ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سادیسم | علل، نشانه ها و درمان سادیسم (آزارگری جنسی)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نشانه ها و درمان سادیسم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

سادیسم به نوعی از اختلالات جنسی گفته می‌ شود که در آن فرد علاقه به آزار دادن دیگران به صورت جسمی، روانی و جنسی دارد که این آزار رساندن موجب لذت و آرامش فرد آزاررسان می‌ شود. برخی افراد در روابط جنسی خود و برای حفظ تحریک جنسی‌ نیاز به رفتارهای آزارگرانه دارند. این اختلال باعث آسیب وارد شدن به شخص و شریک جنسی فرد می‌ شود و از جمله دلایل آن می‌ توان به وراثت اشاره کرد. واژه‌های سادیسم و ​​سادیست از نویسنده فرانسوی و آزادی‌خواه مارکی دو ساد گرفته شده‌اند که چندین رمان نوشت که شکنجه و خشونت جنسی را به تصویر می‌کشد. در ادامه مطلب به بررسی علل، نشانه‌ ها و درمان سادیسم خواهیم پرداخت. هم چنین مشاوره جنسی در این زمینه می‌ تواند برای شما کمک کننده باشد. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

اختلال آزارگری جنسی (سادیسم)

اختلال سادیسم جنسی اصطلاحی است که در نسخه فعلی راهنمای تشخیصی و آماری (DSM-5) انجمن روانپزشکی آمریکا به کار می رود. اشاره به برانگیختگی جنسی مکرر و شدید ناشی از رنج جسمی یا روانی شخص دیگر که با خیالات، اصرارها یا رفتارها آشکار می شود.

به عبارت ساده تر اختلال آزارگری جنسی یا همان سادیسم عبارت است از وارد کردن رنج و آزار جنسی یا روانی به شخصی دیگر که برای انجام تحریک جنسی انجام می‌ شود. این عمل، آزارگر جنسی را به اوج لذت می‌رساند. شروع اختلال معمولا پیش از ۱۸ سالگی است و میزان ابتلا در مردان بیشتر از زنان است. این بیماری به عنوان یکی از پارافیلیاها به نام اختلال آلگولاگنیک طبقه بندی می شود که یکی از ترجیحات جنسی غیرعادی است. تشخيص رسمي اختلال ساديسم جنسي در صورتي اعمال مي‌شود كه فرد با فردي كه رضايت نمي‌دهد به اين هيجان‌ها عمل کند وارد رابطه بشود يا اگر اين هيجان‌ها باعث ناراحتي قابل توجهي براي فرد شود او همچنان به خشونت و آزار جنسی ادامه می دهد.

معمولا سادیسم با مازوخیسم ارتباط نزدیکی با یکدیگر دارند، با این حال قربانیانی که سادیسمی‌ ها انتخاب می‌ کنند، مازوخیسم نیستند چرا که برخی از برانگیختگی‌ های جنسی سادیسم ناشی از عدم تمایل فرد مقابل به رابطه جنسی است. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مازوخیسم کلیک کنید.

نشانه‌های آزارگری جنسی

اختلال آزارگری جنسی (سادیسم)
 

سادیسم یا آزارگری نشانه ها و علائمی دارد که برخی از مهم ترین و شایع ترین آن ها به شرح زیر هستند :

_تخیلات و نیاز جنسی و یا رفتارهایی که در طی آن‌ها قربانی را زجر می‌ دهد. این افعال می‌ تواند به صورت کلامی و یا جسمانی باشد. آزارگر جنسی با تحقیر و ایجاد درد در فرد مقابل از لحاظ جنسی تحریک می‌ شود.
_درد، تحقیر یا به بند کشیدن از جمله کارهایی است که آزارگر جنسی علاقه دارد حداقل یکی از آن‌ ها را در طی رابطه انجام دهد.
_فعالیت آزارگری مهم‌ ترین منبع تحریک جنسی است و یا برای رسیدن به اوج لذت جنسی ضروری است.

_دیگران را وادار به انجام آنچه می خواهد می کند.

_استقلال افرادی را که با آن ها رابطه نزدیک دارد محدود می کند، مثلاً اجازه نمی دهد همسر بدون همراه از خانه خارج شود یا به دختر نوجوان اجازه نمی دهد در مراسم اجتماعی شرکت کند.
_مجذوب خشونت، سلاح، جراحت یا شکنجه است.

