ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

خیال پردازی جنسی | مشکلات و نقش تخیلات جنسی در روابط زناشویی

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با خیال پردازی جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


با این که خیال پردازی جنسی جزء طبیعی زندگی جنسی همه انسان‌ها است اما تصورات و باورهای مختلفی درباره آن وجود دارد. اکثر افراد از وجود تخیلات جنسی خود احساس گناه کرده و می‌ترسند که خیال‌ پردازی‌های جنسی همسرشان باعث اختلال در رابطه واقعیشان شود. اما این خیال پردازی‌های جنسی همیشه طبیعی نبوده و می توانند باعث بروز انحرافات جنسی شوند. فقدان کامل تخیلات جنسی نیز ممکن است رابطه جنسی فرد را تحت تاثیر قرار دهد. اما چگونه ‌توان خیال پردازی بهنجار را از نابهنجار تشخیص داد؟ برای این سوال و دیگر سوالات در زمینه تخیلات جنسی می توان بوسیله مشاوره جنسی با روانشناسان مجرب به پاسخ های اصولی و علمی رسید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

خیال‌پردازی جنسی یا شهوانی چیست؟

خیال‌پردازی جنسی یا شهوانی چیست؟

فانتزی شهوانی یا خیال پردازی جنسی (sexual fantasy) به هر گونه فکر، رویا یا داستان با محتوای جنسی گفته می‌شود که در ذهن شکل می‌گیرد. خیال پردازی جنسی پدیده‌ای کاملا متداول است. اکثر تحقیقات نشان می‌دهند که حدود 80% مردان و زنان در زندگی خود خیال‌ پردازی جنسی را تجربه می‌کنند. پس وجود این تخیلات به تنهایی نمی‌تواند به عنوان یک ناهنجاری یا اختلال شناخته شوند و امری شایع و طبیعی است. اما همین خیال پردازی‌ها می توانند منشا روابط ناسالم و انحرافات جنسی نیز باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه انحرافات جنسی کلیک کنید.

اینفوگرافیک خیال پردازی جنسی

اینفوگرافیک خیال پردازی جنسی

منشا خیال پردازی جنسی چیست؟

به طور کلی خیال‌پردازی و رویاهای هر کس از امیال و آرزوهایش ناشی می‌شود. یعنی اول میل جنسی ایجاد شده و پس از آن خیال‌پردازی جنسی به جهت ارضا آن شکل می‌گیرد. بنابراین باید انتظار داشت که هر فردی به طور طبیعی در دوره نوجوانی به واسطه ایجاد میل جنسی، شروع به تصور داستان‌ها و خیال‌پردازی‌های جنسی کند. سن فرد، سابقه رابـطه جنسی، استفاده از فیلم‌های هرزه‌نگاری (پورنوگرافی) و قدرت تخیل فرد از عواملی است که بر روی میزان، شدت و نوع خیال‌پردازی‌های جنسی تاثیر می‌گذارد.

منظور از رابطه جنسی خیالی چیست؟

رابطه جنسی خیالی به این معنی است که فرد در ذهن خود یک چرخه پاسخ جنسی را کاملا تصور می کند. یعنی فرد به صورت کاملا ذهنی اقدام به برقراری رابطه جنسی کرده و حتی به ارضا و آرامش نیز می‌رسد. این نوع رابطه جنسی خیال پردازانه در زنان شایع‌تر است. قدرت خیال پردازی جنسی با میزان شهوت فرد در ارتباط است. رابطه جنسی خیالی از ناخودآگاه انسان سرچشمه گرفته و ناشی از نیازها و حالت‌های دورنی فرد است.

محتوای خیال پردازی های جنسی چیست؟

محتوای خیال پردازی های جنسی چیست؟

افراد مختلف به واسطه نوع گرایش های جنسی و علائق مختلف در تحریک به خیال پردازی جنسی مشغول می‌شوند. تخیلات جنسی در زنان و مردان تفاوت‌های خاصی دارد. معمولا زنان در رویاهایشان جذاب بودن برای دیگر مردان و داشتن رابطه با افراد مشهور را تصور می‌کنند در حالی که مردان ممکن است در تخیلاتشان رابطه با زنان مختلف، رابطه جنسی به زور و رابطه دهانی را بیشتر تصور کنند.

این که محتوای این تخیلات چه باشد به تحریکات گذشته مانند رابطه جنسی قبلی و تماشای فیلم‌های پورنو بستگی دارد. برخی نیز به تصور روابطی می‌پردازند که در جهان واقعی امکان‌پذیر نباشد. برای مثال فردی که تمایلات آزارخواهی/آزاردهی جنسی دارد و همسرش در این تمایلات با او همراهی نمی‌کند، ممکن است این میل خود را با خیال‌پردازی ارضا کند.

عوارض خیال‌پردازی جنسی چیست؟

خیال‌پردازی‌ جنسی معمولا طبیعی است و مشکلی ایجاد نمی‌کند. اما در مواردی می‌تواند نشانه‌ای از یک مسئله باشد. برای مثال فردی که نمی‌تواند نیازها و تمایلات جنسی‌اش را در رابطه ارضا کند، باید رابطه جنسی خود را اصلاح کند. یا اگر فردی به واسطه تماشا فیلم و اعتیاد به پورنوگرافی به خیال پردازی جنسی غیرمعمولی می‌پردازد، باید در تماشای این نوع فیلم‌ها تجدید نظر کند. در غیر این صورت اگر خیال‌پردازی‌های جنسی ماهیت غیرطبیعی نگرفته و به صورت وسواسی در نیامده، چندان نگران‌کننده نیست.

