ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رازهای موفقیت شغلی | موفقیت در شغل چگونه به دست می آید؟

وقتی از موفقیت شغلی سخن می گوییم تعاریف متفاوتی از اصول موفقیت برای هرکس تداعی می شود. اگر از افراد بخواهیم یک فرد موفق را نام ببرند، انتخاب های متفاوتی خواهند داشت چرا که معیارهای موفقیت در ذهن هرکس متفاوت است. تمام افراد به موفقیت علاقه دارند. موفقیت در تمام عرصه های زندگی مطلوب و خوشایند همه است. از آنجایی که شغل بخش بسیار مهم و تاثیر گذاری در زندگی است، رسیدن به موفقیت شغلی نیز از اهمیت بسیار بالایی برخوردار بوده و یکی از آروزهای مهم هرکس در زندگی است. برای اطلاعات بیشتر از اصول موفقیت کلیک کنید.  

تماس با مشاور

موفقیت شغلی چیست؟

موفق بودن یا نبودن در شغل مفهومی است که به ارزیابی فرد از وضعیت کنونی خود و میزان همخوانی آن با ایده آل هایش دارد. از نظر عامه ی مردم، شهرت و درآمد بالا، نشان دهنده ی موفقیت شغلی است. گرچه این امر می تواند یکی از نشانه های رسیدن به موفقیت شغلی باشد، اما کافی نیست. چه بسیار افرادی که پس از سال ها کار و تلاش، با وجود رسیدن به اوج شهرت و ثروت،‌ از نارضایتی شغلی رنج می برند و به فرسودگی شغلی مبتلا میشوند.
در ادبیات شغلی و حرفه ای، موفقیت  شامل ابعاد درونی و بیرونی است. بخش قابل مشاهده شغل مانند حقوق، ارتقاء، رتبه و مقام نشان دهنده ی بعد بیرونی در مسیر موفقیت شغلی است. احساسات و رفتار های فرد نسبت به شغلی که در آن مشغول است نیز نشان دهنده ی بعد درونی شغل است و از طریق رفتارهایی مانند احساس مسئولیت، تعهد و رضایت شغلی بیان می شود.

اینفوگرافیک رازهای موفقیت شغلی

اینفوگرافیک رازهای موفقیت شغلی

عوامل زمینه ساز در موفقیت شغلی

رسیدن به موفقیت و رضایت شغلی امری است که به عوامل مختلفی مربوط می شود در زیر به برخی از عوامل کمک کننده و هموار کننده در این مسیر اشاره می کنیم.

1-آرزوهای شغلی

منظور از آرزوهای شغلی موقعیت یا مسیری است که فرد دوست دارد به آن دست یابد. جایگاه و موقعیتی که فرد در ذهن برای خودش متصور می شود می تواند پیش بینی کننده ی اقدامات فرد، رسیدن به آن هدفی باشد که در ذهن می پروراند. از آن جایی که آرزوها مقدمه ی انتخاب مسیر و تصمیم گیری هستند و منجر به ایجاد تحرک و پویایی می شوند بنابراین می توانند پیش بینی کننده ی مناسبی برای آینده ی شغلی افراد و رسیدن به موفقیت باشند.
هرچه فرد آرزوهای بالاتری داشته باشد بایستی تلاش بیشتری برای تحقق آن ها بکند. از طرفی سطح آرزوها با خودپنداره ی فرد در ارتباط است. شناخت درست از ویژگی ها، توانایی ها و شرایط محیطی سبب می شود که سطح آرزوها واقع بینانه تر باشد. دسترسی پذیری اهداف و آرزوها باعث افزایش انگیزه در جهت کوشش بیشتر شده و احتمال رسیدن به آن را افزایش می دهد.

2-شخصیت

شخصیت نیز یکی از عوامل زمینه ساز در موفقیت شغلی است و ارتباط تنگاتنگی با عملکرد دارد. امروزه با توجه به تخصصی شدن مشاغل، افراد مختلف، می توانند در زمینه های متفاوتی موفق عمل کنند که این امر می تواند با ویژگی های شخصتی آنان در ارتباط باشد. این مسئله که چه مشاغلی با چه صفات شخصیتی همخوانی دارد موضوع بسیاری از پژوهش ها است. همچنین برخی از تحقیقات نشان داده اند که بین صفات برونگرایی و توافق پذیری با موفقیت مسیر شغلی همبستگی مثبت وجود دارد. پیشنهاد می کنیم مقاله انتخاب شغل مناسب را مطالعه کنید.

