ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اضطراب عملکرد جنسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اضطراب عملکرد جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

آیا می دانید اضطراب عملکرد جنسی چیست؟ اضطراب عملکرد جنسی، استرس و فشار روانی بابت انجام دادن لیستی از انتظارات بسیار زیاد در حین رابطه جنسی است که تحت تاثیر اختلالات و مشکلات جنسی به وجود می آید و عملکرد فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. همچنین این اختلال می تواند رابطه زناشویی را نیز تا حد بسیاری زیادی مختل کند و مشکلات زیادی را در رابطه به وجود آورد. برای درمان اختلال عملکرد جنسی در ابتدا لازم است به درمان اختلال جنسی پرداخت و در صورت عدم وجود مشکل جسمی، با کنترل استرس و اضطراب به درمان آن پرداخت. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره کنترل استرس کلیک کنید.

گیف اضطراب عملکرد جنسی

 

اضطراب عملکرد جنسی چیست؟

اختلال عملکرد جنسی به هر گونه مشکلی اطلاق می شود که زن و مرد با جنبه های مختلف فعالیت جنسی مانند جاذبه و میل جنسی، برانگیختگی جنسی، لذت و ارگاسم به مشکل برمی خورد. اختلال عملکرد جنسی زمانی رخ می دهد که مشکل به وجود آمده فرد را از تمایل یا لذت بردن از فعالیت جنسی باز دارد. اضطراب عملکرد جنسی یک وضعیت رایج است که با احساس استرس، نگرانی یا ترس مرتبط با فعالیت جنسی مشخص می شود. همان طور که اشاره شد می تواند هم مردان و هم زنان را درگیر کند و ممکن است در موقعیت های مختلفی مانند هنگام مقاربت، رابطه جنسی دهانی یا خودارضایی رخ دهد.

اضطراب عملکرد جنسی باعث پریشانی شدید می شود و کیفیت زندگی فرد را تحت تأثیر قرار می دهد. ناکارآمدی های جنسی می تواند تأثیر عمیقی بر کیفیت زندگی جنسی فرد داشته باشد. اختلال عملکرد جنسی هم در میان مردان و هم در میان زنان یک مشکل شایع پیرامون رابـطه جنسی است.

این بیماری می تواند ناشی از مشکلات جسمی و شرایط پزشکی مانند بیماری های قلبی و عدم تعادل هورمون ها یا مشکلات روانی مانند اضطراب، افسردگی و اثرات ترومای گذشته باشد. انواع اختلالات جنسی ممکن است نه تنها به اختلال عملکرد جنسی و جسمی بلکه به پارافیلی ها نیز اشاره داشته باشد. این اختلال در هر دوره ای از فعالیت جنسی ممکن است رخ بدهد. یعنی افراد در تمام سنین دچار اختلال عملکرد جنسی می شوند، اگرچه شانس ابتلا با افزایش سن افزایش می یابد.

اینفوگرافیک اضطراب عملکرد جنسی

اینفوگرافیک اضطراب عملکرد جنسی

انواع اختللات عملکرد جنسی

چهار نوع یا دسته اصلی اختلال عملکرد جنسی وجود دارد که به شرح زیر می باشند:

1. اختلالات میل جنسی: عدم تمایل جنسی یا علاقه به رابطه جنسی

این اختلالات بر مــیل جنسی و علاقه به رابطه جنسی تأثیر می گذارد و به اختلالات میل جنسی یا میل جنسی پایین نیز معروف هستند. سطح پایین استروژن و تستوسترون می تواند باعث کاهش میل جنسی شود. به عنوان مثال تغییرات هورمونی، شرایط پزشکی مانند دیابت و بیماری های قلبی، مشکلات رابطه، مهار جنسی، خستگی، ترس، افسردگی و اضطراب از جمله موارد دیگر هستند.

2. اختلالات برانگیختگی: ناتوانی در برانگیخته شدن جسمی یا هیجان زده شدن در طول فعالیت جنسی

این دسته از اختلالات باعث می شود که برانگیخته شدن جسمی در طول فعالیت جنسی دشوار یا غیرممکن شود. اختلالات برانگیختگی هم در مردان و هم در زنان می تواند رخ دهد. شایع ترین نوع در مردان اختلال نــعوظ است. هنگامی که فرد اختلال برانگیختگی دارد، ممکن است به فعالیت جنسی علاقه مند باشد اما قادر به دریافت هیچ گونه رضایت جسمی از آن نیست.

