ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اهداف SMART | آموزش هدفگذاری اسمارت و ویژگی های شاخص آن

شناخت و به کارگیری اهداف SMART برای رسیدن به اهداف شغلی و شخصی لازم است. تعیین هدف راهی مفید برای ایجاد شغلی است که می خواهید. با تعیین اهداف و ایجاد یک نقشه راه روشن برای چگونگی رسیدن به هدف مورد نظر خود می توانید تصمیم بگیرید که چگونه از زمان و منابع خود برای پیشرفت استفاده کنید. بدون اهداف، تعیین چگونگی به دست آوردن یک شغل خاص، ترفیع یا سایر نقاط عطفی که می خواهید به آن برسید می تواند دشوار باشد. هنگامی که برای خود هدفی تعیین می کنید باید هر مرحله ای را که برای موفقیت لازم است در نظر بگیرید. برای کمک می توانید از چارچوبی به نام اهداف هوشمند استفاده کنید. در صورت نیاز به اطلاعات تکمیلی در این زمینه از مشاوره تلفنی فردی راهنمایی بخواهید.  

تماس با مشاور

 

 

اهداف SMART چیست؟

SMART مخفف عبارت Specific, Measurable, Achievable, Relevant and Time-based است. هر عنصر چارچوب SMART با هم کار می کند تا هدفی را ایجاد کند که به دقت برنامه ریزی شده واضح و قابل پیگیری باشد.
ممکن است در گذشته اهدافی را تعیین کرده باشید که به دلیل مبهم بودن، تهاجمی بودن یا نامناسب بودن دستیابی به آنها دشوار بوده است. کار برای رسیدن به یک هدف ضعیف می تواند دلهره آور و دست نیافتنی به نظر برسد. ایجاد اهداف SMART می تواند به حل این مشکلات کمک کند. چه در حال تعیین اهداف شخصی یا حرفه ای باشید، استفاده از چارچوب هدف SMART می تواند پایه ای قوی برای دستیابی به موفقیت ایجاد کند.در زیر نحوه تبدیل هدفی مانند «من می‌خواهم در رهبری باشم» را به یک هدف اسمارت نشان خواهیم داد. برای کسب آگاهی بیشتر درباره برنامه ریزی و هدفگذاری کلیک کنید.

 

1-تخصیص اهداف SMART

هنگام تعیین هدف در مورد آنچه می خواهید به انجام برسانید، دقیق باشید. در مورد این به عنوان بیانیه ماموریت برای هدف خود فکر کنید. این فهرست دقیقی از نحوه دستیابی به یک هدف نیست اما باید شامل پاسخی به سؤالات رایج «w» باشد:

  • چه کسی: در نظر بگیرید که چه کسانی برای رسیدن به هدف باید درگیر شوند این امر به ویژه هنگامی که روی یک پروژه گروهی کار می کنید مهم است.
  • چه چیزی: دقیقاً در مورد آنچه می خواهید به انجام برسانید فکر کنید و از ارائه جزئیات نترسید.
  • چه زمانی: در بخش «محدودیت زمانی» در تعریف اهداف اسمارت در مورد این سؤال دقیق تر خواهید شد اما حداقل باید یک چارچوب زمانی تعیین کنید. برای آشنایی بیشتر با مدیریت زمان کلیک کنید.
  • کجا: این سوال ممکن است همیشه اعمال نشود به خصوص اگر اهداف شخصی تعیین می کنید اما اگر مکان یا رویداد مرتبطی وجود دارد، آن را در اینجا شناسایی کنید.
  • کدام: هر گونه موانع یا الزامات مرتبط را تعیین کنید. این سوال می تواند برای تصمیم گیری در مورد واقعی بودن هدف شما مفید باشد. به عنوان مثالاگر هدف راه اندازی یک کسب و کار نانوایی است اما قبلاً هرگز چیزی نپزیده اید، ممکن است مشکل باشد. در نتیجه ممکن است ویژگی‌های هدف را اصلاح کنید: «یادگیری نحوه پخت برای راه‌اندازی کسب‌وکار نانوایی».
  • چرا: دلیل هدف چیست؟ وقتی صحبت از استفاده از این روش برای کارمندان می شود، پاسخ احتمالاً در راستای پیشرفت شرکت یا توسعه شغلی خواهد بود. برای آشنایی با رازهای موفقیت شغلی کلیک کنید.

اهداف SMART

 

2- قابلیت اندازه گیری

قرار است از چه معیارهایی برای تعیین اینکه آیا به هدف می رسید یا خیر استفاده کنید؟ این یک هدف را ملموس تر می کند زیرا راهی برای اندازه گیری پیشرفت ارائه می دهد. اگر پروژه‌ای است که چند ماه طول می‌کشد با در نظر گرفتن وظایف خاص، نقاط عطف را تعیین کنید.