از دیگر ویژگی‌ هایی که افراد سادیستیک در رفتار و افکار خود دارند می‌ توان به موارد زیر اشاره کرد.

_عدم تمایل به معاشقه و پیش نوازی
_داشتن افکار مداوم پیرامون برقراری رابطه جنسی
_استفاده از الفاظ رکیک و فحاشی جنسی و متلک‌ های جنسی
_میل آسیب به اندام‌ های جنسی فرد مقابل
_خیانت و تنوع طلبی، رابطه جنسی با کارگران جنسی(روسپی ها)، تجاوزات جنسی (برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه تجاوزات جنسی کلیک کنید.)
_برخی خیال پردازی‌ های جنسی همانند رابطه جنسی گروهی و یا سهیم کردن شریک جنسی با فردی دیگر
_برقراری روابط جنسی با افراد متعدد و آسیب رساندن فیزیکی به آن‌ ها

 

انواع آزارگری جنسی (سادیسم)

سادیسم می‌تواند به شکل‌های مختلف انجام شود. از این رو آن‌ها را در سه دسته طبقه بندی می‌کنند. طبقه بندی انواع سادیسم یا آزارگری جنسی به شرح زیر می باشد:

1-سادیسم ذهنی

حالتی است که شخص سادیستیک به جای این‌که به دیگران آزار و اذیت وارد کند، صحنه‌ های اعمال سادیسمی را در ذهن و تصور خود مجسم می‌ کند و از آن‌ ها لذت می‌ برد.

2-سادیسم سمبولیک

یک حالت انحرافی و غیرعادی روانی است که مبتلایان آن به جای وارد کردن زجر و شکنجه بدنی به دیگران، کوشش می‌کنند با تحمیل حالات مخرب روانی مانند توهین و تحقیر کردن و پایمال کردن شخصیت افرادی که با آن‌ها برخورد دارند، برای خود یک حالت ارضاء روانی ایجاد کنند.

3-سادیسم بدنی

انحراف سادیسم واقعی یا سادیسم بدنی که در آن افراد مبتلا کسب لذت جنسی را در تحمیل آزار و اذیت بدنی و ایجاد دردهای جسمی برای دیگران می‌بینند و این اعمال را بعضی اوقات حتی تا مرحله قتل و کشتار مرتکب می‌شوند. بعضی افراد با آزار و شکنجه و کشتن حیوانات به لذت جنسی می‌رسند.
در رابطه سادیستی_مازوخیستی، غالبا از وسایلی چون زنجیر، شلاق، وسایل لاستیکی و تجهیزات چرمی و تسمه‌ای و کفش‌های پاشنه بلند استفاده می‌شود. گاهی فرد مقابل سادیستیک، خود مایل به رنج و درد برای کسب لذت جنسی است. با این حال اغلب سادیسمی‌ها قربانیانی را انتخاب می‌کنند که تمایلی به این نوع رابطه ندارند. برای اطلاع از نحوه برقراری رابطه جنسی سالم کلیک کنید.

4-سادیسم اینترنتی

بسیاری از سادیست‌ها به‌جای استفاده فیزیکی، دیگران را از طریق ترس یا شرمساری و تحقیر دیگران به‌طور عمدی دستکاری می‌کنند. برخی از افراد مبتلا به این اختلال از دیگران سوء استفاده نمی کنند، اما در عوض به خشونت مشغول هستند. این همان شیوه ای است که در سادیسم سایبری و اینترنتی انجام می شود. برخی از بررسی ها نشان داده برخی از افرادی که در شبکه ها و صفحات مجازی به تحقیر و توهین دیگران می پردازند یا دیگران را به اعمال خشونت تهدید می‌ کنند مبتلا به سادیسم هستند. این افراد امکان بروز رفتارهای سادیسمی خود را به روش مستقیم ندارند و در نتیجه از طریق اینترنتی تمایلات سادیسمی خود را ارضا می کنند. این افراد با اعمال خشونت و تهدید افراد از احساس ترسی که در وجود آن ها به وجود می‌ آید لذت بسیار زیادی می برند.

