ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا | چیزی شبیه به خوابگردی جنسی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با رابطه جنسی در خواب پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

یکی از اختلالات خواب که با فراوانی کمتر رخ می دهد، رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا است. مانند راه رفتن در خواب، نوعی پاراسومنیا به شمار می رود. پاراسومنیا نتیجه گیر افتادن مغز شما بین مراحل خواب است. گیر کردن در این مرحله باعث می شود طوری رفتار کنید که انگار در بیداری هستید. افراد مبتلا به سکسومنیا رفتارهای جنسی را در طول خواب تجربه می کنند. این رفتارها از خودارضایی تا رابطه جنسی متغیر است. درمان اختلالات زمینه ای خواب یا مسائل رفتاری، رابطه جنسی در خواب را نیز درمان کند.
تماس با مشاور

رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا چیست؟

دانشمندان در حال بررسی بیشتر در مورد رابطه جنسی در خواب، نوعی از اختلالات خواب هستند. Sexsomnia که یکی از همین اختلالات خواب است، با درگیر شدن در فعالیت های جنسی در طول خواب مشخص می شود. سکسومنیا که یک اختلال خواب به تازگی شناخته شده است و باعث می شود افراد در خواب، رابطه جنسی داشته باشند توسط پزشک متخصص اختلال خواب کانادایی J. Paul Fedoroff، از دانشگاه اتاوا در سال ۱۹۹۶ کشف و اصطلاح "sexsomnia" را اولین بار برای نامیدن این اختلال به کار برد. اخیراً مورد توجه محققان قرار گرفته است.

علل سکسومنیا کاملاً مشخص نیست اما ممکن است به سایر اختلالات خواب و عوامل خارجی مانند استرس و الکل مرتبط باشد. یک معاینه وضعیت خواب توسط متخصص طب خواب می تواند به تشخیص سکسومنیا یا شناسایی اختلال خواب یا وضعیت پزشکی مرتبط با خواب جنسی کمک کند. درمان سکسومنیا به علت زمینه‌ای آن بستگی دارد اما اغلب شامل دارو، بهبود بهداشت خواب و کاهش استرس یا محرک‌ها می‌شود.

اکثر تحقیقات نشان داده اند که دوره های سکسومنیا بیشتر در طول حرکت غیرسریع چتشم از مراحل خواب(NREM) بدون رویا و عمیق ترین مرحله چرخه خواب رخ می دهد. همه درباره افرادی شنیده اند که هنگام خواب راه می روند، تخت خود را خیس می کنند یا دندان قروچه می کنند. کمتر کسی شاید رابطه جنسی در خواب را تجربه کرده و یا درباره آن شنیده باشد.

اینفوگرافیک رابطه جنسی در خواب

اینفوگرافیک رابطه جنسی در خواب

1-پیشینه مطالعاتی

به گفته محققان، بی خوابی جنسی می تواند شامل طیف وسیعی از رفتارهای جنسی از جمله نوازش ساده، صداهای جنسی و ناله های مرتبط با رابطه جنسی باشد. در حالی که آمار زیادی در مورد این شکل از اختلال خواب سکسومنیا وجود ندارد، رده سنی های مختلف بزرگسال یا مسن تر می توانند رابطه جنسی در خواب را تجربه کنند. این اختلال شامل تعداد کمی از افراد می شود. حدود ۱ تا ۲ درصد از جمعیت عمومی. چیزی شبیه به تعداد افرادی که خوابگردی را تجربه می کنند.

اکثریت قریب به اتفاق موارد گزارش شده از رابطه جنسی در خواب را مردان تشکیل می دهند. تقریبا سه برابر بیشتر از زنان. اما احتمال اقدام به خودارضایی مرتبط با سکسومنیا در زنان بیشتر است. تحقیقات ارائه شده در نشست سالانه انجمن های تخصصی خواب نشان داد که نزدیک به ۸ درصد از بیماران مراجعه کننده به کلینیک اختلالات خواب در تورنتو از انجام رابطه جنسی در خواب خبر داده اند. از ۸۳۲ بیمار مورد بررسی، ۱۱ درصد از مردان و ۴ درصد از زنان گفتند که هنگام خواب رفتارهای جنسی انجام داده اند.