 

3- قابلیت دستیابی

این بر روی اهمیت یک هدف برای شما تمرکز می کند و برای دستیابی به آن چه کاری می توانید انجام دهید و ممکن است نیاز به توسعه مهارت های جدید و تغییر نگرش داشته باشد. هدف الهام بخش انگیزه است نه دلسردی. در مورد چگونگی دستیابی به هدف و اینکه آیا ابزار مهارت های مورد نیاز را دارید فکر کنید. اگر در حال حاضر آن ابزار مهارت ها را ندارید، در نظر بگیرید که برای دستیابی به آنها چه چیزی لازم است. در این رابطه مطالعه مقاله رفتار صحیح در محیط کار نیز پیشنهاد می شود.

4-مرتبط

یک هدف عملکرد مؤثر باید با آنچه سازمان ویا تیم باید به آن دست یابند مرتبط باشد. در غیر این صورت، اهداف می‌توانند با موفقیت محقق شوند، اما هیچ تأثیری بر عملکرد کلی سازمان ندارند - که هدف نهایی مدیریت عملکرد را از بین می‌برد. بنابراین، قبل از تعیین اهداف کارکنان، اهداف کلی سازمان یا تیم باید با افراد به زبانی قابل درک باشد. از این نظر، ما توصیه می کنیم اهداف SMART را به سمت بالا تراز کنید، نه اینکه اهداف را به سمت پایین بکشید. این امر ارتباطات و شفافیت شرکت را بهبود می بخشد و در عین حال افراد را قادر می سازد تا به اهدافی دست یابند که به دستیابی به این اهداف کلی کمک می کند. در این رابطه مطالعه مقاله داشتن چند هدف همزمان پیشنهاد می شود.
توجه داشته باشید که برخی از تعاریف اهداف SMART از "واقع بینانه" برای R استفاده می کنند. البته، اهداف واقع بینانه مهم هستند. با این حال، اگر از قابل دستیابی به عنوان A استفاده کرده باشید، این لازم نیست، زیرا این دو کلمه اساساً یک نکته را بیان می کنند. این رابطه مطالعه مقاله چگونه به اهداف خود دست یابیم پیشنهاد می شود.

5-محدودیت زمانی

هر کسی می‌تواند اهدافی را تعیین کند اما اگر زمان‌بندی واقع‌بینانه نداشته باشد به احتمال زیاد موفق نخواهید شد. ارائه تاریخ هدف برای محصولات تحویلی ضروری است. سوالات مشخصی در مورد ضرب الاجل هدف و آنچه می توان در آن بازه زمانی انجام داد بپرسید. اگر تکمیل هدف سه ماه طول می کشد، تعیین اینکه چه چیزی باید در نیمه راه به دست آید مفید است. ارائه محدودیت های زمانی نیز احساس فوریت را ایجاد می کند. توجه به محدودیت های زمانی یکی از اصول موفقیت است.  

چرا باید از اهداف SMART استفاده کنم؟

استفاده از چارچوب هدف SMART مرزها را تعیین می کند و مراحلی را که باید بردارید، منابع لازم برای رسیدن به آنجا و نقاط عطفی که نشان دهنده پیشرفت در طول مسیر هستند را مشخص می کند. با اهداف SMART، احتمال بیشتری وجود دارد که به هدف خود به طور مؤثر و مؤثر دست یابید.
ایجاد یک زندگی خارق العاده فورا اتفاق نمی افتد. رسیدن به عمیق ترین رویاهای ما ممکن است سال ها طول بکشد - یا حتی یک عمر. اهداف SMART معیارهای قابل اندازه گیری را تعیین می کنند تا بتوانید پیشرفتی که در حال انجام آن هستید را مشاهده کنید. آنها معیارهای قابل دستیابی را به شما می دهند و به شما امکان می دهند موفقیت های خود را در طول مسیر جشن بگیرید و برای ادامه راه الهام بگیرید. برای کسب آگاهی بیشتر از مشاوره شغلی کلیک کنید.

1-چرا باید اهداف و اهداف را به وضوح تعریف کنید؟

به یاد داشته باشید، نوشتن اهداف و مقاصد خود بر روی کاغذ به شما کمک می کند تا افکار و تخیل خود را به واقعیت تبدیل کنید.دشوار است که بدانید آیا هر کاری که انجام می دهید نتایج بهینه خواهد داشت و شما را به مسیر درست نزدیک می کند. محتمل ترین چیز این است که این تلاش ها ممکن است باعث فرسودگی شغلی شود و شما نمی دانید که آیا هر کاری که انجام داده اید برای چیزی ارزش دارد یا خیر، برعکس اگر هدفی را که باید به آن برسید بدانید، استفاده از انرژی خود برای رسیدن به آن آسان تر خواهد بود. یک بار برای همیشه.  در مورد اهداف یک شرکت نیز همین اتفاق می افتد. افراد، گروه‌ها و سیستم‌ها از امر خاص تا کلی، به اهداف روشن، ساختارمند و به خوبی تعریف شده نیاز دارند.

