ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اهمیت خودارزیابی در پیشرفت شغلی مدیران و کارمندان

از اهمیت خودارزیابی در پیشرفت فردی غافل نشوید.خود ارزیابی راهی عالی برای تجزیه و تحلیل عملکرد کاری و پیشرفت های فردی است که باید انجام دهید. اهمیت خودارزیابی در این است که می‌توانند با شکل دهی اهداف جدید حتی به شما کمک کند به موقعیت بالاتری برسید. هدف از خودارزیابی کمک به فرد در شناخت میزان توانایی های خود و بهبود آن هاست. زمانی که برای اولین بار خودارزیابی می کند،دلهره آور است، اما به مرور زمان طبیعی تر می شود. ضروری است کمی زمان بگذارید تا نقاط قوت، ضعف، ارزش‌ها و دستاوردهای خود را بررسی کنید تا مشخص شود برای رسیدن به کدام اهداف، کدام مهارت ها را باید تقویت کنید.برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه با مشاوره تلفنی فردی تماس حاصل فرمایید.  

تماس با مشاور

خودارزیابی چیست؟

خودارزیابی نوعی ارزیابی عملکرد است که به شما این امکان را می‌دهد تا در مورد آنچه در جایگاه خود به خوبی از پس آن برمی آیید و آنچه را که باید بهتر کنید بیاندیشید. در اکثر محیط های کاری، کارفرما ممکن است از شما بخواهد ارزیابی خود را پس از یک دوره زمانی مشخص بررسی و فرم‌ مربوطه را تکمیل کنید. با توجه به اصول حاکم بر سازمان ها، این خودارزیابی ها به صورت فصلی، ماهانه یا سالانه در محل کار انجام می شود. برای درک بهتر موضوع می توانید از مشاوره شغلی تلفنی راهنمایی بخواهید.
کارفرمایان معمولاً از شما می خواهند که بازدهی و توانایی های خود را ارزیابی کنید. سپس ارزیابی عملکرد کاری شما را یکبار دیگر از نظر خود بررسی می کنند تا شما با ارزیابی شخصی مقایسه کنید. هر دوی این اسناد معمولاً برای ارجاع بعدی توسط شما، مدیر یا کارمند منابع انسانی برای بررسی توسط سرپرست گروه کاری ثبت می شود تا مشخص شود که آیا باید ارتقا یا افزایش حقوق دریافت کنید یا خیر.

جنبه های مورد توجه در خودارزیابی

چنانچه شرح داده شد خودارزیابی توانایی بررسی خود برای پی بردن به میزان پیشرفت است. این کار مستلزم آن است که کارکنان توانایی های خود را بررسی کنند و نقاط قوت و ضعف را شناسایی کنند. در واقع کارمندان را تا حد زیادی مسئول توسعه توانایی و پیشرفت خود قرار می دهد. خودارزیابی به معنای بررسی سوالاتی مانند موارد زیر است. این ها سوالاتی هستند که در خودارزیابی گنجانده می شود. سوالاتی که فرد را به فکر کردن درباره عملکرد خویش فرا می خواند. برای کسب آگاهی بیشتر درباره شغل مناسب کلیک کنید.
 1. در کجا به برتری چشمگیر رسیده اید؟
 2. به چه دستاوردهایی بیشتر افتخار می کنید؟
 3. کجا احساس می کنید به حمایت بیشتری نیاز دارید؟
 4. چه اهدافی را آرزو می کنید که می توانستید به آن ها دست پیدا کنید؟
 5. چه چیزی به شما برای دستیابی به این اهداف کمک می کند؟
 6. چه چیزی را در شغل خود بیشتر دوست دارید؟ یا (ندارید.)
 7. با چه تمهیداتی می توان ایفای نقش شما در سازمان را آسان تر و کارامدتر کند؟
 8. دوست دارید کدام مؤلفه های شغل خود را حذف کنید و چرا؟
 9. امیدوارید در سه سال آینده به چه اهداف شغلی برسید؟
 

