ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود

با گسترش سلایق مختلف برای تشدید لذت جنسی، افراد کارهای بسیاری در این زمینه انجام می دهند. یکی از این موارد رابطه دهانی در سکس می باشد. اما در مواقعی ممکن است این موضوع مشکلاتی برای سلامتی طرفین ایجاد می کند. انتقال عفونت از دهان به اندام تناسلی و بالعکس در این روابط شایع است. یکی از این موارد واژینیت، التهاب واژن است. این عفونت به دلیل عدم تعادل مخمر و باکتری است که به طور معمول در واژن زندگی می کنند، ایجاد می شود. به این ترتیب این عامل می تواند فعالیت های جنسی افراد را مختل کرده و باعث نگرانی و تنش شود. درمان جسمی این مشکلات با دارو قابل انجام است. اما عواقب روانی آن مانند سردمزاجی زناشویی ممکن است تا مدت ها وجود داشته باشد. مشاوره جنسی می تواند راهکار مناسبی برای حل مشکلات روانی - جنسی باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

tel:02191009944

انواع و علل عفونت واژن

پزشکان به شرایط مختلفی که باعث ایجاد التهاب یا عفونت واژن می شود ، “واژینیت” می گویند. متداول ترین انواع آن عبارتند از:

1. واژینوز باکتریال: التهاب واژن به دلیل رشد بیش از حد باکتری ها است. به طور معمول واژن بوی بد و شدید ماهی می دهد.
2. عفونت کاندیدا یا “مخمر”: رشد بیش از حد قارچ کاندیدا که به طور معمول در واژن به مقدار کم یافت می شود.
3. کلامیدیا: شایع ترین عفونت مقاربتی (STI) در زنان است. کلامیدیا یکی از بیماری های مقاربتی است که معمولاً در سنین 18 تا 35 سالگی برای زنانی که چندین شریک جنسی دارند پیش می آید.
4. سوزاک: بیماری سوزاک یکی دیگر از عفونت های شایع است که از طریق رابطه جنسی منتشر می شود. اغلب همراه با کلامیدیا است.
5. تریکومونیازیس: عفونت منتشر شده توسط جنس مخالف است که توسط انگلی ایجاد می شود. این عفونت خطر ابتلا به سایر STI ها افزایش می دهد.

6. ویروس HSV و HPV

واژینیت التهاب ناشی از ویروس است. مانند ویروس هرپس سیمپلکس (HSV) یا ویروس پاپیلومای انسانی (HPV) که از طریق رابطه جنسی گسترش می یابد. زخم ها یا زگیل تناسلی در این بیماری ایجاد می شود که می توانند دردناک باشند. علائم بیماریهای مقاربتی (STD) واضح نیست. اگر از نظر جنسی فعال هستید(به خصوص اگر چندین شریک جنسی دارید)، باید در مورد آزمایش آن ها هر سال با پزشک خود مشورت کنید.

در صورت عدم درمان، برخی از این ها می توانند به طور دائمی به اندام های تناسلی شما آسیب برسانند یا سایر مشکلات سلامتی را ایجاد کنند. شما همچنین می توانید آن ها را به شریک زندگی خود منتقل کنید. بعضی اوقات خارش، سوزش و حتی ترشحات واژن که منشا عفونی ندراند (واژینیت غیر عفونی) اتفاق می افتد. در اغلب موارد، این یک واکنش آلرژیک یا تحریک شده از محصولاتی است که استفاده می کنید. مانند مواد شوینده، دوش، نرم کننده های پارچه، صابون های معطر، اسپرم کش ها، اسپری های واژن.
اگرچه ممکن است علائم مختلفی داشته باشید، تشخیص حتی برای یک پزشک با تجربه نیز می تواند مشکل باشد. بخشی از مشکل این است که شما ممکن است هم زمان بیش از یک مورد از بیماری ها را داشته باشید.

