ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

فرونشینی جنسی و تغییرات جسمی و روانی در آن مرحله

خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با فرونشینی جنسی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.

فرونشینی جنسی در کجای چرخه پاسخ جنسی قرار دارد؟ آخرین مرحله از مراحل چهارگانه پاسخ جنسی، مرحله فرونشینی جنسی است. در این مرحله از پاسخ جنسی، بدن به حالت سکون قبل از رابطه جنسی باز می‌گردد. اگر ارگاسم اتفاق بیفتد، مرحله فرونشینی به سرعت روی می‌دهد و همزمان احساس آرامش کلی و لذت را تجربه می‌کنید؛ ولی اگر ارگاسم رخ ندهد فرونشینی ممکن است حدود چند ساعت طول بکشد که با احساس ناراحتی و ناکامی همراه است. تفاوت بین زنان و مردان در مرحله فرونشینی نیز مانند دیگر مراحل پاسخ جنسی وجود دارد که در ادامه این مقاله به بررسی آن و همچنین تغییرات فیزیکی و روانی مرحله فرونشینی در رابطه جنسی می‌پردازیم. با مشاوره جنسی می توان به اختلالات روانی ناشی از عملکرد ناقص جنسی پایان داد. به این ترتیب ثبات روانی حاصل شده و لذت روابط بیشتر احساس خواهد شد. جهت کسب اطلاعات در زمینه مشاوره جنسی کلیک کنید.

تماس با مشاور

چرخه پاسخ جنسی و مراحل آن

چرخه پاسخ جنسی مدلی است که چگونگی واکنش افراد به محرک ها و فعالیت های جنسی را توصیف می کند. دارای چهار فاز از جمله موارد زیر است:

  1. مرحله هیجان و برانگیختگی: این مرحله اولیه پاسخ جنسی است که با افزایش جریان خون به اندام تناسلی، گرفتگی آلت تناسلی یا کلیتوریس و تنش عضلانی و بالا رفتن ضربان قلب و نوعی از بی قراری فیزیکی مشخص می شود. در این مرحله ممکن است احساس برانگیختگی و انتظار و فوریت وجود داشته باشد.
  2. فاز پلاتو: این مرحله شامل افزایش بیشتر در برانگیختگی، ادامه گرفتگی دستگاه تناسلی و تنش عضلانی است. تنفس و ضربان قلب نیز همجنان افزایش می یابد و افراد حساسیت و واکنش بیشتری نسبت به لمس و سایر محرک ها نشان می دهند.
  3. مرحله ارگاسم: مرحله ارگاسم اوج پاسخ جنسی است که با انقباضات ریتمیک عضلات تناسلی و رها شدن تنش جنسی مشخص می شود. اغلب با لذت شدید و احساس رهایی همراه است.
  4. مرحله تفکیک و فرونشینی: بدن به دنبال ارگاسم به حالت قبل از برانگیختگی خود باز می گردد. اندام‌های تناسلی و ماهیچه‌ها شل می‌شوند، ضربان قلب و تنفس کند می‌شود و احساس آرامش و رضایت ممکن است رخ بدهد. در ادامه به شرح بیشتری از همین مرحله و ویژگی های آن در مردان و زنان پرداخته شده است.

توجه به این نکته مهم است که چرخه پاسخ جنسی ممکن است از فردی به فرد دیگر متفاوت باشد و می تواند تحت تاثیر عواملی مانند سلامت جسمی و روانی، پویایی روابط و ترجیحات و تجربیات فردی قرار بگیرد.

