ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلال اسکیزوفرنی فرم (عدم توانایی تشخیص واقعیت از خیال)


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلال اسکیزوفرنی فرم پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اختلال اسکیزوفرنی فرم، مانند اسکیزوفرنی یک اختلال روان پریشی است که بر نحوه عملکرد، تفکر، ارتباط با دیگران، ابراز احساسات و درک واقعیت تأثیر می گذارد. بر خلاف اسکیزوفرنی به جای بقیه عمر، یک تا شش ماه طول می کشد. این یک اختلال روان پریشی جدی است که ممکن است توسط ژنتیک، شیمی مغز یا عوامل محیطی ایجاد شود. در این مقاله در مورد این سبک اسکیزوفرنی اطلاعاتی را به دست خواهید آورد با ما همراه باشید.  

تماس با مشاور


اختلال اسکیزوفرنی فرم چیست؟

اختلال اسکیزوفرنی فرم یک نوع کوتاه مدت از اختلال روان پریشی یا همان اسکیزوفرنی است، یک وضعیت روانی جدی که می تواند زندگی شما را مخدوش کند به عبارتی هر آن چه که مربوط به نوع تفکر شما، عملکرد، ابراز احساسات، درک واقعیات، نوع ارتباط گرفتنتان با دیگران است. همانند اسکیزوفرنی و سایر اختلالات روان پریشی، اختلال اسکیزوفرنی فرم نوعی بیماری های روانی شایع است به نام "روان پریشی" که در آن شما نمی توانید واقعیت را از آنچه تصور می کنید تشخیص دهید.
اگرچه اسکیزوفرنی یک بیماری مادام العمر است، اختلال اسکیزوفرنی فرم بین یک تا شش ماه طول می کشد. اختلال اسکیزوفرنی فرم یک اختلال روان‌پریشی کوتاه‌مدت است که در افرادی که علائم اسکیزوفرنی را برای حداقل یک ماه اما کمتر از شش ماه نشان می‌دهند، تشخیص داده می‌شود. اگر علائم به مدت شش ماه یا بیشتر ادامه یابد، تشخیص به اسکیزوفرنی یا در برخی موارد اختلالات دوقطبی یا اسکیزوافکتیو تغییر می کند.
فرد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی فرم نمی تواند بین آنچه واقعی است و آنچه تصور می شود تمایز قائل شود تا حدی که بر روند فکر، رفتار، بیان عاطفی و روابط بین فردی او تأثیر بگذارد. برای برآوردن معیارهای اختلال اسکیزوفرنیفرم، علائم نباید به دلیل مصرف دارو یا داروهای تفریحی یا مشکلات پزشکی یا روانی دیگر باشد. از هر 1000 نفر یک نفر به این اختلال مبتلا می شود و دو سوم موارد به اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوافکتیو مبتلا می شوند.

تفاوت با دیگر مشکلات روانی

اسکیزوفرنی فرم با اختلال اسکیزوافکتیو یک اختلال فکری است تفاوت دارد. اسکیزوافکتیو ویژگی های سایکوز یا روان پریشی و هم علائم خلقی دارد. شیدایی یا افسردگی با اختلال اسکیزوافکتیو همراه است.
این اختلال با روانپریشی مختصر نیز تفاوت هایی دارد. افراد مبتلا به اختلال روان پریشی کوتاه، شروع ناگهانی رفتار روان پریشی را تجربه می کنند و این دوره کمتر از یک ماه طول می کشد. پس از آن، افراد مبتلا به روان پریشی کوتاه مدت بهبودی کامل را تجربه می کنند، اگرچه عود ممکن است.  