2-شیوع اختلال

مشخص نیست که رابطه جنسی در خواب چقدر رایج است اما اختلال نادری تلقی می شود. در سال 2015 تنها 94 مورد سکسومینا گزارش و ثبت شده است. توجه داشته باشید که نتایج مطالعه کانادایی فقط شامل افرادی است که در یک کلینیک خاص اختلال خواب حضور داشته اند. این بیماری به احتمال زیاد در جمعیت عمومی بسیار کمتر رایج است و افرادی که سابقه قبلی از اختلالات خواب دارند، بیشتر در معرض رابطه جنسی در خواب هستند. هرچند افرادی که این اختلال را تجربه می کنند ممکن است علائم خود را گزارش نکنند زیرا احساس خجالت یا شرمندگی خواهند داشت یا اساسا ممکن است از وضعیت خود بی خبر باشند. به این معنی که موارد بیشتری از آنچه شناخته شده رخ می دهد. از ۸۳۲ شرکت کننده در مطالعه ، تنها چهار نفر در مورد مشكلات جنسی در طول مشاوره جنسی با متخصصین خواب از نگرانی های خود صحبت کرده اند.

رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا

علائم رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا

رخ دادن رابطه جنسی با رویاهای جنسی متفاوت است. وجود رویا با موضوع جنسی برای نوجوانان و بزرگسالان غیر معمول نیست. این دست از تجربیات کاملاً متفاوت از پدیده بی خوابی جنسی می باشد. افراد مبتلا به این اختلال هنگام خواب، اغلب با سایر افراد رفتارهای جنسی انجام می دهند. مشکل پاراسومنیا مانند رابطه جنسی در خواب این است که فرد مبتلا به این اختلال متوجه نمی شود که به آن مبتلا است.
شرکا، والدین، ​​هم اتاقی ها یا دوستان معمولا اولین کسانی هستند که در ابتدا متوجه این رفتارها می شوند. فرد مبتلا ممکن است نداند که این اتفاق می افتد تا زمانی که شخص دیگری آن را مورد توجه قرار داده و گوشزد کند. علایم و رفتارهای متداول رابطه جنسی در خواب شامل موارد زیر است:

 • ابزار دوست داشتن یا القای پیشنوازی به شریکی که کنار او در خواب است.
 • رانش لگنی، رفتارهایی که رابطه جنسی را تقلید می کنند.
 • خودارضایی، رابطه جنسی مستقیم، ارگاسم خود به خود، عدم پاسخگویی به محیط بیرون در طول رویداد.
 • نگاه شیشه ای و خالی به چشم های طرف مقابل حین انجام رابطه جنسی، ناتوانی یا مشکل در بیدار شدن در طول رابطه.
 • بی اطلاعی از وقوع رفتار در روز بعد.

اگر فرد بعد از بیدار شدن، از رفتار روی داده آگاه نباشد نشانه پاراسومنیا خواهد بود. با وجودی که موقع رابطه جنسی چشم ها باز است و فرد به شکل بیدار عمل می کند. آن ها روز بعد فراموشی را تجربه می کنند و چیزی به خاطر نمی آورند. به همین ترتیب، تغییرات ظریف در رفتار جنسی نشانه ای از اختلال خواب محسوب می شود. افراد مبتلا به سکسومنیا در طول دوره های رابطه جنسی در خواب قاطع تر و شفاف تر از دیگر مواقع عمل می کنند.

علل رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا

محققان دقیقاً نمی دانند که چه چیزی باعث این اختلال خواب می شود. اما پزشکان درباره عوامل متعددی گمانه زنی می کنند که می تواند در ایجاد آن موثر باشد. مانند سایر پاراسومنیا به نظر می رسد که خواب آلودگی ناشی از اختلال در زمانی است که مغز در حال حرکت بین چرخه های خواب عمیق است. این اختلالات اغلب برانگیختگی سردرگمی(CA) نامیده می شوند. یکی از نظریه ها این است که برای برخی افراد تخت خوابیدن(طاق باز و سبک) می تواند باعث بروز این پدیده شود. هنگامی که در مجاورت شخصی به خواب می روید، تماس های مکرر با بدن او می تواند میل جنسی را بیدار کند حتی اگر در خواب باشید. برخی دیگر از علل به شرح زیر است:

 • محرومیت از خواب، افزایش استرس، اضطراب، شرایط خواب نامناسب(خیلی سبک، خیلی پرسروصدا یا خیلی گرم)
 • خستگی ناشی از برخی مشاغل پر استرس مانند شیفت های بیمارستانی و کارهای نظامی
 • مصرف داروهای خاص، نوشیدن الکل، الگوهای خواب نامنظم
 • استفاده از داروهای تفریحی یا داروهای تجویزی که برای شخص تجویز نشده است.

