ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترمیم پرده بکارت | همه چیز درباره ترمیم پرده بکارت

درباره مسئلۀ ترمیم پرده بکارت معمولا یک نگاه کلی نه چندان علمی در جامعه حکمرانی می‌کند. اغلب خانواده‌ها با متوجه شدن ارتباط جنسی پیش از ازدواج دختران واکنش مثبتی نشان نمی‌دهند. دختران نیز به خاطر ترس از طرز برخورد خانواده، این قضیه را پنهان می‌کنند. ترس این دختران در زمان ازدواج نیز بیشتر شده و به دنبال راهی برای پنهان نگاه داشتن هستند. عمل ترمیم پرده بکارت یکی از روش‌هایی است که با وجود خطرات زیاد، دختران از آن برای کاهش قضاوت های منفی اطرافیان استفاده می‌کنند. خانواده‌ها باید با نزدیک بودن به فرزندان خود، فضایی ایجاد کنند تا در صورت وقوع چنین رخدادهایی، دختران از حمایت خانواده ناامید نشوند. با توجه به حساسیت موضوع در خانواده های ایرانی لازم است تا در مواجهه با چنین مشکلی، برای کاهش تنش ها و برقراری آرامش و بکارگیری بهترین راهکار با مشاوره خانواده مشورت نمایید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

 

ترمیم پرده بکارت

ترمیم پرده بکارت که با نام هایمنوپلاستی نیز شناخته می شود، یک عمل جراحی است که روی یک غشای نازک واقع در دهانه واژن انجام می گیرد. عمدتاً به دلایل فرهنگی، مذهبی یا شخصی در مواردی انجام می شود که تمایل به بازگرداندن ظاهر پرده بکارت دست نخورده وجود دارد. توجه به نکات زیر در مورد ترمیم پرده بکارت ضروری است:

 • انتخاب شخصی: تصمیم برای انجام ترمیم پرده بکارت یک تصمیم شخصی است. بسیار مهم است که هر روش جراحی، از جمله هیمنوپلاستی بر اساس خواست و رضایت خود فرد باشد.
 • زمینه فرهنگی و اجتماعی: هایمنوپلاستی اغلب با انتظارات فرهنگی یا اجتماعی پیرامون باکرگی و پاکی جنسی همراه است. با این حال زیر سوال بردن و به چالش کشیدن فشارهای اجتماعی که بر باکرگی یک زن یا ظاهر یک پرده بکارت دست نخورده به عنوان تنها عامل تایید سلامت اخلاقی زنان تاکید می کند، ضروری است.
 • ملاحظات پزشکی: هایمنوپلاستی یک روش جراحی نسبتا ساده است که شامل بازسازی پرده بکارت با بخیه زدن باقیمانده ها یا ایجاد ساختاری شبیه پرده بکارت جدید است. معمولاً به صورت سرپایی و تحت بی حسی موضعی انجام می شود. با این حال، مانند هر روش جراحی، خطرات بالقوه ای از جمله عفونت، خونریزی، جای زخم و واکنش های نامطلوب به بیهوشی را به همراه دارد.
 • اثربخشی محدود: در حالی که هایمنوپلاستی با هدف بازسازی ظاهر پرده بکارت دست نخورده انجام می شود، باکرگی یا بازیابی عملکرد فیزیولوژیکی پرده بکارت را تضمین نمی کند. پرده بکارت به طور طبیعی می تواند به دلیل فعالیت های مختلف فراتر از مقاربت جنسی، مانند ورزش بدنی یا استفاده از تامپون، کشیده یا پاره شود.
 • ملاحظات اخلاق پزشکی: جامعه پزشکی در مورد هایمنوپلاستی نگرانی های اخلاقی دارد. برخی از متخصصان مراقبت‌های بهداشتی استدلال می‌کنند که این روش هنجارهای نا مطلوب اجتماعی را تداوم می‌بخشد و بر باکرگی یک زن تأکید می‌کند، که به طور بالقوه منجر به ناراحتی عاطفی، اجبار یا تقویت مفاهیم مردسالارانه کنترل بر تمایلات جنسی زنان می‌شود.