میزان شیوع اختلال اسکیزوفرنی فرم

حدود یک نفر از هر 1000 نفر در طول زندگی خود به اختلال اسکیزوفرنی فرم مبتلا می شود. مانند بیماری اسکیزوفرنی، اختلال اسکیزوفرنی فرم به طور مساوی بر مردان و زنان تأثیر می گذارد، اما معمولاً در مردان زودتر شروع می شود و اغلب در سنین 18 تا 24 سالگی ظاهر می شود. در مقابل، شروع آن در زنان بین 24 تا 35 سالگی بیشتر است و می تواند سریع پیشروی کند. به محض ظاهر شدن یک یا چند علامت کلیدی به دنبال تشخیص و درمان باشید، زیرا پیش آگهی بهبودی کامل با مداخله زودهنگام بهترین است. در این رابطه مطالعه مقاله اختلال شخصیت اسکیزوتایپال پیشنهاد می شود.
این اختلال در مردان و زنان در سنین 18 تا 24 سال به طور مساوی رخ می دهد. با این حال، اغلب در سنین پایین تر به مردان مبتلا می شود. در زنان، بیشتر در سنین 24 تا 35 سالگی رخ می دهد.هیچ راه شناخته شده ای برای پیشگیری یا کاهش خطر ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی فرم وجود ندارد. با این حال، تشخیص و درمان به موقع می تواند به کاهش اختلال در زندگی، خانواده و دوستان شما کمک کند.  برای اطلاع بیشتر از علائم این اختلال می‌توانید به مقاله روان پریشی کوتاه مدت مراجعه نمایید.  

چه دلایلی باعث اختلال اسکیزوفرنی فرم می شود؟

اگرچه علت دقیق اختلال اسکیزوفرنی فرم مشخص نیست، محققان بر این باورند که عوامل ژنتیکی، بیوشیمیایی و محیطی ممکن است در آن دخیل باشند.
 • ژنتیک (وراثت): اختلال اسکیزوفرنی فرم ممکن است از والدین به فرزندانشان منتقل شود. این خطر ابتلا به این اختلال را در مقایسه با جمعیت عمومی افزایش می دهد. با این حال ژنتیک تنها عامل تضمین کننده انتقال اختلال اسکیزو نیست.
 • فعل و انفعلات شیمایی مغز: اگر مبتلا به اسکیزوفرنی یا اختلال اسکیزوفرنی فرم هستید ممکن است عدم تعادل برخی مواد شیمیایی در مغز داشته باشید. این مواد شیمیایی که انتقال دهنده های عصبی نامیده می شوند موادی هستند که به سلول های عصبی در مغز کمک می کنند تا پیام هایی را برای یکدیگر ارسال کنند. عدم تعادل در این مواد شیمیایی می تواند در انتقال پیام ها اختلال ایجاد کند و منجر به علائم شود.
 • عوامل محیطی: شواهد نشان می دهد که عوامل خاصی در محیط ممکن است باعث ایجاد اختلال اسکیزوفرنی فرم در افرادی شود که تمایل به ایجاد این اختلال را به ارث برده اند. این عوامل می توانند تعاملات اجتماعی ضعیف یا یک رویداد بسیار استرس زا باشند.
 اختلال اسکیزوفرنی فرم چیست؟

علائم اختلال اسکیزوفرنیفرم چیست؟

حدود دو سوم افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی فرم دچار اسکیزوفرنی می شوند. در برخی موارد، افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنیفرم علائم افسردگی نیز دارند که خطر خودکشی را افزایش می دهد.علائم اختلال اسکیزوفرنی فرم مشابه علائم اسکیزوفرنی است و ممکن است شامل موارد زیر باشد:
 • هذیان: باورهای نادرستی که مبتنی بر واقعیت نیستند و شما از رها کردن آن ها خودداری می کنید، حتی زمانی که اطلاعات واقعی نشان می دهد که آن ها نادرست هستند.
 • توهمات: دیدن، بوییدن، شنیدن یا احساس چیزهایی که واقعا وجود ندارند.
 • گفتار نامنظم: مانند بی معنی بودن اظهارات شما، استفاده از کلمات بیهوده و پرش سریع از موضوعی به موضوع دیگر.
 • رفتارهای عجیب یا غریب: مانند قدم زدن، راه رفتن در دایره و نوشتن مداوم.
 • علائم دیگر از جمله:محدودیت بیان عاطفی، کمبود انرژی، عادات بد بهداشتی و نظافت، از دست دادن علاقه یا لذت به زندگی و کناره گیری از خانواده، دوستان و فعالیت های اجتماعی
 