اهمیت خودارزیابی

انجام ارزیابی از خود بسیار مهم است، زیرا یک راه عالی برای درک بهتر این مساله است که چقدر در نقش خود و وظایف محوله، خوب عمل می کنید و روی کدام عناصر که احتمالا ضعف دارید باید کار بیشتری انجام دهید. این رویه به شما امکان می دهد برای خود اهدافی تعیین کنید و استراتژی هایی برای رسیدن به نقاط عطف جدید و پیشرفت در حرفه خود تنظیم کنید. هنگامی که تشخیص دادید کدام بخش از فعالیت شما نیاز به بهبود و پیشرفت دارد، می توانید خود را برای توسعه و تقویت این مهارت های زندگی کمی تحت فشار قرار بدهید.
چنانچه کارفرما متوجه شود شما برای تبدیل نقاط ضعف خود به نقاط قوت تلاش می کنید، انگیزه ای می شود که به عنوان سرپرست تیم کاری شناسایی شوید یا حتی افزایش حقوق و ارتقاء شغلی داشته باشید. کارفرماها معمولا کارکنانی را ترجیح می دهند که خودارزیابی کنند، زیرا کارمندان تشویق می شوند تا برای خود اهداف پیشرفت تعیین کنند که در نهایت به رشد سازمان می انجامد. کوچینگ شغلی به شما در این زمینه کمک می کند.
مدیران اغلب از دیدن اعضای تیم که توانایی خود را بهبود می‌بخشند و برای پیشرفت در حرفه‌ برای رسیدن به اهدافی که تعیین شده است تلاش می کنند، لذت می‌برند. تعهد به اهداف، خودانگیختگی و انضباط شخصی شما را نشان می دهد که از جمله ویژگی های قوی برای اثرگذاری بر کارفرمایان می باشد.  
اهمیت خودارزیابی

مزایای خود ارزیابی

شاید برای آن هایی که از صحبت کردن در مورد خود لذت نمی برند جالب نباشد، اما خود ارزیابی مزایای زیادی دارد. اگر اغلب از بررسی عملکرد گاه و بیگاه خود می ترسید، تنها نیستید. احتمال بالایی نیز وجود دارد که کارفرما هم به همان اندازه نسبت به جلسه خودارزیابی بی علاقه باشد.  مطالعات متعدد در دهه گذشته نشان داده است که مدیران و کارکنان به طور یکسان از ارزیابی های سالانه رنجیده اند. بنابراین عجیب نیست اگر از انجام خودارزیابی و خود انتقادگری طفره بروند. شرکت ها برای افزایش تلاش های مدیریت و شکوفایی استعداد خود تحت فشار فزاینده ای هستند.
مزایای کلی خودارزیابی در همه جنبه های زندگی به وضوح قابل مشاهده است. اما اجرای آن چندان هم آسان نیست. آموزش دادن به کارمندان برای عادت کردن به این ایده به زمان نیاز دارد. برخی آن را بی دردسر می‌دانند در حالی که برخی دیگر از فکر خودارزیابی منقلب و مضطرب می‌شوند. بعد از مدتی به آن عادت می کنند.

1-اهمیت خودارزیابی | مزایای برای کارکنان

نکته مهم این است که وقتی کارکنان احساس می کنند از طریق فرآیند خودارزیابی دیده و شنیده می شوند، به احتمال زیاد به بازخورد مدیران گوش می دهند. فرآیند ارزیابی زمانی که حول خودارزیابی منظم می چرخد ​​بیشتر به یک بحث دو طرفه تبدیل می شود. یکی از مهم‌ترین جنبه‌های خودارزیابی برای کارکنان، استقلالی است که برای فرد فراهم می‌کند. این فرآیند مدیریت خرد را از رهبران تیم می گیرد و بین افراد تقسیم می کند.
مدیریت خرد و تک نفره، عاملی است که باعث کاهش بهره وری می شود. کارمندانی که خود ارزیابی می‌کنند و آزادند در مورد نحوه انجام مسئولیت‌های خود انتخاب شخصی داشته باشند، شادتر، متعهد و سازنده‌ و وفادارتر هستند. دیگر مزایای خودارزیابی برای کارکنان عبارتند از:
 • احساس مشارکت بیشتر در فرآیند کار و ارزیابی
 • کسب بینش بیشتری برای تعریف شفاف از اهداف آینده
 • جلب اعتماد نسبت به توانایی های شخصی
 • افزایش ظرفیت سازی (یاد بگیرید که اصلاحات را سریع انجام دهید)
 • انتخاب مناسب ترین برنامه های آموزشی بر حسب نیاز
 • تقویت حافظه و ذهن پرسشگر برای حل مسئله
 • ملزم شدن به پاسخگویی در برابر مسئولیت ها
 • کسب احساس ارزشمندی در کار
 • انگیزه دادن به کارکنان برای یادگیری مهارت های جدید