2-چگونه اهدافی را تعیین کنم که واقعاً مهم هستند؟

مخفف اهداف SMART را وارد عمل کنید. هدف گذاری SMART با انتخاب اهداف مناسب شروع می شود. جی آبراهام می گوید که کسب درآمد بیشتر یک هدف نیست بلکه یک آرزو یا یک رویا است. و همانطور که در "S" قالب اهداف SMART آموختیم، تعیین اهداف خاص کلیدی است. فقط نگویید "من می خواهم پول بیشتری به دست بیاورم." بدانید که چرا می خواهید پول بیشتری به دست آورید و چگونه می خواهید به آنجا برسید.
برای تعیین اهداف SMART که در صورت دستیابی به آنها زندگی شما را تغییر می دهد، باید روی آنچه در حال حاضر در زندگی شما کار نمی کند تمرکز کنید. آیا رابطه قطع شده شما باعث ناراحتی شما می شود؟ آیا سبک زندگی ناسالم شما انرژی شما را از بین می برد تا نتوانید از زندگی لذت ببرید؟ هنگامی که بدانید چه چیزی کار نمی کند، می توانید از مخفف اهداف SMART برای پرداختن به این حوزه های زندگی خود استفاده کنید.
اهداف SMART

3-اگر از مسیر خارج شوم چه اتفاقی می افتد؟

تعیین اهداف SMART در مورد کمال نیست - بلکه در مورد پیشرفت است. در پیگیری شکست خواهید خورد، اهدافی را دنبال خواهید کرد که در نهایت غیرقانونی هستند و گاهی اوقات با روی صورت خود می افتید. این زمانی است که بازگشت به ابتدای فرآیند تعیین اهداف SMART و ایجاد تغییراتی برای بهبود سیستم بسیار حیاتی است. کوچینگ شغلی در این موقعیت ها می تواند تاثیر خوبی داشته باشد.
همانطور که تونی رابینز به ما یادآوری می کند "به یاد داشته باشید، شما همیشه دو تجارت را مدیریت می کنید: کسب و کاری که در آن هستید و کسب و کاری که در حال تبدیل شدن هستید." ایجاد تعادل بین این دو واقعیت می تواند چالش برانگیز باشد اما زمانی که شما درگیر اصول تعیین اهداف در قالب هدف SMART هستید، می توانید به مسیر خود بازگردید.

4-چرا به اهداف SMART خود نمی رسم؟

اگر اهداف SMART شخصی یا حرفه ای را انجام نمی دهید، احتمالا یکی از این دو کار را انجام داده اید: اهداف اشتباهی را انتخاب کرده اید یا در انجام هر مرحله از فرآیند هدف گذاری SMART شکست خورده اید. احتمال سومی نیز وجود دارد: قرار بود شما به هدف نرسید زیرا چیزی بهتر در انتظار شما بود. وقتی زندگی را به جای اینکه برای شما اتفاق بیفتد، برای شما می بینید، معنای "شکست" می تواند به "فرصت" تغییر کند. برای آشنایی با راه های مقابله با شکست کلیک کنید.

5-میانگین چارچوب زمانی برای اهداف SMART چقدر است؟

در حالی که اهداف SMART را می توان در هر بازه زمانی ردیابی کرد، یک سال رایج ترین آنهاست. این به شما زمان زیادی می‌دهد تا برنامه‌ای برای بهبود خود در نظر بگیرید و اگر بخشی از برنامه کار نمی‌کند تنظیمات را انجام دهید. اگر از نوع بی حوصله هستید، باید کمی عمیق تر بگردید و صبر پیدا کنید.
چه اهداف SMART حرفه ای تعیین کنید و چه اهداف شخصی پیشرفت ثابت در طول زمان نتیجه ایده آل شماست. همانطور که جی آبراهام می‌گوید "کارتان را وادار کنید تا برای شما سخت‌تر کار کند وگرنه سخت‌تر برای آن کار خواهید کرد." به یاد داشته باشید اهداف SMART بر دستیابی به نتایج واقعی متمرکز هستند و دستاورد نهایی شما زمانی خواهد بود که کسب و کار شما کارآمدتر باشد و کمتر از شما تقاضا کند.
یکی از کلیدهای دستیابی به هر هدفی این است که خود را با افراد همفکر و حامی احاطه کنید. دوستان، اعضای خانواده و همکاران خود را با اهداف SMART خود همراه کنید. اگر واقعاً می خواهید رشد خود را تسریع کنید، با مربیان کار کنید یا یک مربی نتایج استخدام کنید که می تواند به شما در تلاش شما کمک کند. اهداف هوشمند فقط شروع هستند - شما می توانید زندگی خود را یک مرحله در یک زمان تغییر دهید. اکنون با قلم و کاغذ، تأمل و قالب هدف گذاری SMART شروع می شود. وقت آن است که شما شروع کنید. در صورت وجود ابهام یا سوالاتی در این حوزه می توانید از مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی راهنمایی بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*