ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

ترس از مدرسه | علل، علائم و درمان ترس از مدرسه


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با ترس از مدرسه پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


ترس از مدرسه یکی از مشکلاتی است که بسیاری از کودکان دبستانی با آن مواجه می‌شوند. احساس اضطراب برای کودکان در اوایل رفتن به مدرسه تا حدی طبیعی است چرا که تجربه رفتن به مدرسه می‌تواند به منزله اولین جدایی از والدین و ورود به جامعه‌ای بزرگتر باشد اما برخی کودکان اضطراب و ترس بیش از حدی را تجربه می‌کنند به طوری که سازگاری با این شرایط برایشان بسیار مشکل است. این کودکان مقاومت شدیدی برای رفتن به مدرسه داشته و وقتی مجبور به رفتن می‌شوند نیز ممکن است آسیب و رنج زیادی را تحمل کنند. برای اینکه بتوانید ترس از مدرسه را در کودک خود بشناسید و آن را کنترل کنید، تا انتهای این مطلب با همراه باشید. همچنین مراجعه به مشاوره کودک می‌تواند به شما کمک کننده باشد.  تماس با مشاور

ترس از مدرسه چیست؟

کودکانی که دچار این مشکل هستند، دارای ترس افراطی، غیر منطقی و پایدار نسبت به مدرسه رفتن می‌باشند و هنگام جدایی از والدین به شدت در مقابل ترک خانه مقاومت می‌کنند. ترس مفرط از مدرسه معمولا برای اولین بار در دوره پیش دبستانی، کودکستان یا کلاس اول ظاهر می‌شود و در کلاس دوم به اوج خود می‌رسد، با این حال خودداری از مدرسه رفتن، می‌تواند در هر سنی رخ دهد. دختران و پسران تقریبا به یک میزان ترس از مدرسه را از خود نشان می‌دهند. این نوع ترس اضطراب و استرس زیادی را برای کودکان پدید می‌آورد که در این شرایط لازم است والدین در کنار درمان فوبیا، استرس کودک را نیز کاهش دهند.

برای آگاهی بیشتر در مورد راهکارهای کاهش استرس کودکان در مدرسه کلیک کنید.

 

علائم ترس از مدرسه 

بسیای از والدین به دلیل عدم آگاهی از علائم مدرسه هراسی در کودک خود، این مشکل را نادیده می‌گیرند. این رفتار می‌تواند منجر به افزایش علائم استرس در فرزندتان شود. در ادامه به مهم ترین علائم ترس از مدرسه اشاره کرده‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد استرس در کودکان کلیک کنید. 

علائم رفتاری ترس از مدرسه

_ امتناع و بهانه تراشی هنگام رفتن به مدرسه و مقاومت در برابر اصرار والدین. این کودکان معمولا تلاش می‌کنند والدین خود را قانع کنند تا اجازه دهند خانه بمانند.

_ چسبندگی به پدر و مادر و یا امتناع از جدا شدن از آنها، دروغ گویی، فرار و یا پنهان شدن برای اجتناب از رفتن به مدرسه. بسیاری از کودکان در این شرایط تظاهر به بیماری می‌کنند.

_ پریشانی، قشقرق و دچار شدن به ترس و اضطراب زیاد هنگام جدایی از والدین. این مسئله می تواند نشان دهنده وجود اختلال اضطراب جدایی در کودک باشد.

_ درخواست مکرر برای تماس به منزل در ساعات مدرسه

_ مشکل شدید بلند شدن از تخت خواب هنگام صبح

_ امتناع از درگیری در فعالیت‌های گروهی با همسالان در مدرسه

برای آگاهی بیشتر در مورد اختلال اضطراب جدایی کلیک کنید.

علائم جسمانی ترس از مدرسه

اختلالات جسمانی به صورت دل درد، سردرد، استفراغ، سرگیجه، خشکی دهان، تپش قلب، اسهال و ضعف ظاهر می‌شود. این علائم به نظر کاملا واقعی می‌رسند اما نتیجه سطح بالای اضطرابی است که کودک تجربه می‌کند. غالباً علائم مذکور در روزهای تعطیل از بین می‌رود. همچنین اگر پدر ومادر یا پزشک توصیه کنند که کودک چند روزی در منزل بماند، بلافاصله علائم بیماری از بین می‌رود، ولی در روز قبل از رفتن به مدرسه یا همان روز علائم جسمانی مجددا ظاهر می‌شوند.

علائم روانی ترس از مدرسه 

کودکان مبتلا به ترس از مدرسه غالباً علاوه بر واکنش ترس، علائم و مشکلات روانی دیگری نیز از خود نشان می‌دهند. شایع‌ترین این علائم اختلال در خواب، افزایش عصبانیت و پرخاشگری، جویدن ناخـن، شب ادراری، لکنت زبان و ترس از تاریکی می‌باشند. برای شناخت بیشتر درباره شب ادراری کودکان ، لکنت زبان و ترس از تاریکی کودکان کلیک کنید.