2-اهمیت خودارزیابی | مزایای برای مدیران

کارفرمایان و مدیران از خودارزیابی کارکنان سود زیادی می برند. وقتی یک کارمند خودارزیابی می کند، مدیران می توانند بینش هایی را در مورد احساس کارکنان در مورد کار و اینکه چه جایگاهی در تیم خود دارند و آیا نسبت به آن رضایت دارند یا خیر، به دست می آورند. کارفرماها می توانند درک واقعی از نحوه نگرش کارمندان به شغل خود داشته باشند. درنتیجه سوء تفاهم های احتمالی را نشان داده و کارکنان همچنین به بازخوردهایی که به مدیران انگیزه می دهد رسیدگی می کنند.
خود ارزیابی کارکنان، به صاحبان و مدیران کسب‌وکار، افق دید بسیار گسترده‌تری برای کار می‌دهد و به آن‌ها کمک می‌کند تا مساله را از زاویه دید کارمندان بررسی کنند. اجتناب‌ناپذیر است که بین دیدگاه یک کارمند و شخصی که آن ها را مدیریت می‌کند تفاوت‌هایی وجود داشته باشد اما بسیاری از ایده‌های عالی در مورد چگونگی حل مشکلات بهره‌وری می‌توانند از سوی کارمندان ارائه شود. خودارزیابی یکی از رازهای موفقیت شغلی مدیران بزرگ است.

3-اهمیت خودارزیابی | روشن بینی از وضعیت سازمان

وقتی مدیران تصویر واضحی از آنچه باعث می‌شود یک کارمند ارائه دهد داشته باشند، می‌توانند به طور جداگانه برای کمک به هر یک از اعضای تیم برای رسیدن به اهدافی که خود آن ها تعیین کرده‌اند، انگیزه ایجاد کنند.  این بدان معناست که مدیران توانایی هدایت وظایفی را در آینده پیدا می کنند که با نقاط قوت یک فرد مطابقت داشته و اطمینان حاصل شود که آموزش و پشتیبانی برای رفع نقاط ضعف انجام خواهد گرفت.

4-اهمیت خودارزیابی | تقویت اعتماد به نفس کارمندان

بزرگترین مزیت خودارزیابی برای کارفرمایان، اعتماد به نفس ایست که به کارمندان آن ها داده می شود. روند مستمر خودارزیابی توسط کارکنان و رشد فردی متعاقب آن برای همه بسیار ارزشمند است. خود ارزیابی و بازخورد مستمر کمک زیادی به فرهنگ اعتماد و تعامل، محور موفقیت در تجارت، دارد.  

نکاتی برای انجام خودارزیابی

انجام خودارزیابی‌ها با کمک به شما برای رسیدن به اهداف و بهبود توانایی ها، نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت که اساساً عملکرد کلی شرکت را نیز بهبود می بخشد. برای ایجاد یک خودارزیابی مؤثر این نکات را در نظر داشته باشید.

1-دستاوردهایی که به آن ها افتخار می کنید را بررسی کنید

همانطور که برای انجام ارزیابی خود شروع به فکر کردن می کنید، با نکات مثبت شروع کنید. به پیشرفت‌های شخصی که فکر می‌کنید به رشد حرفه‌ای شما کمک کرده است فکر کنید. اگر مدیر و رئیس، اهدافی را برای شما تعیین کرده است، توضیح دهید که به کدام اهداف رسیده اید. هر کار یا مسئولیتی را که انجام داده اید و به آن مفتخرید برجسته کنید. می‌توانید مهارت‌هایی را که توسعه داده‌اید و معتقدید که از شما کارمند کارامدتری ساخته است، ذکر کنید.

