ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خودبیانگری | چگونه خود را به شیوه‌ای مؤثر ابراز کنیم؟

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خودبیانگری پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


خودبیانگری چیست؟ همه ی انسان ها خصلت ها و ویژگی های منحصر به فرد خود را دارند و همه ترجیحات و سبک و سیاق خاص خود را برای به اشتراک گذاشتن این لحظات منحصر به فرد و تکه هایی از شخصیت خود را با اطرافیانشان دارند. احتمالا سطوح متفاوتی از خود بیانگری با هر فرد در زندگی شخصی خود دارید که گویی نوع مجوز امنیتی است که به افرادی می دهید که به آن ها ایمان دارید که به هرکس دیگری چنین مجوز یا سطح دسترسی ای را نخواهید داد. نحوه ی به اشتراک گذاشتن و خودبیانگری شما با دیگران در حقیقت اساس شخصیت شما را تشکیل می دهد. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  
 

تماس با مشاور

                                             
 

معنای ابراز وجود چیست؟

خودبیانگری درواقع بیان افکار و احساسات است که از طریق کلمات، انتخاب ها یا رفتار هر فرد ابراز می شود.  این تعریف یک تعریف شهودی است. خودبیانگری در هسته ی خود درواقع عمل کردن را داراست و می تواند انواع مختلفی داشته باشد. شما می توانید از کلمات، حالات چهره، بدن، حرکات، لباس، رفتار و  دارایی خود برای خودبیانگری واقعی درونی خود استفاده کنید.
اگرچه به نظر ساده می رسد اما تعداد کمی از افراد هستند که می توانند به خوبی خودبیانگری داشته باشند. افراد معمولا همه پیام های یکسانی از نحوه ی نگاه کردن، فکر کردن، صحبت کردن و رفتار کردن از دیگران می گیرند. 
درواقع انگار همه چیز از قبل نگاشته شده است چطور فکر کنید چطور بخورید چطور بیاشامید برای تفریح چه کار کنید و با چه کسی معاشرت داشته باشید چگونه در روابط اجتماعی ظاهر شوید و ... درواقع در اعماق وجود انگار می دانید چه کسی هستید یا چه کسی باید باشید. 
این اظهارنظرهای مداوم در مورد آن چه که باید انجام دهید و این چه نوع آدمی باید باشید می تواند باعث شود که بالاخره یک روز از این قانون های نانوشته اجباری تن برهانید و انتظارات را کنار بگذارید و به سادگی همانی باشید که هستید.

نظریه ابراز وجود در روانشناسی

در عالم روانشناسی یک نظریه واحد برای خودبیانگری وجود ندارد اما چندین کاوش و فرضیه پیرامون ادبیات وجود دارد به عنوان مثال کیم وکو در سال 2007 خاطر نشان می کندکه ابراز وجود یکی از ارزش های بسیار مورد توجه و مورد احترام در تمدن غرب است که به دلیل تقریب الوهیت شدن فرد در جامعه است. خودبیانگری نه تنها یک عمل حیاتی در فرهنگ غرب است بلکه در ریشه های روانشناسی نیز گنجانده شده است. به هرحال روانشناسی یعنی مطالعه ی ذهن از جمله خود، دیگران وگروه هایی از مردم و مفهوم خودبیانگری نیز در این تعریف قرار می گیرد.  

اهمیت ابراز وجود

اهمیت ابراز وجود بسته به مکان زندگی شما و فرهنگی که از دل آن می آئید متفاوت است. فردگرایی در بسیاری از کشورها ارزش زیادی ندارد. در بسیاری از فرهنگ ها خودبیانگری عجیب، غیرطبیعی، اتلاف وقت یا حتی خودخواهی تلقی می شود. مردم ممکن است بگویند که چرا وقت و تلاش خود را صرف شناخت خود می کنید؟ کافی است از خانواده ی خود بپرسید و آن ها دقیقا به شما خواهند گفت که شما چه کسی هستید؟! بااین حال روانشناسی مثبت نگر بر اهمیت ابراز وجود و خودبیانگری متمرکز است.
این به شما این امکان را می دهد که بهترینِ خودتان باشید به پتانسیل کامل خود دست پیدا کنید و کمک های ارزشمندی به جهانی که در آن زندگی می کنید داشته باشید. خودبیانگری اصیل بدین معنا است که چگونه خودتان را در آغوش بگیرید از ویژگی ها و اعمال مثبتی که در ظاهر نگه دارید تا تاریک ترین لایه های وجودیتان همه و همه را در آغوش خود بگیرید. او خاطر نشان می کند که ابراز واقعی خود نه تنها فرد را تشویق می کند که بهترین خود را نمایان کند و روابط موفق داشته باشد بلکه به فرد این امکان را می دهد که به طرز موثرتری با دیگران همکاری کند.

