ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

بازگشت به کار بعد از زایمان | اولین روز کاری بعد از مرخصی زایمان

برای بازگشت به کار بعد از زایمان چه باید کرد؟ چه زمانی برای بازگشت به کار مناسب می‌باشد؟ زایمان و تولد فرزند، برای مادران شاغل، مسئله‌ای پیچیده است. بسیاری از افراد به کار کردن عادت دارند و با کار نکردن طولانی مدت، احساس ناخوشایندی پیدا می‌کنند. از طرف دیگر، برخی از مادران از اینکه بعد از اتمام مرخصی زایمان به کار برگشته و کودک نوزاد خود را تنها بگذارند، پریشان می‌شوند. در هر صورت اگر شغلتان برای شما مهم است و به آن نیاز دارید، باید تدابیری بیندیشید تا به خودتان، شغلتان و مهم‌تر از همه به فرزندتان آسیبی نرسد. با آگاهی از تدابیر لازم برای بازگشت به کار و کمک گرفتن از مشاور خانواده می‌توانید شرایط را به بهترین نحو مدیریت کنید. برای اطلاع بیشتر از مشاوره خانواده کلیک کنید.

تماس با مشاور

تاثیر نوزاد تازه بر زندگی و شغل

زایمان، اتفاق بزرگی برای زنان است. حتی اگر کارِ شما در منزل کار کنید بازهم ممکن است وجود یک فرزند مشکلاتی را برایتان ایجاد کند. برخی از این مشکلات عبارتند از:

- در صورتی که بیرون از منزل کار می‌کنید مشکلات شیردهی بیشتر خواهد شد.

- انتظارات همسر و اطرافیان برای مراقبت و توجه به فرزند

- فشارهای زیاد ناشی از همزمانی کار منزل، و جدایی کودک از مادر شاغل

البته نمی‌توان تولد نوزاد را دلیلی برای کار نکردن زنان مطرح کرد. چرا که می‌توان با به کارگیری برخی تدابیر، هم مادر خوبی بود و هم فرصت‌های شغلی و پیشرفت خود را حفظ کرد.

 

اینفوگرافیک بازگشت به کار بعد از زایمان

 اینفوگرافیک بازگشت به کار بعد از زایمان

بهترین زمان بازگشت به کار بعد از زایمان

برای اینکه بهترین زمان بازگشت به کار پس از زایمان را تشخیص دهید، نکاتی را باید در نظر بگیرید. مهم‌ترین نکات به شرح زیر هستند:

1- زمانی که یک مراقبت و سرپرست خوب برای فرزندتان پیدا کرده باشید.

2- اگر فرزند شما مشکل جسمی دارد، بهتر است تا زمان اطمینان از به دست آوردن سلامت کامل او یا حداقل زمانی که خطری تهدیدش نمی‌کند، کار را شروع نکنید. این موضوع در مورد مراقبت از سلامت نــوزادان نارس بسیار مهم و حیاتی است.

3- سلامت جسمی و روحی خودتان، در حدی است که بتوانید شرایط کاری را تحمل کرده و از فرزندتان دور بمانید.

4- همسرتان وظایف خود را در قبال مراقبت از فرزند و کارهای منزل پذیرفته باشد.

 

رعایت چه نکاتی برای بازگشت به کار بعد از زایمان لازم است؟

مهمترین مسئله برای بازگشت به کار بعد از زایمان، اولویت قرار دادن سلامتی جسمی و روحی خود و فرزندتان است. خستگی ناشی از شغل، خستگی به علت تغذیه یا شیر دهی در تمام شبانه روز، شب بیداری‌ها برای مراقبت از فرزند و کارهای منزل، همه می‌توانند روی عملکرد کاری شما تاثیر منفی داشته باشند. خصوصا مسئله مهم تاثیر مشکلات خواب بر سلامت روان است که موجب بروز افسردگی و کمبود انرژی و عدم تمرکز می شود.
برای بازگشت به کار با وجود مسائل ذکر شده به نکات زیر توجه کنید:

1. همراهی همسر

نکته بسیار مهم این است که با همسرتان درباره  تقسیم وظایف در خانه صحبت کنید. همسرتان باید بپذیرد که شغل شما برایتان مهم است و انجام تمام وظایف مربوط به خانه و خانواده نیز برای یک نفر ممکن نیست.

2. همراهی خانواده ها

در حالت ایده آل وظیفه نگهداری از فرزندتان در زمان کار کردن، به مادر شما یا مادر همسرتان محول شود. سپردن کودک به دیگران معمولا با نگرانی های زیادی همراه است. اما اگر نزدیکان شرایط نگهداری کودک را داشته باشند، کمک آن ها در نگهداری از فرزند و حمایت از شما تا بالندگی فرزندتان، می‌تواند بسیار مهم و مفید باشد.