3-هوش هیجانی (EQ)

هوش هیجانی نشان دهنده ی توانایی افراد در شناخت، ارزیابی و کنترل احساسات است. داشتن هوش هیجانی بالا لزوما نشان دهنده ی اطلاعات آکادمیک بالا نیست اما پیش بینی کننده ی عملکرد شغلی بهتر است. مطالعات نشان می دهد افرادی که از هوش هیجانی بالایی برخوردارند، راحت تر می توانند مسئولیت کارهای خود را بپذیرند و با دیگران همدلی کنند.
برخلاف هوشبهر (IQ) که قابل تغییر نیست. افراد می توانند هوش هیجانی(EQ) را ارتقا ببخشند. امروزه در بسیاری از مراکز استخدامی، هوش هیجانی افراد از طریق آزمون و مصاحبه مورد سنجش قرار می گیرد. چرا که امروزه اهمیت سازگاری، انعطاف پذیری و داشتن روحیه ی کار گروهی در کنار اطلاعات علمی و مهارت های فنی روشن شده است.

4-جنسیت

در سال های اخیر تحقیقات زیادی در مورد تفاوت های جنسیتی در موفقیت شغلی و کاریابی انجام شده است. واضح است که زنان عموما کمتر از مردان در عرصه ی شغلی خود به موفقیت می رسند. برخی این تفاوت معنادار را به علاقه ی کمتر زنان به اشتغال، تمرکز آنان بر مسئولیت های خانواده به جای کار، همچنین تمایل آن ها به داشتن کار یکنواخت و یا پاره وقت مربوط دانسته. برخی دیگر این تفاوت را مربوط به سرمایه ی اجتماعی و حمایت پایین از کار زنان می دانند.
نابرابری ارتباطی که عمدتا بر علیه زنان است. وجود مراحل متفاوت زندگی همچون ازدواج، بچه داری و توزیع نامناسب و نابرابر کار در خانه، نشان دهنده ی تفاوت در سرمایه ی اجتماعی و اختلاف در موقعیت های شغلی بین زنان و مردان است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مادران شاغل کلیک کنید.
با وجود تعاریف کلیشه ای که از نقش مادر و زن در جامعه می شود. اما زن بودن یا مادرخوب بودن، فرصت حضور در بسیاری از موقعیت های شغلی را از زنان می گیرد. حضور پررنگ تر مردان در جامعه، موجب افزایش سرمایه ی اجتماعی و ارتباطی آن ها می شود. زنان به این دلیل که شبکه ی اجتماعی محدودتری دارند و بیشتر از شبکه های محلی استفاده می کنند.
بیشتر با نزدیکان خود تعامل دارند. فرصت ها و موقعیت های شغلیشان نیز محدود تر است. لذا با توجه به عواملی که گفته شد زنان کمتر از مردان قادر به استفاده از پتانسیل ها و فرصت ها کاری هستند. درصد پایین موفقیت شغلی آنان در عدم برابری امکانات و موقعیت ها است.

5-سرمایه ی فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی

یکی از عواملی که تاثیر زیادی در موفقیت شغلی دارد داشتن سرمایه های فرهنگی، اجتماعی و اقتصادی است. این عامل گرچه تعیین کننده ی صرف نیست. اما مسیر رسیدن به موفقیت را بسیار هموار می کند. پایگاه فرهنگی و اجتماعی بالا، سبب حمایت های بیشتر می شود.
مطالعاتی که درباره ی شبکه ی اجتماعی انجام شده است نشان می دهد که یکی از عوامل موثر برای موفقیت در بازار کار، این است که چه کسانی را می شناسیم. با چه افرادی در ارتباط هستیم. ایا ارتباط موفق داریم ؟. تحقیقات نشان می دهند که در آمریکا ده تا پنجاه درصد مشاغل از طریق کمک و اطلاعات دوستان و خانواده به دست آمده اند.  
راز های موفقیت شغلی

