ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خودباوری چیست | نقش خودباوری در موفقیت


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خودباوری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

یکی از ارکان مهم برای رسیدن به موفقیت خودباوری است. اما بسیاری از افراد نقش خودباوری در موفقیت را نادیده می‌گیرند. شاید برای شما هم پیش آمده باشد که از انجام کاری بترسید یا ترس صحبت کردن در جمع را داشته باشید یا موقعیت‌های مهمی در زندگیتان را علارغم اینکه استعداد و توانایی کافی برای انجام آن را داشته‌اید، به کسی دیگری واگذار کرده باشید. برای عبور از موانع ساخته شده در ذهنتان باید خودتان را باور کنید تا موقعیت‌ها و فرصت‌ها را ازدست ندهید. به همین دلیل در این مقاله به بررسی خودباوری و عادات مثبت برای بالا بردن خودباوری برای رسیدن به موفقیت پرداخته‌ایم.

تماس با مشاور

عزت نفس

عزت نفس نحوه ارزش گذاری و درک ما از خود است. بر اساس عقاید و باورهای ما در مورد خودمان شکل می گیرد که تغییر آن ها ممکن است دشوار باشد. ما همچنین ممکن است این ویژگی را به عنوان اعتماد به نفس بشناسیم. عزت نفس شما می تواند بر اینکه آیا شما: خودتان را به عنوان یک شخص دوست دارید یا خیر و برای خود ارزش قائل هستید تاثیر بگذارد. بر اساس عزت نفس می توانید تصمیم بگیرید و خود را اثبات کنید. نقاط قوت خود را بشناسید و احساس کنید که می توانید چیزهای جدید یا دشوار را امتحان کنید. نسبت به خود مهربانی نشان دهید و اشتباهات گذشته را بدون سرزنش ناعادلانه جبران یا فراموش کنید. زمانی را که نیاز دارید برای خود اختصاص دهید. باور کنید مهم هستید و به اندازه کافی خوب می باشید. باور کنید لایق خوشبختی هستید و برای به دست آوردن آن تلاش کنید.

خودباوری و مفهوم آن

خودباوری را می توان با مفهوم احساس اعتماد به نفس برابر دانست که وجود یا عدم وجود آن به موقعیت بستگی دارد. به عنوان مثال، شما می توانید در برخی زمینه ها، مانند تحصیلات،خودباوری زیادی داشته باشید اما در برخی موقعیت های دیگر مانند روابط، اعتماد به نفس نداشته باشید. داشتن خودباوری بالا یا پایین به ندرت با توانایی های واقعی شما مرتبط است و بیشتر بر اساس تصورات شماست. کسب ادراکات روشی است که شما در مورد خودتان فکر می کنید و این افکار ممکن است ناقص باشند. خودباروی پایین می تواند ناشی از تجارب مختلف مانند بزرگ شدن در یک محیط غیرحمایت کننده و انتقادی، جدا شدن از دوستان یا خانواده برای اولین بار، قضاوت بیش از حد خود یا ترس از شکست باشد. افرادی که خودباوری پایینی دارند اغلب در تفکر خود دچار اشتباه می شوند.

بنابراین خودباوری به معنی دیدن استعدادها و توانایی خود می‌باشد. بخش مهمی از خودباوری حاصل دانستن نقاط ضعف است به طوری که به شما در رسیدن به چیزی که می‌خواهید کمک می‌کند. شما باید آنچه که اکنون در اختیار دارید را ببنید و با آنچه که اکنون در اختیار دارید، راه حلی برای برطرف نمودن نقاط ضعفتان بیابید و در مسیر رسیدن به خواسته هایتان استفاده کنید. فردی دارای خودباوری است که از توانمندی‌ها و قابلیت‌هایش استفاده می‌کند اما اگر موفق نشد توانمندی‌هایش را پرورش می‌دهد. چرا که حتما راهی وجود داشته که نتوانسته پیدایش کند. شکست به این معنا نیست که هیچ قابلیت و توانایی ندارید و دیگر در زندگی نمی‌توانید موفق شوید. تنها باید اشتباهاتتان را پیدا کنید و دوباره شروع کنید.

