ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خیال پردازی جنسی | مشکلات و نقش تخیلات جنسی در روابط زناشویی

 

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خیال پردازی جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

با این که خیال پردازی جنسی جزء طبیعی زندگی جنسی همه انسان‌ها است اما تصورات و باورهای مختلفی درباره آن وجود دارد که برای برخی قابل پذیرش است و برای برخی دیگر شرم آور محسوب می شود. اکثر افراد از وجود تخیلات جنسی خود احساس گناه کرده و می‌ترسند که خیال‌ پردازی‌های جنسی همسر باعث اختلال در رابطه واقعی بین آن ها بشود. در حقیقت بخشی از خیال پردازی‌های جنسی همیشه طبیعی نبوده و می توانند باعث بروز اختلالات جنسی شوند. فقدان کامل تخیلات جنسی رابطه جنسی فرد را تحت تاثیر قرار می دهد. اما چگونه ‌می توان خیال پردازی بهنجار را از نابهنجار تشخیص داد؟ برای این سوال و دیگر سوالات در زمینه تخیلات جنسی می توان از مشاوره جنسی با روانشناسان مجرب به پاسخ های اصولی و علمی رسید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

خیال‌پردازی جنسی یا شهوانی چیست؟

خیال‌پردازی جنسی یا شهوانی چیست؟

فانتزی شهوانی یا خیال پردازی جنسی (sexual fantasy) به هر گونه فکر، رویا یا داستان با محتوای جنسی گفته می‌شود که در ذهن شکل می‌گیرد. خیال پردازی جنسی پدیده‌ای کاملا متداول است. اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که حدود 80% مردان و زنان در زندگی خود خیال‌ پردازی جنسی را تجربه می‌کنند. وجود این تخیلات به تنهایی نمی‌تواند به عنوان یک ناهنجاری یا اختلال شناخته شوند و امری شایع و طبیعی محسوب می شود. اما همین خیال پردازی‌ها می توانند منشا روابط ناسالم و انحرافات جنسی باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انحرافات جنسی کلیک کنید.

اینفوگرافیک خیال پردازی جنسی

اینفوگرافیک خیال پردازی جنسی

منشا خیال پردازی جنسی چیست؟

رابطه جنسی خیالی به این معنی است که فرد در ذهن خود یک چرخه پاسخ جنسی را کاملا تصویر سازی می کند. فرد به صورت کاملا ذهنی اقدام به برقراری رابطه جنسی کرده و حتی به ارضا و آرامش نیز می‌رسد. این نوع رابطه جنسی خیال پردازانه در زنان شایع‌تر است. قدرت خیال پردازی جنسی با میزان شهوت فرد در ارتباط است. رابطه جنسی خیالی از ناخودآگاه انسان سرچشمه گرفته و ناشی از نیازها و حالت‌های دورنی فرد است.

به طور کلی خیال‌پردازی و رویاهای هر کس از امیال و آرزوهای او ناشی می‌شود. یعنی اول میل جنسی ایجاد شده و پس از آن خیال‌پردازی جنسی به جهت ارضا آن شکل می‌گیرد. بنابراین باید انتظار داشت که هر فردی به طور طبیعی در دوره نوجوانی به واسطه ایجاد میل جنسی، شروع به تصور کردن تصاویر و یا ساختن داستان‌ها و خیال‌پردازی‌های جنسی کند. سن فرد، سابقه رابـطه جنسی، استفاده از فیلم‌های هرزه‌نگاری (پورنوگرافی) و قدرت تخیل فرد از عواملی است که بر روی میزان، شدت و نوع خیال‌پردازی‌های جنسی تاثیر گذار خواهد بود.

 

محتوای خیال پردازی های جنسی چیست؟

محتوای خیال پردازی های جنسی چیست؟

افراد مختلف به واسطه نوع گرایش های جنسی و علائق مختلف به تحریک با خیال پردازی جنسی مشغول می‌شوند. تخیلات جنسی در زنان و مردان تفاوت‌های خاصی دارد. معمولا زنان در رویاهای خود جذاب بودن برای دیگر مردان و داشتن رابطه با افراد مشهور را تصور می‌کنند در حالی که مردان ممکن است در تخیلات خود رابطه با زنان مختلف، رابطه جنسی بدون رضایت طرف مقابل و رابطه دهانی را بیشتر تصور کنند. در ادامه تعدادی از رایج ترین فانتزی های مردانه معرفی شده است.

