ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

اختلالات کژکاری جنسی | انواع، علل و راهکارهای مقابله با کژکاری جنسی


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با اختلالات کژکاری جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

وجود اختلالات کژکاری جنسی در افراد باعث چه مشکلاتی می‌شود؟ پاسخ جنسی به صورت کلی به چهار مرحله تقسیم می‌شود که اخلال در هر کدام از این مراحل باعث بروز اختلالات کژکاری جنسی می‌شوند. این اختلالات شامل انواع مختلفی است که علل و درمان‌های خاص خود را نیز دارد. در ادامه مطلب به بررسی انواع، علل و درمان این اختلالات خواهیم پرداخت. همچنین مشاوره جنسی می‌تواند به شما در این زمینه کمک کننده باشد.

گیف اختلالات کژکاری جنسی

 

 

آگاهی از مراحل پاسخ جنسی جهت درک اختلالات کژکاری جنسی

سیستم های طبقه بندی جنسی مبتنی بر تعاریف دقیق و قابل درک از اختلالات جنسی هستند. چهار دسته عمده اختلالات جنسی شامل اختلالات میل یا علاقه جنسی، برانگیختگی، ارگاسم و درد جنسی است. اختلال عملکرد جنسی که به اختلالات کژکاری جنسی و گاهی به صورت کلی اختلالات جنسی نیز شناخته می شوند زمانی رخ می دهد که برای انجام رابطه جنسی یا لذت بردن از رابطه جنسی مشکل دارید و این مساله طرفین را آزار می دهد. رابطه جنسی می تواند بخش مهمی از سلامت و کیفیت زندگی شما باشد، بنابراین مقابله با اختلال عملکرد جنسی از نظر جسمی و عاطفی دشوار می شود. اختلالات جنسی بسیار شایع بوده و اغلب قابل درمان هستند. برای شناخت بهتر این اختلالات مرور کوتاهی بر چرخه پاسخ جنسی شده است. مراحل پاسخ جنسی یا چرخه پاسخ جنسی شامل موارد زیر می‌باشد.

۱- میل جنسی از مراحل پاسخ جنسی جهت درک اختلالات کژکاری جنسی

این مرحله با تخیلات جنسی و میل به برقراری رابطه جنسی مشخص می‌شود. در واقع شروع چرخه جنسی یک فکر، یک نگاه یا رفتار خاص می‌باشد.

مرحله میل از هر منبع تحریک جسمی یا روانی (خیال پردازی و یا لمس و تحریک جسمانی) ممکن است پدید آید. این‌که چه محرکی باعث تحریک جنسی ما گردد، تأثیر عمیقی بر روند رابطه جنسی خواهد گذاشت و ممکن است به تداوم پاسخ‌های جنسی و در نهایت آمیزش جنسی منجر گردد یا آن را متوقف نماید. محرک جنسی می‌تواند منجر به تسریع یا کوتاه شدن میزان برانگیختگی شده و به همین میزان رابطه جنسی و ارگاسم طولانی بشود.

اگر روش تحریک از نظر فیزیکی یا روانی نامناسب باشد یا قطع شود مرحله میل طولانی شده یا حتی ممکن است قطع گردد. نشانه اصلی برانگیختگی در مردان ایجاد نعوظ می‌باشد و در زنان واژن لزج، کلیتورس سفت و متورم و لب‌های کوچک و بزرگ ضخیم است. در هر دو جنس نوک سینه برجسته می‌شود. این مرحله می‌تواند از چند دقیقه تا چند ساعت به طول بیانجامد.

برای اطلاع از دلایل بی میلی جنسی در هر دو جنس کلیک کنید.

۲- برانگیختگی یا تحریک

این مرحله در اثر تحریک روانشناختی (تخیلی یا وجود شیء محبوب) یا تحریک فیزیولوژیک (نوازش یا بوسه) یا ترکیب هر دو ظاهر می‌شود و به همراه احساس ذهنی لذت است. در این مرحله نعوظ برای مردان رخ می‌دهد.

