ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اعتیاد جنسی | از علائم تا درمان اعتیاد به سکس


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اعتیاد جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


اعتیاد جنسی که به اعتیاد به سکس نیز معروف است به عنوان یک حالت وسواسی برای درگیری در فعالیت جنسی، به‌خصوص دخول در نظر گرفته می‌شود. تعدادی از نظریه پردازان بر این باورند که اعتیاد جنسی در واقع یکی از بیماری‌ها و اختلالات جنسی است که می‌توان آن را بیش فعالی جنسی نامید. همچنین افرادی را که در کنترل رفتار، انگیزه‌ها و افکار جنسی ناتوان‌اند می‌توان در زمره افرادی که اعتیاد جنسی دارند قرار داد. اگر فعالیت جنسی زیاد منجر به مشکلاتی در زندگی شما شده است، ما در این مقاله به توضیحاتی در مورد اعتیاد جنسی، راه‌های تشخیص و درمان آن پرداخته‌ایم که مطالعه آن می‌تواند برای شما مفید باشد. 

گیف اعتیاد جنسی

 

اعتیاد به سکس در مقابل اعتیاد به پورن

اعتیاد به سکس یکی از انواع اختلالات جنسی است که می‌توان به صورت تجربه فشار روانی برای برقراری رابطه جنسی تعریف کرد. افرادی که دچار این مشکل هستند مشغولیت ذهنی بسیار زیادی با مسائل جنسی دارند و به طور وسواسی به سکس می‌پردازند. آن‌ها اغلب در شرایطی که دسترسی به شریک جنسی ندارند احساس تنش و بی قراری می‌کنند و بعد از سکس به طور موقتی آرامش و رضایت را تجربه می‌نمایند. اما به طور کل به دلیل داشتن مشغولیت فکری زیاد با سکس همواره با احساسات ناخوشایندی از جمله اضطراب و احساس گناه دست و پنجه نرم می‌کنند.

توجه به این نکته حائز اهمیت است که اعتیاد به سکس با اعتیاد به پورنوگرافی متفاوت است. در اعتیاد به پورنوگرافی فرد به دیدن فیلم‌های پورن معتاد می‌شود و معمولاً نیاز خود را از طریق خودارضایی رفع می‌کند. اعتیاد به دیدن این فیلم‌ها می‌تواند زمینه اعتیاد به سکس را نیز فراهم کند اما لزوما به آن نمی‌انجامد. مشاهده بیمارگون فیلم‌های پورنوگرافی بیش از هرچیز با ایجاد تصورات غلط  از رابطه جنسی به کژکاری جنسی می‌انجامد و در واقع عملکرد جنسی فرد را تحت تاثیر قرار می‌دهد.

برای آگاهی بیشتر درباره انواع اختلالات جنسی و کژکاری جنسی کلیک کنید.

انواع رفتارهای مختلف مرتبط با اعتیاد جنسی

اعتیاد به سکس در مقابل اعتیاد به پورن

فرد مبتلا به این اختلال ممکن است همه یا برخی از علائم زیر را از خود نشان دهد:

اعتیاد جنسی یا داشتن مشغولیت فکری زیاد در مورد سکس می‌تواند با رفتارهای گوناگون خود را نشان دهد که از جمله آن‌ها باید به موارد زیر اشاره کرد.

- داشتن شریک‌های جنسی متعدد و احساس اجبار برای برقراری سکس با آن‌ها

- تماشای وسواسی و بیمارگون فیلم‌های پورنوگرافی

- اعتیاد پیدا کردن به خودارضایی

- درگیر شدن در انحرافات جنسی که تحت عنوان اختلالات پارافیلیک شناخته می‌شوند.

برای آگاهی بیشتر درباره پورنوگرافی و خودارضایی کلیک کنید.

اختلالات پارافیلیک و اعتیاد جنسی 

مبتلا بودن به اعتیاد جنسی می‌تواند زمینه ساز اختلالات پارافیلیک یا همان انحرافات جنسی شده و خود را در قالب رفتارهای جنسی نابهنجار نشان دهد. از جمله این رفتارها باید به موارد زیر اشاره کرد.