شرکت در رابطه جنسی دهانی (87.6%)
رابطه جنسی با دو زن (84.5%)
رابطه جنسی با کسی که غیر از همسر می شناسند (83.4%)
رابطه جنسی در یک مکان غیر معمول (82.3٪)
تماشای رابطه جنسی دو زن (82.1%)
انزال در شریک جنسی (80.4%)
رابطه جنسی در یک مکان عاشقانه (78.4%)

این که محتوای این تخیلات چه باشد به تحریکات گذشته مانند رابطه جنسی قبلی و تماشای فیلم‌های پورنو بستگی دارد. برخی نیز به تصور روابطی می‌پردازند که در جهان واقعی امکان‌پذیر نباشد. برای مثال فردی که تمایلات آزارخواهی/آزاردهی در اصطلاح تخصصی روابط سادیستیک و مازوخیستیک جنسی دارد و همسر او در این تمایلات با او همراهی نمی‌کند، ممکن است این میل خود را با خیال‌پردازی ارضا کند.

عوارض خیال‌پردازی جنسی چیست؟

خیال‌پردازی‌ جنسی معمولا طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در مواردی که از کنترل شخص خارج شود می‌تواند نشانه‌ای از یک مسئله باشد. برای مثال فردی که نمی‌تواند نیازها و تمایلات جنسی‌ خود را در رابطه ارضا کند، باید رابطه جنسی خود را ترمیم و درمان کند. اگر فردی به واسطه تماشای فیلم و اعتیاد به پورنوگرافی به خیال پردازی جنسی غیرمعمولی می‌پردازد، باید در تماشای این نوع فیلم‌ها تجدید نظر کند. در غیر این صورت اگر خیال‌پردازی‌های جنسی ماهیت غیرطبیعی نگرفته و به صورت وسواسی در نیامده باشد، چندان نگران‌کننده نخواهد بود.

در حالت دیگر، خیال‌ پردازی‌ جنسی شکل وسواسی به خود می‌گیرد. به این معنا که فرد برای آرام کردن نگرانی‌ها و افکار مزاحم خود مجبور به خیال پردازی جنسی همراه یا بدون خودارضـایی می‌شود. پس از انجام این خیال‌پردازی‌ها شخص احساس گناه کرده و دچار تنش می‌شود؛ اما به خاطر حالت وسواسی دوباره دست به خیال‌پردازی می‌زند و این دور باطل ادامه پیدا می‌کند. در این موقعیت‌ها تصورات جنسی خود را به عنوان نوعی وسواس یا اعتیاد جنسی نشان می‌دهد که نیاز به درمان دارد. برای آگاهی بیشتر در زمینه اعتیاد جنسی کلیک کنید.

خیال‌پردازی جنسی چه کارکردی دارد؟

خیال پردازی جنسی جه کارکردی دارد؟

وجود خیال‌پردازی جنسی متعادل و طبیعی درمورد رابطه جنسی ایده‌آل با یک شریک جنسی می‌تواند فوایدی نیز داشته باشد. اگر شما متاهل هستید و روش‌های خاصی را در رابطه جنسی خود تصور می‌کنید که به نظر لذت‌بخش‌تر است، به شما کمک می‌کند که نسبت به خود آشنایی بیشتری پیدا کرده و بعدا سلیقه خود را در برقراری رابطه با همسر در میان بگذارید و این تخیلات را به واقعیت تبدیل کرده و لذت بیشتری از رابطه جنسی ببرید.

در ادامه این فعالیت و آشنا شدن بیشتر با سلیقه جنسی خود و همسر رضایت جنسی شما افزایش یافته، احساس صمیمیت زناشویی میان شما رشد کرده و اعتماد به نفس و عزت نفس هر دو طرف پیشرفت می‌کند. از طرفی برطرف شدن امیالی که در دنیای واقعی یا در رابطه با همسر امکان‌پذیر نیست به واسطه خیال‌پردازی می‌تواند باعث تخلیه هیجانی و کاهش اضطراب و تنش شما شود.

با شریک زندگی خود در مورد تخیلات جنسی خود صریح باشید و او را تشویق کنید تا در مورد تخیلات و فانتزی های جنسی خود صحبت کند. راه های غیر متعارف را امتحان کنید. خواندن داستان های شهوانی و حتی تماشای فیلم های وابسته به عشق شهوانی در کنار هم می تواند در ارتباط فانتزی جنسی شما با واقعیت موثر عمل کند. پوشیدن لباس زیر زنانه سکسی یا برهنه کردن برای بسیاری از افراد کارساز می شود.