رابطه ی بین موفقیت در تحصیل و موفقیت در شغل

موفقیت در تحصیل نیز همانند موفقیت در شغل تعاریف متفاوتی دارد. برخی از افراد ممکن است موفقیت تحصیلی را در کسب معدل بالا. رتبه ی خوب در کنکور. یا قبولی در رشته های پر متقاضی بدانند. برخی دیگر نیز ادامه تحصیل در مقاطع بالاتر و گرفتن مدارک علمی را رسیدن به موفقیت تحصیلی قلمداد می کنند.
قرار گرفتن در یک مسیر درست می تواند تضمین کننده ی رسیدن به موفقیت تحصیلی یا شغلی باشد. اما آیا واقعا انتخاب درست رشته ی تحصیلی می تواند پیش بینی کننده ی موفقیت شغلی فرد در آینده نیز باشد؟
در برخی از موارد پاسخ مثبت است. ممکن است افراد در صورتی که انتخاب هوشمندانه و منطقی در مسیر تحصیلی خود داشته باشند و در این راه تلاش کنند. در آینده نیز به موفقیت شغلی دست یابند. اما باید بدانیم که موفقیت تحصیلی لزوما تضمین کننده ی موفقیت شغلی نیست.
امروزه در جامعه ی ما تعداد تحصیل کرده های بیکار با مدارج بالا افزایش یافته است. بسیاری از این افراد رشته ی تحصیلی خود را با علاقه انتخاب کرده و برای موفقیت در آن تلاش بسیاری کرده اند. اما پس از فارغ التحصیلی برای ورود به بازار کار با مشکلاتی مواجه شده و نتوانستند به موفقیتی که در ذهن خود متصور بودند برسند.

موفقیت تحصیلی، تضمین کننده موفقیت شغلی نیست

بسیاری از رتبه های خوب کنکور به فکر تغییر رشته و موفقیت در کنکور رشته دیگری افتادند. انها سعی می کنند راه رسیدن به موفقیت شغلی را از طریق ورود به رشته های دیگر امتحان کنند. از طرفی بسیاری از افراد موفق در زمینه ی شغلی افرادی هستند که تحصیلات بالایی ندارند و یا در دوران دانش آموزی جزو شاگردان برتر کلاس نبوده اند و مسیر موفقیت شغلی را از طریق تحصیل جستجو نکرده اند.
بنابراین واضح است که موفقیت در دوران تحصیلی، تضمین کننده ی موفقیت شغلی افراد در آینده نیست. باید بدانیم که توانمندی ها و ویژگی های افراد با یکدیگر متفاوت است. قطعا راه و روش ثابت و یکسانی برای همه وجود ندارد و هر کس بایستی راه درست و مناسب خود را در پیش بگیرد تا بتواند به اهدافی که در مسیر کاری دارد برسد.  
راز های موفقیت شغلی

راهکار هایی برای رسیدن به موفقیت شغلی

همه ی افرادی که جویای کار هستند، تمایل دارند به کاری اشتغال پیدا کنند. تا آن ها را به اهداف و آرزوهای شغلی شان برساند. اما، تعداد افراد موفق در زمینه ی شغلی خیلی زیاد نیست. این امر می تواند دلایل مختلفی داشته باشد. از هدف گذاری نامناسب و قرار گرفتن در مسیر نادرست، تا شرایط اجتماعی و اقتصادی. همه می توانند زمینه ساز عدم رضایت شغلی در افراد شوند.

1-هدف گذاری صحیح برای موفقیت شغلی

اهداف بایستی واقع بینانه، براساس علایق، تیپ شخصیت و قابلیت های فرد باشد. بسیاری از افراد اهدافی را برای خود در نظر می گیرند که قادر به محقق کردن آن نیستند. یا پس از رسیدن به آن به دلیل عدم علاقمندی یا عدم همخوانی با ویژگی های شخصیتی دچار نارضایتی شغلی می شوند.
این امر خود مانع موفقیت شغلی است. برای رسیدن به موفقیت شغلی باید بدانیم که به دنبال چه چیزی هستیم. درآمد بالا، رسیدن به جایگاه اجتماعی بهتر از جمله فاکتورهایی است که غالبا افراد به دنبال آن هستند. اما این عوامل به تنهایی سبب موفقیت و رضایت شغلی نمی شوند.

