ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

برانگیختگی جنسی در زنان و مردان

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با برانگیختگی جنسی در زنان و مردان پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

برانگیختگی جنسی در زنان و مردان یکی از مراحل چرخه پاسخ جنسی است که در آن فرد پس از میل اولیه نسبت به رابطه جنسی وارد فاز آماده شدن برای عمل جنسی می‌شود. این مرحله با تحریک شروع شده و با تغییرات فیزیولوژیکی که رابطه جنسی را تسهیل و امکان پذیر می‌سازد همراه خواهد بود. تفاوت‌هایی در برانگیختگی جنسی زنان و مردان وجود دارد؛ این مرحله در مردان، منجر به نعوظ آلت تناسلی و در زنان سبب تغییراتی در سایز کلیتوریس، خیس شدن واژن، برجسته شدن نوک سینه و... می‌شود. با ادامه پیدا کردن تحریک جنسی و عمل جنسی، مرحله برانگیختگی به اوج خودش می‌رسد و میزان لذت افزایش می‌یابد؛ سپس در لحظه اوج، ارگاسم رخ می‌دهد. در ادامه این مقاله به بررسی برانگیختگی جنسی در زنان و مردان و اختلالاتی که در مرحله برانگیختگی ممکن است بروز یابد و درمان آن می‌پردازیم. مشاوره جنسی در حل مشکلات ناشی از اختلالات جنسی می تواند بسیار موثر باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

تحریک جنسی؛ پیش زمینه برانگیختگی جنسی در زنان و مردان

برانگیختگی جنسی یک فرآیند فیزیولوژیکی و روانی پیچیده است که می تواند بین افراد متفاوت باشد و تحت تأثیر عوامل مختلفی قرار می گیرد. در حالی که برخی تفاوت‌های کلی در الگوهای برانگیختگی جنسی بین مردان و زنان وجود دارد، مهم است که به یاد داشته باشید که در هر جنسیت نیز تنوع قابل توجهی وجود دارد و همه افراد با این الگوهای عمومی مطابقت ندارند. علاوه بر این بسیار مهم است که با حساسیت به این موضوع بنگرید و از تعمیم‌های گسترده اجتناب کنید، زیرا تجربیات و ترجیحات جنسی می‌توانند در تک تک افراد در هر دو جنس بسیار متفاوت باشند.

برانگیختگی جنسی در زنان و مردان با تحریک جنسی آغاز می‌شود. عوامل تحریک کننده به شکل کلی فیزیکی و ذهنی هستند. فرد می‌تواند توسط یک فرد دیگر یا جنبه‌هایی از آن فرد تحریک شود و یا حتی با یک سوژه غیرانسان تحریک شود. تحریک خوشایند نقاط حساس بدن در معاشقه باعث برانگیختگی جنسی در زنان و مردان می‌شود. تخیلات و فانتزی‌ جنسی هم همانند محرک‌های فیزیکی فرد را تحریک و وارد مرحله برانگیختگی می‌کند. در واقع تحریک همسر در برانگیختگی جنسی او بسیار حائز اهمیت است.

اینفوگرافیک برانگیختگی جنسی در زنان و مردان

اینفوگرافیک برانگیختگی جنسی در زنان و مردان

برانگیختگی جنسی در زنان و مردان چه تفاوت‌هایی دارد؟

در مورد زنان شاهد درهم آمیختگی مرحله میل جنسی و مرحله برانگیختگی هستیم، در واقع تمایز قائل شدن بین آن‌ها دشوار است. زنان نیاز به زمان بیشتری برای برانگیختگی دارند. معمولا زمان معاشقه برای زنان 15 تا 30 دقیقه می باشد. بنابراین وقت بیشتری را صرف عشق بازی با همسر و نوازش‌های جنسی بکنید تا آماده رابطه جنسی شوند. مراحل و نشانه‌های برانگیختگی زنان ارتباط زیادی با فضای روحی و عاطفی آن‌ها دارد. چنان که خیلی از آنان مایل به برقراری رابطه با کسی هستند که به او علاقه مندند. به اوج لذت رساندن زنان یکی از موضوعاتی است که مردان از آن لذت می‌برند، پس سعی کنید به شناخت بدن همسر خود واقف شوید.

عوامل روانشناختی مانند انگیزه‌های جنسی، نقش جنسی ادراک شده و نگرش‌های جنسی نقش پیچیده و نسبتا نامشخصی در برانگیختگی مردان دارند، اما در مورد زنان این موارد نقش مهمی بازی می‌کنند. برانگیختگی روانشناختی خود منجر به واکنش‌های جنسی می‌شود و این تجربه خوشایند در نهایت زن را تقویت کرده تا در رابطه‌ جنسی بعدی وارد شود.