3. اختلالات ارگاسم: تاخیر یا عدم وجود ارگاسم (اوج)

این دسته شامل عدم وجود ارگاسم یا ارگاسم تاخیری است. این یک مشکل نسبتا شایع در برخی از زنان است اما می تواند در مردان نیز رخ دهد. درد در طول فعالیت جنسی، استرس، خستگی، اختلالات هورمونی و کاهش میل جنسی همگی می تواند منجر به ارگاسم تاخیری یا غایب شود. اختلال ارگاسم زنان یا آنورگاسمی به این معنی است که شما از نظر عاطفی و خلق و خوی مرتبط با نیاز جنسی مشکلی ندارید اما مشکل شما ناتوانی در رسیدن به اوج است که به نا امیدی می انجامد.

اختلالات درد: درد در حین آمیزش

اختلال درد شامل داشتن درد در حین آمیزش است. این مشکل در طول آمیزش می تواند هر دوی مردان و زنان را تحت تاثیر قرار دهد. درد ناشی از خشکی واژن (واژینیسموس) وضعیتی است که عضلات واژن به شکلی غیرارادی منقبض می شود و تغییرات هورمونی در دوران پساقاعدگی از جمله دردهای منجر به بروز اختلال در زنان است. درد در مردان ممکن است ناشی از بیماری به دلایل بیرونی، عفونت دستگاه ادراری، آسیب فیزیکی به آلت تناسلی، عفونت هایی مانند پروستاتیت و عفونت مخمر هرپس تناسلی و شرایط پوستی ناشی از آن باشد. برای اطلاع بیش تر از واژینیسم کلیک کنید.

چه کسانی تحت تاثیر اختلال عملکرد جنسی قرار می گیرند؟

اختلال عملکرد جنسی می تواند در هر سنی رخ بدهد. اگرچه شیوع آن را بیشتر در کسانی که بیش از 40 سال دارند تخمین می زنند و علت آن را اغلب مربوطه به کاهش سلامت عمومی در افراد می دانند.

اضطراب عملکرد جنسی

چه چیزی باعث اختلال در عملکرد جنسی می شود؟

اضطراب عملکرد جنسی می تواند ناشی از عوامل مختلفی از جمله تجربیات جنسی منفی گذشته، مسائل مربوط به رابطه، ترس از طرد شدن یا قضاوت شدن، فشار برای انجام کار، انتظارات غیر واقعی جنسی، نگرانی های مربوط به تصویر بدن، عدم تجربه جنسی یا شرایط پزشکی زمینه ای باشد. مهم است که علت(های) زمینه ای را شناسایی کنید تا به طور موثر آن ها را برطرف کنید. برخی از مهم ترین دلایل اختلال در عملکرد جنسی و اضطراب جنسی به شرح زیر هستند:

1. علل فیزیکی

بسیاری از شرایط فیزیکی و یا پزشکی می تواند مشکلاتی در عملکرد جنسی طبیعی ایجاد کند. این شرایط شامل دیابت، بیماری قلب و عروق (رگ خونی)، اختلالات عصبی، عدم تعادل هورمونی، بیماری های مزمن مانند نارسایی کلیه یا کبد، و اعتیاد به الکل و سوء مصرف مواد مخدر است. علاوه بر این عوارض جانبی برخی داروها از جمله برخی داروهای ضد افسردگی می تواند بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد. پیشنهاد می کنیم برای کسب اطلاعات بیشتر در خصوص رابطه مواد مخدر و اختلالات جنسی، مقاله تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی را مطالعه فرمایید.

2. علل روانی

این موارد شامل استرس و اضطراب مربوط به کار، نگرانی در مورد عملکرد جنسی، مشکلات زناشویی یا رابطه ای، افسردگی، احساس گناه، نگرانی در مورد تصویر بدن ( اختلال بد ریخت انگاری بدنی )و اثرات یک ضربه جنسی در گذشته و ناتوانی در شل کردن عضلات واژن می باشد.