عوامل خطر ساز

شرایط پزشکی زمینه ای نیز وجود دارد که احتمال بروز اختلال بی خوابی جنسی را افزایش می دهد. این شرایط اغلب خواب را مختل می کند که عبارتند از:

 • اختلالات خواب همزمان، از جمله صحبت کردن در خواب یا راه رفتن در خواب
 • داروهای ضد اضطراب و افسردگی به ویژه اسیتالوپرام(SSRI)
 • سندرم پای بی قرار، آپنه خواب(OSA)
 • صرع مربوط به خواب، رفلاکس معده(GERD)
 • بیماری کرون، جراحت سر، میگرن، سندرم روده تحریک پذیر(IBS)
 • اختلال تجزیه ای مرتبط با خواب، وضعیتی که اغلب با آسیب های جنسی دوران کودکی مرتبط است.

تشخیص سکسومنیا

قبل از مراجعه به پزشک، از هرکسی که رفتارهای جنسی شما را مشاهده کرده است بخواهید آنچه را دیده است بنویسد. شما همچنین باید یک الگوی الگوی خواب مخصوص خود داشته باشید. ثبت این قسمت های جنسی در خواب معمولا برای تشخیص بیماری توسط پزشک کافی است. در غیر این صورت، پزشکان ممکن است درخواست کنند که شما تحت مطالعه خواب قرار بگیرید. مطالعات خواب معمولاً در مراکز تخصصی پزشکی انجام می شود.
این آزمایش که پلی سمنوگرافی(vPSG) نیز نامیده می شود موارد زیر را در هنگام خواب ثبت می کند: امواج مغزی، ضربان قلب، الگوی تنفس، حرکت چشم و پا. در طول پلی سومنوگرافی یک فرد به دستگاه های فیزیولوژیکی مانند ضربان قلب و مانیتورهای حرکتی متصل می شود و هنگام خواب از او فیلمبرداری می شود.
معمولا صرف یک شب در مرکز خواب برای بررسی شرایط کافی خواهد بود اما در صورت لزوم، پزشک از شما می خواهد چندین شب بمانید تا بتواند الگوی خواب شما را بهتر مورد بررسی قرار دهد. اگر این رفتارها هنگام خوابیدن در مرکز خواب رخ دهد، تشخیص پزشک تأیید می شود. اگر هنگام خواب در مرکز مطالعه، قسمت رابطه جنسی رخ نداد پزشک بعداً مطالعات بیشتری را درخواست می کند. آن ها همچنین آزمایشاتی را تجویز می کنند تا علل احتمالی را که مانع تشخیص می شود، رد کنند.

درمان رابطه جنسی در خواب

خبر خوب این است که سکسومنیا قابل درمان است. اگر استرس یا اضطراب باعث ایجاد رابطه جنسی در خواب باشد می توانید از مشاوره سلامت روان بهره مند شده و با رسیدگی به وضعیت استرس، مشکلات سکسومنیا را نیز حل کنید. رعایت بهداشت خواب، داشتن یک خواب کامل شبانه، رعایت برنامه منظم خواب و جستجوی درمان برای هر گونه بیماری مرتبط یا غیرمرتبط که ممکن است به آن مبتلا باشید نیز مهم است.
اگرچه مطرح کردن این مساله برای برخی موضوع ساده ای نیست اما اگر متوجه شدید که شما یا شریک زندگی با یکدیگر در خواب رابطه جنسی دارید، با پزشک صحبت کنید. برای جلوگیری از تأثیر منفی این فعالیت شبانه بر روابط روزانه، می توانید از مشاوره تلفنی فردی استفاده کنید. درمان های اصلی شامل موارد زیر خواهد بود.

مقابله با اختلالات زمینه ای خواب

اگر بی خوابی جنسی احتمالاً نتیجه یک اختلال خواب دیگر مانند آپنه خواب یا سندرم پای بی قرار باشد، درمان اختلال زمینه ای ‌رفتارهای جنسی ناخواسته را متوقف می کند. به عنوان مثال، آپنه خواب اغلب با دستگاه فشار مثبت مداوم راه هوایی (CPAP) درمان می شود. برای آپنه انسدادی خواب موارد سکسومنیای ناشی از تشنج به درمان ضد تشنج پاسخ می دهند.