 

طبقه بندی اختلال شخصیت سادیسم

اختلال شخصیت سادیسم یا آزارگری به چند طبقه تقسیم بندی می شود. برخی از مهم ترین و شایع ترین انواع آن ها به شرح زیر هستند:

1. سادیسم اجباری

سادیسم اجباری بیش تر در بین افرادی وجود دارد که جایگاه بالایی دارند و افراد زیادی زیر دست آن ها فعالیت می کنند. این افراد به کنترل شدید دیگران می پردازند و سعی می کنند با اعمال خشونت نسبت به زیر دستان خود احساس قدرت را افزایش دهند. اعمال قدرت و خشونت در جایگاه بالا لذت بسیار زیادی را به این افراد می دهد.

2. سادیسم انفجاری

این افراد در برخی موقعیت‌ ها به طور غیر قابل پیش بینی خطرناک می‌ شوند و به طور کل کنترل خود را از دست می دهند. در این شرایط به دیگران حمله می کنند و از اعمال خشونت خود لذت بسیار زیادی می‌ برند.

3. از دست دادن کنترل

در این نوع اختلال شخصیت سادیسمی فرد می تواند پیش بینی کند که کدام موقعیت ها خطرناک هستند و سریعا خود را به آن موقعیت رسانده و اولین نفر اعمال خشونت را شروع می‌ کند. خشونت و حمله به دیگران باعث احساس لذت در این افراد شده و هم چنین از این طریق اثبات می‌ کنند که هیچ ترسی ندارند.

 

انواع آزارگری جنسی
 

علل اختلال آزارگری جنسی (سادیسم)

طبق نظریه روانکاوی، سادیسم در واقع ریشه در دوران کودکی و رابطه‌ای که فرد با مراقبان داشته است برمی‌گردد. تربیت جنسی و نکات تربیتی فرزندان از جمله مواردی است که می‌تواند از بروز اختلالات جنسی چون سادیسم جلوگیری نماید. (برای اطلاع از تربیت جنسی و نکات تربیتی فرزندان کلیک کنید).

به صورت کلی عوامل موثر در ایجاد سادیسم شامل موارد زیر می‌ شود:

_در خانواده‌هایی که این اختلال وجود دارد ممکن است اختلال از طریق ژن‌ ها منتقل شود و جنبه ارثی داشته باشد.
_اختلالات هورمونی
_روابط بیمارگونه‌ای که کودک از سرآغاز زندگی درگیر آن‌ ها بوده است.
_وجود سابقه سوء رفتار جنسی در پیشینه زندگی افراد آزارگر
_وجود سایر اختلالات روانی (برای کسب اطلاعات بیش تر در در زمینه روانکاوی کلیک کنید.)

همپوشانی با سایر اختلالات شخصیت و روان

تصور بر این است که اختلال شخصیت سادیستی اغلب با سایر اختلالات شخصیتی، عمدتاً انواع دیگر اختلالات روانی همراه است. در مقابل، سادیسم در بیمارانی که هیچ یک از یا اشکال دیگری از اختلالات روان‌پریشی را نشان نمی‌دهند نیز دیده شده است. اختلال سلوک در دوران کودکی و اختلال مصرف الکل اغلب با اختلال شخصیت سادیستی همراه بوده است. محققان در تشخیص اختلال شخصیت سادیستی از سایر اختلالات شخصیتی به دلیل سطوح بالای همپوشانی آن با سایر اختلالات مشکل داشته اند.

تفاوت سادیسم در مردان و زنان

رفتار های پرخاشگرانه در جنس مرد بیش تر مشاهده می‌ شود و در ویژگی های رفتاری آنان بیش تر وجود دارد. رفتارهای سادیسمی در جنس مردانه بیشتر شناخته می‌ شود اما سادیسم در زنان کم تر تظاهر پیدا می کند. طبق نظریه فروید تمایلات جنسی زنان بیش تر به وسیله رفتارهایی هم چون مازوخیسم یا آزارطلبی جنسی بروز پیدا می‌ کند اما با توجه به نظریه فروید، عناصر معکوس نیز در زنان وجود دارد و در صورتی که امنیت خود را در خطر ببینند غریزه محافظت در وجود آن ها فعال می شود و در این صورت رفتارهای پرخاشگرانه به صورت سادیسم آزاد می گردد. توجه داشته باشید که زنان مبتلا به اختلال سادیسم نسبت به مردان خشونت کم تری در رفتارهای خود ندارند بلکه تنها ممکن است زنان راه های متفاوتی را نسبت به مردم برای ارضای تمایلات پرخاشگرانه و سادیسمی خود در پیش بگیرند.