عوامل ذهنی و عاطفی

در حالی که هم مردان و هم زنان می توانند برانگیختگی جنسی را از طریق تصورات ذهنی و خیال پردازی تجربه کنند، زنان تمایل دارند که در مقایسه با مردان، اتکای بیشتری به این عوامل برای برانگیختگی گزارش کنند. زنان همچنین ممکن است طیف وسیع تری از فانتزی ها و ارتباط عاطفی ظریف تری با خیال پردازی های خود داشته باشند. در مورد زنان گفته می‌شود که افکار و تخیلات جنسی سبب افزایش خیلی سریع در هورمون‌های بدن می‌گردد، برای مثال تستسترون ناگهان افزایش می‌یابد. بنابراین برانگیختگی جنسی زنان به میزان زیادی امری ذهنی است. پژوهش‌ها در مورد مردان نشان می‌دهند که آنان بیشتر به محرک‌های دیداری عکس العمل نشان می‌دهند.

منابع متعدد برانگیختگی

زنان اغلب ظرفیت منابع متعدد برانگیختگی بیشتر مانند تحریک فیزیکی، ارتباط عاطفی، تحریک ذهنی و عوامل زمینه ای را گزارش می کنند. مردان نیز ممکن است از این منابع برانگیختگی را تجربه کنند اما بر تحریک فیزیکی و نشانه های جنسی صریح تأکید بیشتری داشته باشند.

 

تفاوت های برانگیختگی جنسی در مردان

در مردان ظاهرا برانگیختگی لزوما نیاز به میل عاطفی ندارد. البته این مورد قطعی و صد در صد نیست و تفاوت های فردی و شخصیتی همیشه باید در نظر گرفته شود. مردان اغلب علائم فیزیکی قابل توجه و قابل مشاهده تری مانند نعوظ آلت تناسلی را تجربه می کنند، در حالی که علائم فیزیکی برانگیختگی زنان به طور معمول کمتر قابل مشاهده است و شامل روانکاری واژن و افزایش جریان خون در ناحیه تناسلی است. با این حال، مهم است که توجه داشته باشید که این پاسخ های فیزیکی می تواند در افراد متفاوت باشد.

1-محرک‌های برانگیختگی

مردان معمولاً گزارش می‌دهند که بیشتر از نظر بصری تحریک می‌شوند و به تصاویر جنسی صریح واکنش نشان می‌دهند، در حالی که زنان ممکن است بیشتر تحت تأثیر عوامل عاطفی و رابطه‌ای قرار بگیرند. زنان اغلب در مورد برانگیختگی جنسی نیاز بیشتری به ارتباط عاطفی، صمیمیت و زمینه سازی دارند.

2-الگوهای برانگیختگی

مردان اغلب الگوی خطی و قابل پیش بینی انگیختگی را تجربه می کنند. این دقیقا جایی است که برانگیختگی تمایل دارد سریع تر و پیوسته تر ایجاد شود. از سوی دیگر، زنان ممکن است الگوی برانگیختگی متغیرتر و وابسته به زمینه را تجربه کنند که تحت تأثیر عواملی مانند خلق، محیط و پویایی روابط قرار می گیرد.

 

اختلالات برانگیختگی جنسی در زنان
 

در زنان شاهد اختلال برانگیختگی جنسی هستیم و نسبت به مردان شیوع بسیار بالایی دارد. همان طور که گفتیم تفکیک این دو مورد از هم دشوار است و باید همزمان با هم در نظر گرفته شود. اختلال برانگیختگی جنسی در زنان با کاهش میل جنسی همراه است. زنان معمولا برانگیختگی کم خود را به اشکال زیر نشان می‌دهند.

1- فرد علاقه خود را به فعالیت جنسی از دست داده یا نسبت به قبل کاهش یافته است.

2- فانتزی‌های جنسی و افکار جنسی فرد یا کم شده یا از بین رفته است.

3- فرد دچار بی میلی جنسی می شود و برای ورود به رابطه جنسی پیش قدم نمی‌شود و زمانی که شریکش پیش قدم شود واکنش مثبت نشان نمی‌دهد.

4- در بیشتر تعاملات جنسی هیجان زده نمی‌شود و یا لذت نمی‌برد.

5- در مواجهه با تحریکات جنسی، فرد برانگیخته نمی‌شود.

6- فراوانی یا شدت احساسات بدنی در اندام‌های جنسی هنگام فعالیت جنسی کم است.

