ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت | با افراد افسرده چگونه حرف بزنیم؟


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت ! زندگی در شرایط سخت و آستانه ی تحمل پایین افراد زیادی باعث ابتلا آنها به بیماری افسردگی شده است. مطمئنا در اطراف و نزدیکان خود افرادی را می شناسید که به افسردگی مبتلا هستند و زمانی که با ایشان صحبت می کنید و تعامل دارید نمی دانید چه چیزی بگویید که بهتر شدن حال او کمک کند حتی گاهی با حرف زدن باعث می شوید احساسات او به هم بریزد. برای دریافت مشاوره افسردگی کلیک کنید.  

تماس با مشاور


جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت

مهارت ارتباطی در هنگام تعامل با افراد مختلف بسیار مهم است خاصه اگر مخاطب شما شرایط خوبی ندارد یا به بیماری مانند افسردگی متبلا است. بنابراین باید بدانید چه چیزایی را نباید بگویید. در این مقاله قصد داریم به شما بگوییم از گفتن چه جملاتی پرهیز کنید تا از بدتر شدن حال این افراد جلوگیری کنید.
وقتی یکی از دوستان یا نزدیکان شما افسرده است سعی کنید با گفتن برخی جملات آنها را ناراحت نکنید. شاید نیت شما خیر باشد یا حتما جمله ای هم که می گویید خوب باشد اما جمله شما برای موقعیت و شرایط دوستتان مفید نیست بلکه مضر و ناراحت کننده است. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد دنیای افسردگی کلیک کنید.
چندین جمله است که گفتن آن به افراد افسرده توصیه نمیشود که برخی از آنها عبارتند از

1-جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت | همه چیز در سر بودن و بدتر بودن اوضاع

شنیدن این جمله از زبان شما باعث می شود این تصور برای فرد ایجاد شود که اختلالات روانی آنها در سر آنها قرار دارد و آنهابه وسیله ی یک سری عوامل پیچیده محصور شده اند . ضمن این که این معنی را می رساند که بیماری روانی محصول شرایطی مانند، تکانه های عصبی، ناراحتی های روحی، اختلال وزن، خستگی نیستند پس درواقع در مریضی آنها شرایط روحی وعاطفی نقش فعالی ندارند. خب این جمله ی شما باعث رنجش طرف مقابل به عنوان کسی است که شرایط سختی را پشت سر می گذارد و عوامل دخیل زیادی را تحمل کرده است.
برخی نیز هستند در تعامل با شما وقتی می فهمند شما بیماری روانی دارید برای دلداری دادن به شما سعی می کنند چندین حادثه ی دردناک دیگر از برخی افراد را برای شما بازگو کنند تا به این وسیله روی شما تاثیر مثبت بگذارند. به عنوان مثال می گویند که فلان شخص را می شناسی، تصادف کرده، پای چپش را از دست داده، از کار بیکار هم شده. پس خدا را شکر کن کن که فقط افسرده هستی. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مهارت همدلی کلیک کنید. آنهایی که بیماری روانی را تجربه نکرده باشند درک افسردگی یا هر بیماری روحی دیگر سخت است. آنها نمی فهمند وقتی یک محرک می تواند روی اعصابت تحریک کننده و زاردهنده باشد یعنی چه. آنها با مقایسه ی دردهای دیگران فکر می کنند، مشکلات دیگران کم اهمیت تر از موارد خودشان است

2-رها کردن افسردگی و داشتن زندگی عالی

این ایده که به کسی بگویید بیماری را رها کن یک دیدگاه کاملا ساده انگارانه است. مثل این است که یک مشکل را کسی با اختیار خود انتخاب کرده باشد و هر زمان بخواهد می تواند از شر آن خلاص شود. وقتی این جمله یا شبیه این را به زبان می آورید به او پیام می دهید که یا بیماری را رها کن و از آن راحت شو یا تحملش کن و در هر حال پیامی بسیار نادیده انگاری بیماری است. ماشین نیست که سوییچ را ببندید و از آن خارج شوید بنابراین چاره ای جز درمان ندارد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه علائم افسردگی کلیک کنید.
متاسفانه دیدگاه عامه این است که نبود امکانات و مشکلات مالی است که می تواند افراد را به سمت بیمای های روانی سوق بدهد. حقیقت این است که این بیماری می تواند روی هر کسی تاثیر بگذارد. حتی اگر یک دکتر باشید یا فردی ثروتمند یا مشهور. به اسامی افرادی مانند لیدی گاگا و مایلی سایرس و دیگران نگاه کنید که متوجه شوید این بیماری ویژه ی قشر خاصی از مردم نیست و هر کسی را می تواند درگیر کند اما آنچه باعث می شود شما متوجه بیماری آنها نشوید این است که آنها نقاب شادی به صورت خود می زنند و نمی دانند این که دیگران چیزی از بیماری آنها بدانند می تواند خوب باشد یا نه.

