ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

کتاب خودشناسی | معرفی چند کتاب خودشناسی-روانشناسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با کتاب های خودشناسی پیج اینستاگرام مؤسسه حامی را دنبال کنید.


با خواندن کتاب های خودشناسی می توانید به قلب نویسنده جایی که نوشته ها از آن جا  برخواسته اند نفوذ کنید و به راحتی مفاهیمی که شاید در گفتار قابل انتقال نباشند را درک کنید. وقتی در مسیر خودشناسی قرار می گیرید، باید بتوانید به حرف های دیگران نیز گوش دهید و در خلوت با آن ها بهتر به اعماق وجودشان پی ببرید. در نهایت برای همگی ما خودشناسی در درونمان اتفاق می‌افتد، اما این موضوع تنها در مسیر زندگی، گذر عمر و همنشینی با دیگران رخ می دهد. می توانید با خواندن کتاب هایی که در ادامه معرفی کرده ایم به دنبال راهی برای شناخت خود باشید، همچنین با دریافت خدمات مشاوره روانشناسی تلفنی و یا حضوری، رسیدن به انتهای این مسیر را سرعت ببخشید.

تماس با مشاور

خودشناسی

خودشناسی یعنی تلاش انسان برای یافتن بهترین مسیر زندگی، تلاشی که عوامل ارثی و محیطی در آن تاثیرگذار هستند. همه افراد به دنبال رسیدن به  سعادت و کمال هستند، اما خودشناسی به افراد کمک می‌کند تا جست و جو را به شکلی سنجیده و آگاهانه دنبال کنند. شناخت خود یعنی شناختن قدرت‌ها و ضعف‌ها، علایق و ترس‌ها، خواسته‌ها و آرزوها که در نهایت به شناخت هدف در زندگی منجر می‌شود. از طرفی خودشناسی به ما کمک می‌کند تمام الگوهای فکری مخرب و عادت‌های ناسالم خود را بشناسیم و آن‌ها را اصلاح کنیم. با تقویت این مهارت، می‌توانید در زندگی تصمیمات بهتری بگیرید و درموقعیت‌های گوناگون، واکنش‌های رفتاری عاقلانه‌تری نشان دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه خودشناسی کلیک کنید.

اینفوگرافیک کتاب خودشناسی

اینفوگرافیک کتاب خودشناسی

کتاب های خودشناسی - روانشناسی

از جمله بهترین کتاب‌های خودشناسی- روانشناسی که در مسیر شناختن ابعاد وجودی می‌تواند به شما کمک کند، می‌توان به موارد زیر اشاره داشت‌:

1. درخت بخشنده | نویسنده: شل سیلور استاین | سال انتسار: ۱۹۶۴

شل سیلئر استاین نویسنده‌ای است که کتاب‌ها و ترانه‌های زیادی را برای مخاطب کودک و نوجوان می‌نویسد اما به دلایل ناشناخته‌ای، کتاب‌هایش بیشتر مورد توجه بزرگسالان قرار می‌گیرد. نگاه ساده و زیبایی شناسانۀ او همیشه مورد تحسین دیگر نویسنده‌ها بوده است. سبک شل سیلور استاین را تنها در مجموعه‌های خودش می‌توانید بیابید.

کتاب "درخت بخشینده" روایت یک داستان زیبا و دل انگیز از یک درخت است که عاشق یک پسر بچه شده. کودک هر روز بزرگ تر می‌شود و درخت عاشقانه هر کاری که می‌تواند برای کودک انجام می‌دهد. یکی از زیبایی‌های این متن و داستان، محبت‌های بی دریغ درخت به کودک است و اینکه هیچ چشم داشتی هم در مقابل ندارد.

2. دنیای سوفی | نویسنده: یوستین گردر | سال انتشار: ۱۹۹۱

برای شروع فلسفه و آشنایی با تاریخچه تفکر، کتاب دنیای سوفی، توصیه بسیاری از افراد است. خصوصا که توانسته تاریخ فلسفه و بنیان‌های فکری را در قالب یک داستان ساده و با مثال‌های ساده ای توضیح بدهد. داستانِ این رمان و اثر فلسفی، داستان سوفی آماندسن، است که به عنوان یک دختر نوجوان در نروژ زندگی می‌کند. آشنایی او با آلبرتو ناکس، فیلسوف میانسالی که به معرفی دنیای فلسفه می‌پردازد. این کتاب تلاش کرده تا به دو سوال بنیادی فلسفه،یعنی "این دنیا از کجا آمده" و "که هستید" پاسخ بدهد.

3. کتاب خودشناسی ساعت ساز نابینا | نویسنده داوکینز

کتاب ساعت ساز نابینا به بررسی و بسط نظریه داروین و چگونگی بوجود آمدن وضعیت امروز و شرح کامل تکامل (فرگشت) پرداخته است. بسیاری از منتقدین این کتاب را تاثیر گذارترین اثر در این زمینه در صد سال اخیر اعلام کرده اند.

داوکینز با توضیح و بسط نظریه داروین؛ توضیح می‌دهد که چگونه در یک فرایند ناآگاه، خود به خود و بی هدف اما اساسا غیر تصادفی، از کجا آمده ایم، آمدنم بحر چه بود و آیا اصلا نقشه اولیه ای در کار می‌بوده است یا خیر؟! و ... از نظر داوکینز ساعت ساز نابینا خود طبیعت است که به تدریج از بنیادی ترین و مهم ترین جزء همه چیز، از DNA، صورت و سامان یافته است.