اینفوگرافیک فرونشینی جنسی

اینفوگرافیک فرونشینی جنسی

مرحله فرونشینی جنسی

آخرین مرحله پس از آغاز میل جنسی، برانگیختگی جنسی و ارگاسم، فرونشینی جنسی است که بلافاصله پس از ارگاسم به وقوع می‌پیوندد یا در صورت عدم ارگاسم به شکل تدریجی رخ می‌دهد. اگر ارگاسم رخ ندهد، فرونشینی ممکن است چندین ساعت طول بکشد و با احساس ناخوشایندی همراه شود. به این معنی که برای ساعات طولانی تری در مرحله برانگیختگی باقی می مانید در حالی که به مرحله سکون و آرامش بعد از ارضا جنسی دست نیافته اید. در چرخه پاسخ جنسی بسیار اهمیت دارد سه مرحله اول به چه صورت سپری شوند تا فرد بتواند در مرحله نهایی که فرونشینی است احساس لذت و آرامش داشته باشد. گاهی حتی با وجود به ارگاسم نرسیدن، زمانی که فرد می‌بیند شریک جنسی‌اش به اوج لذت جنسی دست یافته حس رضایت وجود دارد.

برای کسب آگاهی بیشتر در خصوص چرخه پاسخ جنسی کلیک کنید.

1-تغییرات جسمی و روانی در فرونشینی جنسی

در مرحله فرونشینی جنسی، تمام تغییراتی که در طی برانگیختگی رخ داده بود به حالت اولیه بر می‌گردند. عروق خونی احتقان خود را از دست می‌دهند، نعوظ از بین می‌رود و مرطوب شدن واژن به شدت شروع رابطه ادامه پیدا نمی‌کند. احساسی که فرد در این مرحله دارد بسته به نوع رابـطه جنسی می‌تواند همراه با کاهش تنش و دستیابی به آرامش باشد یا بالعکس فرد احساس سرخوردگی کرده، نا امیدی و یاس به سراغش بیاید. گاهی آنقدر ناکامی‌ها تکرار می‌شود که رضایت زناشویی کاهش می‌یابد و افسردگی و دیگر اختلالات خلقی فرد را مبتلا می‌کند.

تغییرات روانی پس از ارگاسم زنـان در مرحله فرونشینی جنسی شامل به وجود آمدن یک احساس خوشی و آرامش است. در عین حال فرد حالتی از بی حالی و خستگی را هم تجربه می‌کند، این امر در مردان و زنان با شدت و ضعف متفاوت مشاهده می‌شود. نیاز به استراحت کردن و آرامش یافتن در این مرحله معمولا دیده می‌شود. عدم شناخت این تفاوت‌ها می‌تواند باعث به وجود آمدن دلخوری شود، با آگاهی از تفاوت‌های جنسی می‌توانید درک بهتری از یکدیگر داشته باشید. رعایت این نکات خصوصا در اولین رابطه جنسی بسیار مهم است. زیرا اولین رابطه پایه گذار احساسات جنسی روابط بعدی خواهد بود.

2-تفاوت های زنان و مردان در فرونشینی جنسی

زنان معمولا بعد از ارگاسم در مرحله فرونشینی می توانند ارگاسم های دیگری را در صورت ادامه رابطه تجربه کنند. اما برای مردان فرونشینی به معنای خاموشی تا چندین ساعت و یا روز است. زنان در این مرحله نیازهای متفاوتی نشان می‌دهند. برخی از آن‌ها دوست دارند در آغوش کشیده شوند و نوازش جسمانی دریافت کنند، برخی از آن‌ها دوست دارند صحبت کنند و برخی حتی ممکن است نیاز به تنهایی داشته باشند، اما بیشتر زنان نیاز به لمس و نوازش دارند. رابطه جنسی برای زنان نمودی از یک صمیمیت زناشویی است و در مرحله فرونشینی نیاز دارند که ابراز محبت ادامه پیدا کند. برخی مردان بدون توجه به نیاز‌های زنان، آن‌ها را رها کرده یا می‌خوابند. به نظر می‌رسد این رفتار برای زنان اذیت کننده است. در واقع این امر برآمده از نیاز مردان به استراحت پس از رابطه جنسی است ولی مردان می‌توانند با کمی به تعویق انداختن نیاز خود، نیاز همسر خود را هم برآورده کنند.