دیدگاهتان را نسبت به شکست‌ها تغییر دهید

اگر به خودتان برچسب شکست خورده بزنید، بیرون آمدن از چاهی که در آن فرورفته‌اید بسیار مشکل‌تر از آنچه که هست می‌شود. یکی از مواردی که در زندگی، خودباوری را نشانه می‌گیرد و باعث می‌شود احساس ناتوانی و بی فایدگی کنید، دیدگاه شما نسبت به شکست می‌باشد. در واقع خود شکست‌ها نیستند که باعث به وجود آمدن این احساس می‌شوند، بلکه نوع نگاه و دیدگاه ما سبب ایجاد ان می‌شود. پس باید دیدگاهمان را متفاوت کنیم و برای رسیدن به چنین دیدگاهی باید به این جمله ایمان داشته باشیم که: پشت سر هر آدم موفقی، شکست‌های بزرگ وجود دارد.

خودباوری به شما این توانایی را می‌دهد که از اشتباه کردن، وحشت نکنید و با شکست کنار بیایید و آن را طوری ببینید که واقعا هست. یک عقب نشینی موقت و نه ابدی و همانطور که خودباوریتان بالا می‌رود، متوجه می‌شوید که مردم هم بیشتر شما را باور می‌کنند. خودباوری ارتباط مستقیمی با رسیدن به موفقیت در زندگی دارد. پیشنهاد می‌کنیم مقاله موفقیت در زندگی را مطالعه کنید.

چرا به خودباوری احتیاج دارید؟

داشتن خودباوری برای هرکس ضروری است. نداشتن باور به خودتان نتیجه‌ای به جز از دست دادن فرصت انجام کارها و چیزهایی که آرزو انجام آن‌ها را دارید، نخواهد داشت. یکی از دلایلی که نمی‌توانید توانایی‌های خودتان را باور کنید، به این دلیل است که دیگران آن‌ها را باور ندارند. ولی باید بدانید که هیچ کس نمی‌تواند حس حقارت و ناتوایی را به شما القا کند مگر اینکه خودتان با او موافق باشید.

در این صورت شک و تردید به ذهنتان راه پیدا می‌کند. به طور مثال دیگران از من بهتر هستند و صلاحیت بیشتری برای انجام دادن این کار دارند، موفقیت برای دیگران است، نه برای امثال من! نمی‌توانم خطر شکست را بپذیرم. این افکار منفی خودباوری شما را در معرض خطر قرار می‌دهد و راه رسیدن به موفقیت را مسدود می‌کند. برای اطلاع از راه‌های رهایی از افکار منفی کلیک کنید.

راه‌های رسیدن به خودباوری

چگونه می توانید خودباوری خود را افزایش دهید؟ نقاط قوت خود را بشناسید و بر آن ها تأکید کنید. به خاطر تلاش ها و پیشرفت ها به خودتان پاداش دهید و ستایش کنید. وقتی به مانعی برخورد کردید، با مهربانی و شفقت با خود رفتار کنید. اهداف واقع بینانه و قابل دستیابی را تعیین کنید. انتظار کمال نداشته باشید؛ غیرممکن است که در تمام جنبه های زندگی کامل باشید. زمانی که احساسات شدیدی دارید سرعت خود را کم کنید و به طور منطقی در مورد موقعیت فکر کنید. در مورد خود، افراد و موقعیت ها فرضیات را به چالش بکشید. بدانید که تجربیات منفی گذشته زندگی آینده شما را تعیین نمی کند. احساسات، اعتقادات و نیازهای خود را مستقیماً و محترمانه بیان کنید یاد بگیرید به درخواست های غیر منطقی نه بگویید. در صورت نیاز به کمک بیشتر، مشاوره فردی نیز می تواند به افزایش اعتماد به نفس شما کمک کند.

1. استعدادهای خود را باور کنید

هر انسانی استعدادهایی دارد و باید از وجود آن‌ها احساس غرور کند و اجازه دهد همگان استعدادهایش را بشناسد، و باور داشته باشد کاری را که به خوبی انجام می‌دهد، استعداد به حساب می‌آید. هر انسانی دارای استعداد است فقط باید باور داشته باشد در کاری که انجام می‌دهد بهترین است، فقط روش انجام کارش متمایز از دیگران و منحصر به خود او است. اگر باور نداشته باشید در کاری که می‌کنید بهترین هستید هرگز در زندگی به اهدافتان نخواهید رسید. از خواب بیدار شوید و به خودتان بگویید بهترین هستید.