سایر اختلالات خواب جنسی مانند سندروم زیبای خفته و یا سندروم خواب ویفلی، همچنین سندروم ناله های جنسی در خواب هر کدام به نوبه خود مانند سکسومنیا بخشی از کارکرد ناقص و یا مساله دار چرخه خواب هستند. بررسی هر یک از این مسایل زمینه ای موجود در شیوه و سبک خوابیدن به درمان سایر اختلالات خواب نیز می تواند کمک کند. به طور مثال ناله شبانه که به آن کاتترینیا نیز گفته می شود یک اختلال خواب نادر است که باعث می شود در خواب ناله بلند کنید و روز بعد از انجام آن کاملا بی اطلاع باشید. مگر اینکه اطرافیان شما را در جریان این رفتار بگذارند.

از آنجایی که به نظر می رسد خواب جنسی ناشی از طیف گسترده ای از شرایط است، پزشک گزینه های درمانی مرتبط با شرایط منحصر به فرد شما را تجویز خواهد کرد. آن ها همچنین به شما پیشنهاد می کنند که برای جلوگیری از محرک‌های احتمالی تغییراتی در سبک زندگی ایجاد کنید. تا زمانی که شرایط تحت کنترل باشد، برای اطمینان از ایمنی خود و دیگران در خانه خود اقداماتی را انجام دهید که در بخش های بعدی این مطلب به آن ها اشاره خواهد شد.

تغییرات در داروها

اگر قبل از شروع رفتارهای بی خوابی جنسی، نسخه جدیدی از پزشک گرفته باشید، تغییر داروها ممکن است این اختلال را متوقف کند. برای افرادی که خواب جنسی با پاراسومنیا دیگری مرتبط است، تجویز بنزودیازپین ممکن است مفید باشد. شرایطی مانند افسردگی، اضطراب و استرس در شکل گیری شرایط بی خوابی جنسی و اختلال خواب موثر است. دارو درمانی یا رواندرمانی برای رسیدگی به علل زمینه ای، گزینه های درمانی مفیدی هستند که می تواند به رفتارهای جنسی در خواب، پایان دهد. داروهای خواب از جمله داروهای بدون نسخه بدون مشورت با پزشک باعث بروز پاراسومنیا می شود.

 • داروهای ضد افسردگی و اضطراب مانند دولوکستین و کلونازپام
 • آنتی اسیدها و مهارکننده های پمپ پروتون(PPIs)  که بدون نسخه در دسترس هستند.
 • محافظ های دهان و صفحات مخصوص گاز گرفتن یا دستگاه های مخصوص فک پایین.

در حالی که برخی از داروها می توانند منجر به سکسومنیا شوند برخی دیگر به توقف آن می انجامد. از جمله داروهای ضد افسردگی و داروهای ضد تشنج که در صورت لزوم تجویز می شود.

روان درمانی

در حال حاضر رابطه جنسی درخواب به عنوان یک نوع پاراسومنیا در راهنمای آماری تشخیصی اختلالات روانی(DSM-5) طبقه بندی شده است. بنابراین مراجعه به روانشناس یا روانپزشک ابتدا باعث کاهش احساس خجالت و شرم ناشی از رفتار خواب جنسی می شود. سپس افراد مبتلا به بی خوابی جنسی با انجام جلسات مشاوره گروهی با فردی که تحت تاثیر منفی علائم قرار گرفته است علائم عاطفی و روانی اجتماعی را به میزان قابل توجهی کاهش می دهند.
در بیشتر موارد ثابت شده است علائم سکسومنیا شریک خواب را به طور جدی نگران یا عصبانی کرده است. این در حالی است که مطالعه ای در سال 2007 نشان داد که در طول رابطه جنسی در خواب، تمرکز مبتلا بیشتر بر کسب رضایت جنسی منتج به ارگاسم است و برخی از شرکا عجله کمتر و رفتار جنسی ملایم تری دارند.