3.داروها

برخی از داروهای تجویزی می توانند تأثیری بر عملکرد جنسی داشته باشند. برخی داروها می توانند سایق جنسی (میل) را تحت تأثیر قرار دهند و برخی دیگر می توانند بر توانایی برانگیخته شدن یا رسیدن به ارگاسم تأثیر بگذارند. خطر عوارض جنسی زمانی افزایش می یابد که فرد در حال مصرف چندین دارو باشد.

علائم اضطراب عملکرد جنسی

علائم اضطراب عملکرد جنسی

علائم اضطراب عملکرد جنسی ممکن است شامل مشکل در دستیابی یا حفظ نعوظ (در مردان)، مشکل در رسیدن به ارگاسم، انزال زودرس، از دست دادن میل، اجتناب از برخوردهای جنسی، خودگویی منفی، شک به خود، یا نگرانی بیش از حد در مورد عملکرد جنسی باشد. اضطراب عملکرد جنسی علائم و نشانه هایی دارد که برخی از مهم ترین آن ها در زنان و مردان به شرح زیر هستند:

1. علائم اختلال در مردان

شایع ترین مشکلی که بر مردها تأثیر می گذارد اختلال نعوظ است که معمولاً علت فیزیکی دارد. اما عوامل روانی مانند اضطراب موقعیتی می توانند بر عملکرد جنسی مردان نیز تأثیر بگذارند. اختلال عملکرد جنسی در آلت تناسلی مرد زمانی رخ می دهد که آلت تناسلی مرد نمی تواند به نعوظ برسد تا به آمیزش دست پیدا کند. می تواند به دلیل زیر رخ دهد:

  • یک مشکل در مسیر خون رسانی و جریان خون
  • یک اختلال عصبی
  • آسیب به آلت تناسلی مرد
  • مشکلات روانی، مانند استرس یا افـسردگی
  • انزال غایب یا تاخیری با وجود تحریک جنسی کافی
  • مسائل مربوط به رابطه
  • بیماری مزمن
  • مصرف برخی از داروها
  • ناتوانی در کنترل زمان انزال (زودرس یا دیررس)

برای مطالعه بیشتر در خصوص مشکلات جنسی مردان کلیک کنید.

2. علائم اختلال در زنان

برخی از مشکلاتی که باعث اختلال عملکرد جنسی در زنان می شود شامل از دست دادن علاقه به رابطه جنسی، مشکل در رسیدن به ارگاسم، افکار منفی در طول رابطه جنسی، ترس از دخول و خشکی واژن است باعث درد در طول رابطه جنسی و نهایتا بروز اختلال می شود. از دیگر علائم می توان به نشانه های زیر اشاره کرد:

_استرس و خستگی
_تغییرات هورمونی مرتبط با سیکل قاعدگی
_تغییرات هورمونی پس از زایمان و شیردهی
_فشار خون بالا و دیابت
_مصرف برخی داروها
ا _مشکلات در رابطه
_بازدارنده های جنسی
_ترس از بارداری ناخواسته

تشخیص اضطراب عملکرد جنسی

در بیشتر موارد فرد تشخیص می دهد که چیزی در لذت بردن خود (یا لذت بردن شریک زندگی) از یک رابطه جنسی تداخل ایجاد می کند. با انجام آزمایش های تشخیصی می توان علت های جسمانی و پزشکی را تشخیص داد. ارزیابی سابقه جنسی کامل و ارزیابی سلامت عمومی و دیگر مشکلات جنسی(در صورت وجود) و ارزیابی نگرش کلی فرد در مورد رابطه جنسی در تشخیص اختلال عملکرد جنسی حائز اهمیت است.

اختلال در عملکرد جنسی

درمان اختلال عملکرد جنسی

بیشتر انواع اختلال عملکرد جنسی را می توان با درمان مشکلات زمینه ای جسمی یا روانی مورد رسیدگی قرار داد. ارتباط باز و صادقانه با شریک زندگی بسیار مهم است. بحث در مورد نگرانی ها، ترس ها و انتظارات جنسی می تواند به کاهش اضطراب و ایجاد یک محیط حمایتی کمک کند. به یاد داشته باشید که عملکرد جنسی فقط مربوط به یک فرد نیست و هر دو طرف باید با هم کار کنند تا یک تجربه جنسی رضایت بخش و لذت بخش ایجاد کنند.

