ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | درمان مشکلات جنسی اعتیاد

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


چه مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد به وجود می‌آید؟ ترک اعتیاد به هر ماده مخدری، بسته به ویژگی‌های آن مواد چالش‌های مربوط به خود را دارد. اکثر مواد اعتیادآور به تدریج اختلالاتی در عملکرد جنسی افراد ایجاد می‌کنند که این اختلالات ممکن است در اثر فشارهای ناشی از ترک تشدید شوند. به همین خاطر بسیاری از افراد در طی دوران ترک فکر می‌کنند که باید برای داشتن رابطه جنسی بهتر، مصرف را از سر بگیرند. در حالی که روش‌های درمانی زیادی برای مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد وجود دارد که به کمک آن‌ها می‌توانید به آسانی مشکلات خود را حل کنید. برای آگاهی از مشکلات جنسی پس از ترک و روش‌های درمانی آن تا پایان این مطلب با ما همراه باشید. همچنین برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

آیا به خاطر مشکلات جنسی شروع به مصرف مواد کرده‌اید؟

بسیاری از افرادی که درگیر بیماری اعتیاد شده‌اند در دفعات اول به دلیل مشکلات جنسی مانند زودانزالی و یا کاهش میل جنسی اقدام به مصرف مواد کرده‌اند. مواد مخدر به دلیل خاصیت آرام‌بخشی و تسکین خود موجب از بین بردن تنش و اضطراب حین رابطه جنسی و تعادل در تحریک جنسی شده و انزال را به تاخیر می‌اندازد. به این دلیل مصرف‌کنندگان این ماده تصور می‌کنند که به خاطر مصرف مواد قدرت جنسی آن‌ها افزایش یافته و می‌توانند توانایی و لذت جنسی بیشتری داشته باشند. همچنین بازخورد مثبت همسران، نسبت به رابطه جنسی طولانی غیر طبیعی مردان منجر به تقویت این رفتار می‌شود. در پی مصرف مواد محرک مانند شیشه نیز لذت و برانگیختگی جنسی به شدت افزایش پیدا می‌کند و در نتیجه مصرف‌کنندگان به ادامه مصرف ترغیب می‌شوند. برای کسب اطلاع در زمینه تاثیر مواد مخدر بر عملکرد جنسی کلیک کنید. 

مصرف کنندگان اغلب با این تصور که اثرات مثبت همیشگی و با همین کیفیت هستند، تصمیمی جدی برای ترک نمی‌گیرند. در حالی که اگر از عوارض مواد بر عملکرد جنسی در طولانی مدت آگاهی داشته باشند، هرگز این روش را انتخاب نمی‌کنند. در واقع پس از گذشت زمان کوتاهی تاثیرات مخرب مواد شروع شده و فرد برای به دست آوردن لذت اولیه شروع به بالا بردن دوز مواد می‌کند. برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد روش‌های ترک اعتیاد کلیک کنید. 

 

اینفوگرافیک مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

 اینفوگرافیک مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

شایع ترین مشکلات جنسی بعد از ترک اعتیاد

تجربه هر فردی با ترک اعتیاد می تواند متفاوت باشد، از جمله مشکلات جنسی که ممکن است با آن مواجه شوند. با این حال، برخی از مشکلات جنسی شایع پس از ترک اعتیاد عبارتند از:

