ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


در این مقاله سعی داریم تا در مورد طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی مطالب جامع و کاملی را در اختیار شما قرار دهیم. یکی از مشکلاتی که امروزه زندگی اغلب افراد را تحت تاثیر قرار داده، افسردگی است. داروهای گیاهی نظیر زعفران می تواند نقش مهمی را در رفع این مشکل ایفا نماید. در این مطلب، در خصوص طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی، اطلاعاتی را عنوان می نماییم. در شرایطی که درمان خانگی در این زمینه موثر واقع نشود بهتر است از طریق مشاوره افسردگی برای درمان قطعی این اختلال روانی اقدام شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص مشاوره افسردگی کلیک کنید.

گیف خواص زعفران برای درمان افسردگی


زعفران


.در مورد گیاه زعفران چه می دانید؟
گیاه زعفران دارای چه ارزش غذایی است؟ توضیح دهید.
آیا زعفران در درمان افسردگی موثر است؟
خواص درمانی زعفران را نام ببرید؟
طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی به چه صورت است؟در ابتدای مقاله طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی، بهتر است که درباره زعفران توضیحاتی را ارائه نماییم. زعفران، گیاهی چند ساله است که دارای پیاز می باشد. پیاز این گیاه از پوشش قهوه ای رنگ تشکیل شده است. این گیاه مفید درمانی در بخش جنوب غربی آسیا و همچنین نواحی جنوبی اروپا و اسپانیا یافت می شود. زعفران از ساقه و همچنین شش گلبرگ بنفش و سه ریسمان به رنگ قرمز تشکیل شده است. بخش کاربردی زعفران، کلاله نارنجی رنگ آن است.کلاله زعفران در بر دارنده املاح معدنی، چربی و همچنین موسیلاژ است.

ازدیاد زعفران صرفاً از طریق غده های زیرزمینی کورم (بنه) رایج است. عطر و همچنین بوی موجود در این گیاه به دلیل عرضه اسانس بی رنگ (تروپن دار) و تلفیقی اکسیژن دار به همراه سینئول معروف به (سافرانال) است.شایان ذکر است که طعم موجود در گیاه فوق به دلیل (هتروزید تلخ پیکروکروسین) است. همچنین در مورد متلون بودن آن نیز باید گفت که مرتبط به وجود ماده ی (کروسین) است. در مجموع؛ زعفران یکی از با ارزش ترین مواد غذایی است که به میزان اندک، از گیاه زعفران استخراج می شود. در حقیقت؛ از بین صد تا دویست هزار گیاه زعفران، تقریباً پنج کیلو گل آن به دست می آید که بعد از خشک کردن، این مقدار به یک کیلوگرم می رسد.

ارزش غذایی گیاه زعفران
ارزش غذایی گیاه زعفران


همان طور که می دانید، زعفران رنگ دهنده و همچنین بهترین چاشنی برای تمامی غذاهاست. همچنین گیاه فوق سبب کاهش کلسترول خون و چربی بدن می شود. به همین منظور است که شما با توجه به طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی می توانید به پایین آوردن میزان چربی بدن نیز کمک شایانی نمایید. از دیگر فواید زعفران می توان به:
1) آرام بخش بودن 2) اشتها آور 3) ضد اسپاسم 4) جلوگیری از اختلالاتی نظیر سرطان و قلب 5) کاهش فشارخون 6) تقویت کننده حافظه؛ اشاره کرد.

