ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

گلاب برای ترک اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با گلاب برای ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


امروز از سایت هنر زندگی با مقاله گلاب برای ترک اعتیاد همراه شما هستیم. اعتیاد و سوء مصرف مواد یکی از مهم ترین مشکلات امروز است که گستره ای جهانی دارد و هر روزه بر تعداد قربانیان مصرف مواد اضافه می شود. با توجه به عوارض اعتیاد شامل اختلالات جسمی، روانی، فرهنگی، خانوادگی، اقتصادی و اجتماعی و تهدید سلامت بشر، راهکارهای ترک اعتیاد اهمیتی جهان شمول دارد. با توجه به تاثیرات متعدد جسمانی و روانی و عوامل متعدد مستعدکننده در ایجاد، مداومت و عود بیماری اعتیاد و با توجه به این واقعیت که اعتیاد در همه طبقات و اقشار می تواند بروز کند، آگاهی بخشی و مداخله برای پیشگیری و درمان اعتیاد اهمیت زیادی دارد. تاثیر استفاده از گلاب برای ترک اعتیاد یکی از سوالات ذهنی افراد است که در در ادامه به بررسی آن می پردازیم. با ما همراه باشید.

 

تماس با مشاور

اعتیاد چیست؟

اعتیاد(Addiction) یعنی وابستگی به مواد؛ واژه ای قدیمی است که امروزه به دلیل علمی نبودن به جای آن از اصطلاح وابستگی به مواد یا وابستگی دارویی استفاده می شود. مراحل اعتیاد به شرح زیر هستند:

1. گلاب برای ترک اعتیاد | مواد

ترکیبات شیمیایی مختلفی که باعث تغییر در کارکرد مغز به شکل افسردگی، عصبانیت، اختلال در شناخت و بروز رفتار نابهنجار می شوند.

2. وابستگی

شامل وابستگی رفتاری و روانی است که باعث می شود فرد مصرف مواد را به رفتارهای دیگر ترجیح دهد. به عبارتی وقتی مصرف مواد اجباری می شود فرد به مرحله وابستگی به مواد رسیده است. تعدادی از رفتارها و حالت های غیر عادی که در اثر وابستگی به مواد در فرد بروز می کند عبارتند از:

– فرد وابسته بعد از مدتی که مواد مصرف کرد، برای رسیدن به حالت نشئگی مجبور است کم کم مقدار ماده مصرفی خود را افزایش دهد.( پدیده تحمل)
– فرد وابسته اگر بعد از مدتی تصمیم بگیرد مواد را مصرف نکند، به عوارض ناراحت کننده ای دچار می شود که به ان خماری می گویند. (علائم ترک)
– فرد وابسته بعد از مدتی نسبت به مسئولیت های خانوادگی و اجتماعی خود بی تفاوت می شود.

3. سوء مصرف مواد

اگر هنوز مصرف مواد اجباری نشده باشد و پدیده تحمل (فرد برای اینکه نشئگی روزهای قبل را تجربه نکند، نیاز به ماده ی بیشتر دارد) به وجود نیامده باشد، فرد در مرحله اختلال سوء مصرف مواد قرار می گیرد. اگرچه فرد نسبت به مواد اعتیاد ندارد، ولی ان را مصرف می کند یعنی در فرد بر اثر مصرف مواد، تغییرات روحی به وجود می اید. فرد از ماده ای استفاده می کند که به خود یا دیگران ضرر می رساند.

4. ترک

فرد بر اثر کاهش یا قطع ماده ی مصرفی علائم ناراحت کننده ای را تجربه می کند. همین علائم ترک هستند که در بسیاری از مواقع مانع از کنار گذاشتن اعتیاد می شوند و لازم است که فرد با کمک افراد متخصص اعتیاد را کنار بگذارد.
 