اختلال اسکیزوفرنی فرم چگونه تشخیص داده می شود؟

اگر علائم وجود داشته باشد پزشک شما یک تاریخچه پزشکی کامل و معاینه فیزیکی را انجام می دهد. اگرچه هیچ آزمایش آزمایشگاهی برای تشخیص خاص اختلال اسکیزوفرنی فرم وجود ندارد، ممکن است او از آزمایش‌های تشخیصی مختلفی برای رد کردن بیماری جسمانی به عنوان علت علائم شما استفاده کند. این آزمایشات ممکن است آزمایش خون یا مطالعات تصویربرداری از مغز باشد. اگر ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی شما هیچ سدلیل فیزیکی برای علائم پیدا نکند ممکن است شما را به یک روان پزشک یا روانشناس ارجاع دهد.اما برای تشخیص اولیه صحبت با یک مشاوره تلفنی فردی نیز لازم است.
روان پزشکان و روان شناسان از ابزارهای مصاحبه و ارزیابی ویژه طراحی شده برای ارزیابی شما از نظر اختلال روان پریشی استفاده می کنند. ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا درمانگر تشخیص خود را بر اساس علائم شما و مشاهده او از نگرش و رفتار شما قرار می دهد. سپس ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی یا درمانگر شما تعیین می‌کند که آیا علائم شما به یک اختلال خاص اشاره دارد، همان طور که در «راهنمای تشخیصی و آماری اختلالات روانی» (DSM-5) که توسط انجمن روان‌پزشکی آمریکا منتشر شده است و مرجع استانداردی برای تشخیص است.
بیماری های روانی بر اساس DSM-5، تشخیص اختلال اسکیزوفرنی فرم در صورتی انجام می شود که علائم مشخصی داشته باشید که بین یک تا شش ماه طول بکشد.  

مدیریت و درمان اختلال اسکیزوفرنی فرم

هدف از درمان اختلال اسکیزوفرنی فرم محافظت و تثبیت شما در یک حالت نرمال و تسکین علائم شما است. درمان عموماً شامل دارو درمانی و روان درمانی است. افرادی که علائم شدید دارند یا در خطر آسیب رساندن به خود یا دیگران هستند، ممکن است نیاز داشته باشند تا زمانی که وضعیت آن ها تثبیت شود در بیمارستان بستری شوند.

1-دارودرمانی

داروهای اولیه ای که برای درمان علائم روان پریشی اختلال اسکیزوفرنی فرم استفاده می شود مانند هذیان، توهم و اختلال تفکر ضد روان پریشی نامیده می شوند. گروهی از داروهای جدیدتر، به نام داروهای ضد روان پریشی آتیپیک، بیشتر مورد استفاده قرار می گیرند شامل:
 • Risperidone (Risperdal®). ریسپریدون
 • Clozapine (Clozaril®). کلوزاپین
 • Ziprasidone (Geodon®).زیپراسیدون
 • Quetiapine (Seroquel®).کوئتیاپین
 • Olanzapine (Zyprexa®).اولانزاپین
 • Lurasidone (Latuda®).لورازیدون
 • Iloperidone (Fanapt®). ایلوپریدون
 • Paliperidone (Invega®). پالیپریدون
 • Asenapine (Saphris®). آسناپین

2-روان درمانی

هدف از درمان کمک به یادگیری در مورد بیماری، تعیین اهداف و مدیریت مشکلات روزمره مرتبط با این اختلال است. همچنین می تواند به شما کمک کند تا احساسات پریشانی مرتبط با علائم را مدیریت کنید و افکاری را که ممکن است بر اساس واقعیت نباشند به چالش بکشید. خانواده درمانی می تواند به خانواده ها کمک کند تا با عزیزان مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی فرم به طور مؤثرتری برخورد کنند و آن ها را قادر می سازد تا به نتیجه بهتری کمک کنند.
پس از بهبود علائم، باید درمان را به مدت 12 ماه ادامه دهید شامل کاهش تدریجی دوز دارو و نظارت دقیق برای علائم عود (بازگشت علائم). همچنین، آموزش خود و خانواده برای کمک به آن ها برای مقابله با بیماری و تشخیص علائم اولیه عود بسیار مهم است.