 

اینفوگرافیک ترمیم پرده بکارت
اینفوگرافیک ترمیم پرده بکارت

 

ترمیم پرده بکارت

ترمیم پرده بکارت نوعی عمل جراحی است که به منظور بازسازی یا ترمیم پرده بکارت انجام می شود. هدف معمول برای انجام این کار، ایجاد وضعیتی است که منجر به نوعی خونریزی در رابـطه جنسی شود. این خونریزی در بسیاری از فرهنگ‌ها نشانه باکرگی دختر تلقی می‌شود. حال آنکه بروز خونریزی در همه افراد حین رابطه جنسی رخ نمی دهد. علاوه بر این لازم به ذکر است که برخی خانم‌ها به صورت مادرزادی پرده بکارت ندارند؛ بعضی افراد پرده بکارت‌ بدون سوراخ دارند که عارضه پزشکی محسوب می شود و برخی دیگر به دلیل ضخیم بودن بیش از حد پرده بکارت، برای اولین رابطه جنسی به کمک ترفندهای پزشکی نیاز دارند. برای آگاهی بیشتر در خصوص انواع پرده بکارت کلیک کنید.

روش های از بین بردن پرده بکارت
 

از جمله عواملی که می‌تواند موجب پارگی پرده بکارت شوند، عبارتند از:

 • ورزش های سنگین مثل ژیمناستیک، اسب سواری و کاراته
 •  مقاربت و دخول آلت مردانه
 • داخل شدن جسم خارجی در حال خود ارضایی زنان و دختران
 • نداشتن پرده بکارت به صورت مادرزادی
 • عمل‌های لگنی وخیم
 •  به احتمال کم تصادف

آیا زمان پارگی پرده بکارت قابل تشخیص است؟ 

تنها تا ۲ هفته بعد از پارگی بکارت از روی نشانه‌های ظاهری که به وجود زخم و خون مردگی احتمالی می انجامد می‌توان تاریخ آن را تخمین زد. البته پزشک متخصص یا ماما تنها تا این زمان صرفا با گفته های خود فرد می‌تواند تاریخ پاره شدن پرده بکارت را حدس بزند و بعد از آن دیگر به هیچ وجه زمان پارگی پرده معلوم نمی‌شود. اگر پرده بکارت ترمیم یافته نباشد، در برخی موارد و در برخی افراد لبه‌های پارگی جدید در پرده بکارت غالباً زخمی و به رنگ قرمز بوده و آثار خون لخته شده در آن مشاهده می‌گردد.

بعد از حدود ۱ هفته لبه‌های بریدگی از مخاطی مشابه مخاط پرده پوشیده شده و بعد از حدود ۲ هفته لبه‌های زخم تقریباً گرفته می‌شوند. اگر پرده بکارت ترمیم یافته باشد، مراحل فوق صورت نمی‌گیرد.

ترمیم پرده بکارت

 

پیش از اقدام به ترمیم پرده بکارت بخوانید!

احتمال بازسازی خود به خودی پرده بکارت تنها در اطفال و دختران در سنین پایین وجود دارد. پس از عمل ترمیم بکارت، تشخیص آن توسط متخصص با توجه به نوع عمل، وضعیت بخیه و نوع پوست بیمار متفاوت خواهد بود. معمولا عمل ترمیم پرده بکارت برای نوع ارتجاعی نتیجه خوبی نمی‌دهد. تشخیص سلامت انواع پرده بکارت چندان عملی نبوده و اساسا روش های ابداعی برای آن نیز مورد تایید مراجع علمی نیست.

توجه داشته باشید عمل ترمیم پرده بکارت در هیچ دانشگاهی درکشور آموزش داده نمی‌شود. تنها در مواردی خاص پزشک قانونی عمل ترمیم بکارت را قانونی می‌داند. بنابراین پزشکانی که عمل ترمیم پرده بکارت را انجام می‌دهند به صورت تجربی آن را یاد گرفته‌اند و از این جهت بسیار شخصی و غیرعلمی خواهد بود.
فرهنگی که دختران را ترغیب به ترمیم پرده بکارت می کند، فرهنگی است که پاک بودن و عدم برقراری رابطه جنسی تا قبل از شــب زفاف را برای دختران یک امتیاز و نشانه عفت می داند. اما با یک نگاه واقع بینانه می توان به این نتیجه رسید که لزوما داشتن پرده بکارت نشانه عفت و عدم رابطه دختر نیست. استفاده از انواع روش های رابطه بدون دخول می تواند بدون آسیب به پرده بکارت انجام بگیرد. بنابراین بیش از آن که وجود یا عدم وجود پرده بکارت مهم باشد، شخصیت و صداقت یک دختر است که بیانگر عفاف و پاکی او خواهد بود.