اینفوگرافیک گلاب برای ترک اعتیاد

 اینفوگرافیک گلاب برای ترک اعتیاد

 

علل و عوامل موثر بر اعتیاد

عواملی که می توانند اعتیاد را در فرد به وجود آورند و یا باعث شروع مصرف مجدد در افراد معتاد شوند که مدتی است مواد را ترک کرده اند به شرح زیر هستند:

1. عوامل فردی

زمینه ارثی و ژنتیک: داشتن فردی معتاد در اعضای خانواده یا بستگان، احتمال ابتلا به اعتیاد را افزایش می دهد. تحقیقات نشان داده که عوامل ژنتیکی در اعتیاد به الکل و بعضی از مواد نقش دارند.
اعتماد به نفس: افرادی که کمبود اعتماد به نفس دارند در مقابل مصرف مواد مقاومت کمتری دارند.
فقدان مهارت های اجتماعی و انطباقی: فردی که از عهده ی کنترل اوضاع و پذیرش احساسات دردناکی مثل اضطراب و احساس گناه بر نمی اید.
عدم پذیرش ارزش های سنتی و رایج، تمایل به مقاومت در مقابل منابع قدرت و تمایل به اعمال خلاف: کسی که دائم با دیگران دعوا می کند یا دوست دارد به دیگران آسیب برساند ممکن است به عمل خلافی مانند مصرف مواد هم تن بدهد.
ناراحتی روانی: کسی که ناراحتی هایی مثل افسردگی دارد، ممکن است به جای مراجعه به روانشناس، مصرف مواد را شروع کند.
بیماری جسمی یا دردهای مزمن: فردی که دردی مثل گوش درد یا پادرد و … دارد ممکن است به جای مراجعه به پزشک و برای تسکین درد خود به مصرف مواد گرایش پیدا کند.

2. گلاب برای ترک اعتیاد | عوامل محیطی و اجتماعی

فشارهای ناشی از محیط: هر مسئله و مشکلی که فرد را در تامین نیازها و مایحتاج زندگی اش دچار مشکل کند، او را در معرض خطر مصرف مواد قرار می دهد.
توسعه صنعتی جامعه، کمبود فرصت های شغلی و مهاجرت: تغییر محل زندگی و مواجه شدن فرد با شرایط جدیدی که برایش بیگانه است و از دست دادن حمایت خانواده، دوستان و اشنایان ممکن است فرد را دچار ناراحتی کند و احساس کند در حل مشکلات خود ناتوان است و این احتمال وجود دارد که به مصرف مواد گرایش پیدا کند.
دسترسی آسان به مواد و نبودن قوانین جدی برای منع خرید و فروش: نداشتن قوانین جدی برای تولید و خرید و فروش مواد در روستاها، شهرها و به طور کلی محیط ها دسترسی به مواد را آسان و ارزان می کند و به این صورت احتمال مصرف مواد افزایش پیدا می کند.
عوامل مربوط به محل سکونت: مانند فقدان ارزش های اخلاقی و مذهبی، شیوع خشونت و خلاف، نبودن همبستگی میان افراد محله و حاشیه نشینی احتمال مصرف مواد را افزایش می دهد.
کمبود امکانات تفریحی، ورزشی و فرهنگی: کمبود امکانات لازم برای ارضای نیازهای طبیعی روانی و اجتماعی از جمله کنجکاوی، هیجان و تنوع طلبی نوجوانان و جوانان، باعث گرایش آنان به کسب لذت از طریق مصرف مواد می شود.

ترک اعتیاد

گلاب برای ترک اعتیاد | تاثیر مواد مخدر بر فرد

تاثیر ماده بر فرد وقتی است که آن ماده حداقل یک بار مصرف شده باشد. چگونگی تاثیر مواد بر فرد به عوامل مختلفی بستگی دارد. این تاثیر به میزان زیادی تحت تاثیر خصوصیات فردی مانند شرایط جسمانی فرد، تجربیات قبلی او از مواد، انتظاری که او از مواد دارد و مواد دیگری که همزمان مصرف می کند، قرار دارد و اثراتی که بر وضعیت جسمی و روانی فرد می گذارد متفاوت است.

اعتیاد یک بیماری روانشناختی، زیستی و اجتماعی است که عوامل مختلفی در بروز آن نقش دارند که این عوامل در تعامل باهم منجر به مصرف و اعتیاد می شوند. بنابراین درک و شناسایی این عوامل از جهت شناسایی افراد در معرض خطر و اقدامات پیشگیرانه، انتخاب نوع درمان و خدمات حمایتی مناسب اهمیت و ضرورت دارد. برای اطلاع بیشتر در زمینه تاثیر مواد بر بدن کلیک کنید.
 