انحرافات مرتبط با تحریک جنسی 

مبتلا بودن به اعتیاد جنسی باعث می‌شود که فرد به هرطریقی بخواهد تحریک جنسی را به دست آورده و در فرایند سکس درگیر شود. این امر می‌تواند خود را در قالب رفتارهای معاشقه نامناسب از جمله چشم چرانی، نمایشگری و مالش دوستی نشان دهد.

نمایشگری وضعیتی است که در آن فرد بدون کسب رضایت فرد مقابل اندام تناسلی خود را به او نشان می‌دهد و اغلب باعث ایجاد احساس انزجار، ترس و وحشت در دیگری می‌شود. همچنین مالش دوستی به شرایطی اشاره دارد که فرد برای دست یابی به تحریک جنسی بدون کسب رضایت از افراد، بدن آن‌ها به خصوص اندام جنسی شان را لمس می‌کند و ناراحتی چشمگیری را ایجاد می‌نماید. همه این انحرافات امروزه به عنوان مصادیقی از آزار جنسی شناخته می‌شوند.

انحرافات مرتبط با انتخاب هدف جنسی 

برخی از افراد مبتلا به انحراف جنسی در انتخاب هدف جنسی برای ارضای سالم غریزه خود مشکل دارند. در حقیقت آن‌ها نمی‌توانند در یک رابطه عاطفی مناسب قرار بگیرند و در کنار روابط معمول سکس را نیز تجربه کنند. آن‌ها اغلب برای ارضای امیال خود گزینه‌های نامناسبی را انتخاب می‌کنند که از جمله آن‌ها می‌توان به کودکان اشاره کرد. در واقع این افراد با مجبور کردن کودکان برای رابطه جنسی از آن‌ها برای ارضای امیال خود استفاده می‌کنند. از آنجایی که این وضعیت آسیب‌های روانی شدید برای فرد مقابل به همراه دارد لازم است زودتر مورد توجه قرار گرفته و توسط متخصصان سلامت روان درمان شود.

علائم اعتیاد جنسی

فرد مبتلا به این اختلال ممکن است همه یا برخی از علائم زیر را از خود نشان دهد.

- افکار و فانتزی‌های جنسی مزمن و وسواسی 

- داشتن روابط جنسی متعدد حتی با افراد غریبه

- دروغ‌گویی برای پنهان کردن رفتارهای خود 

- احساس ناتوانی در کنترل رفتارهای جنسی 

- درگیری بیش از اندازه در سکس حتی زمانی که منجر به اختلال در عملکرد روزانه فرد می‌شود. 

- داشتن احساس گناه بعد از برقراری رابطه جنسی 

- تجربه انواع پیامدهای منفی در ارتباط با روابط جنسی 

باید به خاطر داشته باشیم که یک نشانه به این معنا نیست که فرد درگیر اعتیاد جنسی است و نمی‌توانیم برچسب اختلال را به او بزنیم. معمولاً، مجموعه‌ای از نشانه‌ها برای تأیید این اختلال باید وجود داشته باشند و همچنین باید زندگی فرد را مختل کنند تا بتوان تشخیص اختلال جنسی را مطرح کرد. برای اینکه به تشخیص درستی در مورد مشکل برسید حتماً به یک روانشناس متخصص مراجعه کنید. 

برای اطلاعات بیشتر درباره رابطه جنسی کلیک کنید.

علل ابتلا به اعتیاد جنسی

نشانه های اعتیاد به سکس

کارشناسان بر این باورند که یک علت خاص و مشخص برای اعتیاد جنسی وجود ندارد بلکه این مشکل اغلب از تعامل عوامل خطر گوناگون پدید می‌آید. ما در ادامه به مهم‌ترین عللی که تا کنون در این زمینه شناسایی شده‌اند اشاره کرده‌ایم.