اگرچه اشاره شد که منابع مختلف حسی می‌توانند در برانگیختگی جنسی سهم داشته باشند و تاثیر محرک‌های گوناگون در افراد مختلف می‌تواند تفاوت‌های جدی داشته باشد، ولی به هر حال از آن‌جایی که عمده پایانه‌های عصبی حساس در این خصوص در پوست آلت و به‌ویژه سطح زیرین آن و اطراف محل اتصال سر آلت به تنه آن قرار دارند، این منطقه را می‌توان پاسخگوترین قسمت به تحریکات جنسی تلقی کرد.

نکته قابل ذکر این است که مرحله کفه یا ثابت شدن که در واقع تشدید مرحله برانگیختگی می‌باشد، فرد را به ارگاسم نزدیک می‌کند. در ضمن ممکن است در این مرحله قدرت تحلیل و قضاوت مغز کم رنگ شود و فرد دست به کارهایی بزند که بعد اتمام رابطه جنسی، از انجام این رفتارها تعجب کند. گاهی دیده می شود زنان در این مرحله ترس از دخول داشته و نمی‌توانند رابطه را ادامه بدهند، برای اطلاع از انواع مشکلات جنسی زنان کلیک کنید.

۳- ارگاسم از مراحل پاسخ جنسی جهت درک اختلالات کژکاری جنسی

این مرحله اوج لذت جنسی است که همراه با رفع تنش جنسی و انقباضات موزون عضلات میان دوراه و اعضای تناسلی لگن در مردان می‌باشد و در نهایت با تیرگی خفیف هوشیاری همراه می‌شود.

برخی از زنان، هنگام ارگاسم خروج مایعی با منشا تقریبا نامشخص را تجربه می کنند. گفته شده این زنان دارای بقایایی از غدد پروستات هستند که هنگام ارگاسم، ترشحات این غدد (با یا بدون ادرار) می‌تواند از بدن خارج شود.

۴- فرونشینی

شامل برگشت اکثر تغییرات به حالت اولیه است. اگر ارگاسم روی دهد مرحله فرونشینی سریع و همراه با احساس ذهنی خوش، آرام سازی کلی و تمدد ماهیچه‌ای است. در صورتی که ارگاسم رخ ندهد، فرونشینی ممکن است ۲ تا ۶ ساعت طول بکشد و همراه تحریک پذیری و ناراحتی باشد.
در مردان پس از ارگاسم یک دوره تحریک ناپذیری وجود دارد که ممکن است چند دقیقه تا چند ساعت طول بکشد که در این دوره مرد قادر به ارگاسم مجدد نیست. ولی زنان دوره تحریک ناپذیری به فاصله زمانی بسیار کوتاه دارند. به طوری که می‌توانند ارگاسم‌های متعدد و پیاپی داشته باشند.

برای شناخت بیشتر در زمینه اختلالات جنسی کلیک کنید.

انواع اختلالات کژکاری جنسی

از جمله اختلالات کژکاری جنسی می توان به موارد زیر اشاره داشت.

۱- کمبود یا فقدان میل جنسی در مرد

فقدان یا بی‌میل جنسی در مردان، با نشانه‌های پایدار یا عود کننده افکار یا رویا‌ پردازی‌های جنسی و میل جنسی به گونه‌ای که ارزیابی متخصص بالینی آن را تأیید کند می‌باشد. این اختلال نقطه شروعی برای دیگر مشکلات جنسی مردان می‌تواند باشد.

۲- کمبود یا عدم علاقه جنسی در زن

کاهش و یا بی میل جنسی در زنان به دلایل مختلف مانند آشفتگی‌های شخصی و یا مسائل بین فردی می‌تواند رخ دهد.

۳- اختلال نعوظ از جمله اختلالات کژکاری جنسی

اختلال نعوظ گونه‌ای از ناکارآمدی جنسی در مردان است که در آن آلت مرد قادر نیست به وضعیت نعوظ برسد یا در آن حالت باقی بماند. بنابراین فرد نمی‌تواند عملکرد رضایت‌بخشی در آمیزش جنسی داشته باشد.

۴- اختلال ارگاسمی زن

فقدان یا تاخیر مستمر و عود کننده ارگاسم بعد از مرحله تحریک جنسی در زنان، اختلال ارگاسمی زن یا آنورگاسمی نامیده می‌شود.