  • میل جنسی کم یا از دست دادن میل جنسی: بسیاری از افراد پس از ترک اعتیاد دچار کاهش میل جنسی یا عدم علاقه به رابطه جنسی می شوند. این را می توان به عوامل مختلفی مانند تغییرات فیزیولوژیکی، عدم تعادل هورمونی یا عوامل روانی مانند اضطراب یا افسردگی نسبت داد.
  • اختلال نعوظ (ED): این به ناتوانی در دستیابی یا حفظ نعوظ کافی برای فعالیت جنسی اشاره دارد. اعتیاد به مواد مخدر یا الکل می تواند اثرات نامطلوبی بر عملکرد جنسی داشته باشد و ترک آن در ابتدا ممکن است به مشکلات نعوظ موقت منجر شود.
  • انزال زودرس (PE): برخی از افراد ممکن است دچار انزال زودرس شوند، یعنی زمانی که انزال زودتر از حد مطلوب در طول فعالیت جنسی رخ می دهد. این می تواند ناشی از عوامل روانشناختی باشد، مانند اضطراب عملکرد یا عدم کنترل به دلیل سیم کشی مجدد مدارهای مغزی که در اصل تحت تأثیر اعتیاد قرار گرفته اند.
  • تاخیر در انزال یا آنورگاسمی: زمانی اتفاق می افتد که فرد در رسیدن به ارگاسم مشکل داشته باشد یا به طور قابل توجهی با تاخیر مواجه شود. این می تواند نتیجه تغییر شیمی مغز یا سازگاری مجدد بدن با عملکرد طبیعی پس از اعتیاد باشد.
  • بیزاری جنسی یا ترس از صمیمیت: پس از ترک اعتیاد، ممکن است برخی افراد نسبت به فعالیت های جنسی یا صمیمیت دچار ترس یا بیزاری شوند. این می تواند به دلیل آسیب عاطفی حل نشده، اضطراب یا ارتباط منفی با رابطه جنسی باشد که در طول دوره اعتیاد آنها ایجاد شده است.

 

اعتیاد و کیفیت رابطه جنسی

در اکثر موارد پس از یک دوره طولانی مصرف مواد نه تنها روابط جنسی جنبه لذت‌بخش خود را حفظ نمی‌کنند، بلکه نوعی بی‌میلی جنسی یا اصطلاحا پژمردگی جنسی ایجاد می‌شود. این عارضه به ویژه پس از مصرف طولانی‌مدت ترامادول و همزمان با علائم اعتیاد به شیشه مشاهده می‌شود. در این حالت به خاطر خاصیت شدید آرام‌بخشی مواد مخدر و خاصیت تحریک بیش از اندازه مواد محرک، سیستم عصبی تحریک جنسی تضعیف شده و برای میل جنسی نوعی خاموشی و یاس اتفاق می‌افتد. اکثر مصرف‌کنندگان مواد در این مرحله و زمانی که دیگر مصرف دوز بالاتر تاثیر خود را از دست می‌دهد به فکر درمان مشکل جنسی خود می‌افتند.
گاهی مواد مخدر تاثیری بر رابطه جنسی می گذارند که به راحتی قابل حل نمی باشد. مواد مخدر چه از نوع صنعتی یا سنتی روابط جنسی را تحت تاثیر قرار می دهند. به تدریج فرد آن قدر گرفتار این مواد می شود که بدون آن ها نمی تواند رابطه جنسی داشته باشد زیرا لذت زیادی به فرد می دهد. حتی اگر بر جسم و بدن او عارضه های زیادی وارد شده باشد. به عنوان مثال تریاک به دلیل کند کردن مغز شاید در ابتدا برای رابطه جنسی مفید باشد اما به تدریج به دلیل اثراتش میل جنسی را کم و فرد را درگیر اعتیاد هم می کند. مهمترین دلیل مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد در ادامه بیان می شود.

1-مشکلات موثر بر صمیمیت جنسی در دوران پس از ترک

یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های پیش روی بسیاری از معتادین در حال بهبودی، صمیمیت جنسی با شریک زندگی‌شان است. بسیاری بر این باورند که به محض اینکه ترک کنند، زندگی جنسی آن ها به طور خودکار به مسیر اصلی باز می گردد. اما به ندرت چنین می شود. متأسفانه، اعتیاد و بهبودی از اعتیاد می‌تواند عوارض زیادی داشته باشد و مشکلات جنسی، به‌ویژه در بهبودی زودهنگام، شایع هستند. هم فرد در حال بهبودی و هم شریک زندگی او، مشکلاتی در رابطه با صمیمیت خواهند داشت که می تواند عشق ورزی را دشوار کند. در ادامه چند مورد از مشکلات رایجی که می‌توانند بر صمیمیت زناشویی در دوران پس از ترک و حین بهبودی تأثیر بگذارند، آورده شده است.