در حال حاضر بیشتر متخصصین از این گیاه اثربخش و مفید جهت درمان انواع بیماری هایی از جمله:
بیماری پوستی، آسم، عفونت ادراری، بیماری های چشمی، یرقان، برطرف کننده نفخ شکم، درمان کم خونی، جلو انداختن قاعدگی و همچنین درمان معده درد نیز استفاده می نمایند. نکته حائز اهمیت در خصوص زعفران این است که این گیاه به هضم مواد غذایی نیز کمک زیادی می نماید و همچنین به عنوان یکی از اثربخش ترین تقویت کننده های معده به حساب می آید. در بیشتر موارد، به منظور دردهای لثه نیز بیماران به عنوان یک تسکین دهنده درد نیز از آن استفاده می نمایند. با توجه به تمامی موارد ذکر شده، در مورد ارزش غذایی این گیاه بایستی در خصوص طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی نیز اطلاعاتی را در اختیار داشته باشید تا بتوانید به میزان مناسب از آن استفاده نمایید.

گیاه ضد افسردگی – زعفران
گیاه ضد افسردگی – زعفران
استفاده از زعفران در جلوگیری از بروز افسردگی در افراد بسیار تاثیرگذار است. طبق مطالعات انجام شده، این گیاه دارای خواص ضد افسردگی است. بنابراین بر مبنای طب سنتی به این گیاه خواصی همچون خنده آور و همچنین فرح بخش را نیز نسبت می دهند.

براساس نتایج صورت گرفته، مصرف زعفران در انواع غذاها و یا نوشیدن روزی یک فنجان چای آن به منظور آرامش اعصاب پیشنهاد می شود. در حال حاضر، اغلب افراد به منظور افزایش تمرکز حواس و همچنین جلوگیری از پارکینسون و آلزایمر، مصرف زعفران را بسیار اثربخش می دانند و در طی روز آن را مصرف می نمایند. البته بایستی به طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی نیز توجه داشته باشید. زیرا علاوه بر موارد بیان شده، می توان برای معالجه دردهای عصبی و همچنین کم خوابی نیز از آن استفاده کرد.

زعفران در درمان افسردگی
زعفران در درمان افسردگی
حالتی که در آن فرد برای زمانی در برابر اعمال امور روزانه و یا شغلی خود، بی حوصله و یا بی میل است و انجام آن ها را به تعویق می اندازد را ( افسردگی ) می گویند. در این دوره، احتمال دارد که میل به غذا و همچنین اشتها به مراتب در فرد نیز افت کند. تمامی این رفتارها ممکن است که برای همه ی افراد اتفاق افتد و امری طبیعی است. بهتر است که افراد، شیوه های کنترل کردن آن را بلد باشند. به دلیل این که اگر این مشکل ادامه داشته باشد، فرد کنترل خود را از دست می دهد و با اختلالات بسیار دیگری همراه می شود.

درمان های افسردگی علاوه بر برطرف کردن مشکل افسردگی، اختلالات دیگر همچون دردهای مزمن عصبی، اضطراب،اختلالات روانی و همچنین مشکلات پیوسته به استرس را نیز درمان می نماید. براساس مطالعات انجام شده، اکسید شدن سلول ها و همچنین التهابات در اشخاصی که خود را افسرده معرفی می کنند، به مراتب بیشتر از اشخاصی است که به افسردگی مبتلا نیستند.

این گیاه، آکنده از آنتی اکسیدان های متعدد است که از سلول ها در برابر رادیکال های آزاد و اکسید شدن آن ها نیز پشتیبانی می کند و التهابات به وجود آمده را تا حد قابل توجهی برطرف می نماید. حتی تحقیقات نشان داده است که بو کردن مرتب زعفران در طی روز به مدت بیست دقیقه، سبب تقلیل اضطراب و بی قراری و همچنین اعتدال در هورمون های بانوان می شود. طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی در این راستا می تواند به افرادی که با افسردگی همراه هستند، کمک شایانی نماید.

نکته در مورد طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی
نکته در مورد طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی
به منظور اثرگذاری زعفران بایستی به دو مورد توجه زیادی بنماییم. نخست این که اثربخشی زعفران جهت درمان افسردگی، نیاز به زمان و همچنین استمرار مصرف آن دارد. دوم این که، این گیاه درمانی که مصرف می نمایید، بایستی اصل باشد. به این علت که اگر زعفران اصل نباشد، نه تنها به درمان شما کمک نمی کند، بلکه برای بهبودی و بازیابی سلامتی شما نیز زیان آور است.

