ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نزدیکی در زمان پریود | عوارض و فوائد نزدیکی در دوران قاعدگی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با نزدیکی در دوران قاعدگی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آیا می توانید در زمان پریودی رابطه جنسی داشته باشید؟ در طول سال‌های باروری، تقریباً هر ماه یک بار قاعدگی خواهید داشت. به جز اینکه برخی از افراد ممکن است از وضعیت خونریزی حین پریود خجالت بکشند، یا حس ازاردهنده ناشی از کثیف کاری داشته باشند و یا بابت انتقال بیماری خاصی احتیاط کنند، دلیلی برای اجتناب از فعالیت جنسی در طول قاعدگی وجود ندارد. اگرچه رابطه جنسی در پریود می تواند کمی نامرتب و حتی برای برخی چندش اور باشد، اما بی خطر است و داشتن رابطه جنسی در دوران پریودی می تواند حتی مزایایی را به همراه داشته باشد. از جمله تسکین دردهای قاعدگی.

با وجود برخی موانع به هرحال برخی از زوجین تمایل به برقراری نزدیکی در زمان پریود دارند. در این مقاله درباره فواید و خطرات نزدیکی در زمان پریود، علل منع و احتمال بارداری در این دوران صحبت خواهیم کرد. همچنین برای برطرف کردن ابهامات جنسی و مشکلات زناشویی می توانید از مشاوره جنسی بهره ببرید. برای کسب اطلاعات در خصوص مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

نزدیکی در زمان پریود

اهمیت رابــطه جنسی در روابط زناشویی بر کسی پوشیده نیست. روابط جنسی از ارکان اساسی ازدواج می‌باشد و میل جنسی زن و شوهر به یکدیگر یکی از عوامل تداوم دهنده آن است. هنگام قاعدگی و خونریزی ماهانه زنان، معمولا رابطه جنسی متوقف می‌شود و پس از یک هفته دوباره از سر گرفته می‌شود.

طبق گزارشات بی میل جنسی در زنان در دوران قاعدگی همه گیر نیست. اما برخی زنان چه به دلیل کاهش میل جنسی در این دوران و چه به دلایل دیگری هم چون دردسرهای شستشوی ملحفه ها و بدن تمایلی به سکس در این دوران ندارند. در ادامه برای آن دسته از افراد مایل به رابطه جنسی در زمان پریودی تعدادی از مزایای آن یادآوری شده است.

تابوی نزدیکی در زمان پریود

فعالیت جنسی در طول قاعدگی در برخی فرهنگ ها تابو در نظر گرفته می شود. از آنجایی که افراد دارای سیکل های ماهیانه حدود یک ربع ماه پریود می شوند، اجتناب از رابطه جنسی در طول قاعدگی اغلب نیاز به مذاکره داشته یا بروز ناراحتی در روابط می شود. چرا این تابوها وجود دارند؟ بیشتر آن ها مبتنی بر ایده های قدیمی و به جا مانده از باورهای نسلی است اما هیچ چیز "کثیف" یا خطرناکی در مورد خون قاعدگی وجود ندارد.

رابطه جنسی در دوران قاعدگی می تواند سالم باشد و حتی فواید خاصی داشته باشد. برخی از زنان متوجه افزایش برانگیختگی در طول دوره خود می شوند و متوجه می شوند که رابطه جنسی در دوران پریود ارتباط آن ها را با شریک زندگی تقویت می کند. به علاوه، شواهد حکایت از آن دارد که هورمون‌های آزاد شده در طول ارگاسم می‌توانند به کاهش دردهای قاعدگی کمک کنند. بنابراین چه در طول دوره قاعدگی نزدیکی داشته باشید یا هرگز تمایلی به فعالیت جنسی نداشته باشید همه چیز نرمال است. خودارضایی در دوران قاعدگی نیز همیشه یک گزینه است و فواید مشابهی دارد.

مزایای نزدیکی در زمان پریود

تسکین گرفتگی عضلات و چرخه های کوتاه تر قاعدگی: ارگاسم دردهای قاعدگی را تسکین می دهد. دردهای قاعدگی نتیجه انقباض رحم برای آزاد کردن پوشش آن است. زمانی که ارگاسم می شوید، ماهیچه های رحم نیز منقبض می شوند. سپس پوشش رحمی را آزاد می کنند. این رهاسازی می تواند مقداری از گرفتگی های پریود را تسکین دهد. نزدیکی همچنین باعث ترشح مواد شیمیایی به نام اندورفین می شود که به شما احساس خوبی می دهد. به علاوه، انجام فعالیت جنسی ذهن شما را به خود مشغول می کند که ممکن است به رفع ناراحتی قاعدگی شما کمک کند. نزدیکی در زمان پریود دوره های شما را می تواند کوتاه تر کند. انقباضات عضلانی در حین ارگاسم، محتویات رحم را سریع تر خارج می کند که منجر به دوره های کوتاه تر می شود.