در حالت دیگر، خیال‌ پردازی‌ جنسی شکل وسواسی به خود می‌گیرد. به این معنا که فرد برای آرام کردن نگرانی‌ها و افکار مزاحم خود مجبور به خیال پردازی جنسی همراه یا بدون خودارضـایی می‌شود. پس از انجام این خیال‌پردازی‌ها شخص احساس گناه کرده و دچار تنش می‌شود؛ اما به خاطر حالت وسواسی دوباره دست به خیال‌پردازی می‌زند و این دور باطل ادامه پیدا می‌کند. در این موقعیت‌ها تصورات جنسی خود را به عنوان نوعی وسواس یا اعتیاد جنسی نشان می‌دهد که نیاز به درمان دارد. برای آگاهی بیشتر در زمینه اعتیاد جنسی کلیک کنید.

خیال‌پردازی جنسی چه کارکردی دارد؟

خیال پردازی جنسی جه کارکردی دارد؟

وجود خیال‌پردازی جنسی متعادل و طبیعی درمورد رابطه جنسی ایده‌آل با یک شریک جنسی می‌تواند فوایدی نیز داشته باشد. اگر شما متاهل هستید و روش‌های خاصی را در رابطه جنسی خود تصور می‌کنید که به نظرتان لذت‌بخش‌تر است، این به شما کمک می‌کند که نسبت به خود آشنایی بیشتری پیدا کرده و بعدا سلیقه خود در برقراری رابطه با همسرتان در میان بگذارید تا این تخیلات را به واقعیت تبدیل کنید و لذت بیشتری ببرید.

در ادامه این فعالیت و آشنا شدن بیشتر با سلیقه جنسی خودتان و همسرتان رضایت جنسی شما افزایش یافته، احساس صمیمیت زناشویی میان شما رشد کرده و اعتماد به نفس و عزت نفستان پیشرفت می‌کند. از طرفی برطرف شدن امیالی که در دنیای واقعی یا در رابطه با همسرتان امکان‌پذیر نیست به واسطه خیال‌پردازی می‌تواند باعث تخلیه هیجانی و کاهش اضطراب و تنش شما شود.

روش اصلاح خیال‌پردازی‌های جنسی

نخست باید بپذیرید که میل جنسی شما خصوصیت نامناسب و ناپسندی نیست. هر کس به طور طبیعی و سالم میل به رابطه جنسی دارد و در صورت عدم ارضا به شکل واقعی، به تصویر سازی آن می‌پردازد. پس با پذیرفتن این مسئله از احساس گناه نیز دور می‌شوید. مشاوره جنسی به بسیاری از افراد که به همین دلیل اضطراب نهفته داشتند، کمک کرده است. اما برای اجتناب از انحراف و تقویت عملکرد جنسی طبیعی به موارد زیر توجه کنید:

1. خودداری از تماشای فیلم‌های پورن

از دیدن فیلم‌های پورنوگرافی اجتناب کنید. دیدن این نوع فیلم‌ها باعث تغییر انتظارات جنسی شما شده و امیال غیرطبیعی و نامتناسب با واقعیت را در شما تقویت می‌کند. یکی از عوارض تماشای فیلم های پورن، ایجاد اختلال بدریخت انگاری بدن است. معمولا در این نوع فیلم ها افرادی که به لحاظ ظاهری بسیار جذاب هستند و انواع جراحی های زیبایی را انجام داده اند نشان داده می شوند. با تماشای این افراد به مرور زمان ممکن است فرد از بدن خود و یا همسرش منزجر شود.

2. خیال پردازی جنسی | تصورات واقعی و بهنجار

همسر یا شریک جنسی خود را تصور کنید. برای بهبود و افزایش کیفیت رابطه جنسی واقعی با همسرتان تنها او را در تصورات خود وارد کنید. در این حالت به سلیقه خود در رابطه جنسی با همسرتان بیشتر آشنا شده و این تصورات را به رابطه واقعی وارد خواهید کرد.

3. برقراری رابطه جنسی واقعی

به سمت رابطه جنسی طبیعی و واقعی بروید. اگر احساس می‌کنید که خیال‌پردازی جنسی از شما زمان و انرژی زیادی می‌برد و این ناشی از میل جنسی زیاد شما است و حالت وسواسی به خود نگرفته، باید با انتخاب یک شریک جنسی و برقراری یک رابطه عاطفی و جنسی سالم به روشی درست به ارضا میل جنسی خود بپردازید. تجربه رابطه جنسی واقعی به شما ‌این امکان را می‌دهد که به تصورات غیر ممکن در واقعیت عادت نکرده و بتوانید رضایت جنسی بیشتری را تجربه کنید. بسیاری از انواع اختلالات جنسی، ریشه در خیال پردازی های جنسی نامتعارف دارد. برای کس اطلاعات در زمینه درمان اختلالات جنسی کلیک کنید.

4. پیدا کردن منشا خیال‌ها

منشا خیال‌های جنسی خود را پیدا کنید. در اکثر مواقع خیال پردازی‌ها کاملا طبیعی هستند اما برخی مواقع هم نشان دهنده مشکلی در درون فرد می‌باشند. مثلا اگر در گذشته تجربه دردناکی از رابطه جنسی داشته‌اید این خیالات محتوای ناهنجاری خواهند داشت. در این صورت بهتر است که برای درمان اقدام کنید. مشاوره جنسی می‌تواند در این زمینه به شما کمک کند.
سخن آخر
همانگونه که بیان شد خیال پردازی جنسی امری طبیعی است. اما اگر کنترل نشود می تواند خطرات زیان باری را به وجود بیاورد. کسب مهارت کنترل تخیلات نیاز آموزش و تمرین دارد. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با برگزاری جلسات مشاوره تخصصی و برنامه کاربردی کاهش تنش های جنسی حامی و یاریگر شما می باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*