2. پیروزی‌ها را ثبت کنید

انسان ناخوداگاه بر روی جنبه منفی و شکست‌ها و خاطرات تلخ گذشته تمرکز می‌کند پس پیروزی‌هایتان را بشمارید و آن‌ها را ثبت کنید. پیشنهاد می‌کنم یک دفتر بردارید و پیروزی‌های خود را در آن ثبت کنید. این پیروزی‌ها می‌توانند مربوط به امروز، هفته گذشته یا ماه و سال گذشته باشد. زمان آن‌ها اهمیت ندارد. مهم این است که شما پیروزی‌های خود را ثبت کنید و به توانایی‌های خود ایمان بیاورید تا با این کار به خودتان کمک کنید و به خودباوری برسید.

انجام این کار به این دلیل است که این پیروزی‌های کوچک و بزرگ به شما حس شادی و قدرت می‌دهد و به خودتان یادآوری می‌کنید که شما در گذشته کار‌های فوق‌العاده انجام داده‌اید، پس در آینده هم می‌توانید به موقعیت‌های بزرگ‌تر برسید. ثبت پیروزی‌ها همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس در شما می‌شود و از این طریق راه را برای رسیدن به خودباوری آسان‌تر می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش اعتماد به نفس کلیک کنید.

3. با خود مثل یک قهرمان صحبت کنید

بیشتر از گوش دادن به خودتان، حرف زدن با خودتان را تمرین کنید. با خودتان مثل یک قهرمان صحبت کنید، به این سبب در یک لحظه فرایند فکری شما جان تازه‌ای می‌گیرد.  تصویر ذهنی نقش مهمی دارد. اینکه تصویر خوبی از خودمان در ذهن خود بسازیم و نقاط قوت خودمان را بشناسیم و به آن یقین داشته باشیم. هر چه بیشتر خودمان را بشناسیم به خودمان اعتماد می‌کنیم. زمانی که به این کار عادت کنید دیگر فرصتی برای افکار منفی ندارید. بهتر است با خودتان این جملات را تکرار کنید:

_من در کاری که انجام می‌دهم، بهترین هستم

_وقتی با خود عهد می‌بندم هیچ کاری نیست که نتوانم انجام دهم

_من یک آدم عادی نیستم، من یک قهرمان هستم

4. لیستی از ویژگی‌های مثبت آماده کنید

هر روز صبح و یا هر شب ویژگی‌های مثبت خود و یا آن‌هایی را که دوست دارید در شما ایجاد شوند، بر روی کاغذ بنویسید. زمانی که مدت زمان زیادی به این ویژگی‌ها فکر کنید و خود را تصور کنید که آدم موفقی شده‌اید، ذهنتان مجهز می‌شود و بر رفتارتان نیز تأثیر می‌گذارد. ویژگی‌ها و توانایی‌های مثبت هر چیزی می‌تواند باشد. از ویژگی‌های ظاهری گرفته تا صفات خوب رفتاری و عملکردی. هر روز مدت زمانی را برای نوشتن و نگاه کردن به این لیست اختصاص دهید. بعد از چند وقت نشانه‌های مثبتی را در وجود خود و در زندگیتان حس می‌کنید.

5. خودشناسی و آگاهی از خود

از مهم‌ترین قدم‌های رسیدن به خودباوری، خودشناسی است. به این معنی که استعدادها و توانایی‌های خود را شناسایی کنید. احساسات و افکار مزاحم خود را به صورت دقیق بررسی کنید و روحیات خود را بشناسید. برای این کار می‌توانید از نظرات دیگران در مورد خودتان بهره‌مند شوید. اما در این صورت لازم است انتقاد پذیری خود را تقویت کنید. خودشناسی به شما کمک می‌کند ویژگی‌های مثبت و توانایی‌های خود را افزایش دهید. برای کسب اطلاع از راه‌های رسیدن به خودشناسی کلیک کنید.

اگر خودباوری نداشته باشید انتظار نداشته باشید دیگران شما را باور داشته باشند. مردان و زنانی که توانسته‌اند جهان را تغییر دهند به قدرت شگفت انگیز خودباوری ایمان داشتند که رابطه تنگاتنگی با مثبت اندیشی و موفقیت دارد. شما در هر جایی که هستید می‌توانید برای یادگیری راه‌های رسیدن به موفقیت و افزایش خودباوری از خدمات مشاوره تلفنی و مشاوره حضوری مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی بهرمند شوید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*