روش اصلاح خیال‌پردازی‌های جنسی

نخست باید بپذیرید که میل جنسی با جزییات خاص رفتار جنسی که دارید ویژگی نامناسب و ناپسندی به شمار نمی رود. هر کس به طور طبیعی و سالم میل به رابطه جنسی دارد و در صورت عدم ارضا به شکل واقعی، به تصویر سازی درباره آن می‌پردازد. پس با پذیرفتن این مسئله از احساس شرم و گناه دور شوید. مشاوره جنسی به بسیاری از افراد که به همین دلیل اضطراب نهفته داشته اند کمک کرده است. اما برای اجتناب از انحراف و تقویت عملکرد جنسی طبیعی به موارد زیر توجه کنید:

1. خودداری از تماشای فیلم‌های پورن

از دیدن فیلم‌های پورنوگرافی اجتناب کنید. دیدن این نوع فیلم‌ها باعث تغییر انتظارات جنسی شما شده و امیال غیرطبیعی و نامتناسب با واقعیت را در شما تقویت می‌کند. یکی از عوارض تماشای فیلم های پورن، ایجاد اختلال بدریخت انگاری بدن است. معمولا در این نوع فیلم ها افرادی که به لحاظ ظاهری بسیار جذاب هستند و انواع جراحی های زیبایی را انجام داده اند نشان داده می شوند. با تماشای این افراد به مرور زمان ممکن است فرد از بدن خود و یا همسرش منزجر شود.

2. خیال پردازی جنسی | تصورات واقعی و بهنجار

همسر یا شریک جنسی خود را تصور کنید. برای بهبود و افزایش کیفیت رابطه جنسی واقعی با همسر تنها او را در تصورات خود وارد کنید. در این حالت به سلیقه خود در رابطه جنسی با همسر بیشتر آشنا شده و این تصورات را به رابطه واقعی وارد می کنید.

3. برقراری رابطه جنسی واقعی

به سمت رابطه جنسی طبیعی و واقعی بروید. اگر احساس می‌کنید که خیال‌پردازی جنسی از شما زمان و انرژی زیادی می‌برد و این ناشی از میل جنسی زیاد شما است و حالت وسواسی به خود نگرفته، باید با انتخاب یک شریک جنسی و برقراری یک رابطه عاطفی و جنسی سالم به روشی درست به ارضا میل جنسی خود بپردازید. تجربه رابطه جنسی واقعی به شما ‌این امکان را می‌دهد که به تصورات غیر ممکن در واقعیت عادت نکنید و بتوانید رضایت جنسی بیشتری را تجربه کنید. بسیاری از انواع اختلالات جنسی، ریشه در خیال پردازی های جنسی نامتعارف دارد. برای کس اطلاعات در زمینه درمان اختلالات جنسی کلیک کنید.

4. پیدا کردن منشا خیال‌ها

منشا خیال‌های جنسی خود را پیدا کنید. در اکثر مواقع خیال پردازی‌ها کاملا طبیعی هستند اما برخی مواقع هم نشان دهنده مشکلی در درون فرد می‌باشند. مثلا اگر در گذشته تجربه دردناکی از رابطه جنسی داشته‌اید این خیالات محتوای ناهنجاری خواهند داشت. در این صورت بهتر است که برای درمان اقدام کنید. مشاوره جنسی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.

درک فانتزی های جنسی برای درک تمایلات جنسی انسان نقش اساسی دارد. ضمن اینکه آنچه مردم درباره آن خیال پردازی می کنند لزوماً مترادف با چیزی نیست که به آن علاقه دارند یا شخصاً انجام می دهند.

سخن آخر

زندگی جنسی می تواند بعد از مدتی بسیار یکنواخت و حتی کسل کننده شود، به خصوص در یک ازدواج وفادارانه و طولانی. سرخوردگی جنسی ناشی از هیجانات فروخورده هرگز برای طول عمر یک ازدواج امری سالم و جالب نیست و باید به درستی هدایت شود. تحقق فانتزی‌های جنسی راه خوبی برای تقویت زندگی جنسی زوجین به شمار می رود زیرا به هر دو طرف کمک می‌کند همه چیزهایی را که از نظر جنسی جذاب می دانند به شیوه ای درست هدایت کرده و از طریق ایفای نقش یا از طریق اسباب‌بازی‌های جنسی آن را به رابطه واقعی دو طرفه وارد می کنند. در نتیجه شوق و هیجان و میل از دست رفته را دوباره به دست می آورند. از امتحان کردن چیزهای عجیب و غریب نترسید. ترجیحات جنسی از فردی به فرد دیگر متفاوت است.

همانگونه که بیان شد خیال پردازی جنسی امری طبیعی است. اما اگر کنترل نشود می تواند خطرات زیان باری را به وجود بیاورد. کسب مهارت کنترل تخیلات نیاز آموزش و تمرین دارد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با برگزاری جلسات مشاوره تخصصی و برنامه کاربردی کاهش تنش های جنسی حامی و یاریگر شما می باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*