ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

سکس تراپی و سکس تراپیست | ضرورت سکس تراپی و نکات اخلاقی آن


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با سکس تراپی و سکس تراپیست پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


آیا تا به حال با اصطلاح سکس تراپی و سکس تراپیست مواجه شده‌اید؟ در این زمینه چقدر اطلاعات دارید؟ سکس تراپی نوعی درمان روانشناختی است که در جهت رفع مشکلات جنسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و به درمانگری که اختصاصاً در این حوزه فعالیت می‌کند سکس تراپیست گفته می‌شود. بسیاری از افراد فکر می‌کنند که مشکلات جنسی امری خصوصی و غیرقابل درمان است. در حالی که امروزه روش‌های نوینی در این زمینه به کار بسته می‌شود که به زوجین کمک می‌کند رضایت جنسی بیشتری را در زندگی تجربه کنند. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه تا انتهای مطلب با ما همراه باشید.

تماس با مشاور


سکس تراپی و سکس تراپیست

سکس تراپی نوعی روان‌درمانی است که به افراد و زوجین کمک می‌کند تا بتوانند عوامل مؤثر در رضایت زناشویی را بشناسند و آن‌ها را ارتقا دهند. از جمله این عوامل می‌توان به مسائل پزشکی، مشکلات شخصی، عوامل درون فردی و میان فردی اشاره کرد. هدف نهایی در سکس تراپی این است که افراد بتوانند از چالش‌های جسمی و عاطفی مرتبط با عملکرد جنسی عبور کنند و رضایت جنسی بالاتری را تجربه کنند. به این منظور سکس تراپیست‌ها در جلسات درمانی خود مشکلات جنسی زوجین را به دقت ارزیابی کرده و تلاش می‌کنند تا با دریافت علل این مشکلات، راه‌حل‌های عملی مناسب را به آن‌ها ارائه دهند.

اینفوگرافیک سکس تراپی و سکس تراپیست

اینفوگرافیک سکس تراپی

چه افرادی به سکس‌تراپی نیاز دارند؟

تجربه مشکلات و اختلالات جنسی در طول عمر چه برای زنان و چه برای مردان موضوع رایجی محسوب می‌شود. مطالعات نشان می‌دهند که 43 درصد زنان و 31 درصد زنان در طول عمر خود نوعی از مشکلات جنسی را تجربه می‌کنند. از جمله  شایع‌ترین این مشکلات می‌توان به دیرانزالی، زودانزالی، بی‌میلی جنسی، اختلال نعوظ و ناتوانی در پاسخگویی به مشکلات جنسی اشاره کرد.

سکس تراپیست‌ها با تشخیص این مشکلات و ارائه درمان‌های مناسب به شما کمک می‌کنند تا چالش‌های موجود در این زمینه را پشت سر بگذارید و زندگی جنسی رضایت بخش‌تری را تجربه کنید. مطالعه مقاله مشاوره جنسی میتواند به شما کمک کننده باشد.

سکس تراپی و سکس تراپیست | اهمیت رابطه جنسی بر زندگی زوجین

زوجین با مراجعه به سکس تراپیست و درمان مشکلات جنسی به افزایش کیفیت رابطه جنسی خود کمک می کنند. کیفیت رابطه جنسی غریزی نیست بلکه آموختنی است. زوجینی که نمی توانند نیازهای جنسی یکدیگر را برآورده کنند، زمینه نارضایتی و ناسازگاری در زندگی را فراهم می کنند. بیماری های روان تنی و اختلالات عصبی زوجین گاهی ریشه در مسائل جنسی دارد. بنابراین اهمیت به رابطه جنسی و مراجعه به سکس تراپیست برای درمان، در افزایش رضایت زناشویی موثر است.