یادگیری و تمرین تکنیک های تمدد اعصاب، مانند تمرینات تنفس عمیق، تمرکز حواس یا آرام سازی پیشرونده عضلانی، می تواند به کاهش اضطراب و تقویت حس آرامش کمک کند. این تکنیک ها می توانند هم در حین فعالیت جنسی و هم در زندگی روزمره مفید باشند. از استراتژی های درمانی می توان به موارد زیر اشاره کرد:

1. درمان علل فیزیکی

درمان بستگی به علت خاصی دارد که منجر به بروز اختلال شده است. گاهی درمان یک وضعیت پزشکی زمینه ای، وضعیت را حل خواهد کرد. در برخی موارد، تعویض داروها ممکن است جواب بدهد. هنگامی که یک دارو عامل اختلال عملکرد است، تغییر در دارو ممکن است کمک کند. مردان و زنان مبتلا به کمبود هورمون از قرص هورمون بهره مند می شوند. برای مردان، داروها از جمله قــرص ویاگرا (سیلدنافیل) واردنافیل، آوانافیل استندرا ممکن است با افزایش جریان خون به آلت تناسلی به بهبود عملکرد جنسی کمک کنند. برای زنان می توان از گزینه های هورمونی مانند استروژن و تستوسترون استفاده کرد. ژل های روان کننده مانند ژل لوبریکانت یا کرم ها یا هورمون درمانی می توانند مشکل خشکی واژن را حل کنند.

2. کمک های مکانیکی

دستگاه های خلاء و ایمپلنت آلت تناسلی ممکن است به مردان مبتلا به اختلال نعوظ (ناتوانی در رسیدن به نعوظ و درمــان نعوظ) کمک کند. یک دستگاه خلاء نیز برای استفاده در زنان تأیید شده اما تقریبا گران است. دیلاتورها ممکن است به زنانی که تنگ شدن مهبل را تجربه می کنند کمک کنند. دستگاه هایی مانند ویبراتورها می توانند برای کمک به بهبود لذت و اوج جنسی مفید باشند.

3. سکس درمانی

درمانگران جنسی می توانند افرادی را مشاهده کنند که مشکلات جنسی رابطه آن ها را با مشکل مواجه کرده است. درمانگران اغلب مشاوران زناشویی خوبی نیز هستند. برای زن و شوهری که می خواهند شروع به لذت بردن از رابطه جنسی خود کنند، صرف زمان و تلاش برای کار با یک حرفه ای آموزش دیده ارزش دارد. برای کسب آشنایی بیشتر با سکس تراپی و سکس تراپیست کلیک کنید.

4. درمان های رفتاری

این ها شامل تکنیک های مختلفی از جمله بینش هایی نسبت به رفتارهای مضر در رابطه یا تکنیک هایی مانند خودآگاهی برای درمان مشکلات برانگیختگی و یا ارگاسم می شود.

متخصص در سلامت جنسی می تواند راهنمایی، حمایت و به طور بالقوه درمان هایی مانند درمان شناختی-رفتاری (CBT) یا درمان جنسی را توصیه کند.

5. درمان علل روانی

مشاوره روانی می تواند در این زمینه بسیار موثر باشد. یک درمانگر به بیمار کمک می کند که با استرس و اضطراب خود کنار بیاید. مشاوره مشترک با شریک زندگی می تواند به بهبود ارتباطات و افزایش صمیمیت زناشویی کمک کند. گاهی حمایت و آموزش سکس در مورد رفتار جنسی تنها چیزی است که فرد بیمار نیاز دارد.

6. روان درمانی

یک مشاور آموزش دیده می تواند کمک کند تا فرد با ضربه های جنسی از گذشته، احساس اضطراب، ترس، گناه و تصویرمنفی و ضعیف نسبت به بدن خود بهتر کنار بیاید. همه این عوامل ممکن است بر عملکرد جنسی تأثیر بگذارد.

7. آموزش و ارتباطات

آموزش در مورد رفتارها و چرخه پاسخ جنسی ممکن است به فرد کمک کند تا بر اضطراب های ناشی از عملکرد جنسی خود غلبه کند. گفت وگوی بدون سانسور با شریک زندگی در مورد نیازها و نگرانی های متقابل نیز به غلبه بر بسیاری از موانع زندگی جنسی سالم کمک می کند.