حرکت به سمت خودافشایی

هنگامی که هر فردی خود را در مقابل دیگران می گشاید از حالتی که او آن را محافظت می نامد دور می شود و نفس خود و لایه های درونی اش را برای دیگران باز می کند درواقع در حال حرکت به سمت خودافشایی و باز کردن مرزهای خشک ذهنی است. به گفته ی گلاسر این حالت جایی است که هر فردی بهترین و خلاقانه ترین کار خود را انجام می دهد عمل کردن در راستای خودواقعی فرد قشر جلویی مغز را فعال می کند و به او دسترسی بیشتری به توانایی های بلندمرتبه تر مانند تفکر خلاق و نوآورانه، حل مسئله و برنامه ریزی می دهد.  خودبیانگری

نمونه هایی از ابراز وجود

به هر طرف که نگاه کنید می توانید نمونه هایی از ابراز وجود را ببینید. افراد اطراف شما هر روز به طرق مختلف ابراز نظر می کنند، تنها کاری که باید انجام دهید این است که به دنبال آن باشید. روش های رایجی که افراد در زندگی شما ممکن است خود را بیان کنند عبارتند از:

  • استفاده از زبان بدن (اعم از خودآگاه یا ناخودآگاه) که دقیقاً به شما می‌گوید چه احساسی نسبت به خودش دارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه آموزش زبان بدن کلیک کنید.
  • به اشتراک گذاشتن جزئیات در مورد روز خود و احساس آن ها.
  • پوشیدن یک لباس غیر مد روز یا قدیمی، نه برای اینکه جذاب و منحصر به فرد باشد، بلکه فقط به این دلیل که آن ها آن را دوست دارند.
  • گیتار زدن در خیابان بدون کلاه، فنجان، یا ظرف دیگری که برای کمک‌های مالی تنظیم شده است.
  • فریاد زدن برای ابراز ناامیدی خود در مورد ترافیک یا سایر موانع برای رسیدن از A به B.

 

راه های برای خودبیانگری

تا به این جا در مورد اهمیت ابراز وجود تا حدودی خوانده اید وقت آن است که بدانید چگونه می توان این خصوصیت رازآلود را در درونتان فعال کنید.

1-خودبیانگری | دوست داشتن دیگران

ابراز وجود بهترین چیزی است که می توانید باشید. این بدان معناست که در انجام کارهای متفکرانه و عاشقانه برای دیگران بهترین باشید. آیا می خواهید روز خود را تغییر دهید؟ کارهای عاشقانه انجام دهید فقط برای چند ساعت آینده، اگر در ترافیک هستید، اول اجازه دهید دیگران بروند. مانند مادر ترزا که گفت: "هیچ کس نمی تواند کارهای بزرگ انجام دهد، اما هر یک از ما می توانیم کارهای کوچک را با عشق بزرگ انجام دهیم." برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه فردی دوست داشتنی باشیم کلیک کنید.

2-مراقبت از خود

در دنیایی که می‌گوید مشغله، موفقیت و پول زیاد جام مقدس زندگی هستند، مراقبت از خود یک کار دراماتیک است. خودمراقبتی شما ممکن است بررسی با خانواده یا تغذیه سالم باشد. ممکن است نیاز به خواندن کتاب یا گوش دادن به موسیقی داشته باشید تا پس از یک روز طولانی مراقبت از کودکان شیرینتان به آرامش برسید. مراقبت از خود در هر کس کمی متفاوت به نظر می رسد، اما از آنجایی که انسان ضعیف خلق شده است نمی تواند مراقبت را به چندین روز یا ماه محدود کند بلکه، باید به طور منظم مراقبت از خود را انجام دهد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه روش های خود مراقبتی کلیک کنید.

3-خودبیانگری | ایمان

به عنوان یک فرد با ایمان، شما معتقدید که توسط خدا خلق شده اید. او شما را با رنگ موی منحصربفرد، شکل گوش و لبخند زیبایتان خلق کرده است. او شما را طوری طراحی کرده است  که خودت باشی. بنابراین، بخشی از ابراز وجود شما، شخصی است که خدا برای شما در نظر گرفته است. این پیام عشق او به دیگران را به روشی منحصر به فرد که شما ارتباط موثر برقرار می کنید، بیان می کند. می توانید پیام او را از طریق هنرهای خلاقانه، از طریق پخت و پز یا آشپزی، یا از طریق آموزش به گروهی از بچه ها منتقل کنید. اجازه دهید تا زمانی که از طریق ایمان خود ابراز وجود می کنید، او شما را راهنمایی کند.

4-نوشتن

بسیاری از مردم به خودبیانگیر از طریق نوشتن فکر می کنند. در واقع مهارت نوشتن یکی از محبوب ترین راه ها برای استفاده از بیان خود است. شما ممکن است نویسندگان مورد علاقه ای داشته باشید که مانند هیچ کس دیگری با کلمات راه می اندازند. کتاب ها یا اشعار آنها به دلیل نحوه بیان خود منحصراً اثر آنهاست. شما می توانید راه منحصر به فردی برای بیان خود از طریق نوشتن داشته باشید. صدای خود را پیدا کنید، آن بیان منحصر به فرد خود را در حین نوشتن چیزی، خواه یک کتاب، یک داستان کوتاه یا یک مقاله غیرداستانی.

