ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

قوانین در خانه | چه کسی قانون خانه را می گذارد؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با قوانین در خانه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


وضع قوانین در خانه معمولا توسط قدرتمندترین فرد در خانواده تعیین می‌شود. این فرد می‌تواند هر کدام از اعضای خانواده باشد اما در یک خانواده سالم همه اعضا در وضع قوانین نقش دارند. نقش خانواده در تعیین آینده فرزندان اهمیت قوانین خانه را بیشتر می‌کند، چرا که افراد به دنیای خود از دریچه دیدی که خانواده به آن‌ها داده، نگاه می‌کنند. بنابراین اگر می‌خواهید از بروز بسیاری از مشکلات خانوادگی در هر مرحله از زندگی‌تان جلوگیری کنید، باید چهارچوب و قوانینی برای خود و دیگر اعضای خانواده تان در نظر بگیرید. شاید در ابتدا تصور کنید که این قوانین آزادی شما را کم کرده‌اند اما با دقت بیشتر متوجه می‌شوید که قوانین خانه سلامت خانواده شما را تضمین می‌کنند. در ادامه به طور مفصل درباره چگونگی و چرایی قوانین در خانه صحبت خواهیم کرد. شما میتوانید در این زمینه از مشاوره خانواده نیز کمک بگیرید.

تماس با مشاور

چرا باید در خانواده قوانینی وجود داشته باشد؟

وضع قوانین در خانواده باعث ایجاد نظم و هماهنگی در زندگی و در روابط بین اعضای خانواده می‌شود و رعایت این قوانین موجب آرامش درونی می‌گردد. هیچ‌کس بی‌نظمی را دوست ندارد، در شرایط بی نظمی احساس درماندگی و هرج و مرج خواهید کرد. برای وضع قوانین در خانه و رعایت آن‌ها توسط اعضای خانواده به زمان نیاز دارید اما وقتی به آن عادت کردید، زندگی برای‌تان بسیار ساده‌تر خواهد شد. همچنین فرزندان شما با رعایت قوانین یاد می‌گیرند در آینده به قوانین احترام گذاشته و بر اساس آن‌ها برنامه ریزی کنند. با ایجاد قوانین در خانه می‌توانید سلامت خانواده‌تان را تضمین کنید. بنابراین پاسخ به این سوال که چرا قوانین خانواده مهم است به کودکان کمک می کند تا بفهمند چه رفتارهایی خوب است و چه رفتارهایی خوب نیست.

همانطور که کودکان رشد می کنند، در مکان هایی قرار می گیرند که باید قوانین را رعایت کنند. رعایت قوانین در خانه می تواند به کودکان کمک کند تا قوانین را در مکان های دیگر نیز رعایت کنند. زیر پا گذاشتن قوانین و محدودیت های آزمون برای کودکان طبیعی است. پیگیری مداوم عواقب ناشی از نقض قوانین به فرزند شما کمک می کند تا درک روشنی از اهمیت قوانین داشته باشد. به یاد داشته باشید، بچه های جوان گاهی قوانین را زیر پا می گذارند، زیرا به سادگی آن ها را فراموش می کنند. همه قوانین شکسته به این دلیل اتفاق نمی افتد که بچه ها محدودیت ها را آزمایش می کنند. اما، بدون توجه به اینکه دلیل شکستن قانون چیست، باید پاسخ‌های ما یکسان باشد. برای آگاهی بیشتر در زمینه خانواده سالم کلیک کنید. 

چه کسی در خانه قوانین را وضع می کند؟

از گذشته تا به امروز سیستم خانواده دستخوش تغییرات زیادی شده است. اغلب این تغییرات به دلیل معیوب بودن سیستم‌های پیشین شکل می‌گیرند. تجارب دوران کودکی در نحوه شکل گیری سیستم‌های خانواده موثر هستند. مشاوران خانواده با مداخله در این سیستم‌های ناکارآمد سعی در به تعادل رساندن قدرت در خانواده و شکل دهی چهارچوبی مشخص دارند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به مقاله خانواده برتر مراجعه کنید.
در ادامه به بررسی سه نوع سیستم توزیع قدرت در خانواده می‌پردازیم:

1. مرد سالاری

در خانواده‌های مرد سالار تمام قوانین و مقررات توسط پدر خانواده تعیین می‌شوند. در این خانواده‌ها مرد سالاری تفکر حاکم است. در چنین خانواده‌هایی تمام اعضا باید از قوانین بی چون و چرای پدر پیروی کنند و کسی حق اظهار نظر ندارد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مرد سالاری کلیک کنید. 