سکس تراپی و سکس تراپیست | انواع درمان های جنسی

درمان ناتوانی جنسی مردان
درمان ناتوانی جنسی زنان
درمان واژینیسموس
درمان اختلال نعوظ
درمان دیر انزالی
درمان زود انزالی
احساس گناه در روابط جنسی
درمان بی میلی جنسی
درمان مشکلات مربوط به ارگاسم
درمان نارضایتی جنسی
درمان ناهنجاری های جنسی

۱. استرس یا اضطراب در مورد سکس

وجود نگرانی ها و ترس های شما درباره رابطه جنسی برخی مواقع به میزانی می رسد که از کنترل شما خارج شده و باعث ایجاد تداخل در رابطه جنسی شما و شریک جنسی می شود.

۲. سردمزاجی یا تمایلات جنسی نامنطبق

اینکه شرکای زندگی هر دو به یک میزان و یا در یک زمان نسبت به برقراری رابطه جنسی تمایل نداشته باشند امری طبیعی است. اما اگر این تفاوت بسیار فاحش باشد مشکل ساز خواهد بود. عدم انطباق زوجین در رابطه جنسی معمولا در میزان برقراری رابطه نمود پیدا می کند.

چنین واکنشی باعث بروز باورهایی مانند اینکه به قدر کافی برای شریک خود جذابیت ندارید شده و احساس عدم امنیت در شما و یا او شکل می گیرد. این عوامل به مرور زمان به باقی زوایای ارتباطی تعمیم پیدا کرده و باعث بروز چالش های جدید عاطفی و جنسی می شود.

۳. مشکل نعوظ

مشکلات مرتبط با نعوظ به دلایل مختلفی به وجود می آید. برخی افراد مکن است با کمترین عامل محرکی تحریک شده و برخی دیگر با بیشترین تلاش ممکن کمترین تحریک را تجربه کنند. بروز اختلالات نعوظ صرفا به عوامل فیزیکی بستگی نداشته و شاید بتوان گفت اثرگذارترین عامل مسایل روانشناختی باشد.

انواع معضلات و درگیری های روحی که به تنش و افزایش استرس منتهی می شود شامل استرس های شغلی، فشارهای روانی شخصی و مشکلات عاطفی می شود. سکس تراپی گزینه درمانی مناسبی برای کنارل و ندیریت اختلالات نعوظ می باشد.

۴. زودانزالی و سکس تراپی

از آنجایی که مشکل زودانزالی به یک عامل مشخص وابسته نیست، برای درمان نیز به ترکیبی از روش های درمانی مختلف نیاز است. برای درمان زودانزالی اولین قدم مراجعه به اورولوژیست و رد مشکلات فیزیکی است. چنانچه مشکلات به سلامت روان فرد مربوط باشد سکس تراپی در ادامه روند درمانی موثر واقع می شود.

۵. اعتیاد به سکس یا پورنوگرافی

درمان اعتیاد به سکس یا رفتارهای اعتیاداور دیگر مانند تماشای پورنوگرافی برای همه سکس تراپیست ها جذابیت ندارد و برخی از آن ها نسبت به پذیرش بیماران سخت گیر هستند. اما بهرروی برخی دیگر از درمانگران جنسی برای کمک به این قشر از بیماران آموزش می بینند و به آن ها در جهت مقابله با رفتارهای اعتیادآور کمک می کنند.

6. دخول دردناک

نزدیکی درناک اختلالی است که در آن درد زیادی حین دخول و رابطه جنسی تجربه می شود. نزدیکی دردناک غالبا برای زنان اتفاق می افتد و به دلایل پزشکی و غیرپزشکی مربوط می شود. مشکلات پزشکی با درمان های خاص پزشکی به رفع مشکل می پردازد. اما اگر موضوع ریشه در مشکلات روانی مانند استرس و اضطراب نسبت به سکس و رابطه جنسی داشته باشد به متخصص درمان های جنسی و سکس تراپیست نیاز است.