اینفوگرافیک آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شوداینفوگرافیک آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود


عفونت مخمر در مقابل واژینوز باکتریایی

دو مورد از مهمترین دلایل واژنیت مربوط به ارگانیسم هایی است که در واژن شما زندگی می کنند. آن ها می توانند علائم بسیار مشابهی داشته باشند. عفونت های مخمر رشد بیش از حد مخمری است که به طور معمول در بدن خود دارید. واژینوز باکتریایی هنگامی اتفاق می افتد که تعادل باکتری ها از بین برود. این مسئله معمولا به دلیل مواد شوینده و شستن واژن به شکل غیر اصولی رخ می دهد. در هر دو حالت ممکن است ترشحات سفید یا خاکستری مشاهده کنید. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله شستن واژن را مطالعه فرمایید.

چگونه می توانید آنها را از هم جدا کنید؟

اگر در ترشحات بوی ماهی وجود داشته باشد، احتمال واژینوز باکتریایی وجود دارد.اگر ترشحات شما حالت پنیری باشد، ممکن است عفونت مخمری در کار باشد. همچنین ممکن است باعث خارش واژن و سوزش شود، اگرچه واژینوز باکتریایی هم ممکن است باعث خارش شما شود. ممکن است هر دو را هم زمان داشته باشید.

آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود | علائم واژینیت

از واژن زن ترشحاتی ایجاد می شود که معمولاً روشن یا کمی ابری مانند است. در واقع بو ندارد و خارش ایجاد نمی کند.مقدار ترشحات می تواند در دوره و سیکل قاعدگی متفاوت باشد. در یک برهه ممکن است مقدار کمی ترشحات بسیار نازک یا آبکی داشته باشید و در زمان دیگری از ماه، ضخیم تر باشد و مقدار بیشتری از آن وجود داشته باشد. این ها همه طبیعی است.
وقتی ترشحات شما بوی بسیار قابل ملاحظه ای داشته باشد، یا سوختگی یا خارش داشته باشد، این احتمالاً یک مشکل است. در هر زمان از روز ممکن است احساس تحریک کنید، اما اغلب شب هنگام آزار دهنده است. رابطه جنسی می تواند برخی علائم را بدتر کند.

شما باید در این موارد با پزشک خود تماس بگیرید:
_ترشحات واژن شما تغییر رنگ می دهد، خیلی زیاد تر است یا بوی دیگری دارد.
_متوجه خارش، سوزش، تورم یا درد در اطراف یا خارج واژن خود می شوید.
_هنگام کندن و دست زدن پوست می سوزد.
_ برقراری رابطه جنسی دردناک و ناراحت کننده است. برای کسب اطلاعات بیش تر به مقاله سوزش واژن در هنگام نزدیکی مراجعه کنید.

عفونت واژن

آیا آب دهان مردان باعث عفونت واژن می شود ؟

بیماری مقاربتی (STI) می تواند از طریق بزاق ایجاد شود. دکتر گرش توضیح می دهد: “هر STI در گلو یا دهان می تواند از طریق بزاق به دستگاه تناسلی زنان منتقل شود.” به عبارت دیگر، اگر شریک زندگی شما به عنوان مثال تبخال دارد، استفاده از بزاق او برای برقراری رابطه ی جنسی می تواند باعث تبخال دستگاه تناسلی شود. حتی اگر در دهان و یا اطراف لب آن ها زخم مشاهده نکنید، ویروس هنوز هم قابل انتقال است.