2. زن سالاری

در خانواده‌ای که زنان در خانواده و زندگی همسر و فرزندان تسلط داشته باشند قوانین نیز توسط مادر خانواده وضع می‌شود. در چنین خانواده‌ای مرد هیچ نقشی ندارد؛ در عموم اصطلاح زن ذلیلی برای چنین مردانی به کار می‌رود که در تمام امور همواره پیرو خانم خانه هستند.

3. فرزند سالاری

 آخرین گروه خانواده‌هایی هستند که فرزند سالاری در آن‌ها حکمرانی می‌کند، به طوری که به تمام نیازهای معقول و نامعقول فرزندان پاسخ داده می‌شود. در این خانواده هیچ قانونی وجود ندارد و همه چیز طبق خواسته فرزندان پیش می‌رود.
بهتر این است که قانون‌های زندگی را والدین و قانون‌های بازی را بچه‌ها تعیین کنند. اگر همیشه والدین قانون بگذارند اعتماد به نفس بچه‌ها کم شده و آنان کم کم از قانون و قانون گذاری بدشان می‌آید. اگر فقط یک شخص در خانواده مثلا فقط مادر یا فقط پدر قوانین را تعیین کند، اعتدال بر قرار نشده و ممکن است ارزش‌های یکی از اعضا نادیده گرفته شود. در نظام فرزند سالاری نیز نیازهای پدر و مادر سرکوب می‌شود و فرزندان دچار اعتماد به نفس کاذب می‌شوند.

چگونه در خانه قانون تعیین کنیم؟

برای قانون گذاری باید همه اعضای خانواده حضور داشته باشند. در قانون گذاری، بایدها و نبایدهای مورد تایید خانواده تعیین می‌شود. همه اعضای خانواده باید قانون‌ها را رعایت کنند و اگر کسی نظری دارد باید در جلسه قانون گذاری طرح شود. والدین باید دلیل هر قانون را برای کودکشان توضیح دهند تا متقاعد شود که آن قانون را رعایت کند. برای کسب آگاهی بیشتر در این زمینه به مدیریت خانواده کلیک کنید.

قانون‌هایی بگذارید که خودتان هم فرصت و امکان اجرای آن را داشته باشید. قوانین را متناسب با سن و توانایی‌های فرزندتان تعیین کنید. باید با همسرتان برای تعیین قوانین رویه‌ای یکسان و هماهنگ داشته باشید. با همدیگر مشورت کرده، سپس تصمیم بگیرید و بعد بچه‌ها را در جریان اجرای آن قوانین بگذارید. اگر شما و همسرتان در مورد رفتارهای پسندیده یا ناپسند فرزندتان هم عقیده نباشید، نمی‌توانید هیچ قانونی را در خانه اجرا کنید. برای این منظور باید با هم گفت و گو کرده و با دلایل هم آشنا شوید تا با یکدیگر هم عقیده باشید. مطالعه مقاله اصول مناظره در خانواده کلیک کنید.

در هر هفته یک قانون بگذارید و در طول هفته آن را اجرا کنید تا به یک رفتار تبدیل شود. وضع قوانین زیاد در کوتاه مدت باعث تخریب چهارچوب قوانین خانه می‌شود، چرا که نمی‌توان ناگهان تمام قوانین را رعایت کرد. 