 

عمل های ترمیم بکارت

نکته اولیه برای ترمیم پرده بکارت؛، عدم عــفونت واژن است. معمولا مدت زمان ترمیم بکارت بین ۴۵ دقیقه تا ۱ساعت و با یک بی حسی موضعی انجام می‌شود و جزء عمل‌های سرپایی به شمار می رود. بیمار به راحتی می‌تواند به منزل خود برگشته و نیازی به استراحت مطلق در منزل ندارد.

1. روش ترمیم بکارت alloplant

روشی کاملا موقتی که معمولا یک هفته قبل از ازدواج صورت می‌گیرد.

2. روش ترمیم بکارت STID

جدیدترین متد ترمیم پرده بکارت روش STID است. STID روش بخیه سه لایه‌ای لبه‌های بکارت می‌باشد. در این روش لب‌های باقیمانده پرده بکارت با میکرو بخیه قابل جذب به هم فیوز می‌شوند. ترمیم پرده بکارت با برداشتن لبه‌های پاره شده و ایجاد یک لایه ثانویه برای پوشش واژن صورت می‌گیرد.

3. کپسول های ترمیم بکارت یا پرده بکارت مصنوعی

پرده بکارت مصنوعی یا کپسول پرده بکارت یک کپسول حاوی مایع قرمز رنگ و مشابه خون است. زمانی که این کپسول درون واژن گذاشته می‌شود، لایه پوشاننده آن در اثر حرارت و رطوبت بدن به مرور تجزیه شده و مایع خون مانند درون آن از واژن خارج می‌شود. این محصول اولین بار در چین ساخته شد و در کشورهایی نظیر مصر و کشورهای خاورمیانه با استقبال روبرو گشت.

 

عوارض پس از عمل ترمیم پرده بکارت

 • سرگیجه و استفراغ: یک عارضه جانبی و عادیست که بعد از استفاده بیهوشی عمومی یا آرامبخش‌ها صورت می‌گیرد.
 • کمی درد پس از عمل: ۲ تا ۳ روز پس از عمل درد و کبودی اطراف زخم و سوزش یا خارش واژن وجود دارد.
 • خونریزی غیر طبیعی: بندرت ممکن است دچار خونریزی در اثر راه رفتن طولانی یا بد نشستن رخ بدهد.
 • ترشحات غیر طبیعی: حتما باید بعد عمل قرص آنتی بیوتیک و داروی ضد قارچ تجویز شود.
 • التهاب یا عفونت: بدلیل قرار گرفتن زخم جراحی در منطقه واژن که به طور مداوم در معرض آلودگی با تـرشحات واژن و مقعد است، التهاب ایجاد می‌شود.
 • نتایج نامطلوب پس از جراحی: بدلیل نازک بودن لبه‌های پرده بکارت و باتوجه به شکل و ساختار پرده، ممکن است باعث ایجاد ترمیم ناقص حلقه بکارت شود. ضمن اینکه رابطه جنسی بعد از ترمیم می تواند سخت و دردناک باشد که حتی روی میل جنسی زنان به دلیل تجربه نامطلوب بعد از ترمیم اثرگذار باشد.

 

نگاه عموم به ترمیم پرده بکارت چیست؟

پرده بکارت در بخش هایی از فرهنگ های موجود به عنوان نشانه ای از پاکی و دست نخوردگی دختر تعریف شده است. البته در نظر بسیاری از افراد این نوع نگاه مربوط به گذشته بوده و دیگر ملاک تشخیصی مناسبی به نظر نمی‌رسد. برای بسیاری از زوجین نیز موضوع بکارت از زمان نامزدی تا عقد موضوعی حساس و بحث برانگیز می‌باشد. مراجع تقلید ترمیم پرده بکارت را به دلیل عورت نمایی برای غیر و همچنین فریب شوهر ممنوع اعلام کرده‌اند و حتی در مواردی شوهر می‌تواند امر نکاح را فسخ کند.
اما در برخی جوامع غربی داشتن یا نداشتن پرده بکارت امری شخصی تلقی می‌شود و صحبت راجع به آن از سمت شوهر ممنوع است. با این حال موضوع اهمیت باکرگی زنان در ازدواج تنها به مسلمانان محدود نیست و در برخی جوامع غیر مسلمان نیز به آن اهمیت داده می‌شود که نشان می دهد تا چه میزان به آگاهی رسانی و روشن بینی نیاز دارد.