2-هورمون ها

بسیاری از مردان مبتلا به اعتیاد علاقه خود را به رابطه جنسی از دست می دهند. زیرا مواد سطح هورمون را کاهش می دهد. همچنین آسیب های جسمی باعث افزایش سطح برخی دیگر از هورمون ها می شود که می تواند منجر به ایجاد ویژگی های ثانویه زنانه مانند ریزش موهای بدن و بزرگ شدن پستان شود. بطور مثال معتادین الکلی با اسیب کبدی افزایش استروژن و کاهش تستسترون را تجربه می کنند. الکلی‌های مرد اغلب متوجه می‌شوند که این علائم در طول بهبودی اولیه تا زمانی که بدن به حالت عادی بازگردد و سطح استروژن کاهش می‌یابد، ادامه می‌یابد. میل جنسی اغلب پس از ناپدید شدن این علائم بازمی گردد. زنان الکلی نیز از نظر میل جنسی تحت تأثیر قرار می گیرند. با کاهش سطح تستوسترون، علاقه آن ها به رابطه جنسی نیز کاهش می یابد.

3-عزت نفس پایین و سیستم عصبی آسیب دیده

بسیاری از معتادین از اعتماد به نفس پایین به خصوص در روزهای اولیه پس از ترک رنج می برند. آن ها ممکن است احساس بی لیاقتی کنند و حس کنند به اندازه کافی خوب نیستند که می تواند بر توانایی آن ها در صمیمیت با شریک زندگی خود تأثیر بگذارد. این اعتماد به نفس پایین همچنین باعث اختلال نعوظ در مردان و کاهش میل جنسی در هر دو جنس می شود. 
سیستم عصبی نیز از عوارض و پیامدهای اعتیاد چه به الکل و چه سایر مواد در امان نمانده و اغلب آسیب می بیند. به این معنی که اعصاب منتهی به کلیتوریس و آلت تناسلی تحت تاثیر قرار می گیرند. بنابراین، برای بسیاری از معتادین مرد و زن، رسیدن به انزال و ارگاسم دشوار است. با این حال خبر خوب این است که رگ‌های خونی و پایانه‌های عصبی قادرند در طول بهبودی خود را ترمیم کنند و آسیب پایدار به ندرت مشکل ساز می شود.

4-ترس از شکست بهبودی

معتادینی که در گذشته از عملکرد جنسی رنج می‌بردند، ممکن است به دلیل ترس از بازگشت مشکلات، تمایلی به تلاش مجدد برای بهبودی نداشته باشند. آن ها در گذشته این بهانه را داشتند که بتوانند اعتیاد به مواد و الکل را به دلیل عملکرد ضعیف جنسی خود سرزنش کنند، اما اکنون که مواد دیگر بخشی از زندگی آن ها نیست، ممکن است نگران باشند که عملکرد ضعیف در وهله اول ربط مستقیم به خود آن ها پیدا کند. با این وجود، هرچه بیشتر نگران باشند و هر چه بیشتر بترسند، بدون تلاش بیشتر ادامه خواهند داد و مشکل بدتر خواهد شد. این وضعیت نگرانی اغلب می‌تواند به یک پیش‌گویی من دراوردی تبدیل شود. رنجش از فرد معتاد از سمت همسر و خاطرات ناخوشایند مرتبط با روابطه جنسی و عاطفی می تواند مانع از شکل گیری صمیمیت جنسی مجدد شود که معمولا بازسازی آن آسان هم نیست و نیاز به حوصله و زمان و کمک تخصصی دارد.

 

توجه به مسائل جنسی در زمان ترک مواد

پس از شروع دوره درمان اعتیاد و سم‌زدایی، میل جنسی به مرور به حالت عادی برخواهد گشت. اما برعکس دوره مصرف مواد، در زمان پاکی دیگر از رابطه جنسی طولانی مدت خبری نیست و فرد حتی در برخی موارد ممکن است در کوتاه‌ترین زمان ممکن به انزال برسد. این عوارض برای افرادی که خود و شریک جنسیشان به رابطه طولانی عادت کرده‌اند بسیار ناخوشایند است. این مسئله به همراه اعتراض شریک جنسی آن‌ها می‌تواند فکر مصرف دوباره و وسوسه مصرف را تشدید کند. در این موقعیت مراقبت‌های بعد از ترک و مقابله با وسوسه اهمیت زیادی پیدا می‌کند. برای آگاهی از نکات مهم بعد از ترک اعتیاد کلیک کنید. 