2-شناخت نقاط قوت و ضعف

همه ی افراد دارای قابلیت ها و ضعف هایی هستند. باید استعداد ها و توانایی های خود را بشناسید. یکی از ویژگی های افراد موفق رسیدن به خودآگاهی است. هنگامی که از این افراد نقاط قوت و ضعفشان را بپرسید به روشنی قادر به بیان آن ها هستند. لیستی از توانمندی ها و ضعف های خود تهیه کنید و مسیر رسیدن به موفقیت شغلی خود را بر اساس آن پایه ریزی کنید.

3-مهارت آموزی و افزایش توانمندی ها

موقعیت های شغلی برای افرادی که مهارت های مختلفی همچون مهارت های ارتباطی را آموخته اند، بیشتر است. سعی کنید مهارت های حرفه ای خود را ارتقا دهید و در صورتی که در زمینه ی خاصی مهارت ندارید، با پیدا کردن حیطه ی مورد علاقه خود به دنبال یادگیری آن بروید. تا وقتی تلاشی برای افزایش توانمندی های خود انجام ندهید، فرصت های شغلی محدودتری خواهید داشت و احتمال کمتری برای رسیدن به موقعیت های شغلی مناسب دارید.

4-انتقاد پذیری

به انتقاداتی که از شما می شود به چشم بازخورد نگاه کرده و از آن ها استقبال کنید. سعی کنید از هر انتقادی، پیامی در جهت رشد و پیشرفت خود پیدا کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روحیه انتقاد پذیری کلیک کنید.

5-نظم و برنامه ریزی

برای کارهای خود برنامه ریزی کنید و تلاش کنید تا مسئولیت هایی که در کار به عهده دارید را به نحو احسن انجام دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.

6-به روز بودن عامل موفقیت شغلی

سعی کنید در زمینه ی کاری خود همواره در حال آموختن و پیشرفت باشید و سطح اطلاعات علمی خود را بالاتر از بقیه نگاه دارید. این امر شما را از بقیه ی همکارانتان متمایز می کند.

7-گسترش شبکه های ارتباطی و اجتماعی

داشتن شبکه ای گسترده از روابط اجتماعی می تواند فرصت های شغلی بیشتری را برای شما به ارمغان بیاورد. سعی کنید با افراد موفق و باتجربه در زمینه ی کاری خود معاشرت داشته و از آن ها راهنمایی و کمک بگیرید.

8-استفاده از تجربیات خود و دیگران

همه ی افراد موفق در مسیر رسیدن به موفقیت اشتباهاتی را مرتکب شده اند اما این خطاها هرگز مانع رسیدن به اهدافشان نشده است. از اشتباهات گذشته ی خود و دیگران درس بگیرید و هرگز ناامید نشوید. سعی کنید ترس از گذشته را در خود کنترل کنید. نگذارید این ترس کنترل شمارا بدست گیرد.

9-اخلاق حرفه ای ضامن موفقیت شغلی

داشتن روابط توام با احترام با همکاران و مدیران و پرهیز از هرگونه بی اخلاقی در محیط اجتماعی و محیط کار، عاملی است که هم سبب محبوبیت شما می شود و هم فرصت های شغلی بیشتری را برایتان فراهم می کند. برای داشتن اخلاق حرفه ای باید تلاش مداوم داشته باشید.
و در آخر اینکه چالش هایی که در زمینه های شغلی برای افراد به وجود می آید گاه باعث مختل شدن عملکرد و کاهش کیفیت کار می شود. همین موضوع سلامت روان شاغلان را به خطر می اندازد. مشاوره شغلی به شما کمک می کند تا عوامل نارضایتی و فرسودگی شغلی را شناسایی کرده و با استفاده از راهکارهای مشاوره روانشناسی از چالش ها و سختی ها به راحتی عبور کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*