اختلال برانگیختگی در مردان را با نام اختلال نعوظ می‌شناسیم. فرد دچار اختلال نعوظ برای رسیدن به نعوظ دشواری زیادی دارد یا نمی‌تواند نعوظ را تا آخر فعالیت جنسی ادامه دهد یا اینکه نعوظش استحکام لازم را نداشته باشد.

علل اختلالات برانگیختگی جنسی

درباره اختلالات برانگیختگی جنسی در زنان علل مختلفی بیان شده است. با این حال مهم‌ترین دلایل این مسئله می‌تواند بیماری‌های پزشکی پس زمینه‌ای از جمله دیابت و فشار خون باشد. در کنار آن عوامل روانی از جمله افسردگی در زنان، احساس خشم و عصبانیت و وسواس می‌تواند باعث اختلالات برانگیختگی جنسی در زنان شود.

گاهی افراد داروهایی را مصرف می‌کنند که تاثیرات مستقیمی بر این اختلال دارند. به طور مثال داروهای فشار خون، داروهای افراد مبتلا به سرطان و داروهایی که برای اضطراب و استرس در افراد تجویز می‌شود باعث اختلال برانگیختگی جنسی می‌شوند. با این حال گاهی علت اختلالات برانگیختگی جنسی در زنان به رفتار مردان و عدم شناخت کافی آنان از نقاط حساس بدن زن وجود می‌آید. در واقع مردان با عدم پیش نوازی کافی در رابطه جنسی زمینه ساز این مسائل می‌شوند.

عدم آموزش سکس به طور مناسب و درست نیز یکی از مهم ترین عوامل اختلال برانگیختگی جنسی می باشد. متاسفانه به دلیل تابو بودن مسائل جنسی مراکز آموزشی کمتر به این بعد از زندگی زناشویی می پردازند. همین امر موجب می شود افراد از منابع غیر علمی اطلاعات کسب کنند که گاها مشکلات جنسی بیشتر می شود.

انواع اختلالات برانگیختگی جنسی 

اختلال در برانگیختگی جنسی فیزیکی: در حالت طبیعی لمس نقاط بدن زن باعث برانگیختگی جنسی و ارگاسم زنان می‌شود. اما فردی که به این اختلال دچار باشد با لمس فیزیکی تحریک نخواهد شد.

اختلال در برانگیختگی جنسی روانی: زنان و مردان با افکار فانتزی، دیدن و شنیدن برانگیخته می‌شوند. اما زنان و مردانی که با این اختلال مواجه هستند نمی‌توانند با فانتزی‌های روانی برانگیخته شوند.

اختلال در برانگیختگی جنسی مرکب: در برانگیختگی جنسی مرکب فرد نه از نظر فیزیکی و نه از نظر روانی وارد فاز برانگیختگی جنسی در چرخه پاسخ جنسی نمی‌شود.

اختلال در برانگیختگی جنسی ناخوشایند: این دسته از خانم‌ها هنگام برانگیختگی در ناحیه تناسلی دچار ناراحتی و احساس ناخوشایند می‌شوند و به همین خاطر از رابطه دوری می‌کنند.

 

درمان اختلالات برانگیختگی جنسی در زنان و مردان

برای تشخیص اختلالات برانگیختگی و درمان آن‌ها می‌توانید مشاوره جنسی دریافت کنید. درمان دارویی برای اختلال نعوظ آقایان استفاده از سیلدنافیل یا قرص ویاگرا می‌باشد و برای خانم‌هایی که از خشکی واژن نیز رنج می‌برند استفاده از روان کننده‌ها توصیه می‌شود. با این حال این موارد نمونه‌هایی از صدها مسائل و مشکلاتی است که ممکن است زنان و مردان با آن مواجه شوند اما توجه داشته باشید به علت پیچیده بودن امر رابطه جنسی و برانگیختگی و ارتباط تنگاتنگ آن با عوامل روانی، نیاز به درمان‌های روانشناختی ضروری است. درمان‌های مورد استفاده عبارتند از روان درمانی، روانکاوی، درمان‌های شناختی رفتاری و دیگر درمان‌های نوین که امروزه استفاده می‌شوند.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با سال ها تجربه در زمینه مشاوره های جنسی و ازدواج همراه شماست تا مشکلات جنسی خود را بهبود ببخشید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

سوالات متداول

مردان چگونه می‌توانند در کاهش اختلالات برانگیختگی جنسی در همسر خود نقش داشته باشند؟

در صورتی که مردان بتوانند به شناخت کافی از بدن همسر دست یابند و در طول روز نیز از فشار و مشکلات آن‌ها بکاهند مطمئنا می‌توانند هم از بروز مشکلات و اختلالات در همسر خود پیشگیری نمایند و هم رابطه لذت بخشی را تجربه کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*