در ادامه توصیه‌هایی برای مدیریت رابطه جنسی پس از ترک مواد ارائه کرده‌ایم که به شرح زیر هستند:

1. مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | به آرامی پیش بروید

مهم‌ترین توصیه‌ی متخصصین به افرادی که دوره بهبودی را آغاز کرده‌اند، این است که برای از سرگیری روابط جنسی گذشته خود و یا برقراری رابطه جنسی جدید عجله نداشته باشند و با مشورت روانشناس و یا راهنمای گروه خودیاری خود عمل کنند. برخی از برنامه‌های درمانی، رابطه جنسی را برای شش ماه تا یک سال اول بعد از ترک ممنوع می‌دانند و باور دارند رابطه جنسی زودهنگام پس از قطع مصرف مواد منجر به وسوسه و عود دوباره مصرف می‌شود. برای اطلاعات بیشتر در مورد میزان رابطه جنسی حتما با روانشناس خود مشورت کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه غلبه بر وسوسه بعد از ترک کلیک کنید.

2. مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | رابطه جنسی محدود

یکی دیگر از توصیه‌های متخصصین درمان اعتیاد برای افرادی که اقدام به ترک مواد مخدر کرده‌اند و در روابط جنسی دچار مشکل هستند، این است که روابط جنسی خود را برقرار کنند اما به آمیزش جنسی کامل همراه با دخول نپردازند. در این روش‌ها به جای پرداختن به رابطه جنسی کامل همراه با ارگاسم به ماساژ عاطفی، حمام حباب و استمناء متقابل پرداخته می‌شود. در این مواقع تحریک شریک جنسی توسط درمانجویان مرد بدون دخول و به وسیله نوازش جنسی و تحریک با دست می‌تواند رضایت جنسی همسران آن‌ها را بالا برده و از نارضایتی آن‌ها از شرایط جدید بکاهد. برای اطلاعات بیشتر در زمینه نارضایتی جنسی کلیک کنید.

3. مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد | درباره احساسات خود گفت و گو کنید

اصل مهمی که باید همیشه به خاطر داشته باشید این است که درباره احساسات خود هنگام رابطه، با شریک جنسی و همینطور روانشناس گفتگو کنید. بیان احساساتی مانند احساس شرم و گناه که هنگام رابطه جنسی ناموفق تجربه می‌کنید، به شما قابلیت درک متقابل و همدلی می‌دهد. این توانایی باعث کاهش احساس اضطراب و بهبود روابط بعدی‌تان خواهد شد. چراکه خیلی از مسائل جنسی به دلیل تجربه های قبلی از نارضایتی جنسی فرد است که اعتماد به نفس را تا حد زیادی تحت شعاع قرار می دهد. بنابراین بهتر است همزمان با تلاش برای سلامت جنسی خود، از بین احساسات خود هم شرم نداشته باشید.

 

درمان صحیح مشکلات جنسی پس از ترک اعتیاد

نکته‌ای که باید مورد توجه قرار گیرد آن است که اگر اختلالات جنسی به وجود آمده (چه پیش از اعتیاد و چه پس از اعتیاد) درمان نشوند، بیمار ترک کرده همچنان در معرض خطر بازگشت به مواد قرار دارد. برای پیشگیری از این خطر باید راه درست درمان اختلال جنسی پیگیری شود. در این موارد با دریافت مشاوره جنسی توسط روانشناس، مراجعه به روان‌پزشک و یا ارولوژیست باتجربه در زمینه اختلالات جنسی دوره‌های درمانی آغاز می‌شود. انواع اختلالات جنسی رایج در بین افراد عموما انزال زودرس مردان، اختلال نعوظ و بی‌میلی جنسی زنان است. برای کسب اطلاعات بیشتر درباره اختلال زود انزالی کلیک کنید.

 

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی

همانطور که گفته شد مشکلات جنسی یکی از انواع مشکلات ناشی از اعتیاد هستند که حتی پس از ترک نیز ممکن است تا مدتی پابرجا باقی بمانند. اما این مشکلات قابل حل و درمان هستند؛ با کمک گرفتن از یک روانشناس متخصص می‌توانید این مشکلات را به حداقل برسانید. مرکز مشاوره حامی هنر زندگی این امکان را برای شما مهیا کرده تا در هر کجا که هستید به صورت تلفنی با متخصصان این مرکز تماس بگیرید و بهترین خدمات مشاوره را ار طریق تلفن دریافت نمایید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره جنسی و دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*