3-استفاده از دمنوش گیاهی ارام بخش و طبیعی بودن اوضاع

استفاده از گیاهان دارویی آرام بخش خوب هستند اما نه برای کسی که به شکل جدی با یک بیماری روانی درگیر است. چای بابونه یا گل گاو زبان درمان فردی است که موقتا بی خواب شده یا اعصابش خراب است نه کسی که بیماری روانی دارد. نه این که چیز خوبی نباشد اما وقتی شما حالتان به وخامت می رود هیچ میزان چای جوابگو نیست.
بیشتر اطرافیان برای کمک به فرد افسرده می گویند همه افسرده می شوند. بیماری رایجی هست. من هم سال گذشته چند روزی افسردگی داشتم. این موضوع درست است که گاهی هر کسی چند روزی بدخلقی داشته باشد یا حس افسردگی داشته باشد، روی کارهایش متمرکز نیست اما این موارد مشخصا با بیماری روانی فرق دارد گفتن این حرف ها به کسی که بیماری روانی دارد باعث می شود که دیگر فکر کند حسش عادی است و نیازی به پیگیری و درمان ندارد.
جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت

4-جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت | موقت بودن و تقدیر بودن بیماری

این اتفاق شاید برای برخی افراد موقتا پیش بیایید و خوب شوند اما همه ی افراد شبیه هم نیستند و متفاوت هستند. بنابراین درست نیست که همه را شبیه هم ببینید و بگویید بیماری روانی او از بین خواهد رفت. زیرا ممکن است به زمان نیاز باشد و در اغلب موارد به درمان پزشکی و مراقب  و درمان  دارویی نیاز داشته باشند. این که شما یا دیگران بیماری روانی داشته باشید هیچ ربطی به اعتقادات مذهبی ندارد. ضمن این که باورهای مذهبی نیز در افراد متفاوت است و هر کسی باورهای معنوی خودش را دارد.
حتی می توان گفت گفتن این حرف ها در این شرایط اصلا کار خوبی نیست زیرا ممکن است فرد در دوره احساس گناه به سر ببرد و فکر کند خداوند در حال مجازات اوست و این نوع صحبت شما می تواندحال او را از آنچه هست بدتر کند. یا باعث شود شما در زمانی این حرف را به او بزنید که او درگیر افکار معنوی و دست و پنجه نرم کردن با ایمان خود باشد و شما با نظرات خود تیر خلاص را به او بزنید و باعث جدایی او از خداوند و باورهای معنوی بشوید. بیماری نه کار شیاطین است و نه ارتباطی با تسخیر شدن دارد بنابراین سعی نکنید با این جملات طرز فکر بیمار را به انحراف بکشانید.

5-مثبت اندیشی و خودخواهانه بودن خودکشی

خب اگر درمان بیماری روانی آن هم از نوع افسردگی که نگاه انسان به همه چیز خاکستری و تیره است با یک نگاه ساده و تنظیم نگرش تغییر کند بنابراین چرا با تعداد زیادی از بیماران روانی روبرو هستیم. پیشنهاد طرز فکر مثبت و مثبت اندیشی در چنین شرایطی بسیار ساده انگارانه است مانند این است که به بیمار دیابتی پیشنهاد دهید بیماری خود را با طرز فکر مثبت درمان کند در اکثر بیماران روانی کارکرد نورن های مغز با اختلالات جدی مواجه می شود و نیاز به درمان دارد و به سادگی تغییر نگرش اتفاق نمی افتد.
گفتن جملات قصار کار بسیار ساده است و مخارجی هم ندارد. اما در عمل انسان باید جای فردی باشد تا بتواند حال او را کامل درک کند. خودشی نه یک کار خودخواهانه بلکه کاری از سر ناامیدی و استیصال است که فردی به دلیل درد روحی زیادی که متحمل می شود به آن اقدام می کند. تصمیم به خودکشی کاری است که هیچ کس نمی گیرد مگر این که گزینه ی دیگری نداشته باشد
کمک به افرادی که به بیماری روانی مبتلا هستند و مخصوصا آنهایی که افکار خودکشی دارند بسیار مهم است. لازم است این افراد مورد حمایت های روان پزشکی جدی قرار بگیرند.  

به بیمار افسرده چه چیزهایی می توان گفت

سخت است در مورد فرد افسرده صحبت کنید و یا نظری بدهید و هر کسی بنا بر ترجیحات و اخلاق خود تصمیی می گیرد که با این موضوع چطور برخورد کند اما  سخنانی هست که در این موارد می توانید به بیمار بگویید
 • ازاینکه با من درمیون گذاشتی ممنونم
 • با من حرف بزن. من به حرف هایت گوش می دهم
 • آیا مایل هستی در مورد مشکلت با من حرف بزنی یا فکر می کنی با چه کسی راحتی هستی که با اوصحبت کنی
 • آیا با روان درمانگر در مورد این موضوع و احساسات خودت صحبت کردی؟ نمی خوای به این گزینه فکر کنی؟
 • چه کاری می توانم برای کمک انجام دهم
 • ممکن است شرایط سختی باشد اما آن را می گذرانید.
 • من دراین شرایط کنارت هستم. می توانی روی من حساب کنی
 • تو برای من مهم هستی.
 