افزایش میل جنسی: میل جنسی برخی از زنان در طول چرخه قاعدگی به لطف نوسانات هورمونی تغییر پیدا کرده و افزایش پیدا می کند. در حالی که بسیاری از زنان می‌گویند میل جنسی آن ها در طول تخمک‌گذاری، یعنی حدود دو هفته قبل از پریود تا چند روز به آغاز پریود افزایش می‌یابد، برخی دیگر گزارش می‌دهند که در طول پریودی نیز میل جنسی بیشتری احساس می‌کنند. نزدیکی در زمان پریود برای این دسته از زنان لذت دوچندانی خواهد داشت.

روانکاری طبیعی و تسکین سردردهای قاعدگی: شما می توانید استفاده از لوبریکانت را در طول دوره خود کنار بگذارید. خون به عنوان روان کننده طبیعی عمل می کند. سردردهایی که در برخی از زنان در دوران پرویدی رایج است با رابطه جنسی تسکین می یابند. حدود نیمی از زنانی که سردردهای میگرنی دارند در طول دوره قاعدگی خود به آن‌ها مبتلا می شوند. اگرچه اکثر زنان مبتلا به میگرن قاعدگی از رابطه جنسی در طول حملات خود اجتناب می‌کنند، بسیاری از کسانی که رابطه جنسی دارند می‌گویند که این امر تا حدی یا به طور کامل سردرد آن ها را تسکین می‌دهد.

پیشنهاد می کنیم مقاله ترک خود ارضایی را نیز مطالعه کنید.

اینفوگرافیک عوارض و فواید نزدیکی در دوران قاعدگی

اینفوگرافیک عوارض و فواید نزدیکی در دوران قاعدگی

عوارض جانبی احتمالی

بزرگ ترین نقطه ضعف نزدیکی در زمان پریود دردسرهای زیاد آن برای تمیزکاری بعد از رابطه جنسی است. خون می تواند روی بدن شما و شریک زندگی و ملحفه ها پس داده شود. به خصوص اگر جریان شدید پریودی داشته باشید. جدای از کثیف شدن تخت، خونریزی باعث می شود احساس خودآگاهی پیدا کنید و این با تسلیم شدن و از خود بیخود شدن حین رابطه جنسی تناقض پیدا می کند. اضطراب ناشی از ایجاد آشفتگی می تواند تا حدودی یا تمام لذت جنسی را از بین ببرد. یکی دیگر از نگرانی‌های مربوط به رابطه جنسی در طول قاعدگی، خطر انتقال عفونت های مقاربتی (STI) مانند HIV یا هپاتیت است که احتمال انتقال بیماری‌های مقاربتی و باکتریایی بیشتر می‌شود.

این ویروس ها در خون زندگی می کنند و می توانند از طریق تماس با خون پریودی آلوده به ویروس، پخش شوند. اما استفاده از کاندوم در هر بار رابطه جنسی می تواند خطر گسترش یا ابتلا به STI را کاهش دهد. اگر قصد دارید در طول قاعدگی رابطه جنسی داشته باشید و از تامپون استفاده می کنید، باید آن را از قبل بردارید. یک تامپون فراموش شده می تواند در طول رابطه جنسی آنقدر به انتهای واژن شما فشرده شود که برای برداشتن آن باید به پزشک مراجعه کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره خانواده راهنمایی بگیرید.

پوزیشن های نزدیکی در زمان پریود

اینکه یک زوج تمایل داشته باشند در این دوران رابطه جنسی برقرار کنند یا خیر به تصمیم خود آن ها بستگی دارد. در واقع توصیه‌های پزشکی و مذهبی می‌تواند در گرایش آن‌ها به تصمیم گیری در این مورد جهت بدهد ولی در نهایت خود آن ها هستند که چنین تصمیمی می‌گیرند. در واقع با صحبت در مورد نیازها تصمیم می‌گیرند این دوران را بدون رابطه جنسی سپری کنند و یا یکی از شکل‌های رابطه را برقرار نمایند.
می توانید از مشاوره تلفنی راهنمایی بگیرید.