چگونه همه اعضای خانواده می توانند در مورد قوانین یکسان باشند؟

چندین مرحله وجود دارد که می تواند به همه اعضای خانواده کمک کند تا به طور یکسان با قوانین تعریف شده سازگار شوند. والدین یا مراقبان می توانند:

در مورد اینکه چه قوانینی به خانواده آن ها کمک می کند صحبت کنند و توافق کنند که کدام یک را تعیین کنند.
قوانین را در خانه بنویسید تا همه از آن ها مطلع باشند.
با بزرگسالانی که از فرزندان خود مراقبت می کنند در مورد قوانین صحبت کنید تا مطمئن شوید که همه می دانند چه چیزی مجاز است و چه چیزی مجاز نیست.
از همه مراقبین بخواهید که در نظارت و اجرای قوانین ثابت قدم باشند.
قوانین را با تکرار و انتقال کلامی آن ها در خانه به کودکان یادآوری کنید.

کدام قوانین در خانه باید وجود داشته باشند؟

برای اینکه قوانین خانواده به خوبی عمل کنند، همه باید قوانین را بدانند، درک کنند و از آن ها پیروی کنند. با انجام این کار، کودکان پیام های متفاوتی در مورد اینکه چه چیزی خوب است یا خیر دریافت نمی کنند. به عنوان مثال، می‌دانید که زمان تماشای نمایشگر برای کودکان خردسال باید محدود باشد و می‌خواهید زمان شام کنار خانواده باشد، بنابراین یک قانون خانوادگی تنظیم می‌کنید که هیچ صفحه نمایشی در زمان شام مجاز نیست.

برای وضع قوانین خانه باید نیازهای اعضای خانواده را بشناسید. برای مثال می‌توانید قوانینی برای ساعت خواب تعیین کنید یا مثلا بچه‌ها باید قبل خواب وسایل مورد نیاز برای روز بعد را آماده کنند. هر روز بعد از مدرسه بعد از زمان مشخصی باید تکالیف خود را انجام دهند. یکی از قوانینی که می‌توان وضع کرد این است که مثلا تمام اعضای خانواده بعد از اتمام غذا ظرف‌های خود را داخل سینک بگذارند و اگر بچه‌ها بزرگ هستند خودشان ظرف غذایشان را بشویند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به مقاله تقسیم وظایف در خانه کلیک کنید.

نکاتی در رابطه با اجرای قوانین در خانه

1_ اگر برای هر مسئله ای قانونی وضع کنید باید برای کودک به جای نقش پدر و مادری نقش پلیس را اجرا نمایید.
2_ روی هر مسئله کوچکی حساس نباشید و مسائل کم اهمیت را نادیده بگیرید و تمرکزتان را روی مسائل مهم قرار دهید چون اگر مدام به رفتارهای کودک حساسیت نشان دهید فرزندتان هیچ یک از قانون‌ها را اجرا نمی‌کند. 
3_ اگر بچه اشتباه کرد یا قوانین در خانه را نادیده گرفت باید اشتباه بودن کارش را به او بفهمانید در غیر این صورت قانون شکنی و سرپیچی از حرف‌های والدین برایش عادت می‌شود. برای کسب اطلاعات در زمینه نقش خانواده کلیک کنید.

4_ موقع اجرای قانون هرگز فرزند خود را تحقیر نکرده و به او توهین نکنید. چرا که توهین به کودک عواقب جبران ناپذیری را به دنبال دارد.
5_ هنگام قانون گذاری عواقب قانون شکنی را هم طرح کنید و کامل شرح دهید که سرپیچی از قانون تنبیه به دنبال دارد.

تاثیر خدمات روانشناسی بر قوانین در خانواده

همانطور که گفته شد قوانین در خانه بسیار مهم هستند و بدون وجود قانون‌های مشخص، خانواده دچار گسستگی شده و متلاشی می‌شود. اما شاید در برقراری تعادل میان این قوانین و آزادی اعضا دچار مشکلاتی شده باشید. همچنین خانواده‌هایی که در وضع قوانین با یکدیگر هم نظر نیستند، با اختلافاتی مواجه می‌شوند. در این شرایط ضروری است که از خدمات یک روانشناس بهره‌مند شده و برای بهبود روابط در خانواده‌تان از او کمک بگیرید. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمتتان هستند تا در هر کجا که هستید شما را یاری کرده و در تشکیل یک خانواده سالم کمک‌تان کنند. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*