 

درمان اختلال آزارگری جنسی (سادیسم)

مبتلایان به این اختلال می‌ توانند با مراجعه به مراکز درمانی اختلال‌ های جنسی، با کمک روان شناس، درمان‌های به خصوصی دریافت کنند. روان درمانی بینش مدار یا شرطی سازی انزجاری از درمان‌های معروف در این حیطه هستند. در این بین همسر نقش مهمی ایفا می‌کند. برای کسب اطلاع بیش تر در زمینه روان درمانی کلیک کنید.
همچنین می‌توان از روش‌هایی شامل مدیریت و شایسته سازی الگوهای برانگیختگی جنسی و خودارضایی، همچنین درمان‌هایی شامل بازسازی شناختی و آموزش مهارت‌های اجتماعی استفاده کرد. مقاله همه چیز درباره خود ارضایی را نیز مطالعه کنید.
از دارو نیز برای کاهش توهمات و رفتارهای مربوط به انحرافات جنسی استفاده می‌شود. این امر به ویژه در افرادی که رفتارهای خود آزارانه شدید و خطرناک دارند موثر است. (برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه انحرافات جنسی کلیک کنید.)
نکته بسیار مهم این است که درمان سادیسم جنسی در صورتی امکان پذیر است که خود فرد تمایل به درمان داشته باشد. در مواردی غیر از این فرد درمان نشده و یا درمان طولانی مدت و سخت خواهد شد.

نکته پایانی

سادیسم و ناهنجاری‌های جنسی معمولا متاثر از عدم تعادل بین نیازهای جنسی و ارضای آن‌ ها و نیز افکاری بیمارگونه می‌باشد که به طرق مختلف در زندگی افراد نمایان شده است و باعث ناهنجاری‌های بسیاری در زندگی فردی و اجتماعی می‌گردد. شرایط محیطی و نبود آموزش‌های صحیح باعث گسترش روز افزون افراد مبتلا به این عارضه می‌شود. کسانی که از سادیسم و ناهنجاری‌ های جنسی رنج می‌ برند در زندگی خود انواع شکست‌ ها را تجربه می‌ کنند و به دلیل داشتن افکاری پریشان که صرفا آب و رنگی جنسی دارد به خود و جامعه‌ای که در آن حضور دارند صدمات جبران ناپذیری می‌ زنند. به همین منظور ضروری است که این افراد مورد درمان قرار گیرند. در این شرایط ضروری است که از خدمات روانشناسی و روان پزشکی استفاده نمود. برای شناخت بیشتر در زمینه اختلالات جنسی کلیک کنید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

با توجه به افزایش فشارهای روانی و استرس های روزمره، امروزه بسیاری از افراد نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند اما با توجه به به مشکلاتی هم چون کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند.

مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید. در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

این مشکل از چه سنی شروع می ‌شود؟

در دوران نوجوانی و اوایل بزرگسالی خود را نشان می‌دهد و هیچ ‌گونه ارتباطی با سوء مصرف داروها، بیماری‌‌های جسمی یا ضربه مغزی قبلی ندارد.

چه تفاوتی بین سادیسم و اختلال شخصیت ضد اجتماعی وجود دارد؟

در اختلال شخصیت ضد اجتماعی، فرد آزاررسان، به دلیل لذت بردن دیگران را آزار نمی‌دهد، ولی فرد مبتلا به سادیسم از آزار دادن و صدمه زدن به دیگران، احساس لذت می‌کند.

آیا این اختلال شخصیت قابل درمان است؟ چگونه؟

به عنوان یک پارافیلیای جنسی، تغییر سادیسم بسیار سخت است. قاعده پذیرفته شده در روان درمانی این است که افراد می توانند تغییر کنند، اگر واقعاً بخواهند تغییر کنند. سخت است که بخواهیم چیزی را که از نظر جنسی برانگیخته می شود تغییر دهیم.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*