رابطه جنسی می‌تواند اشکال مختلفی داشته باشد. از معاشقه تا دخول واژینال یا رابطه جنسی مقعدی و یا دهانی می‌توانیم شاهد تنوع رفتارهای جنسی باشیم. برای آشنایی بیشتر در زمینه تنوع طلبی جنسی در مردان و زنان کلیک کنید.

بسته به میل طرفین آن‌ها می‌توانند از طرق دیگری به ارگاسم برسند. مثلا مرد با تحریک ناحیه کلیتوریس زن و زن با رابطه دهانی مرد را ارضا کند.

آیا رابطه جنسی (نزدیکی) در دوران قاعدگی فوایدی هم دارد؟

به باور برخی فوایدی که بعد از نزدیکی در زمان پریود وجود دارد شامل کاهش درد در پریود دردناک بعد از رابطه جنسی به علت ترش هورمون‌ها و کوتاه شدن طول مدت رابطه جنسی است. زیرا انقباض‌های عضلانی حین ارگـاسم زنان باعث می‌شود خون بیشتری سریع‌تر خارج شود و در نتیجه طول مدت قاعدگی کم بشود. اما باید گفت دخالت در سیکل و فرایند قاعدگی می تواند موجب آسیب ها و عوارضی نامشخص شود، همچنین با توجه به عوارض و معایب نام برده شده در بالا نمی توان چنین ریسکی را در مورد سلامت پذیرفت.

احتمال بارداری در قاعدگی

احتمال بارداری در دوران قاعدگی کاهش پیدا می‌کند ولی کاملا از بین نمی‌رود. یعنی هنوز هم احتمال اینکه باردار شوید وجود دارد. بیشترین احتمال بارداری زمان تخمک گذاری است. یعنی تقریبا دو هفته قبل از شروع قاعدگی معمولا در زنان احتمال بارداری بالا است. با این حال دوره‌های تخمک گذاری در زن متفاوت است. هرچه چرخه قاعدگی کوتاه تری داشته باشید احتمال بارداری در زمان پریود بیشتر می‌شود.  باید در نظر داشت که اگر اسپرم قوی می تواند در بدن زن تا هفت روز زنده بماند. بنابراین اگر بلافاصله بعد از پریود، تخمک گذاری در بدن زن اتفاق بیفتد و اسپرم هنوز زنده باشد، امکان بارداری بیشتر است.

نکاتی در مورد رابطه جنسی در دوران پریودی

در ادامه چند نکته وجود دارد که رابطه جنسی در پریود را تجربه ای راحت تر و کمتر آشفته می کند. ابتدا با شریک زندگی خود راحت و صادق باشید. به آن ها بگویید در مورد رابطه جنسی در دوران پریودی چه احساسی دارید و نظر آن ها را نیز بپرسید که چه احساسی در مورد آن دارند. اگر هر یک از شما مردد است حتما در مورد دلایل ناراحتی خود صحبت کند. مهم است که با شریک زندگی خود ارتباط باز و صادقانه داشته باشید. در مورد نگرانی ها، ترجیحات و مرزها بحث کنید تا مطمئن شوید که هر دو طرف راحت هستند و در یک موضع هستند.

اگر قصد دارید در طول قاعدگی رابطه جنسی داشته باشید و از تامپون استفاده می کنید، باید آن را از قبل بردارید. یک تامپون باقی مانده می تواند در طول رابطه جنسی آنقدر به انتهای واژن شما فشرده شود که برای برداشتن آن باید به پزشک مراجعه کنید.

یک حوله تیره رنگ روی تخت پهن کنید تا نشت خون قابل کنترل شود یا حتی در حمام رابطه جنسی داشته باشید که به طور کامل از آشفتگی ناشی از خونریزی جلوگیری کنید. یک دستمال مرطوب کنار تخت بگذارید تا بعد از آن تمیز شود. رعایت بهداشت خوب در طول رابطه جنسی در دوران قاعدگی بسیار مهم است. دوش گرفتن یا تمیز کردن ناحیه تناسلی خارجی قبل از انجام فعالیت جنسی می تواند به هر دو طرف کمک کند احساس راحتی بیشتری داشته باشند و بوی احتمالی و بالقوه را به حداقل برسانند.

