشت. پس باید گفت که چه مردان و چه زنان هویت‌شان تحت تاثیر تصوری است که از مادر خود دارند. 

2. روابط عاطفی در بزرگسالی

شاید با مادر خود مشکل داشته باشید و از او راضی نباشید، اما همین مسئله نیز بر آینده شما و نحوه رفتار با فرزند و همسرتان تاثیر بگذارد. خرد شدن شخصیت مادر و زیر سوال بردن عقاید و رفتارهای او، پیش بینی کننده آینده نابسامان روابط شما می‌باشد.

3. دلبستگی مادر و فرزند

دلبستگی مادر و فرزند، از همان دقایق آغازین زندگی شکلی عمیق و متقابل دارد. به نوعی فرزند وابسته به مادر و محبت او و مادر نیز وابسته به فرزندش می‌شود. بی احترامی به مادر، به نوعی خدشه وارد کردن به این دلبستگی عمیق و وحدت خانواده است. برای اطلاع از وحدت خانواده کلیک کنید.

دلبستگی در کودکان در طول چند سال اول زندگی شکل می‌گیرد، آسیب به این دلبستگی در طی سال‌ها، سلامت روان مادر و فرزند را به خطر می‌اندازد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه دلبستگی در کودکان کلیک کنید. 

4. قدردانی از زحمت های مادر

هر مادری بلا استثنا برای تولد و بزرگ شدن فرزندش دردها و سختی‌های زیادی را تحمل کرده است. با هر اعتقاد و باوری که به این مسئله نگاه کنید، مادر به عنوان کسی که برای بزرگ شدن شما شب بیداری‌های زیادی را متحمل شده، شایسته و سزاوار احترام گذاشتن است. 

چگونه به مادر خود احترام بگذاریم؟

سوالی که برای بسیاری از افراد پیش می‌آید این است که چگونه باید به مادرمان احترام بگذاریم؟ چه رفتاری در مقابل او بی احترامی محسوب می‌شود؟ احترام به مادر مانند احترام به پدر کار آسانی است، تنها باید:

1- از زحمات او قدر دانی کرده و فراموش نکنید که چه کارهایی برای شما کرده است.

2- علاقه و احترام خود را به او نشان دهید و از گفتن آن باکی نداشته باشید.

3- اگر از او ناراضی هستید، با احترام با او صحبت کرده، شرایطش را درک کرده و از او بخواهید درباره اتفاقی که باعث نارضایتی شما شده توضیح دهد. 

4. قبل از اینکه خواسته‌های خود را بیان کند، در صدد رفع نیازهایش برآیید. 

5. مادر خود را به اسم صدا نزنید و با لحن مودبانه‌ای با او صحبت کنید. همچنین برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه احترام به پدر کلیک کنید. 

آیا به مادر بد هم باید احترام گذاشت؟

شاید این جمله که مادر بد وجود ندارد کمی کلیشه‌ای بوده و قابل رد کردن نیز باشد. ممکن است مادر شما، کسی باشد که در کودکی شما را آزار داده، مانع از پرورش استعدادهای شما شده و نیازهای عاطفیتان را برآورد نکرده باشد، اما چه میزان از این قصور می‌تواند تقصیر شخص مادر و چه میزان بر عهده جامعه و نحوه ای که مادرتان تربیت شده، باشد؟

طبق اصلی نانوشته هر فردی، به نحوی که والدینش با او رفتار کرده‌اند با فرزندش رفتار می‌کند؛ پس پیش از اینکه از مادر خود خرده بگیرید، فرهنگ و خانواده‌ای که او در آن تربیت شده را در نظر گرفته و سعی کنید کاستی‌های مادر را در تربیت فرزند خود جبران نمایید. به این صورت می‌توانید خانواده سالم خود را تشکیل دهید. برای آگاهی بیشتر از خانواده سالم کلیک کنید. 

بی احترامی به مادر

فراموش نکنید طبق دلایلی که در بالا ذکر شد، احترام به مادر، احترام به شما و شخصیت شماست و در مقابل آن، بی احترامی به مادر، علاوه بر زیر پا گذاشتن تمام زحماتی که مادر از قبل از تولد برای شما کشیده، زیر پا گذاشتن هویت اصلی‌تان به عنوان فرزند آن مادر نیز محسوب می‌شود.

تاثیر خدمات روانشناسی بر احترام گذاشتن به مادر

شاید با وجود رعایت کردن تمامی این نکات همچنان با مادر خود مشکلاتی داشته باشید و نتوانید آنگونه که باید به او احترام بگذارید. در این شرایط ضروری است که از یک روانشناس کمک بگیرید؛ چراکه شاید مشکلات عمیقی میانتان وجود داشته باشد که با بررسی دقیق و راهکارهای اصولی برطرف شود. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*