نگاه های ضد و نقیض جوانان!

در صحبت‌های گروهی و در سایت‌های مختلف نظرات افراد در این زمینه کاملا ضد و نقیض به نظر می‌رسد. از نظر بعضی‌ها باید در دوران نامزدی و پیش از ازدواج، معاینات پزشکی جهت تشخیص بکر بودن دختر انجام شود و در نقطۀ مقابل افرادی معتقدند که دختران باید با از بین بردن پردۀ بکارت خود، این نوع فرهنگ را نابود کنند.

نوع نگاه و برخورد هر فرد بر اساس شرایط زندگی و خانوادگی نیاز به بررسی متناسب‌تر و عمیق‌تر دارد. تنها توصیه‌ای که می‌توان به این افراد کرد، کمک گرفتن از فردی آگاه‌تر و متخصص این حوزه است. البته دیدگاه‌های شخصی این افراد نیز می‌تواند نتیجه عکس داشته و به جای کمک باعث دور شدن شما از مساله اصلی شود. ارتباط با یک مشاوره روانشناسی به شما کمک می‌کند تا با نگاهی عمیق به خود و ارزش های پذیرفته شده شخصی بهترین تصمیم را بگیرید. در صورتی که مساله بکارت در دوران نامزدی و قبل ازدواج حل نشود، می‌تواند به مشکلات جدی‌تری بینجامد. پیشنهاد می شود در این زمینه مقاله نزدیکی در دوران عقد را مطالعه فرمایید.

 

سخن آخر

با تمام این حرف‌ها مساله پرده بکارت و ترمیم آن در جامعه یک امر بحث برانگیز است و جای تامل بسیار دارد. اگر رابطه جنسی واژینال قبل از ازدواج داشته اید توصیه می‌شود که قبل از هر اقدامی با یک روانشناس صحبت کرده و در مورد ترمیم کردن یا نکردن آن و صحبت با همسر از او راهنمایی بگیرید. به دلیل تفاوت در دیدگاه‌ها در چنین شرایطی مشاوره قبل از ازدواج ضرورت بیشتری پیدا می‌کند. مشاوران حامی هنر زندگی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. چنانچه امکان مشاوره حضوری برای شما فراهم نیست می توانید به سهولت از طریق تماس تلفنی با متخصصان مرکز در تماس باشید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

 

سوالات متداول

_عمل ترمیم بکارت چه مدت طول می کشد؟

این عمل سر پایی می باشد و تقریبا 20 الی 30 دقیقه به طول می انجامد و نیازی به بستری نیز نمی باشد.

_آیا دوختن پرده بکارت عوارض ناخوشایندی هم دارد؟

بله این عمل هم می تواند با عوارضی همراه باشد. عفونت، خونریزی و بروز گوشت اضافه از عوارضی هستند که ممکن است در اثر عمل ترمیم بکارت رخ دهند.

_چه مدت بعد از پارگی پرده بکارت بهتر است ترمیم انجام شود؟

به طور کلی هر چه زودتر ترمیم انجام گیرد، اثر مطلوب تری بر جای خواهد گذشت و ترمیم راحت تر انجام می گیرد. اما به طور کلی محدودیت زمانی خاصی وجود ندارد و هر زمان که بخواهید می توانید برای این کار اقدام نمایید.

_آیا ترمیم پرده بکارت در معاینه تشخیص داده می شود؟

این مساله به عوامل متعددی بستگی دارد. از یک سو به مهارت پزشکی که در حال معاینه می باشد و از سوی دیگر به مهارت پزشکی که ترمیم را انجام داده است چرا که ممکن است اثرات عمل جراحی بر روی بدن باقی بماند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*