ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شخصیت اسکیزوئید | علائم، علل و درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید یکی از اختلالات شخصیت کلاستر A است. افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید معمولا در جامعه به علت منزوی بودنشان جلب توجه می‌کنند. این افراد ظاهرا به روابط اجتماعی و امور انسانی توجه و علاقه خاصی ندارند و در انزوای خود به سر می‌برند. شاید شما هم آشنایی در محل کار، دانشگاه و یا خانواده داشته باشید که هیچ علاقه‌ای به برقراری ارتباط با دیگران نداشته باشد. ممکن است رفتارهایش شما را قانع کند که او فردی افسرده خو است اما علت این افسردگی او را درک نمی‌کنید. اطرافیان شخصیت اسکیزویید معمولا نمی‌توانند او را درک کنند و بسیار اذیت می‌شوند. در حالی که با آگاهی از ویژگی‌ها و درمان این اختلال می‌توانید هم به او و هم به خودتان کمک کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت کلاستر A کلیک کنید. 


گیف شخصیت اسکیزوئیداختلال شخصیت اسکیزوئید

اختلال شخصیت اسکیزوئید از جمله اختلالات شخصیت است که الگویی از بی تفاوتی نسبت به روابط اجتماعی دارد. فرد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید حیطه ابراز و تجارب هیجانی‌اش شدیدا محدود است. این اختلال اواخر نوجوانی و اوایل جوانی خود را نشان می‌دهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات شخصیت کلیک کنید.

افراد مبتلا به شخصیت اسکیزوئید زندگی روزمره‌شان مختل نیست یعنی چنین شخصیتی ممکن است دارای تحصیلات عالیه و شغلی مناسب باشد و در این موارد به مشکل نمی‌خورند. در واقع آن‌ها علاقه ای به برقراری روابط معنی دار با دیگران ندارند. آنان معمولا تنها هستند، دوست صمیمی ندارند و در مشاغلی مثل نگهبانی شبانه، کار با کامپیوتر و اشیا و کارمند بخش بایگانی مشغول به کار می‌شوند که کمترین نیاز به روابط انسانی را دارد.

در ازای این تنهایی، آن‌ها ممکن است دلبستگی عجیبی به یک حیوان خانگی پیدا کنند یا تخیلاتی در مورد صمیمی شدن با افراد ناشناس داشته باشند. حتی ممکن است دوستان خیالی هم داشته باشند. به امور انتزاعی و فکری بسیار علاقمند بوده و به خوبی می‌توانند از پس مسائل انتزاعی برآیند. شخصیت‌های اسکیزوئیدی دارای ویژگی‌های خاصی هستند و ممکن است با شخصیت اجتنابی اشتباه گرفته شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه شخصیت اجتنابی کلیک کنید. 

افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید به ندرت ازدواج می‌کنند، اما نرخ ازدواج در زنان مبتلا بیشتر می‌باشد. آن‌ها ممکن است منفعلانه تن به ازدواج با مردان سلطه جویی بدهند که زنان منفعل را می‌پسندند. در صورتی که قصد زندگی و ازدواج با شخصیت اسکیزوئید را دارید، مقاله ازدواج با شخصیت اسکیزوئید را مطالعه نمایید.

اینفوگرافیک شخصیت اسکیزوئید
اینفوگرافیک شخصیت اسکیزوئید

علائم و نشانه های اختلال شخصیت اسکیزویید

افراد دارای اختلال شخصیت اسکیزوئید دارای نشانه‌هایی هستند که در رفتار و علایق آن‌ها مشهود است. برخی از این نشانه ها عبارتند از:

_به سختی ممکن است از فعالیتی لذت ببرند یا فعالانه در آن شرکت کنند. اگر هم در فعالیتی درگیر شوند، عمدتا کارهایی است که نیازی به حضور و ارتباط مستقیم نداشته باشند.

_از روابط نزدیک لذت نمی‌برند یا اشتیاقی به اینکه عضوی از یک خانواده یا گروه باشند نشان نمی‌دهند.