 

علل مدرسه هراسی

ترس از مدرسه (مدرسه هراسی) می‌تواند ریشه‌های محیطی، خانوادگی یا فردی داشته باشد. یکی از عوامل اصلی در پدیدایی این ترس اختلال اضطراب جدایی است. در حقیقت بسیاری از کودکان به این دلیل از مدرسه رفتن می‌ترسند که توانایی جدا شدن از والدین خود را ندارند. 

برخی از کودکان نیز به خاطر این‌که نگران مسخره شدن یا زیر ذره‌بین بودن از سوی دیگران هستند، از مدرسه رفتن امتناع می‌کنند. این گروه کودکان عموما در مورد ارزیابی شدن و مورد قضاوت قرار گرفتن نگرانی شدید دارند. همچنین این احتمال هست که محیط مدرسه برای کودک ناخوشایند باشد. حل نشدن این ترس‌ها می‌تواند به تدریج اختلال فوبیای اجتماعی را شکل دهد.

معمولا کودکان مشکلات با همسالانشان را برای پدر و مادر بازگو نمی‌کنند چون این کار را نشانه‌ ضعف و ناتوانی خود می‌دانند. گاهی ترس کودکان از مدرسه ناشی از بدرفتاری های همسالان یا اولیای مدرسه با آن‌ها است. برخی از معلمان و کارکنان مدرسه با کودکان رفتار سخت‌گیرانه دارند یا به تنبیه کودکان می‌پردازند. 

 

راهکارهای مقابله با مدرسه هراسی در کودکان

برای درمان و کاهش مدرسه هراسی در اینجا به برخی از راهکارها اشاره می‌کنیم.

_ اجتناب از تنبیه شدید یا قضاوت و برچسب زدن منفی به کودک به خاطر عملکرد منفی در مدرسه

_ صحبت کردن در مورد ترس کودک از مدرسه، همدلی با احساس او و تلاش برای فهم دلایل اصلی ترس و اضطراب از طریق گفتگو 

_ کمک گرفتن تخصصی از مشاوران روانشناس برای حل مسائل فردی و خانوادگی که باعث تشدید مشکل شده مثل وابستگی شدید والد-کودک و اضطراب جدایی

_ ارزیابی و شناسایی مشکلات احتمالی در مدرسه مثل بدرفتاری، مشکلات ارتباط با همسالان، قلدری و تشویق کودک برای صحبت در مورد آن‌ها 

_ تشویق و پاداش دادن برای رفتن به موقع به مدرسه و انجام فعالیت‌ها و تکالیف مربوط به مدرسه

_ شناسایی یک معلم یا بزرگسال مورد اعتماد برای ارتباط نزدیک با کودک

_ کمک به توانمند کردن کودک برای افزایش اعتماد به نفس، بهبود مهارت های ارتباطی، تشویق او و ایجاد فضاهایی برای ارتباط بیشتر با همسالان و تقویت و تشویق برای تعامل و فعالیت‌های گروهی

برای آگاهی بیشتر درباره اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی کلیک کنید.

ترس از مدرسه | کلام آخر 

برای آنکه به فرزندتان کمک کنید تا بتواند استرس‌ها و ترس‌های خود را بهتر مدیریت کند، باید روش‌های تربیتی مناسبی را از ابتدا در پیش بگیرید و ارتباط مناسبی را با او برقرار کنید. در این شرایط فرزندتان می‌تواند راحت تر مشکلات خود را با شما در میان بگذارد و برای حل آن‌ها نیز از شما کمک بگیرد. البته همیشه نباید والدین مشکلات فرزندان خود را حل کنند و باید اجازه دهید کودکان به تدریج خودشان از پس مشکلاتشان بر بیایند. در صورتی که احساس کردید مشکلات از کنترل شما خارج شده و کودک ترس زیادی از مدرسه رفتن دارد می‌توانید از مشاوره کودک بهره مند شوید. مشاوران ما در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی آماده ارائه خدمات گوناگون به شما خواهد بود. این مرکز با داشتنی مشاورانی برجسته در زمینه کودک امکان بهره بردن از مشاوره تلفنی و حضوری را برای شما عزیزان فراهم نموده است.

برای اطلاع از روند دریافت مشاوره کودک کلیک کنید.

سوالات متداول

ترس از مدرسه بیشتر در چه کودکانی بروز پیدا می‌کند؟

همه کودکان و در سنین مختلف ممکن است مدرسه هراسی را تجربه کنند با این حال معمولا کودکانی که بیماری‌های مزمن دارند، کوچک ترین فرزند خانواده می‌باشند و همچنین تک فرزند هستند با این مشکلات بیشتر مواجه می‌شوند. سعی کنید در تربیت کودک خود به گونه‌ای عمل کنید که از وابستگی فرزندتان به شما و لوس کردن او جلوگیری نمایید تا مسائلی از جمله ترس از مدرسه گریبان گیر کودکتان نشود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد آموزش تربیت کودک کلیک کنید. 

برای دریافت مشاوره در زمینه ترس از مدرسه می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق شماره 02122018502 ویا از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*