4. کتاب خودشناسی راز فال ورق | یوستین گوردر

این کتاب یکی از کتاب‌های کم تر شناخته شده یوستین گوردر، نویسنده دنیای سوفی است. در این کتاب نیز یوستین گوردر به توضیح فلسفه و تاریخ فلسفه پرداخته است، با این تفاوت که از داستان پردازی، خلاقیت و عمق بیشتری در متن استفاده کرده است. این کتاب شامل 53 فصل است. داستان کتاب راجع به پسری است که بدنبال مادرش می‌گردد. در زیر بخشی از گفتگوی دو شخصیت داستان را می‌آوریم:

-...ورق‌ها نقش مهمی در تقویمی که ما در اینجا دنبال می‌کنیم ایفا کردند.

-گفتی تقویم؟

-بله، یک سال پنجاه و دو هفته دارد؛ سهم هر ورق یک هفته است.

به حساب کردن پرداختم و گفتم:

- پنجاه و دو ضرب در هفت می‌شود، سیصد و شصت و چهار روز.

-ولی یک سال سیصد وشصت و پنج روز دارد.  به همین جهت روز آخر را روز ژوکر می‌نامیم. این روز به هیچ ماه و هفته ای از سال تعلق ندارد. یک روز اضافی است که در آن هر اتفاقی می‌تواند بیفتد. هر چهار سال[سال کبیسه] دو تا از این روزهای ژوکر دارد.

- این ...؟

-این پنجاه و دو هفته یا همان پنجاه و دو ورق به سیزده ماه و هر ماه بیست و هشت روز تقسیم شده است. زیرا سیزده ضرب در بیست و هشت هم می‌شود سیصد و شصت و چهار،اولین ماه آس است و آخرین ماه شاه. بعد از گذشت چهار سال دو روز ژوکر خواهیم داشت. این چهار سال با سال خشت آغاز می‌شود و به ترتیب خاج، دل و پیک. به این ترتیب هر کدام از ورق‌ها یک هفته و یک ماه دارند...

5. تسلی بخشی‌های فلسفه | آلن دو باتن

در راه شناخت خود و مراحل فهمیدن با افراد زیادی آشنا می‌شوید و اسامی برخی افراد پر رنگ تر است. در این کتاب با 6 فیلسوف آشنا می‌شوید که به شما راه حل‌های متفاوتی را برای حل مشکلات روزمره و زندگی ارائه می‌کنند.

از سقراط می آموزیم که براحتی با عدم محبوبیت کنار بیاییم. از سکنا یاد می‌گیریم چگونه بر یاس و نا امیدی غلبه کنیم. با کمک اپیکور راهی برای بی پولی پیدا می‌کنیم. مونتنی درمان ناکارآیی به ما می‌آموزد. در نهایت با کمک شوپنهاور دل شکسته خود را تسلی می‌دهید. البته نیچه به عنوان آخرین نفر، در سختی‌ها در کنار شما می‌ماند.

6. کتاب هنر و علم خودشناسی | پیتر هالینز

این کتاب به نویسندگی پیتر هالینز و ترجمه‌ی آرسام هورداد به شما می‌آوموزد تا در مورد خود و نحوه‌ی شکل‌گیری شخصیتتان آگاهی کسب کنید. خواندن این کتاب به شما کمک می‌کند تا منشأ رفتارها و عکس‌العمل‌هایتان را بشناسید و بدانید چه عواملی در به وجود آمدن موقعیت‌های مختلف تأثیر گذار هستند. همچنین نویسنده سعی کرده تا در مورد تیپ‌های شخصیتی و نظریه‌های روانشناسان مختلف در صحبت‌های خود بهره بگیرد. 

7. کتاب آزمون خودشناسی بانوان | جین شینودا بولن

مخاطب این کتاب بانوان هستند و به آن‌ها راه و روش شناخت احساسات درونی آموزش داده می‌شود. جین شینودا بولن، نویسنده‌ی کتاب، سعی دارد تا به بانوان کمک کند تا بتوانند احساسات خود را کنترل کنند، آن‌ها را به شیوه‌ای سازگارانه بروز دهند و رازهای شخصیتی خود و دیگر زنان را بشناسند. همچنین به آن‌ها آموزش می‌دهد تا توانایی‌های خود را پیشرفت دهند.

8. کتاب خودشناسی با روش یونگ | مایکل دانیلز

کتاب خودشناسی با یونگ اثر مایکل دانیلز و با ترجمه‌ی اسماعیل فصیح، تکنیک‌هایی را با توجه به نظریات جالب توجه روانشناس بزرگ، یونگ، در اختیار خوانندگان آن قرار داده‌است. این تکنیک‌ها به شما آموزش می‌دهند که چطور خود درونی و شخصیت بیرونیتان را بهتر بشناسید. در این کتاب انواع تیپ‌های شخصیتی، درون گرایی و برون گرایی مورد بحث قرار گرفته‌اند.

 

سؤالات متداول

آیا تنها با خواندن کتاب‌های خودشناسی می‌توان به شناخت کافی از خود دست یافت؟

کتاب‌های روانشناسی و خودشناسی به شما کمک می‌کنند تا اصول صحیح رسیدن به حقیقت وجودی خود را دریابید. اما به دلیل پیچیدگی این مسئله و ابعاد مختلفی که دارد، تنها خواندن کتاب کافی نیست.

برای خودشناسی چه کار باید کرد؟

راه‌های زیادی برای رسیدن به خودشناسی وجود دارند که از جمله‌ی آن‌ها می‌توان به مطالعه کتاب‌های مفید، شناسایی ارزش‌های وجودی خود، شناسایی آروزها و علائق، شناخت و تقویت توانایی‌ها و مهارت‌ها، تلاش برای بهتر شدن در زمینه‌های مختلف، افزایش ایمان و اعتقاد، نوشتن و کمک گرفتن از مشاور روانشناس اشاره کرد.

 

برای دریافت مشاوره در زمینه خودشناسی می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

 

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*