از همسر بخواهید کاندوم لاتکس استفاده کند. شما را در برابر بارداری و بیماری های مقاربتی محافظت می کند. اگر وضعیت جنسی معمول شما ناراحت کننده است از پوزیشن های دیگری استفاده کنید. برای مثال، سعی کنید به پهلو دراز بکشید و همسر پشت سر شما باشد. اگر به طور کلی مایل به رابطه جنسی در دوران پرویودی نیستید از روش های دیگر رابطه جنسی مانند تحریک با دست استفاده کنید.

اجازه ندهید عادت ماهانه شما زندگی جنسی شما را متوقف کند. اگر کمی کار آماده سازی انجام دهید، رابطه جنسی می تواند به همان اندازه در طول آن پنج روز لذت بخش باشد که در بقیه ماه است. ممکن است تعجب کنید اگر متوجه شوید که رابطه جنسی در طول قاعدگی برای برخی هیجان انگیزتر است.

پوزیشن های مختلف را آزمایش کنید. برخی از پوزیشن های جنسی ممکن است در دوران قاعدگی راحت تر و کاربردی تر باشند. شما و همسر می توانید موقعیت های مختلفی را بررسی کنید که آشفتگی یا ناراحتی مرتبط با جریان قاعدگی را به حداقل می رساند. به عنوان مثال، موقعیت هایی که زن در بالا قرار دارد می تواند کنترل بیشتری را فراهم کند و احتمال نشتی را کاهش دهد.

به یاد داشته باشید ترجیحات شخصی و سطح راحتی از فردی به فرد دیگر متفاوت است. ضروری است که آسایش و راحتی خود را در اولویت قرار دهید و انتخاب هایی داشته باشید که برای شما و شریک زندگی مناسب باشد. اگر در طول قاعدگی خود هر گونه نگرانی یا سوالی در مورد رابطه جنسی دارید مشورت با یک متخصص همیشه ایده خوبی خواهد بود.

سخن آخر

در دوران قاعدگی روحیات زن از هر زمان دیگری شکننده تر و حساس تر می شود. دوری از رابطه جنسی نباید به معنای دوری از خود او باشد. او در این دوران بیشتر به نوازش و معاشقه نیاز دارد. با آموزش سکس و راهکارهای عملی می توان در دوره قاعدگی نیز روابط صمیمانه جنسی داشت. رابطه جنسی پریود ممکن است باعث شود برخی بیشتر احساس دلبستگی کنند. با توجه به افزایش برانگیختگی که می توانید در طول دوره قاعدگی خود احساس کنید، به احتمال زیاد ممکن است احساسات قوی تری هم نسبت به شریک جنسی خود داشته باشید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب می تواند در رفع مشکلات زناشویی یاریگر شما باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

آیا قاعدگی باعث افزایش خطر ابتلا به بیماری های مسری عفونی می شود؟

خون عاملی است که می تواند احتمال حضور، رشد و انتقال بیماری را دو چندان کند. بنابراین درصورتی که یکی از شرکای جنسی به به یک عامل عفونی، میکروبی یا ویروسی مثل سوزاک، سیفیلیس، کلامیدیا و عامل ایدز و ویروس تبخال مبتلا باشند؛ امکان انتقال این عامل به دیگری در زمان قاعدگی افزایش می‌یابد.

آيا مردم بطور معمول هنگام قاعدگی اقدام به رابطه جنسی می‌كنند؟

طبق بررسی های انجام شده، اغلب زوجین حین دوران قاعدگی رابطه جنسی برقرار نمی کنند و رابطه در این دوران محبوبیت چندانی ندارد. احتمالا با توجه به منفور دانستن این نوع رابطه در مذهب، فرهنگ و سنت به طور پیش فرض افراد از آن اجتناب می کنند.

نظرات در مورد نزدیکی در زمان پریود به طور کلی چگونه است؟

از بین کسانی که دوست ندارند در حین قاعدگی رابطه جنسی داشته باشند، بیش از نیمی از مردان (53٪) بوده اند که از این وضعیت احساس راحتی نمی کنند. (51٪) آن ها زن بوده اند که حس انزجار نداشته اند و فقط آن را دوست ندارند. در بررسی دیگر (35%) افراد احساس سکسی نداشته اند. سن شما نیز بر احساس شما نسبت به رابطه جنسی در پریودی تاثیر دارد.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*