مزایا و معایب رابطه جنسی در خواب

داشتن رابطه جنسی در خواب مزایا و معایب خود را دارد. از مزایای مثبت این است که مردان و زنانی که رابطه جنسی در خواب را تجربه کرده اند رابطه راحت تر و مطلوب تری دارند و رفتار جنسی آن ها در مقایسه با بیدار بودن متفاوت است. موانع معمولی که آن ها را محدود به الگوی معمول رفتار جنسی در هنگام بیداری می کند وجود ندارد. بنابراین آن ها بیشتر ماجراجویی می کنند و کارهای دوست داشتنی را بیشتر انجام می دهند که معمولاً در رابطه جنسی بیداری انجام نمی دهند. سکسومنیا می تواند به برخی از افراد برای غلبه بر مشکلات جنسی کمک کند.

عدم رضایت

از سوی دیگر به عنوان یکی از معایب، مسئله رضایت مطرح می شود و می تواند به برخی روابط آسیب برساند. شریک خواب شما ممکن است مایل به رابطه جنسی نباشد و هنگام خواب توسط این عمل اجباری، قربانی می شود. وقتی کسی سعی می کند بخوابد و دیگری مدام به او دست می زند، دچار کم خوابی و بدخوابی شده که این امر آزاردهنده است. در نتیجه سکسومنیا می تواند باعث خستگی شما و همسر و نارضایتی جنسی بشود.

احساس رهاشدگی جنسی

یکی دیگر از مشکلات برخی افراد این است که از نظر جنسی احساس رها شدن می کنند. یک مرد یا زن ممکن است تا زمانی که بیدار است علاقه چندانی به رابطه جنسی نشان ندهد. اما وقتی به خواب می رود، تحریک شده و مایل به برقراری رابطه می شود. این سوال را برای طرف مقابل ایجاد می کند که آیا او در این مواقع در مورد رابطه جنسی با دیگران خواب می بیند؟ وجود این مشکل، احساسات منفی در زندگی جنسی زوجین ایجاد می کند.

رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا

نکاتی برای مدیریت سکسومنیا

تغییرات در شیوه زندگی می تواند خطر ابتلا به سکسومنیا را کاهش دهد و احتمالاً از وقایع بعدی جلوگیری کند. با شریک و خانواده خود درباره آنچه روی داده صحبت کنید. سکسومنیا می تواند افراد نزدیک در زندگی شما را در معرض خطر قرار دهد. همچنین ممکن است بر روابط شخصی با همسر نیز تأثیر منفی بگذارد. مهم این است که شما عزیزان خود را از تشخیص، نحوه درمان آن و اینکه آن ها چه کمکی می توانند به شما کنند مطلع کنید. صداقت بهترین روش مدیریت اختلال است.

ایجاد محیط حفاظتی

 • تا زمانی که درمان ها موثر واقع شوند، یک محیط امن برای خود و عزیزان ایجاد کنید.
 • در اتاق خواب های جداگانه بخوابید.
 • خود را در اتاقی با در قفل شده قرار دهید.
 • هشدارهایی را تنظیم کنید که هنگام حرکت به اطراف به افراد اطلاع دهد.
 • از عوامل محرک اجتناب کنید.
 • نوشیدن الکل و مصرف داروهای تفریحی می تواند منجر به رابطه جنسی در خواب شود. شناسایی این عوامل محرک، می تواند به شما در پیشگیری از بروز رابطه جنسی کمک کند.
 • بهداشت خواب را رعایت کنید. خواب منظم هر شب برای جلوگیری از بی خوابی جنسی بسیار مهم است. محرومیت از خواب و تغییر در الگوی خواب می تواند منجر به بروز این اختلال شود. زمان خواب را تعیین کنید و به آن پایبند باشید.

رابطه جنسی در خواب یا سکسومنیا | سخن آخر

درمان علل زمینه ای در اکثر موارد با موفقیت، سکسومنیا را بهبودی می بخشد. گاهی اوقات ممکن است مجدداً برخی قسمت های سکسومنیا عود کرده و تجربه شود. به خصوص اگر الگوی خواب تغییر کند یا اختلالات خواب دیگری ایجاد شود. اما بطور کلی اکثر افراد با درمان تسکین می یابند. در مورد سکسومنیا که افراد رفتارهای جنسی انجام می‌دهند مانند خودارضایی، حرکات جنسی، پرخاشگری جنسی یا شروع رابطه جنسی با شخص دیگر اگرچه چشمان آن ها باز است و ممکن است صداهای جنسی ایجاد کنند اما در حین این فعالیت ها خواب هستند. پس از بیدار شدن از رفتار خود اظهار بی اطلاعی می کنند. برای کسب آگاهی بیشتر در این راستا از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*