5-موسیقی

شاید شما عاشق موسیقی هستید. شاید در یازده سالگی نواختن گیتار را آموخته باشید اما از آن زمان تا کنون گیتار نگرفته اید. چرا خود را از طریق توانایی های موسیقی خود بیان نمی کنید؟ موسیقی نوعی ارتباط است. می توانید آواز بخوانید، موسیقی گوش کنید یا موسیقی بنویسید تا دیگران از آن لذت ببرند. دنیای شما را به روی افراد و تجربیات جدید باز می کند. از اینکه فرصتی برای استفاده از استعدادهای موسیقی منحصر به فرد خود برای لذت بردن جهان از آن دارید، احساس خوشحالی بیشتری خواهید کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تاثیر موسیقی بر مغز کلیک کنید.

6-رضایت

جامعه شما را برای رسیدن به هدف سوق می دهد. وقتی تعداد زیادی لایک در پست اینستاگرام خود دریافت می کنید، ممکن است برای یک روز سرگرم کننده شوید اما فردا باید به تعدادی بیشتری «لایک» دست یابید تا احساس ارزشمندی کنید در حال رسیدن به چیزی هستید. تمجیدها و دستاوردها سیاهچاله بزرگی هستند. گودالی بی انتها که هرگز نمی توانید آن را پر کنید. یکی از اشکال ابراز وجود که کمتر به آن پرداخته شده است ابراز خود از طریق رضایت است.
راضی بودن به این معنی است که از زندگی خود راضی هستید. برای تایید زندگی، شما به دیگران نیاز ندارید. شما هنوز جاه طلبی ها یا اهدافی دارید، اما اهداف شما برای توجه توده ها نیست. شما بسیار خوشحال هستید که هر کاری می توانید انجام دهید تا زندگی خود و زندگی افراد اطرافتان را معنادارتر کنید.

7-سخاوت

سخاوت چیزی بیشتر از اهدای پول است. بخشیدن از خود، به اشتراک گذاشتن چیزی با کسی که نیاز دارد. سخاوت، دنیای اطراف شما را به مکانی بهتر تبدیل می کند. محققان دریافتند که رفتار سخاوتمندانه باعث افزایش شادی و احساس رضایت از زندگی در فرد می شود. از بیان خود برای دادن چیزی که هیچکس به آن فکر نکرده است استفاده کنید. سخاوت می تواند اهداف خون باشد، یا داوطلب شدن در بیمارستان برای کمک رسانی، نوشتن نظری مثبت برای یک مرکز عمومی یا خصوصی، کمک کردن به یکی از اعضای خانواده مثلا نگه داشتن بچه یکی از اقوام و یا سالمند و ...
خودبیانگری

9-خودبیانگری | طراحی دکور و مجسمه سازی

هرکس در چیزی مهارت یا موهبتی دارد که از طرف خدا به او داده شده است. دقت کنید شاید شما در طراحی دکوراسیون موهبتی دارید که دیگران به آن واقف نیستند و اگر شما به این فعالیت دل بدهید احتمالا بتوانید خود را از این طریق به دیگران ابراز کنید چرا که هرکسی چنین استعدادی را ندارد.
مجسمه سازی سفال استعداد طبیعی می خواهد همانند طراحی دکوراسیون. این یکی از آن محبت هایی است که نادیده گرفته می شود. اگر در گذشته سفالگری انجام داده اید، ممکن است بخواهید مجددا به چنین خودبیانگری ای دست بیازید. شروع به بازی با مقداری خاک کنید. این یک رهایی عاطفی فوق العاده است. در حین ورز دادن خاک رس یا شکل دادن به یک گلدان سیم پیچ، احساس تنش یا اضطراب را پردازش می کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل اضطراب کلیک کنید.

10-گفتار

همه از صحبت کردن در مقابل جمعیت احساس راحتی نمی کنند. اگر مهارت سخنوری دارید، خدا را به خاطر این موهبت بی نظیر شکر کنید. محققان می گویند که توانایی سخنرانی مهارت خاصی است که نیاز به اعتماد به نفس و تمرین دارد. این نیز یک شکل خاص از ابراز وجود است. به شما این امکان را می دهد که عقاید و عقاید خود را با دیگران به اشتراک بگذارید. انواع مختلفی از سخنرانی ها در محیط های مختلف بسته به موضوع و مخاطب استفاده می شود. این شامل:

  • سخنرانی نمایشی
  • مناظره
  • سخنرانی های سرگرم کننده
  • سخنرانی آموزنده
  • سخنرانی خطابه

11-خودبیانگری | ابراز وجود از طریق پخت و پز

اگر عاشق شیرینی پزی هستید، اگر دوست دارید بوی نان تازه صبح ها در خانه ی شما بلند شود چرا از این به عنوان نوعی ابراز وجود استفاده نکنید؟ چه پختن کیک برای نانوایی خود و چه پختن کلوچه برای خیریه مدرسه فرزندانتان، استفاده از استعدادهای خود راهی عالی برای ابراز وجود است. از ایده ها و طرح های طعم منحصر به فرد خود تا جایی که می توانید استفاده کنید. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*