مقدار مجاز استفاده زعفران در طی روز
براساس مطالعات انجام شده، استفاده سه گرم زعفران در طی ماه بسیار اثربخش است و سبب می شود که خاصیت درمانی این گیاه به شکل کامل به فرد انتقال یابد. بالاترین میزان مصرف زعفران برای هر شخص در ماه پنج گرم است که بیش از این میزان به هیچ عنوان پیشنهاد نمی گردد. زیرا استفاده بیشتر آن مشکلات متعددی را برای فرد به دنبال می آورد. به این ترتیب مقدار قابل مجاز استفاده روزانه این گیاه 0.1g است.

طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی

کارشناسان براساس تحقیقات انجام شده به این نتیجه رسیده اند که استفاده سه صدم گرم یا سی میلی گرم روزانه زعفران، می تواند تاثیری هم اندازه با قرص فلوکستین، سیتالوپرام و یا ایمی پرامین در افسردگی را به همراه داشته باشد. شما مجاز به مصرف پانزده میلی گرم زعفران در روز و همچنین پانزده میلی گرم در شب هستید. استفاده سی میلی گرم ذکر شده، معادل یک الی دو شاخه زعفران است که بایستی بین چهل و دو تا پنجاه و شش روز استمرار داشته باشد تا بتواند تاثیر مثبتی را بر جای بگذارد.

شیوه دم کردن زعفران

سی میلی گرم مجاز ذکر شده زعفران را شما می توانید به شیوه های متعدد در طی روز مصرف نمایید. ساده ترین حالت ممکن آن این است که آن را دم کرده و سپس میل نمایید. به منظور انجام این کار بایستی نخست کمی آب را جوشانده و آن گاه سی میلی گرم زعفران را که از قبل پودر کرده اید را به آن اضافه نمایید.

این ترکیب را باید به مدت ده دقیقه بر روی شعله غیر مستقیم حرارت قرار دهیم تا کاملاً دم بکشد و سپس آن را میل نمایید. شیوه های متعدد دیگری نیز به منظور بهره مندی از این گیاه دارویی و مقدار مشخص شده آن وجود دارد. مانند تهیه چای زعفران و یا ترکیب آن در دمنوش های گیاهان دارویی دیگر که می تواند به نوبه خود تاثیر درمانی را بر روی فرد داشته باشد.

انواع زعفران
انواع زعفران
این گیاه دارای انواع متعددی است. بعضی اوقات میان انواع آن به قدری اختلاف وجود دارد که سبب می شود تا میان انواع متعدد آن، محدوده قیمت بالایی نیز لحاظ گردد. اکثر افراد فقط بخش های قرمز این گیاه را زعفران می دانند، این در حالی است که زعفران دارای بخش های مختلفی است و آن تنها سرگل زعفران است.

به همراه سرگل آن، زعفران های متعدد دیگری نیز داریم که هر یک از آن ها اثربخشی خاص خود را دارند. مانند زعفران ریشه، دختر پیچ و همچنین نگین صادراتی است. این گیاه از گل زعفران استخراج می شود. کشاورزان در روزهای پایانی بهار، اقدام به کاشت پیاز این گیاه می نمایند تا در روزهای پایانی تابستان و یا روزهای نخست پاییز، رویش گل های آن را نظاره گر باشند.

شیوه تشخیص زعفران اصلی از تقلبی
شیوه تشخیص زعفران اصلی از تقلبی
جهت تشخیص این امر، شما بایستی به یک فنجان آب، کمی جوش شیرین اضافه نمایید و سپس آن را کاملاً هم بزنید. آن گاه مقداری زعفران را به این ترکیب بیفزایید. در صورتی که زعفران شما اصل باشد، محلول ترکیبی شما (جوش شیرین و آب) به رنگ زرد تبدیل می شود. اما اگر تقلبی باشد، محلول شما به قرمز کمرنگ تغییر رنگ می دهد.
نکته در مورد گیاه زعفران
طبیعت گیاه زعفران دارای طبع خشک و همچنین گرم است.