3. شغل مناسب

شغلی که ساعت کاری مناسب، فشار نسبتا کم و مسافت نزدیک به شما داشته باشد، بهترین گزینه است. اگر می‌توانید و شرایط روحی و اقتصادی به شما اجازه می دهد، تا یک سالگی کودک کار نکرده و ترجیحا صبر کنید.

4. بازگشت به کار بعد از زایمان | شیردهی به فرزند

مهمترین نکته‌ای که مادران شاغل برای بازگشت به کار پس از زایمان باید در نظر بگیرند، این است که مطمئن شوند فرزندشان همیشه از شیر و تغذیه کافی بهره ببرد. هیچ چیز به اندازه سلامت نوزاد مهم نیست. اما نباید اهمیت تغذیه مادران شیرده را فراموش کرد. اگر مادر شیرده تغذیه خوبی نداشته باشد؛ علاوه بر آسیب جدی بر سلامتی او، به علت کم بودن شیر مادر کودک نیز ممکن است دچار سوء تغذیه شود.

5. سلامت روحی و جسمی مادر

فشارهای کار و نگهداری از فرزند، می‌تواند باعث خستگی جسمی و خصوصا روحی شما بشود. بیماری‌ها و آزردگی‌های مفصل و استخوان، شایع ترین مشکل مادران است. بیخوابی‌ها و فشار روحی نیز می‌تواند منجر به مشکلاتی مثل افسردگی پس از زایمان، اضطراب و وسواس شود.

6. انعطاف کاری و استراحت

توجه کنید که بعد از کار شما باید به خانه رفته و به فرزند و همسر خود برسید. پس شرایط کاری باید به گونه‌ای باشد که تمام انرژی‌تان را نگیرد. در این مورد بهتر است که در صورت امکان با محل کار خود صحبت کرده و با توضیح شرایط کمی از کار خود را سبک کنید. همچنین برنامه داشته باشید که در زمان کاری کمی استراحت کنید. 

 

بازگشت به کار بعد از زایمان | چگونگی برقراری تعادل بین کار و خانواده

دغدغه مادران شاغل پس از تولد فرزندشان این است که چگونه بین کار، مراقبت از فرزند، کارهای خانه و مسئولیت‌های شخصی تعادل برقرار کنند. معمولا مادران شاغل پس از بازگشت به کار، به همسر خود کم توجه می‌شوند. به این نحو که به محض برگشت از کار، دلتنگی آن‌ها برای فرزندشان اجازه توجه کافی به همسر نمی‌دهد و این مسئله باعث شکایت مردان می‌شود. در چنین شرایطی ممکن است تصور دوست داشتن فرزند بیش از همسر برای مردان به وجود آید.
البته مردان هم باید با انجام برخی از کارهای منزل به همسر خود کمک کنند.برخی از زنان، برای اینکه مورد انتقاد قرار نگیرند، به شدت به خود فشار آورده تا بتوانند به همه کارها برسند. مادران باید دقت کنند که سلامتی خود را به خطر نیندازند و زمان‌هایی را برای تنهایی، استراحت و خوش گذرانی به خود اختصاص دهند؛ از مـــادر شدن خود لذت ببرید.

 

نکاتی برای بازگشت به کار بعد از زایمان

1. با برگشتن به کار مسلما کمی احساس نارتحتی کرده و دچار احساسات متناقض می‌شوید. شاید از برگشت خود پشیمان باشید و احساس گناه کنید. اما اگر از تصمیم خود و فراهم بودن تمام امکانات برای فرزندتان مطمئن هستید، نگران نباشید چراکه این احساسات به مرور برطرف خواهند شد. 

2. برنامه ریزی داشته باشید. در ابتدا باید تمام تلاش خود را بکنید که در زمان‌های کوتاه به سر کار برگردید. کار به صورت پاره‌وقت به شما کمک می‌کند که راحت تر همه چیز را به تعادل برسانید. 

3. قبل از برگشت به کار، چند بار تمرین کنید. مثلا یک روز فرزند خود را نزد مادرتان برده و مطمئن شوید که همه چیز مرتب است. 

4. از کودک خود غافل نشوید. هر وقتی که از سرکار برمی‌گردید باید زمان مشخصی را برای رسیدگی به فرزندتان اختصاص دهید تا او عدم حضور شما را احساس نکند.در نهایت اینکه برقراری تعادل بین کار و زندگی شخصی پس از یک تغییر بزرگ کار چندان راحتی نیست. به همین دلیل ضروری است که قبل از هر اقدامی با یک روانشناس صحبت کرده و با او مشورت نمایید. 
مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با کادری مجرب و متخصصان برجسته با ارائه راهکارهای مفید و کاربردی می توانند در این زمینه یاریگر شما باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

 

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*