وی توضیح می دهد: “تبخال می تواند با تاول یا زخم ظاهر شود، اما بدون علامت نیز ظاهر می شود.” تبخال تنها STI ای نیست که می تواند مشکل ایجاد کند. دکتر گرش می افزاید: “سوزاک، کلامیدیا، HPV، بیماری سفلیس و تریکومونیازیس هم می توانند از طریق بزاق به دستگاه تناسلی منتقل شوند.” و ممکن است مانند تبخال، این عفونت ها هیچ علائمی نداشته باشند. دکتر گرش می گوید: “باکتری های موجود در بزاق بسیار متفاوت از باکتری های موجود در واژن شما هستند.
” بزاق همچنین حاوی آنزیم های گوارشی است که باعث تجزیه غذا می شود. وی توضیح می دهد، هنگامی که این باکتری ها و آنزیم ها را به واژن وارد می کنید، نتیجه آن می تواند میکروبیوم واژن شما باشد و دستگاه تناسلی شما را ناراحت کرده و شما را مستعد ابتلا به عفونت مخمر یا واژینوز باکتریایی کند.هر دوی این عفونت های آزار دهنده و در عین حال قابل درمان وقتی از بین می روند که تعادل مخمر و باکتری هایی که به طور طبیعی در واژن وجود دارند از بین برود. حتی اگر خطر ابتلا به بیماری STI یا عفونت واژن را برطرف کنید، استفاده از بزاق شریک جنسیتان برای برقراری رابــطه جنسی باز هم توصیه نمی شود.

چه کسانی به کاندیدیازیس واژن (بیماری کاندیدا یا مخمر) مبتلا می شوند؟

زنانی که بیشتر به کاندیدیازیس واژن مبتلا می شوند شامل کسانی هستند که:

_باردار هستند
_از داروهای ضد بارداری هورمونی استفاده می کنند(به عنوان مثال، قرص ضد بارداری)
_دیابت داشته باشند.
_سیستم ایمنی ضعیف داشته باشند (به عنوان مثال، به دلیل عفونت HIV بیماری ایـدز یا داروهایی که سیستم ایمنی بدن را ضعیف می کنند، مانند استروئیدها و شیمی درمانی)
_آنتی بیوتیک مصرف می کنند یا اخیراً مصرف کرده باشند.

آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود

آیا عفونت باکتریایی واژن (BV) بر روی جنین در دوران بارداری تاثیر دارد؟

بله. زنان باردار می توانند به واژینوز باکتریایی یا BV مبتلا شوند. زنان باردار مبتلا به BV به احتمال زیاد نوزادانی نارس (زودرس) یا با وزن کم هنگام تولد نسبت به زنان باردار سالم به دنیا می اورند. پس درمان به ویژه برای زنان باردار مهم است. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله عفونت دوران بارداری را مطالعه فرمایید.

آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود | عفونت واژن در کودکان

در کودکان دختر به ویژه کودکان 2 تا 6 سال، عفونت واژن از طریق مقعد ممکن است منتقل شود. اگر مقعد پس از بیرون روی خوب پاک نشود و یا اسباب بازی یا اشیای دیگر به ناحیه ی تناسلی برخورد کند سبب عفونت واژن می شود. داشتن زمینه ی انگل به دلیل وجود کرم های معده و  عفونت ادراری کودکان و عدم رعایت بهداشت، می تواند واژن را درگیر بیماری و عفونت کرده و مشکل ساز باشد.


آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود | عفونت واژن در زنان یائسه

بعد از یائــسگی، سطح استروژن کاهش می یابد. در نتیجه، بافت های واژن نازک، خشک و شکننده می شوند. ممکن است ترک یا زخم ایجاد شود و دسترسی باکتری ها یا مخمر را فراهم کند. همچنین، اسیدیته در واژن کاهش می یابد و خطر ابتلا را افزایش می دهد. زنانی که بی اختیاری ادرار دارند ممکن است در تمیز نگه داشتن ناحیه تناسلی مشکل داشته باشند. تحریک ادرار و مدفوع می تواند منجر به عفونت شود. ب

اگر معالجه نشویم چه اتفاقی می افتد؟

عفونت باکتریایی واژن (BV) می تواند خطرات جدی برای سلامتی ایجاد کند، از جمله:

_اگر با کسی که به ایدز (HIV) آلوده است رابطه جنسی برقرار کنید، احتمال ابتلایتان به ایدز را افزایش می دهید.
_اگر HIV مثبت دارید، احتمال انتقال HIV به شریک جنسی خود را افزایش می دهید.
_این احتمال وجود دارد که اگر در دوران بارداری BV را درمان نکنید، این امر موجب سقط جنین شود.
_افزایش احتمال ابتلا به سایر بیماری های مقاربتی مانند کلامیدیا و سوزاک را دارد. این باکتری ها گاهی اوقات می توانند باعث بیماری التهاب لگن (PID) شوند که این امر فرزندآوری را برای شما دشوار یا غیرممکن می کند.

برخی درمان های خانگی معروف برای عفونت های مخمر واژن

درمان های بسیاری برای عفونت واژن وجود دارد که به تعدادی از آن ها می پردازیم:

1. ماست یونانی

پروبیوتیک ها می توانند در برابر C. albicans موثر باشند. ماست را می توان یک پروبیوتیک دانست. زیرا حاوی باکتری های زنده مانند لاکتوباسیلوس اسیدوفیلوس است. این باکتری ها برای ایجاد یک محیط سالم در واژن شما ضروری هستند. آن ها می توانند به درمان رشد بیش از حد ناشی از عدم تعادل کمک کنند و به سلامت واژن کمک کنند. برای اطلاع از ویژگی ها و نشانه های واژن سالم کلیک کنید.
در یک مطالعه تحقیقاتی در سال 2017 مشخص شد، خوردن ماست به افزایش میکروبیوم روده کمک می کند و می تواند مخمر را در بدن کاهش دهد. اگر ماست را دوست ندارید، پروبیوتیک بخورید. پروبیوتیک ها بهتر است همراه با غذا مصرف شوند. ماست یونانی ساده بهترین نوع برای استفاده در این درمان خانگی است. اطمینان حاصل کنید که ماست حاوی قند اضافی نیست که باعث رشد قارچ کاندیدا می شود.

2. اسید بوریک

اسید بوریک یک ضد عفونی کننده قوی است که برخی از خانم ها ادعا می کنند برای درمان عفونت های مخمری مقاوم در برابر سایر داروهای درمانی مفید است. اسید بوریک موضعی توسط مراکز کنترل و پیشگیری بیماری (CDC) به عنوان درمانی برای عفونت ها و بوی بــد واژن توصیه می شود. شیاف واژینال اسید بوریک همچنین ممکن است همراه با دارو ها برای درمان عفونت های واژن استفاده شود. اسید بوریک به مقدار زیاد سمی است.

اگر مقدار زیادی از آن را جذب کنید می تواند منجر به آسیب کلیه، نارسایی حاد سیستم گردش خون یا مرگ شود. برای جلوگیری از این مسئله، از اسید بوریک موضعی استفاده کنید و آن را به صورت خوراکی مصرف نکنید. برای کسانی که پوست حساس دارند، ممکن است انتخاب خوبی نباشد. در صورت شروع هرگونه ناراحتی، استفاده از آن را قطع کنید. اگر باردار هستید، نباید از اسید بوریک به هر شکلی استفاده کنید. برای مطالعه در خصوص مصرف دارو در بارداری کلیک کنید.

3. آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود | اسانس پونه کوهی

پونه کوهی معمولی یا مرزنجوش اریگانیوم، همان چیزی است که معمولاً در قسمت ادویه جات فروشگاه مواد غذایی خود پیدا می کنید. روغن پونه کوهی که برای درمان عفونت های مخمر استفاده می شود، یکسان نیست. به دنبال روغن پونه کوهی تهیه شده از پونه کوهی وحشی یا Origanum vulgare مانند آنچه در عطاری ها است، باشید. این ماده حاوی تیمول و کارواکرول است که ضد قارچ های قدرتمندی هستند. یک مطالعه در سال 2017 نشان داد که روغن اساسی پونه کوهی در تغییر رشد گیاه C. albicans موثر است.