خواص درمانی زعفران

همان طور که در مطالب بالا اشاره کردیم، گیاه زعفران دارای خواص درمانی متعددی است که در زیر به آن اشاره می نماییم:
یکی از خاصیت های درمانی مهم زعفران را می توان به درمان افسردگی اشاره کرد. ما به شما توصیه می کنیم که اگر مایلید تا به آرامش اعصاب برسید، در طی روز حتماً یک فنجان دم کرده زعفران را با توجه به طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی که در بالا به آن اشاره کردیم را مصرف نمایید.
این گیاه اثربخش، در برابر با اختلالات و همچنین اختلال حافظه و یادگیری، اثر درمانی بسیاری دارد.
گیاه فوق در بخش برگ و همچنین ساقه های طلایی حاوی مقادیر زیادی کاروتنوئید است که این ماده سبب بالا بردن انرژی و برطرف کننده خستگی در فرد می شود.
کروسین موجود در زعفران می تواند نقش مهار کننده در سلول های سرطانی داشته باشد و همچنین سبب کاهش تومورها نیز می شود. به همین منظور؛ در جلوگیری از سرطان، بیشتر متخصصین به بیماران توصیه می نمایند که از این گیاه اثربخش به طور منظم در طی روز استفاده نمایند.
این گیاه دارای خواص ضد اسپاسمی است که مصرف مرتب این دمنوش قبل از دوره قاعدگی، به کاهش درد سندروم پیش از قاعدگی در این دوران در بانوان کمک زیادی می نماید.
اثربخشی زعفران بر روی پوست، هم به صورت مستقیم و هم غیر مستقیم می تواند شفافیت پوست بدن را دو چندان نماید. همان طور که اشاره کردیم، این گیاه حاوی آنتی اکسیدان است که خاصیت ضد پیری داشته و همچنین نقش محافظتی را برای پوست شما ایفا می کند. از دیگر خواص زعفران جهت پوست می توان به:

نرم کنندگی پوست، جلوگیری و معالجه جوش ها، لکه های پوستی و آکنه ها، درخشندگی پوست، انعطاف پذیری پوست، سفید کنندگی پوست اشاره کرد. علاوه بر این، باید گفت که زعفران به دلیل دارا بودن ویتامین B به منظور معالجه ترک و خشکی لب ها نیز تاثیرگذار است.
یکی دیگر از خواص زعفران را می توان به کاهش اشتهای کاذب در افراد اشاره کرد که این امر سبب متعادل سازی رغبت شما به استفاده از مواد غذایی می شود. آنتی اکسیدانی که در این گیاه وجود دارد، سبب نابودی سیتوکین های برافروختگی می گردد که در تسریع کاهش وزن شما اثربخش است.
به دلیل خاصیت بسیار زیاد این گیاه، برای درمان آفتاب سوختگی نیز از زعفران استفاده می شود.
طبق مطالعات انجام شده در طب سنتی، این گیاه به عنوان یک افزایش دهنده جهت نفوذ داروها و همچنین مواد غذایی به سمت قلب مورد استفاده قرار می گیرد.
تمامی موارد ذکر شده، از خواص درمانی زعفران است که بایستی متذکر شویم که بالغ بر ده بیماری دیگر را می توان با آن درمان کرد.

نتیجه گیری
زعفران یک گیاه گرم و خشک است که به دلیل خواص آنتی اکسیدان فراوان و همچنین آنتوسیانین ها و کاروتنوئیدها، می تواند به درمان بیماری ها کمک به سزایی نماید. البته بیماران باید به مقدار آن و طریقه مصرف زعفران برای درمان افسردگی نیز توجه نمایند. همچنین توصیه می کنیم برای درمان قطعی افسردگی خود با مشاوران حامی هنر زندگی در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*