_کناره گیری آن‌ها بدون هیچ گونه دلبستگی به نظر می‌رسد.

_از هرگونه روابط اجتماعی که شامل ارتباط واضح با دیگران باشد، اجتناب می‌کنند.

_تقریبا همیشه فعالیت‌های انفرادی را ترجیح می‌دهند.

_علاقه و اشتیاقی به رابطه جنسی ندارند یا ممکن است این اشتیاق بسیار کم باشد.

_به غیر از اعضای خانواده خود، روابط نزدیک با دیگران ندارند.

_نسبت به انتقاد یا تحسین بی تفاوت به نظر می‌رسند.

_عاطفه سطحی یا سردی عاطفی از خود نشان می‌دهند.

_تغییرات خلقی کمی را گزارش می‌کنند؛ یعنی خلقشان تقریبا همیشه ثابت است. برخورد اطرافیان در شدت و کاهش این علائم بسیار تاثیرگذار است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد نحوه برخورد با شخصیت اسکیزوئید کلیک کنید.

علل اختلال شخصیت اسکیزوئید

علت بروز اختلال شخصیت اسکیزوئید به درستی مشخص نیست. هم عوامل ژنتیکی و ارثی و هم عوامل تربیتی-محیطی در به وجود آمدن این اختلال دخیل هستند. در واقع یک دوره کودکی سرد که در آن هیچ گونه ابراز هیجانی وجود نداشته، می‌تواند زمینه ساز این اختلال شود.

وجود اختلال اسکیزوئید و هم چنین اسکیزوفرنی در بستگان نزدیک افراد مبتلا به اختلال شخصیت اسکیزوئید نشان دهنده ارثی بودن این اختلال است. علیرغم وجود شباهت بین اسکیزوفرنی و اختلال شخصیت اسکیزوئید این دو اختلال متفاوت از هم بوده ولی در برخی مواقع اختلال شخصیت اسکیزوئید پیش درآمدی بر اسکیزوفرنیا می‌باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اسکیزوفرنی کلیک کنید.

تشخیص و درمان اختلال شخصیت اسکیزوئید

افراد مبتلا به اختلالات شخصیت به ندرت به درمانگر مراجعه می‌کنند، مگر اینکه توسط اطرافیان مجبور به این کار بشوند. برخی از روش‌های درمانی عبارتند از:

1. روان درمانی

 از مهم‌ترین و موثر ترین روش‌های درمانی، شرکت در جلسات روان درمانی است. آن‌ها ممکن است با درمانگر ارتباط هیجانی برقرار نکنند ولی در جریان درمان همکاری لازم را انجام می‌دهند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روان درمانی کلیک کنید.

2. گروه درمانی

گروه درمانی هم گزینه درمانی خوبی برای آنان می‌باشد. ممکن است در ابتدای امر ورود فرد به گروه چندان موفق به نظر نرسد ولی بعد از مدتی اعضای گروه برای فرد مهم شده و او اولین تماس‌های اجتماعی خود را با  اعضای همین گروه انجام می‌دهد. برای آگاهی در زمینه گروه درمانی کلیک کنید.

3. دارو درمانی

از دارو هم می‌توان برای درمان بهره برد، ولی اثرات دارودرمانی برای بهبود آن ها چندان چشمگیر نیستند ولی جریان درمان را تسهیل می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه درمان شخصیت اسکیزوئید کلیک کنید.  

سخن آخر

اختلالات شخصیت تاثیر بسیار جدی بر تمام ابعاد زندگی فرد و حتی اطرافیان او می‌گذارند. به همین دلیل ضرورت درمان آن‌ها بسیار افزایش پیدا می‌کند. اما خود این افراد معمولا متوجه مشکلشان نیستند و لازم است که اطرافیان به دنبال راه چاره‌ای باشند. در این شرایط بهتر است که از کمک یک روانشناس استفاده کنید. همچنین اگر قصد ازدواج با چنین افرادی را دارید، بهتر توصیه می‌شود که از مشاوره ازدواج کمک بگیرید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید. 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*