سکس تراپی و سکس تراپیست | مهارت های لازم برای سکس تراپیست

سکس تراپ باید از توانایی لازم برای روان درمانی بروردار باشد، زیرا بیش تر مشکلات جنسی ریشه در شخصیت فرد و دوران کودکی او دارد. بنابراین صرف دارودرمانی تاثیر چندانی بر درمان ندارد بلکه نیاز است در کنار آن از درمان های روانشناختی و روان پویشی استفاده شود تا اثرش طولانی مدت باشد. سکس تراپیست باید با زوجین راحت صحبت کند و هیچ گونه قضاوتی در مورد آنان نداشته باشد.

مراحل سکس تراپی

در وهله اول سکس تراپی به عنوان راهی برای سرکوب انواع مختلفی از نابهنجاری های جنسی در نظر گرفته می شد. اما از آن زمان تا کنون تحولات گسترده ای در رویکردها شکل گرفته است. تا جاییکه امروزه سکس تراپی به عنوان اولین خط درمان برای بهبود روابط جنسی و کسب لذت بیشتر در خدمت افراد و زوجین در نظر گرفته می شود.

مشاوره جنسی دارای اثربخشی بالایی بوده و مراجعین در کوتاه مدت شاهد تغییرات به وجود آمده خواهند بود. با این حال میزان رضایت افراد از سکس تراپی و رویکردهای درمانی آن بستگی به همکاری خود آن ها و تعهد به طول درمان دارد.

سکس تراپی و سکس تراپیست | نکات مهم در مورد فرایند سکس تراپی

سکس تراپی نوعی روان درمانی محسوب می‌شود. به همین خاطر در جلسات سکس تراپی نیز مانند سایر جلسات روان درمانی، درمان از طریق صحبت کردن در مورد تجربیات، نگرانی‌ها، افکار و احساسات صورت می‌گیرد. سکس تراپی می‌تواند به صورت فردی و یا زوجی انجام شود. سکس تراپیست در جلسات زوجی فردی بی‌طرف است و قرار نیست کسی را مقصر جلوه دهد یا تلاش کند یکی از زوجین را قانع کند. می توانید از مشاوره خانواده نیز کمک بگیرید.

از جمله مهم‌ترین نکاتی که در مورد فرایند سکس تراپی وجود دارد این است که این درمان تنها از طریق مکالمه و گفت‌وگو میان درمانجویان و درمانگر صورت می‌گیرد. سکس تراپیست حق برقراری رابطه جنسی با هیچ یک از درمانجویان خود را ندارد و هیچ گونه تماس یا مکالمه جنسی بین درمانگر و مراجع صورت نمی‌گیرد. متأسفانه عدم آگاهی در این زمینه باعث سوءاستفاده بسیاری از افراد سودجو و غیرحرفه‌ای در این زمینه شده است. به همین دلیل لازم است که قبل از مراجعه به درمانگر حتماً در این زمینه اطلاعات خود را افزایش دهید و از حقوق خود و وظایف سکس تراپیست آگاه باشید. فضای حاکم بر جلسات درمانی شما باید بیشتر از هر چیز حمایت‌گرانه و آموزشی باشد و به شما کمک شود تا بتوانید نگرانی‌های خود را در مورد عملکرد جنسی دریابید و با راه‌حل‌های مناسب از آن‌ها عبور کنید.

سؤالات متداول درباره سکس تراپی و سکس تراپیست
- خدمات سکس تراپی توسط چه کسانی ارائه می‌شود؟

سکس تراپیست می‌تواند یک روانشناس، روان پزشک یا یک زوج درمانگر باشد. این متخصصان با آموزش دیدن حرفه‌ای در حیطه تشخیص و درمان مشکلات جنسی به سکس تراپی می‌پردازند.

- برای درمان مشکلات جنسی حداقل به چند جلسه سکس تراپی نیاز است؟

تعداد جلسات سکس تراپی و مدت زمان هر جلسه بسته به نوع مشکل شما متفاوت خواهد بود. زمان جلسات از 30 تا 50 دقیقه متغیر است. همچنین تعداد دفعاتی که شما باید درمانگر خود را دیدار کنید ممکن است به صورت هفتگی تعیین شود. هرچقدر روند بهبودی بهتر شود، فاصله بین جلسات افزایش خواهد یافت. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*