دیدگاه های مختلف در مورد اختلال مصرف مواد

یک دیدگاه این است که مبنای مصرف مواد همان مسیر پاداش است که این مسیر نقش مهمی در لذت ناشی از مواد دارد (نواحی پیش پیشانی، هیپوتالاموس و دستگاه لیمبیک) در زمان مصرف مواد، دوپامین در این مسیر ازاد شده و متناسب با این مقدار دوپامین، فرد از مصرف مواد لذت می برد. تحقیقات نشان داده افرادی که میزان اپیوئیدهای درون زاد خونشان پایین است، بیشتر احتمال دارد که مصرف مواد افیونی را شروع کنند چون با مورفین موجود در این مواد افیونی، کمبود اپیوئیدهای درون زاد را در بدن خود جبران می کنند. برخی مطالعات نشان داده که تعداد زیادی از افرادی که احتمال ابتلا به سوء مصرف موارد را دارند، دوران کودکی بی ثباتی داشته اند و برخی از ملاک های تشخیص شخصیت ضد اجتماعی را هم دارند. برای کسب اطلاعات در زمینه شخصیت ضد اجتماعی کلیک کنید.

گلاب برای ترک اعتیاد

عوامل محافظت کننده در مقابل اعتیاد

برخی از عوامل باعث می شوند که فرد مقاوت بیش تری در برابر مصرف مواد مخدر داشته باشد. از این عوامل می توان به داشتن صفات مثبت شخصیتی مثل عزت نفس و مهارت های انطباقی، موفقیت ها و دستاوردهای شغلی، تحصیلی و اجتماعی. باورها و ارزش های معنوی، خانواده سالم و حمایت کننده و دسترسی به خدمات اشاره کرد.

تفاوت مواد محرک و کندکننده

موادی که ایجاد وابستگی می کنند و مورد سوء مصرف قرار می گیرند، باعث افزایش دوپامین می شود و دوپامین نیز موجب افزایش لذت می شود و افزایش لذت باعث تقویت مثبت مصرف مواد می شود. مواد را با توجه به اثری که روی نور اپی نفرین و دستگاه شبکه ای می گذارند به دو نوع محرک و کندکننده تقسیم می کنند.

1. محرک ها

با افزایش نور اپی نفرین و فعالیت دستگاه شبکه ای، افزایش فعالیت سلول های مغزی و افزایش سطح برپایی اتفاق می افتد. افزایش سطح برپایی منجر به تغییراتی می شود: از جمله اضطراب، مشکلات خواب، گوش به زنگی و بیدار شدن های پی در پی.

2. گلاب برای ترک اعتیاد| کندکننده ها

با کاهش میزان نوراپی نفرین و کاهش فعالیت دستگاه شبکه ای سطح برپایی بدن را کاهش داده و پایین آمدن برپایی موجب کاهش اضطراب می شود. البته کندکننده های مختلف با روش های متفاوتی، سطح نور اپی نفرین را کاهش می دهند. برخی از کند کننده ها یا همان مواد افیونی به شرح زیر هستند:

تریاک: از گیاه خشخاش به دست می آید. منشا مواد دیگری مثل مورفین، کدئین و هروئین هم از همین ماده است. روش مصرف به صورت تدخین(دود کردن)، خوردن و تزریق کردن است.
هروئین: هروئین پودر نرم و سفیدرنگی است که شکل خالص آن قهوه ای رنگ است. هروئین یکی از مشتقات نیمه مصنوعی مورفین است. روش مصرف به صورت تدخین، استنشاق (از طریق بینی) و تزریق است.
کدئین: ماده سفیدرنگی که هم به صورت خالص و هم ناخالص مورد استفاده قرار می گیرد. خالص به صورت نوعی قرص و ناخالص به شکل ترکیب با استامینوفن، آسپیرین یا شربت های ضدسرفه مورد استفاده معتادان قرار می گیرد. مصرف بی دلیل و زیاد قرص های آسپیرین کدئینه نشانه ای از اعتیاد به مواد می باشد.
مورفین: این ماده به رنگ سفید تا زرد کم رنگ می باشد. مورفین به صورت آمپول مورد مصرف پزشکی قرار می گیرد.