۵- اختلال تاخیر انزال از جمله اختلالات کژکاری جنسی

دیر انزالی به صورت تاخیر بسیار زیاد در انزال و عدم انزال درمردان به طور کلی مشخص می‌شود. انزال خشک اصطلاحی است که به خارج نشدن مایع منی و یا خروج کم آن گفته می‌شود.

۶- اختلال انزال زودرس

زود انزالی در مواقعی که فاصله زمانی از شروع دخول تا انزال کوتاه باشد و یا انزال قبل یا در فاصله کوتاهی پس از دخول رخ دهد، اتفاق می‌افتد. درمان زود انزالی امروزه با استفاده از روش‌های درمانی شناختی رفتاری امکان پذیر است.

برای شناخت بیشتر اختلال زود انزالی کلیک کنید.

۷- اختلال مقاربت دردناک (واژینیسم) از اختلالات کژکاری جنسی

مقاربت دردناک (واژینیسم) درد تناسلی مداوم یا تکرار شونده‌ای است که در زن یا مرد هنگام نزدیکی یا قبل یا پس از آن ایجاد می‌شود. حالتی است که فرد درهنگام آمیزش دچار درد می‌شود. این درد ممکن است در بدو ورود آلت مردانه به واژن یا در مراحل مختلف رابطه جنسی و در طول دخول ایجاد شود.

علل اختلالات کژکاری جنسی

بسیاری از عوامل می توانند منجر به اختلال عملکرد جنسی شوند و برای بسیاری از افراد بیش از یک علت عامل بروز اختلال شمرده می شود. علل شایع اختلال عملکرد جنسی شامل موارد زیر است:

 • فشار
 • ترس و اضطراب در مورد رابطه جنسی
 • مصرف الکل، تنباکو و مواد مخدر
 • سطوح هورمونی
 • مشکلات روانی (مانند افسردگی)
 • تجاوز جنسی یا تروما در گذشته
 • مشکلات در رابطه بین فردی زوجین
 • داروها و درمان های خاص بیماری های زمینه ای
 • یائسگی
 • بارداری، زایمان یا شیردهی
 • مشکلات پزشکی مانند سرطان، دیابت، مشکلات قلبی، مولتیپل اسکلروزیس یا مشکلات مثانه

۱- ترس‌های مربوط به عملکرد

ترس از عملکرد به نگرانی بیش از حد در خصوص نحوه عمل کردن و شیوه برقراری رابطه جنسی به حدی که مورد رضایت کافی شریک جنسی و یا خود فرد قرار بگیرد اشاره دارد. کمالگرایی افراطی در خلال رابطه جنسی خود به عاملی جهت ضعف در عملکرد می انجامد. خود ارضایی بعد ازدواج نیز واکنشی در مقابل این ترس محسوب می‌شود.

۲- انتخاب نقش تماشاچی

نقش تماشاچی به مشاهده گر بودن در تجربه جنـسی به جای شرکـت کننده بودن اشاره دارد. هر دو عامل شامل تمرکز بر عملکرد جنسی هستند که مانع پاسخ‌های جنسی طبیعی می‌شود. این فرضـیه مطرح شد تا علل کنونی اختلالات کژکاری جنسی یک یا چند پیشایند تاریخی مانند تأثیرات اجتـماعی-فرهـنگی، عامل زیستی، ضربه‌های جنسی و گرایشات جنسی متفاوت را توضیح دهد. به علاوه اعتیاد به پورنوگرافی در بروز اعتیاد جنسی و حتی تجاوز جنسی خشونت آمیز نقش اساسی دارند.

درمان اختلالات کژکاری جنسی

با استفاده از روش‌های زیر می‌توان برای درمان اختلالات جنسی و اختلالات کژکاری جنسی اقدام کرد. استفاده از مشاوره در جهت بهره مندی از روش‌های تخصصی ضروری می‌باشد.