روغن پونه کوهی یک رقیق کننده خون طبیعی است بنابراین اگر دارو های رقیق کننده خون را برای یک بیماری دیگر استفاده می کنید، از آن استفاده نکنید. همچنین اگر مشکل لخته شدن خون دارید ، مانند کمبود ویتامین K ، از آن استفاده نکنید. به یاد داشته باشید: روغن های درمانی را نباید به صورت خوراکی مصرف کرد.
در حالی که برخی مطالعات روش های دیگر استفاده از روغن پونه کوهی را بررسی می کنند، در این زمان توصیه می شود که از آن به صورت رقیق شده در یک روغن حامل مانند روغن زیتون یا بادام شیرین استفاده کنید. برای استفاده از روغن، یک قطره روی انگشت تمیز خود ریخته و اطراف واژن بمالید. پیشنهاد می کنیم برای آگاهی بیشتر مقاله دمنوش گیاهی برای عفونت رحم را مطالعه فرمایید.

4. شیاف و مکمل های پروبیوتیک

پروبیوتیک ها به تعادل باکتری-مخمر در بدن کمک می کنند. خوردن ماست یکی از راه های افزایش پروبیوتیک ها است. مکمل های خوراکی حدود 10 روز طول می کشد تا به اثر کامل برسند، بنابراین برخی از زنان از پروبیوتیک به عنوان شیاف واژن استفاده می کنند تا نتایج را سریع تر ببینند. اگر می خواهید پروبیوتیک های واژن را امتحان کنید، می توانید آن ها را از داروخانه ها خریداری کنید. طبق گفته هاروارد هلث، شیاف های پروبیوتیک نیز برای درمان واژینوز موثر هستند. کسانی که از آی یو دی IUD برای پیشگیری از بارداری استفاده می کنند در استفاده از شیاف واژن بهتر است از پزشک خود راهنمایی بگیرند.

5. روغن نارگیل

روغن نارگیل یک روغن چرب است که از گوشت نارگیل به دست می آید. این روغن فواید زیادی برای سلامتی از جمله خواص ضد قارچی دارد. مطالعات نشان داده است که روغن نارگیل در برابر C. albicans موثر است و این داروی خانگی را یکی از معدود داروهای موجود در بازار می داند که نشان می دهد در واقع برای کاهش عفونت واژن مفید است. برای درمان عفونت مخمر واژن با استفاده از روغن نارگیل، حتما روغن نارگیل خالص و ارگانیک بخرید. می توانید روغن را مستقیماً به ناحیه آسیب دیده بمالید.

6. آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود | سرکه سیب

یک درمان محبوب عفونت مخمر، حمام سرکه سیب است. سرکه کاربردهای دارویی زیادی دارد که برخی از آنها با تحقیقات بیشتر از سایر موارد ثابت شده است. وقتی نیم فنجان سرکه سیب را به وان ولرم اضافه می کنید و به مدت 20 دقیقه خیس می کنید، ترکیب اسیدی سرکه می تواند هر میکروارگانیسم مضر از جمله مخمر را از بین ببرد.

7. سیر

در یک مطالعه آزمایشگاهی در سال 2005، نشان داده شد که سیر یک قاتل موثر کاندیدا است. اما این بحث وجود دارد که آیا این امر به درمان عفونت های مخمری خارج از محیط واژن کمک می کند یا خیر. اگر می خواهید سیر را برای درمان عفونت مخمر امتحان کنید، سیر بیشتری را به رژیم غذایی خود اضافه کنید. این کار می تواند در درمان عفونت و سوزش ادار در زنان نیز مفید باشد. برخی از وب سایت ها توصیه می کنند سیر را در واژن قرار دهید، اما سوختگی و درد قابل توجهی گزارش شده است که این کار خطرناک است و توصیه می کنیم اصلا انجام ندهید. شما می توانید با افزودن سیر در غذاها عفونت واژن خود را کاهش دهید.

8. پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن یک ضد عفونی کننده باکتری و کشنده مخمر است. بر اساس CDC، پراکسید هیدروژن توسط باکتری لاکتوباسیلوس در واژن تولید می شود و بخشی از فعالیت بیولوژیکی علیه مخمر است. اگر چه روی هر گونه مخمر کارایی نخواهد داشت، اما برخی از خانم ها وقتی به عفونت مخمر مبتلا می شوند با استفاده از پراکسید هیدروژن به صورت موضعی علائم عفونت را کاهش می دهند. با پراکسید هیدروژن دوش بگیرید. افزودن آن به آب حمام در وان یا رقیق شدن در آب ممکن است به رشد مخمر در دستگاه تناسلی کمک کند. پس مستقیم با آن واژن خود را بشویید و در ظرف و با مایعات دیگر مخلوط نکنید و از برقراری رابــطه دهانی پرهیز کنید.

درمان عفونت واژن

آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود | درمان واژینیت

کلید اصلی درمان عفونت های واژن، تشخیص درست است. دقیقاً به علائم و زمان بروز عفونت توجه کنید. آماده باشید تا رنگ، بافت، بو و میزان ترشحات را توصیف کنید. قبل از مراجعه به مطب یا کلینیک خود دوش نگیرید. زیرا آزمایش را سخت یا غیرممکن خواهد کرد. بعضی از پزشکان از شما می خواهند در طی 24 تا 48 ساعت قبل از ملاقات خود رابطه جنسی برقرار نکنید.
بهتر است قبل از استفاده از داروهای بدون نسخه به پزشک خود مراجعه کنید. حتی اگر کاملاً مطمئن باشید که می دانید چه دارویی دارید. با مقابله با علت احتمالی، واژینیت غیر عفونی را درمان می کنید. در نظر داشته باشید چه محصولی استفاده می کنید که می تواند باعث تحریک پوست حساس شما شود. برای تغییرات هورمونی، پزشک ممکن است برای کاهش علائم اســتروژن تجویز کند.

آیا آب دهان مرد باعث عفونت واژن می شود | پیشگیری از عفونت واژن

-خود را تمیز و خشک نگه دارید. اما پزشکان اسپری های واژن یا صابون های بسیار معطر را برای این ناحیه توصیه نمی کنند.دوش واژینال نیز ممکن است باعث تحریک شود و از همه مهم تر، می تواند عفونت را پنهان یا گسترش دهد. همچنین باکتری های سالم را که در واژن شما زندگی می کند را از بین می برد بنابراین دوش واژینال هرگز توصیه نمی شود.

از پوشیدن لباس هایی که گرما و رطوبت را در خود نگه می دارند خودداری کنید؛ مانند: لباس زیر نایلونی، شلوار جین تنگ، شلوارک کوتاه و شلوار استرچ که بدن نفس نمی کشد و جوراب شلواری غیر پنبه ای و … می تواند منجر به عفونت های مخمری شود. خوردن ماست ممکن است به شما کمک کند تا عفونت کمتری داشته باشید. کانــدوم بهترین راه برای جلوگیری از انتقال عفونت بین شرکای جنسی است. در صورت توصیه پزشک، هر سال یک معاینه زنان و زایمان کامل از جمله تست پاپ اسمیر انجام دهید.

سخن آخر

با توجه به شیوع مشکلات و بیماری های جنسی بین زوجین، اغلب کیفیت رابطه زناشویی و به دنبال آن کیفیت روابط عاطفی نیز دچار مشکل می شود. به همین دلیل لازم است به مشاوران و متخصصان برای رفع نگرانی های خود و بهبود کیفیت رابطه جنسی مراجعه کنند. مشاوران و روانشناسان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با ارائه خدمات روان درمانی و مشاوره به رفع مسائل جنسی شما کمک کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*