2-تاثیر خود را دست کم نگیرید

در نظر داشته باشید که چگونه دستاوردهای شخصی شما بر کل شرکت نیز تأثیر گذاشته است. با این شیوه امکان می یابید مزایای گسترده تر از حیطه شخصی را در دستیابی به اهداف خود، درک کنید. دقت به این موضوع می تواند به شما انگیزه برای ادامه فعالیت و تلاش و فراتر رفتن از نقاط عطف شخص خود را افزایش دهید.

3-در ارزیابی خود صادق باشید

همچنان که خود را ارزیابی می کنید، سعی کنید در بررسی ها صادق باشید.  به یاد داشته باشید کارفرما پاسخ های شما را بررسی می کند و پیشرفت شما را ارزیابی خواهد کرد. بنابراین مهم است که به آن ها نشان دهید قادر به ارائه بازخورد واقعی هستید. خالی از اغراق و دروغ. صادق بودن با خود و درک اینکه در چه زمینه هایی باید بیشتر کار کنید، تمایل شما برای یادگیری و رشد از چالش های گذشته را نشان می دهد که می تواند مدیران منابع انسانی را تحت تاثیر قرار دهد.

4-راه هایی برای رشد و بهبود پیدا کنید

در طول ارزیابی خود، بخش ها و نکاتی را جستجو کنید که بتوانید در آن ها پیشرفت کنید و درباره آن ها بیاموزید. ممکن است موقعیت های چالش برانگیزی وجود داشته باشد که نتوانید به اهدافی که برای خود تعیین کرده اید دست یابید. ضروری است که این موقعیت ها و علت پیش آمدن آن ها را بررسی کرده و راه هایی برای بهبود و رفع آن ها بیابید.
مدیران معمولا متوجه می شوند که کارمندان چه زمانی از اهداف خود کوتاه می آیند. بسیاری از آن ها در حال بررسی نحوه واکنش شما به این ناراحتی ها هستند. از این لحظات برای ادامه دادن به مسیر و ایجاد استراتژی هایی مفیدتر استفاده کنید تا مطمئن شوید دفعه بعد به اهداف خود می رسید.

5-از آمار برای پیگیری دستاوردها استفاده کنید

اگر از معیارها و اعداد استفاده کنید، نشان دادن آنچه در گذشته انجام داده اید آسان تر خواهد بود. در طول سال، سعی کنید فایل هایی را ذخیره کنید که ثابت می کند به هدفی دست یافته اید یا کار پیچیده ای را انجام داده اید. شما همچنین می توانید این موارد را در یک دفترچه یادداشت کنید تا در آینده و در صورت نیاز به آن مراجعه کنید. وقتی زمان خود ارزیابی فرا رسید، این فایل ها و اسناد را بیرون بیاورید تا به راحتی دستاوردهای خود را با استفاده از اعداد، معیارها و سایر جزئیات خاص ثبت کنید و نمایش دهید.

6-ارزیابی خود را حرفه ای نگه دارید

کارفرما یا مدیر منابع انسانی شما به احتمال زیاد این ارزیابی را بررسی می کند. بنابراین بهتر است آن را حرفه ای و تمیز و با ویژِگی های مثبت نگه دارید. اگر اتفاقاتی در محل کار رخ می دهد که فکر می کنید بر عملکرد کاری شما تأثیر می گذارد، بهتر است این موارد را شخصاً با سرپرست خود یا یک مدیر منابع انسانی در میان بگذارید. در تمام مدت بررسی، مؤدب و باملاحظه باشید.این یکی از اصول موفقیت مدیران است.

7-تا حد ممکن دقیق باشید.

همانطور که عملکرد کاری خود را بررسی می کنید، در مورد بسیاری از عناصری که پوشش می دهید، شفاف بمانید. شفاف و صریح بودن در ارزیابی‌ها به کارفرما کمک می‌کند تا بهتر بفهمد که در کجاها نیاز به پیشرفت دارید و هر حوزه‌ای که برای بهبود خود در آن تلاش می‌کنید دقیقا کجا قرار گرفته است. همچنین خواندن آن را برای سرپرست، قبل از بازگشت به سایر موارد کاری آسان‌تر و قابل بررسی می‌کند.  
اهمیت خودارزیابی

راهنمای ارائه خودارزیابی

از این مثال برای تهیه یک خودارزیابی ارزشمند استفاده کنید. می تواند یک چهارچوب کلی به شما ارائه بدهد تا بتوانید خودارزیابی حرفه ای برای مرور کارفرما در دست داشته باشید.