- وجود مشکلاتی در خود کنترلی و ناتوانی در بازداری هیجانی

- نداشتن مهارت حل مسئله و پرداختن به رابطه جنسی به عنوان راهی برای آرام کردن خود

- داشتن اضطراب‌های پنهان در زندگی

- برخورد نامناسب خانواده در دوره رشدی در مورد کنجکاوی‌های جنسی کودک

- برخورداری از زمینه ژنتیکی در مورد ابتلا به اختلالات اعتیادی

پیامدهای ابتلا به اعتیاد جنسی 

اگر اعتیاد جنسی تحت درمان قرار نگیرد فرد مبتلا را درگیر مشکلات روانی، اجتماعی و سلامتی گوناگونی خواهد ساخت چرا که در این شرایط فرد رفتارهای پرخطر زیادی از خود نشان می‌دهد که هریک از این رفتارها می‌توانند پیامدهای ناخوشایندی در پی داشته باشند. برای مثال برقراری رابطه جنسی با روسپی‌ها احتمال مبتلا شدن به بیماری‌های مقاربتی را افزایش می‌دهد. همچنین صرف کردن زمان، انرژی و پول بسیار فقط برای رفع نیاز جنسی اغلب مشکلات مالی و قانونی بسیاری برای فرد ایجاد می‌کند و موقعیت اجتماعی او را به خطر می‌اندازد.

از جمله دیگر پیامدهای اعتیاد به سکس می‌توان به بروز مشکلات مرتبط با سلامت روان اشاره کرد چرا که اکثر این افراد اندک زمانی پس از تجربه ارضاء جنسی دست خوش هیجانات منفی عمیق از جمله احساس گناه می‌شوند. این امر به مرور زمان زمینه بروز اختلالات روانشناختی از جمله افسردگی و اضطراب را پدید می‌‌آورد که خود باعث پیچیده‌تر شدن وضعیت سلامت روان فرد می‌گردد.

برای آگاهی بیشتر درباره افسردگی و علائم افسردگی کلیک کنید.

راه‌های تشخیص اعتیاد به سکس

فردی که درگیر اعتیاد به سکس است حتی در صورت وجود عواقب منفی در زمینه‌های زیر به رفتار خود ادامه می‌دهد. این زمینه‌ها موارد زیر را دربرمی‌گیرند.

- اجتماعی: اعتیاد جنسی بر روابط خانوادگی فرد تاثیر می‌گذارد و باعث کاهش عملکرد شغلی و تحصیلی می‌شود. 

- جسمانی: ممکن است بیماری‌های جسمانی و جنسی و یا بارداری‌های ناخواسته اتفاق افتد.

- احساسی: فرد به دلیل مشغولیت ذهنی زیاد با سکس اغلب درگیر هیجانات ناخوشایندی می‌شود که معمولا به اضطراب و افسردگی می‌انجامد. 

- قانونی: دستگیری به خاطر رفتارهایی مثل ارتباط جنسی با روسپی‌ها، آمیزش جنسی در ملأعام و آزار و اذیت جنسی در بسیاری از موارد برای مبتلایان به اعتیاد جنسی اتفاق می‌افتد. 

- مالی: هدر دادن پول بر روی مسائلی مثل پورنوگرافی و فاحشه‌ها. کاهش درآمد مالی به دلیل تأثیرگذاری اعتیاد بر روی فعالیت شغلی.

در کنار این مسائل در گذر زمان رفتارها ریسکی‌تر و پرخطرتر از گذشته می‌شوند. تا جایی که فرد دست به رفتارهایی می‌زند که زمانی برای او بسیار ترسناک بوده است. همچنین زمانی که شخصی سعی در توقف رفتار جنسی دارد و یا از انجام آن نهی می‌شود، علائمی نظیر اضطراب، علائم افسردگی، خشم، ناراحتی و بی‌قراری و کاهش میل جنسی به سراغ فرد می‌آیند. 

برای اطلاع بیشتر درباره کاهش میل جنسی کلیک کنید.

مشکلات تشخیص اختلال اعتیاد جنسی

اختلال اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس مشابهت بسیاری با بیش فعالی جنسی دارد. این اختلال به عنوان انگیزه جنسی افسارگسیخته عمل می‌کند و به دو صورت نعوظ در مردان و تحریک بسیار شدید در زنان دیده می‌شود. نظام سلامت روانی، اعتیاد به سکس را به عنوان یک رفتار وسواسی در نظر می‌گیرد یعنی فرد دائماً افکاری مزاحم و تکرار شونده در مورد سکس دارد و در مواقعی که رابطه جنسی ندارد احساس ناراحتی و اضطراب می‌کند. تشابه اعتیاد به سکس با بیش فعالی جنسی و یا سایر اختلال‌های روانی نظیر اختلال دو قطبی تشخیص آن را برای متخصصین دشوار می‌کند.