گلاب

آثار مصرف مواد افیونی

تغییرات رفتاری یا روانی (ابتدا سرخوشی و سپس بی تفاوتی و پرخاشگری) و تهوع و استفراغ، کاهش احساس درد، سنگینی و رخوت، خشکی دهان، افت فشارخون و افت عملکرد شغلی و اجتماعی از آثار مصرف مواد افیونی هستند. در صورت مصرف طولانی مدت مواد افیونی، عوارضی مثل یبوست مزمن، افسردگی، تغییر خواب و بیداری، تیره شدن رنگ پوست و کاهش وزن و سوء تغذیه، چرت زدن دائمی و برخی عفونت ها را به همراه دارد.

علائم ترک مواد افیونی

علائم ترک در کسانی به وجود می آید که مدتی بعد از مصرف مستمر مواد افیونی، مصرف را کنار گذاشته اند و معمولا در روز دوم یا سوم بعد از آخرین مصرف شدت این علائم به اوج می رسد و برخی از این علائم مثل افسردگی ممکن است تا ماه ها بعد از ترک باقی بماند. این علائم عبارتند از: بی قراری، افسردگی، درد استخوانی، آبریزش، خمیازه، سکسکه و تمایل شدید به مصرف مجدد.

گلاب برای ترک اعتیاد| سایر مواد مخدر

از دیگر مواد مخدر می توان به موارد زیر اشاره کرد:

حشیش: از گیاه شاه دانه به دست می آید. به نام های مختلفی مثل ماری جوانا، علف، بنگ و گراس شناخته می شود. از آثار مصرف حشیش می توان به افزایش اشتها، تند شدن ضربان قلب، اختلال حافظه، قرمزی چشمها و علائم روانی شدید مثل شنیدن صداها و اضطراب و افسردگی اشاره کرد.
ماری جوانا: ماده ای شبیه توتون که به روش تدخینی مصرف می شود.
کوکائین: ماده ی بلوری سفید رنگی که به شکل استنشاقی و تدخینی مصرف می شود. از خطرناک ترین مواد مورد سوء مصرف است.
مواد توهم زا: یکی از مهم ترین آن ها LSD که معمولا به شکل قرص و یا کپسول یافت می شود.

داروهای مسکن و خواب آور

داروهایی که ایجاد آرامش، رخوت و خواب آلودگی می کنند. مهم ترین شان باربیتورات ها و بنزودیازپین ها (مثل دیازپام، لورازپام و کلونازپام) هستند. عوارض مصرف طولانی مدت این داروها، اختلال حافظه، ناراحتی های گوارشی و افسردگی است. به دلیل این که این داروها اعتیاد آورند، نباید آن ها را برای بیش از چند هفته تجویز کرد. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

پیشگیری از اعتیاد

عوارض مصرف مواد بر فرد، خانواده و اجتماع

مصرف مواد تنها به فرد مصرف کننده آسیب نمی رساند، بلکه به اطرافیان فرد نیز مضر بوده و موقعی که تعداد معتادان زیاد می شود، جامعه آسیب می بیند. در سطح فردی نیز اختلالات قلبی، بیماری های عفونی، ناتوانی جنسی و اختلالات دیگر را به همراه دارد. در سطح خانوادگی، خشونت هایی مثل همسر ازاری یا کودک آزاری، بی کفایتی در برقراری رابطه و طلاق را به دنبال دارد. از عوارض شغلی و اجتماعی هم می توان به کاهش کارایی، غیبت از کار، اخراج و بیکاری و بی خانمانی و فقر اشاره کرد.
 

گلاب برای ترک اعتیاد | درمان اعتیاد

برای درمان سه مرحله می توان در نظر گرفت. نخستین اقدام درمانی، درمان کوتاه مدتی مثل سم زدایی است. بعد از سم زدایی باید بینش کافی صورت گیرد و در مرحله بعد درمان انگیزشی برای جلوگیری از مصرف مجدد، انجام می پذیرد. از جمله درمان های موثر انگیزشی، گروه درمانی است و در کنار روند اصلی درمان می توان اعمالی مثل ورزش و مراقبه را انجام داد. برای اطلاع بیش تر در زمینه درمان اعتیاد به مواد مخدر کلیک کنید.