برای فرد افسرده چه کارهایی می توان انجام داد

افراد افسرده از نظر ذهنی شاید تغییری نکرده باشند و ظاهرا مانند شما فکر کنند اما درواقع مثل این است که در دنیای دیگری زندگی می کنند، آنها گاهی به اطراف سوءظن دارند، گاهی تحریک پذیر و دچار عصبانیت هستند، زمانی به تنهایی احتیاج دارند. در کل برای کمک به آنها لازم است که آنها را درک کنید و یک سری کارها می تواند به آنها کمک کند از جمله کارهای زیر:

1-شنونده بودن و کمک به او برای دریافت حمایت حرفه ای

در اغلب اوقات، شونده ی خوبی بودن به سادگی می تواند مفید و باشد. سعی کنید مانند قبل با آن شخص ارتباط بگیرید و همانطور با او صحبت کنید که قبلا صحبت می کردید. این شخص همان فرد قبلی است. به او بفهمانید بیماری او برای شما باعث نمی شود که رفتار شما با او تغییر کند و شما ارتباط پایدار خود با او را حفظ می کنید برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.
ممکن است حال بیمار شما رو به وخامت باشد و نیاز به کمک حرفه ای داشته باشد. در اغلب بیماری های روانی فرد بیماری خود را انکار می کند و این اطرافیان هستند که بیماری او را متوجه می شوند و با رصد حال متوجه می شوند که باید حتما به او کمک کنند. به فرد افسرده اطمینان بدهید در صورت نیاز می تواند از کمک روانشناسان استفاده کند و به آنان مراجعه داشته باشد. به بیمار خود اطمینان دهید که در این شرایط تنها نیست و شما در کنار او هستید همچنین می تواند از تخصص گروه های پزشکی و روان پزشکی برای درمان بیماری خود کمک بگیرید.
جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت

2-حد و مرز داشتن در کمک به بیمار و صریح صحبت کردن

در کمک کردن به بیمار سعی کنید تا جایی پیش بروید درمان و نجات بیمار را به تنهایی به دوش نکشید. وقف کردن تمام برنامه و زندگی خود برای حل مشکل بیمار، باعث به وجود آمدن گرفتاری های جدیدی خواهشد شد. برنامه ی زندگی شما را به هم میریزد و ممکن است مخاطب احساس کند بیش از نیاز به زندگی خصوصی او پا گذاشته اید.
شاید بخاطر نوع رفتار فرد افسرده سعی کنید که از حرف زدن با او طفره بروید و صلاح ندانید همه چیز را به او بگویید یا در مقابل بدخلقی هاای او سکوت کنید. اما این کار کاملا نادرست است و باعث افزایش افسردگی فرد می شود. نگران عکس العمل بیمار نباشید. او به هر حال باید نسبت به شرایطی که دارد آشنایی کامل داشته باشد. بنابراین سعی کنید با صریح و بدون پرده صبحت کنید. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه درمان افسردگی کلیک کنید.

3-جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت | فعالیت های لازم در مواقع بحرانی

بیماران همیشه در سطوح ابتدایی قرار نمی گیرند و ممکن است حال آنها به حدی برسد که تعادل روحی و روانی خود را از دست بدهند و دست به خودکشی و کارهای خطرناک بزنند شاهد بروز رفتارهای خطرناک و افکار خودکشی در نزدیکان خود هستید با کمک روش های زیر شرایط بحرانی را کنترل کنید شناخت علائم بیماری: اولین کار در این زمینه شناخت علائم خطر بیماری در یک فرد بیمار است که به این وسیله بتوانید به موقع اقدام لازم را انجام دهید. بیماری افسردگی یا هر بیماری روانی دیگری معمولا نشانه های بازر و مشخصی دارد که با دانستن آنها می توانید از بیمار مراقبت های لازم را به عمل بیاورید. از جمله ی این علائم موارد زیر است.
 • صحبت کردن درباره مرگ و خودکشی و فکر به آسیب زدن به خود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه حرف از خودکشی کلیک کنید.
 • ابراز حس ناامیدی و تنفر از خود
 • جستجوی ابزار خودکشی
 • بروز اعمال و رفتار خطرناک
 • بروز تمایل به مرگ و نیستی
تنها نگذاشتن بیمار: اگر حس می کنید که بیمار در شرایط طبیعی قرار ندارد سعی کنید به هیچ عنوان او را تنها نگذارید و  در صورت مشاهده علائم خطر حتما از مراکز مرتبط با این موضوع و پزشکان مربوطه کمک بگیرید.  

سخن آخر درمورد جملاتی که نباید به افراد افسرده گفت

افسردگی مانند هر بیماری روانی دیگر یک بیماری جدی است که ملاحظات خاصی را در تعامل و روابط با فرد بیمار می طلبد و لازم است که در ضمن نشان دادن وضعیت واقعی بیمار به او سعی شود، در صبحت کردن از آسیب به روحیه او و تخریب او خودداری کرد. اگر شما هم در راستای این موضوع مسئله ای دارید می توانید از مشاوران و روانشناسان در این مورد کمک بگیرید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*