3-چه زمانی باید به روان شناس مراجعه کنید؟

اگر علائم اختلال اسکیزوفرنیفرم را تجربه کردید، فوراً به پزشک خود مراجعه کنید. هنگامی که دوستان و خانواده خود به شما می گویند که رفتار غیرعادی شما را مشاهده کرده اند، گوش دهید. سوالات مورد نیاز جهت پرسش از روان پزشک:
 • آیا من اختلال اسکیزوفرنیفرم یا اسکیزوفرنی دارم؟
 • به نظر شما علائم من چقدر طول می کشد؟
 • به چه متخصصی مراجعه کنم؟
 • آیا می توانم در محل کار/مدرسه شرکت کنم؟
 • آیا باید در بیمارستان بستری شوم؟
 • آیا اختلال روانی دیگری مانند افسردگی دارم؟
 • چه داروهایی را توصیه می کنید؟
 اختلال اسکیزوفرنی فرم چیست؟

بازگشت به زندگی پس از درمان

افراد مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی فرم در عرض شش ماه بهبود می یابند. اگر علائم بیش از شش ماه ادامه یابد به احتمال زیاد اسکیزوفرنی دارید که یک بیماری مادام العمر است. اختلال اسکیزوفرنی فرم می تواند بسیار مخرب باشد. نحوه تفکر، رفتار، ابراز احساسات، درک واقعیت و ارتباط شما با دیگران را به هم می زند. این باعث ایجاد مشکلاتی در روابط، شغل و سایر جنبه های "زندگی عادی" می شود. برای آگاهی بیشتر درباره نحوه درمان اسکیزوفرنی کلیک کنید.
برخی از افراد مبتلا به اسکیزوفرنی فرم که در گذشته کارکرده‌اند و شغل به خصوصی داشته اند، بازگشت به مسیر زندگی آسان‌تر است. اگر هرگز کار نکرده‌اید، ممکن است کمک‌کننده باشد که برای امور خیریه داوطلب شوید تا ببینید آیا شغل خاصی برای شما جذاب است یا خیر. برای کمک به انتخاب خود سوالاتی مانند زیر را در نظر بگیرید: آیا با چکش و ابزارآلات خوب هستید؟ آیا ترجیح می دهید در داخل پشت میز بنشینید یا در یک پارک بیرون کار کنید؟ ترجیح می دهید مستقل کار کنید یا گروهی؟ بفهمید که با اختلال خود چه کاری می توانید انجام دهید و چه کاری نمی توانید انجام دهید.
تمام تلاش خود را برای حفظ زندگی قبلی انجام دهید، در حالی که یاد بگیرید چالش هایی را که اکنون با آن روبرو هستید بپذیرید. برخی از بیماران ممکن است نیاز به بستری شدن در بیمارستان داشته باشند. ممکن است برای ایمنی شما و دیگران ضروری باشد. بسیاری از بیماران مبتلا به اختلال اسکیزوفرنی فرم درگیر سوء مصرف مواد هستند. چنین تصمیمی به درمان علائم این اختلال کمک نمی کند و می تواند کیفیت زندگی شما را حتی بیشتر بدتر کند و بهبودی را دشوارتر کند.

حمایت از بیماران اسکیزوفرنی فرم

ممکن است لازم باشد به خانواده و دوستان خود تکیه کنید تا به شما در مقابله با علائم اختلال اسکیزوفرنی فرم کمک کنند. وقتی به شما می گویند واقعیت را اشتباه درک می کنید، سعی کنید به آن ها اعتماد کنید. در صورت امکان، آن ها را با خود در قرار ملاقات های روان پزشکی و درمانی خود بیاورید. خانواده ی شما ممکن است بتوانند به شما کمک کنند تا بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و چگونه می توانید وضعیت خود را بهبود بخشید. در این رابطه مطالعه مقاله ازدواج با اسکیزوفرنی توصیه می شود.  

سخن پایانی

اختلال اسکیزوفرنی فرم می تواند ویرانگر باشد، باعث شود شما به شیوه های عجیب و غریب رفتار کنید، افکار متناقض بیندیشید، موضوعات را خیلی سریع در هنگام صحبت تغییر دهید، احساسات خود را به طور متناقض بیان کنید، روابط خود را با دیگران تغییر دهید و به نحوه دید و تعامل شما با واقعیت آسیب برساند. تجربه آن می تواند ترسناک باشد، اما خوشبختانه، برخی از متخصصان و درمان ها ممکن است کمک کنند. پس هر زمان علائم را مشاهده نمودید اولین کاری که می کنید مراجعه به یک مشاوره روانشناسی یا روان پزشک باشد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*