درمان دارویی

برای انتخاب داروی متناسب با وضعیت هر فرد و نوع ماده مصرفی، مراجعه به پزشک و متخصص ضروری است اما برخی از داروهای رایج در درمان اعتیاد عبارتند از:

کلونیدین: این دارو در اصل یک داروی ضدفشار خون است و در کاهش بعضی از علائم ناشی از ترک مواد افیونی مثل تهوع، اسهال و دردهای مزمن تاثیر خوبی دارد ولی به دلیل حساسیت بعضی از افراد نسبت به این دارو، بدون تشخیص و تجویز متخصص نباید مصرف شود.
درمان با متادون: قبل از وارد شدن بیمار به برنامه درمان با متادون، لازم است که با این نوع درمان آشنایی داشته باشید. متادون یک ماده شبه افیونی است که معمولا از طریق خوردن مصرف می شود. درمان با متادون ممکن است دوره ای طولانی مدت باشد و مقدار دوز مصرفی با در نظر گرفتن وضعیت بیمار، توسط متخصص تشخیص داده می شود.
بوپرنورفین: معمولا برای درمان اعتیاد به مواد افیونی استفاده می شود، البته مصارف دیگری هم دارد. بوپرنورفین یک مسکن مخدر شبه افیون است و استفاده نامناسب از آن عوارض خطرناک و جدی دارد. بنابراین تشخیص و تجویز متخصص ضروری است.
آمی تریپتلین: داروی کمکی در ترک مواد افیونی و یک داروی ضد افسردگی است.

داروهای دیگری که برای سم زدایی در درمان اعتیاد به مواد افیونی استفاده می شوند عبارتند از داروهای ضدافسردگی سه حلقه ای، داروهای ضد درد غیر مخدر و داروهای آنتی هیستامینی که هر کدام با توجه به علائم فرد و با تشخیص متخصص تجویز می شوند.

گلاب برای ترک اعتیاد | مداخلات غیر دارویی

مشکلاتی که در اثر مصرف مواد به وجود می آیند همیشه جسمی و روانی نیستند، تاثیرات خانوادگی و اجتماعی هم دارند که لازم است علاوه بر سم زدایی و مداخلات دارویی، برنامه درمانی بهبود مهارت ها و اصلاح ارتباطات را هم در بر بگیرد.

ارتباطات بین فردی: فرد مبتلا در جریان درمان به وقت گذراندن با افراد مشوق و حامی نیاز دارد. بنابراین بهتر است چنین فردی در کنار بیمار باشد. از افراد خانواده درخواست می شود که از اتفاقات ناخوشایند گذشته صحبت نکنند.
فعالیت های جایگزین: با توجه به این که در حین درمان، خیلی از جنبه های زندگی بیمار تغییر می کنند بهتر است که فعالیت هایی را برای او در نظر بگیریم. مانند یادگیری فعالیت هایی که دوست دارند، عضویت در گروه های مورد علاقه و تفریحات فردی و جمعی. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه ترک اعتیاد کلیک کنید.

درمان اعتیاد

عرقیجات و دمنوش و عصاره های گیاهان برای ترک مواد افیونی تا چه میزان مفید است؟

عرقیجات و دمنوش ها و عصاره‌های گیاهی ممکن است فوایدی را به عنوان اقدامات مکمل یا حمایتی برای افرادی که به دنبال ترک مواد افیونی هستند ارائه دهند، اما نباید جایگزین درمان‌های مبتنی بر شواهد و نظارت پزشکی شوند. در اینجا برخی از ملاحظات در مورد سودمندی بالقوه عرقیجات گیاهی مانند گلاب و سایر دمنوش های گیاهی در زمینه توقف مواد افیونی وجود دارد:

  • مدیریت درد: عرقیجات و دمنوش‌های گیاهی با خواص ضد درد، مانند پوست درخت بید سفید یا زردچوبه، ممکن است تسکین درد ایجاد کنند و به مدیریت علائم ترک مواد افیونی کمک کنند، اگرچه به اندازه مسکن های دارویی قوی نیستند.
  • حمایت از سم زدایی: گیاهانی مانند خار مریم، ریشه قاصدک و ریشه بیدمشک به دلیل خواص سم زدایی خود شناخته شده اند و ممکن است از عملکرد کبد حمایت کنند که می تواند در طول فرآیند سم زدایی مفید باشد.
  • تنظیم خلق و خو: خار مریم و بادرنجبویه گیاهانی هستند که اعتقاد بر این است که خواص تقویت کننده خلق و خو دارند و ممکن است در تثبیت احساسات و بهبود خلق و خوی کلی در طول دوره چالش برانگیز ترک مواد افیونی موثر باشند.