۱- کاهش اضطراب مساوی با درمان اختلالات کژکاری جنسی

درمان جویان مبتلا به کژکاری جنسی باید به طور تدریجی و نظام مند با جنبه‌های اضطراب آور موقعیت جنسی روبرو شوند. حساسیت زدایی نظام مند و حساسیت زدایی زنده (حساسـیت زدایی از طریق مواجهه واقعی) به خصوص همراه با آموزش مهارت‌های کاهش و درمان اضطراب بسیار نتیجه بخش می‌باشد. برای اطلاع از روش های درمان اضطراب کلیک کنید.

۲- درمان مسترز و جانسون برای کژکاری های جنسی

یکی از نخستین برنامه‌های درمان اختلالات کژکاری جنسی است که زوج‌ها طی چند روز، ارزیابی سابقه اجتماعی، سابقه جنسی، ارزش‌های جنسی و دلواپسی‌های پزشکی را انجام می‌دادند و بعد درمانگران شروع به ارائه تفسیرهایی درباره منشأ مشکلات می‌کردند و متناسب آن راه حل ارائه می دادند.

۳- درمان اختلالات کژکاری جنسی با شناختی رفتاری 

درمان اختلالات جنسی به علت آن بستگی دارد. صحبت کردن با یک مشاور جنسی یا پزشک، مانند مواردی که در مراکز بهداشت یا کلینیک های روانشناسی و باروری در دسترس است، می تواند به شما در درک اختلال عملکرد جنسی و دریافت کمک مورد نیاز یاری رساند. هنگامی که به پزشک یا مشاور جنسی مراجعه می کنید، از شما سوالاتی در مورد سابقه سلامتی و پزشکی می پرسند. در صورت نیاز شما را معاینه می کنند و از شما سؤالاتی در مورد علائم می پرسند تا هر دو طرف بفهمید چه چیزی باعث بروز مشکل شده است و درمان متناسب را پیدا کنید.

اگر در صحبت کردن با روانشناس یا پزشک پیرامون زندگی جنسی خود احساس ناخوشایندی دارید، نگران نباشید. کاملا طبیعی است. کادر درمان مسایل جنسی و پزشکان همه این مسایل را به نحو مختلف برای اشخاص دیگر نیز تجربه کرده اند. وظیفه آن ها کمک به شرایط جنسی شما است و نه قضاوت وضعیت شما. سعی کنید با روان شناس یا پزشک خود در مورد آنچه که در حال رخ دادن است، صادق و رو راست باشید تا آن ها بتوانند به درستی به شما کمک کنند. یافتن بهترین درمان برای رفع مشکل یک مسیر دو طرفه بین مراجع و درمانگر است.

تکنیک شناخت درمانی

تکنیک‌های شناخت درمانی که در درمان اختلالات جنسی به کار می‌رود، شامل طیفی از روش‌هایی هستند که به طور مستقیم بر افزایش مهارت‌های شناختی و کاهش فعالیت‌های شناختی متمرکز می‌شوند و از تکالیف رفتاری برای ایجاد شواهد تجربی به منظور ایجاد تغییرات شناختی استفاده می‌کنند. مرکز مشاوره هنر زندگی می‌تواند شما را برای دریافت مشاوره و راهنمایی در این زمینه همراهی کند.

سوالات متداول

دلایل ایجاد انزال زودرس در مردان چیست؟

انزال زودرس در مردان می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که مهم‌ترین دلایل آن تجربه جنسی کم، فاصله زیاد بین روابط جنسی، عوامل پزشکی بازدارنده مانند آسیب‌های جسمی و عوامل روانی بازدازنده مانند افسردگی می‌باشد.

هنگامی نزدیکی با شوهرم مقاربت دردناک دارم چه کاری باید انجام بدم؟

اگر تجاوز جنسی، آسیب روحی یا دیگر مسائل روانی ریشه درد هنگام نزدیکی باشند، مشاوره روانشناسی می‌تواند کمک کننده باشد. زنانی که علت درد در هنگام رابطه جنسی نیز ناشی از علل روانی نیست ممکن است به مشاوره برای کنار آمدن با پیامدهای عاطفی درد در هنگام رابطه جنسی نیاز داشته باشید. در غیر این صورت بهتر است به پزشک متخصص مراجعه فرمایید. برای دریافت مشاوره روانشناسی از مرکز مشاوره حامی هنر زندگی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*