1-اهمیت خودارزیابی | نقاط قوت

من یک فرد با یادگیری سریع هستم که با استفاده از پلتفرم نرم افزاری شرکت دانش و تجربه کسب کرده ام. حتی به دیگران نیز نحوه استفاده از آن را آموزش داده ام. من مهارت های حل مسئله و تفکر انتقادی قوی دارم و از آن ها برای ایده پردازی استراتژی های کاربردی جدید که فراتر از انتظارات مراجعین بوده اند استفاده کرده ام.

2-اهمیت خودارزیابی | زمینه های بهبود

اولویت بندی درست وظایف متعددی که به من محول شده است و در حال تحقیق در مورد برنامه های رایج مدیریت کار هستم تا به خودم کمک کنم آن ها را بر اساس برنامه سازماندهی کنم. چالش برانگیز است اما در عین حال جالب است. در برخی از جلساتی که برگزار می شود نمی توان صحبت کنم. من در صحبت کردن در طول جلسات و بعضی اجتماعات مشکل دارم زیرا می ترسم ایده های من چندان مفید یا منطقی نباشد. باید تلاش کنم که در جلسات بیشتر با صدای بلند صحبت کنم و در صورت امکان نظرات خود را بیان کنم.

3-ارزش ها

من برای دیگر اعضای تیمم احترام قائل هستم و تقویت مثبت رفتارها برایم ارزشمند است. من معتقدم که با یافتن راه هایی برای کمک به دیگران در صورت نیاز، با تیم کاری مانند خانواده رفتار می کنم. من برای رسیدن به اهداف و سهمیه‌هایم کار می‌کنم و زمانی که برای رسیدن به این نقاط عطف مشکل داشته باشم، درخواست کمک می‌کنم.

4-دستاوردها

من صفحات رسانه های اجتماعی شرکت را طرح ریزی کردم که در ۳ ماه گذشته در مجموع ۲۰۰ دنبال کننده به دست آورد همچنین در ۳ ماه گذشته هر هفته سه پست وبلاگ منتشر کرده ام که نرخ تبدیل سایت را ۲۰٪ افزایش داد.

5-اهداف

من یک برنامه مدیریت کار جدید را دانلود خواهم کرد که بر اساس آن وظایف خود را با کارایی بیشتری سازماندهی کنم. از این طریق به خودم کمک می کنم تا از موارد‌پیش بینی شده کاری جلوتر باشم و تمام تکالیف و مسئولیت ها را در مهلت مقرر به انجام برسانم. قصد دارم با صحبت کردن بیشتر در جلسات و بیان واضح ایده ها و نظراتم در مورد نکات صحبت کردن، توانایی و مهارت صحبت کردن بین فردی خود را بهبود ببخشم. برای کسب اطلاعات کامل تر درباره روش درست برنامه ریزی و هدفگذاری کلیک کنید.  

سخن آخر

خودبازنگری، همیشه در زندگی روزمره اتفاق می افتد. این شیوه ای است که از کودکی انجام می شود. اساسا این نحوه یادگیری و رشد انسان است. در آموزش، ارزیابی به طور فزاینده ای به عنوان یک ابزار یادگیری ارزشمند تلقی می شود. همانطور که فرد به سمت بزرگسالی پیش می رود، فرآیند خودبازنگری (خودانعکاسی) اغلب مورد توجه چندانی قرار نمی گیرد اما شیوه های آن، مانند مدیتیشن و تمرکز حواس بسیار رایج تر می شوند و توسط بسیاری از رهبران موفق در سراسر جهان تحسین و ترویج می شوند.
در صورتی که نیازمند اطلاعات بیشتری در مورد اهمیت خودارزیابی دارید و یا نگرانی هایی در این زمینه میتوانید با مشاوره روانشناسی در مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در میان بگذارید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*