ملاحظات و محدودیت ها:

1. مشاوره با متخصص اعتیاد و پزشک تغذیه: برای افرادی که تحت ترک مواد افیونی هستند مهم است که قبل از استفاده از هرگونه درمان خانگی اعم از گلاب و سایر عصاره‌های گیاهی با یک پزشک مشورت کنند، زیرا ممکن است با داروها تداخل داشته باشد یا موارد منع مصرف برای برخی شرایط سلامتی داشته باشند.

2. حمایت مکمل: دمنوش‌های گیاهی و عصاره‌های گیاهی باید به‌عنوان حمایت مکمل در نظر گرفته شوند تا درمان‌های مستقل برای اعتیاد به مواد افیونی. درمان‌های مبتنی بر شواهد مانند درمان با کمک دارو، مشاوره و مداخلات رفتاری معمولاً به عنوان مداخلات اولیه برای اختلال مصرف مواد افیونی توصیه می‌شوند.

3. تنوع فردی: پاسخ به مصرف گلاب و سایر عرقیجات و دمنوش‌های گیاهی می‌تواند در بین افراد بسیار متفاوت باشد و همه درمان‌های طبیعی برای همه مؤثر یا بی‌خطر نیستند. حساسیت های شخصی، آلرژی ها و شرایط سلامتی موجود باید در نظر گرفته شوند.
 

گلاب برای ترک اعتیاد

با توجه به عوارض جانبی قرص های شیمیایی و اینکه در مواردی این قرص ها اعتیاد آورند متخصصان طب سنتی موادی را به عنوان مسکن طبیعی معرفی کرده اند. یکی از این مواد گلاب است. طبیعت گلاب گرم است و مقوی معده، کبد ،قلب و اعصاب به شمار رفته و آرامبخشی قوی محسوب می شود. گلاب تا حدودی تحریک کننده جریان خون بوده و تحریک کننده ی بافت پوست برای تولید سلول های جدید است. این ماده با متعادل کردن ترشح ئیدروفین و اندورفین در مغز، باعث ایجاد ارامش می شود و برای تسکین دردهای عضلانی هم گلاب را با موادی مثل روغن سیاه دانه مخلوط می کنند و محل درد را ماساژ می دهند. برای کسب اطلاعات در زمینه غذاهای مفید برای ترک اعتیاد کلیک کنید.

اعتیاد چیست؟

گلاب برای ترک اعتیاد | پیشگیری از اعتیاد

با توجه به افزایش مصرف بعضی از مواد در نوجوانی و به دلیل این که مغز در نوجوانی انعطاف پذیر است و مصرف مواد در این سن آسیب زاتر از مراحل بعدی رشد است، تلاش های مبنی بر پیشگیری به خصوص در نوجوانی اهمیت زیادی دارد. پیشگیری یعنی به کارگیری اقداماتی برای کاهش ابتلای افراد به اعتیاد. تعدادی از راه های پیشگیری عبارتند از: آگاهی دادن به جامعه تا خطرات و ضررهای مواد مخدر را درک کنند. افزایش مهارت های زندگی مانند مهارت حل مسئله و افزایش فعالیت های جایگزین مانند فعالیت های اجتماعی مثبت. در واقع تلاش ها جهت پیشگیری بر سه جنبه محیط، عرضه مواد و ویژگی های شخصیتی متمرکز است. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.
 

سخن آخر

با توجه این که مصرف مواد یکی از مهم ترین مشکلاتی است که افراد، خانواده و اجتماع را درگیر کرده، پیشگیری و درمان آن اهمیت زیادی دارد. محققان عوامل محافظت کننده ای را که احتمال شروع مصرف مواد را کاهش می دهند، شناسایی کرده اند که از جمله این عوامل سلامت روانشناختی مثل عزت نفس بالا و نداشتن افسردگی، سطح بالای تحصیلات، شغل و حمایت خانواده است.

با توجه به درمان های گسترده اعتیاد مانند دارو درمانی، درمان های شناختی رفتاری و عوارض جانبی برخی از داروها، بهتر است برای انتخاب بهترین نوع درمان و تنظیم دوز مصرفی مواد با توجه به ویژگی های شخصیتی، اجتماعی، جسمی و خانوادگی و داروهای دیگری که همزمان مصرف می شوند حتما با متخصص مشورت شود. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در این زمینه یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*