از دیگر مشکلات تشخیص اعتیاد به سکس درگیری‌های فرهنگی و مذهبی افراد است. همچنین چون رفتار جنسی رفتاری آشکار نیست و معمولاً افراد تمایلی به عنوان کردن مسائل جنسی خود ندارند، نمی‌توان به‌راحتی برای آن معیاری تعیین کرد.

برای شناخت بیشتر درباره بیش فعالی جنسی کلیک کنید.

پیشگیری از اعتیاد به سکس 

برنامه‌های پیشگیری از اعتیاد به سکس بیش از هرچیز به علل و عوامل خطر آن معطوف هستند. برای مثال افرادی که بازداری هیجانی پایینی دارند و رفتارهای تکانشگرانه از خود نشان می‌دهند باید بیش از دیگران در مورد اعتیاد جنسی و سایر انواع اعتیاد آگاهی کسب کنند.چرا که این افراد اغلب بر اساس احساسات و امیال ابتدایی خود عمل می‌کنند و آینده نگری بسیار کمی دارند. در نتیجه شناسایی افرادی که دارای این ویژگی‌ها هستند و کمک به تعدیل رفتار آن‌ها یکی از مداخلات پیشگیرانه مهم در زمینه اعتیاد جنسی است. علاوه بر این کمک به افرادی که دارای اضطراب‌های پنهان هستند و آموزش مهارت‌های مدیریت هیجان و حل مسئله به آن‌ها از جمله دیگر اقدامات مهمی است که روانشناسان برای پیشگیری از اعتیاد جنسی انجام می‌دهند.

درمان اعتیاد جنسی یا اعتیاد به سکس

قدم مهم در درمان اعتیاد جنسی در ابتدا غربالگری است. غربالگری به‌منظور جدا کردن اختلالات صرف جنسی از اختلالاتی است که به دلایل دیگری ایجاد می‌شود. این اختلالات می‌تواند مواردی نظیر اختلال دوقطبی و یا مصرف برخی مواد باشند. در ادامه به رایج‌ترین روش‌های درمانی در اعتیاد به سکس اشاره کرده‌ایم. برای دریافت مشاوره جنسی کلیک کنید.

۱. دارو درمانی

تحقیقات نشان می‌دهد که همزمانی تجویز داروهایی مثل نالتروکسان و ضد افسردگی می‌تواند بر این بیماری مؤثر باشد چرا که ممکن است فرد به دلیل ناراحتی‌هایی نظیر افسردگی به رفتارهای جنسی افراطی پناه آورده باشد.

۲. درمان‌های شناختی رفتاری

رایج‌ترین روش برای درمان اعتیاد جنسی درمان شناختی رفتاری است. دلیل این امر این است که درمانگران شناختی رفتاری موقعیت‌هایی را که در آن افراد وسوسه می‌شوند تا رفتار اعتیادی خود را نشان دهند شناسایی می‌کنند. در ادامه آن‌ها سعی می‌کنند تا رفتارهایی را جایگزین کنند تا افراد بتوانند با موقعیت‌های پیش رو منطبق شده و رفتار سازگارتر و کارآمدتری را نشان دهند.

۳. خانواده درمانی

خانواده درمانی یکی از راه‌های اصلی برای درمان اعتیاد جنسی به شمار می‌رود. از آن جا که ارتباطات انسانی و روابط مهم‌ترین معیار سلامت روانی برای افراد به شمار می‌رود، می‌توان خشم و ناراحتی از اوضاع خانوادگی را معیاری برای سلامت روان در نظر گرفت و با کار کردن بر روی گره‌های آن به تدریج مشکل فرد را حل کرد.

سوالات متداول 

- آیا اعتیاد به سکس می‌تواند نشان دهنده اختلال روانی خاصی باشد؟ 

بله، در برخی موارد این مشکل می‌تواند نشان دهنده اختلالات خاصی نظیر افسردگی دوقطبی یا اختلالات کنترل تکانه باشد. همچنین در بسیاری از موارد ممکن است فرد از رابطه جنسی برای تسکین اختلالات اضطرابی یا افسردگی استفاده کند.

برای آگاهی بیشتر درباره اختلال دو قطبی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه اعتیاد به سکس می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*