چشم انداز بلند مدت درمان اضطراب عملکرد جنسی

اغلب می توان گفت که هر چه اختلال جنسی طولانی تر شود، سطح استرس و اضطراب فرد نیز بیشتر می شود و این امر می تواند مشکل را تداوم دهد. بیشتر اوقات چشم انداز افراد مبتلا به اختلال عملکرد جنسی برای درمان کاملا خوب است. با این حال، برخی شرایط پزشکی می تواند غلبه بر آن را دشوار تر کند.

مشکلات جنسی

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

اضطراب عملکرد جنسی یک مسئله رایج است و بسیاری از افراد در مقطعی از زندگی خود آن را تجربه می کنند. با صبر، درک و استراتژی های مناسب، می توان بر اضطراب عملکرد جنسی غلبه کرد و یک رابطه جنسی رضایت بخش و رضایت بخش را پرورش داد. مطمئن باشید که اگر اختلال اضطراب عملکردی خفیف باشد که مربوط به استرس، ترس و یا اضطراب است، اغلب می تواند با مشاوره، آموزش و ارتباط بهبود یافته بین شرکا با موفقیت درمان شود. برای بهبود سلامت جنسی و درمان اختلالات جنسی مهم این است که با همکاری مشاور خود، انگیزه کافی داشته باشید و نقش فعالی در مراقبت های بهداشتی خود بر عهده بگیرید.

هنگامی که مشکلات جنسی برای مدتی طولانی تداوم پیدا کند، هر دو شریک می توانند اضطراب زیادی را تجربه کنند. اگر در مورد این مساله با یکدیگر صحبت نکنيد، اوضاع رو به وخامت بیشتری می رود. ارتباط صادقانه و محبت آمیز توام با درک متقابل از مشکل مهم است. اگر شما یا طرف مقابلتان هر نوع اختلال عملکرد جنسی دارید، با شریک زندگی خود درباره آن بدون ترس و قضاوت کردن صحبت کنید.

اگر وضعیت بهبود پیدا نکرد یا به یک دلیل فیزیکی مشکوک شدید، وقت آن رسیده است که به پزشک مراجعه نمایید. یک سابقه پزشکی کامل از خود تهیه کنید؛ از جمله یک لیست از نسخه و داروهای قبلی که استفاده کرده اید داشته باشید. شرایط مشکل را به پزشک صادقانه بگویید. پزشک قابل اعتماد بدون قضاوت شما و شریک زندگی فقط در مسیر کمک به شما برای حل مشکل همکاری خواهد کرد. اگر سو مصرف الکل یا مواد مخدر دارید، مطلع باشید که احتمال تجربه اختلال عملکرد جنسی را بالاتر می برید. قبل از مصرف یک داروی جدید، با عوارض جانبی بالقوه آن آشنا شوید.

سخن آخر

با توجه به افزایش فشارهای روانی و استرس های روزمره، بسیاری از افراد نیاز دارند از خدمات روانشناسی استفاده کنند. اما با توجه به مشکلاتی هم چون کمبود وقت و یا مسائل اقتصادی ممکن است برخی از افراد چشم بر روی این نیاز خود ببندند و از دریافت مشاوره پشیمان شوند. اختلالات جنسی از مهم ترین مسائل در زندگی افراد هستند که تحت تاثیر عوامل مختلف می توانند با مشکل مواجه شوند. مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی با گردآوری کادری مجرب و متخصص این امکان را مهیا کرده تا به صورت تلفنی با متخصصان تماس بگیرید.

در مشاوره تلفنی هزینه کم تری پرداخت می شود و مسائلی هم چون رفت و آمد و معطلی نیز حذف می شود. در مشاوره تلفنی کیفیت جلسات مشاوره به هیچ عنوان پایین نمی آید و می توانید کل فرایند درمان را به صورت تلفنی پیش ببرید. متخصصان حامی هنر زندگی در خدمت شما هستند تا در زمینه حل مسائل و مشکلات یاری تان کنند. برای کسب اطلاعات بیش تر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*