همان طور که گفته شد زنان در مرحله فرونشینی جنسی می‌توانند فعالیت جنسی را ادامه دهند. اگرچه برخی زنان هستند که در این مرحله نیاز به یک زمان استراحت برای شروع دوباره یا ادامه دارند. همین ویژگی به زنان اجازه می‌دهد ارگاسم‌های چندگانه را تجربه کنند. اما زمان ارضا شدن مردان و مرحله فرونشینی از چند دقیقه تا چند ساعت، امکان برانگیختگی مجدد را برای مردان از بین می برد. به همین دلیل ادامه دخول و رابطه برای آن ها غیر ممکن می‌شود. یکی از ویژگی‌های مردان این است که بعد از ارگاسم توانایی فکری و تمرکز پایین می آید و ممکن است بی تفاوت به نظر برسند. زنان ممکن است این امر را تعبیر به سردی عاطفی بکنند. زوجین با صحبت در این مورد و بیان نیازهای فردی به یکدیگر در کنار شناخت بیشتر بدن، می‌توانند سوء برداشت‌های موجود را مدیریت کنند.

پیشنهاد می شود برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله شناخت بدن همسر را مطالعه فرمایید.

3-رفتار های مناسب پس از این مرحله
 

یک رابطه جنسی موفق رابطه ای است که پیامدهای مثبتی به همراه داشته باشد. بنابراین داشتن مهارت و آگاهی در رابطه و اینکه بدانیم بعد از انزال چه کنیم مقوله مهمی است. در اینجا به برخی از رفتارهایی که بهتر است بعد از رابطه جنسی انجام شود اشاره می‌کنیم.

1- رختخواب را سریعا ترک نکنید. کنار همسر بمانید.

2- با هم گفتگو کنید.

3- با هم به موسیقی ملایمی گوش کنید.

4- می‌توانید از حس خوبی که در رابطه با همسر گرفتید برایش صحبت کنید.

5- سریعا به سمت حمام نروید. اگر دوست دارید می‌توانید به همسر پیشنهاد دهید که باهم به حمام بروید.

6- می‌توانید از ماساژ استفاده کنید.

7- از نوازش و بوسه و معجزات آن استفاده کنید.

برای آگاهی بیشتر در زمینه فوائد بوسیدن همسر کلیک کنید.

 

روش های پیشگیری از بارداری

اگر یک رابطه جنسی محافظت نشده داشته‌اید یا هنگام مقاربت متوجه شدید کانـدوم پاره شده است یا به هر دلیل دیگری نگران بارداری هستید، این استرس می‌تواند حال خوش شما را خراب کند و در مرحله فرونشینی جنسی اضطراب داشته باشید. بهترین راه این است که از قبل برای این امر برنامه ریزی کنید تا بعد دچار اضطراب و تشویش نشوید. این تشویش‌ها اگر تکرار شوند در میل جنسی شما اثرگذار خواهند بود. اطلاع از جزئیات روابط جنسی با آموزش سکس می‌تواند شما را در برابر استرس‌های ناشی از مشکلات رابطه محافظت کند.

یکی از مباحث مطرح شده در خصوص لذت جنسی تاثیر جراحی های عقیم سازی در عملکرد جنسی است. تصورات فراوانی پیرامون این موضوع وجود دارد و عقیم سازی را در عدم لذت از رابطه جنسی موثر می دانند. اما تحقیقات نشان می دهد که این تصور صحت ندارد. بسیاری از افرادی که تحت جراحی عقیم سازی قرار گرفته اند، دچار هیچ گونه اختلالی در برانگیختگی جنسی نشده اند.

سخن آخر

پیشنهاد می‌کنیم برای دریافت مشاوره جنسی از خدمات مرکز مشاوره حامی هنر زندگی بهره ببرید. این مرکز با سابقه چندین ساله در ارائه خدمات درمانی در زمینه مسائل جنسی و رابـطه زناشویی جزء بهترین و جامع ترین مراکز خدمات روانشناسی است. حامی هنر زندگی با گردهم آوری جمعی از متخصصین توانسته خدمات خود را با بالاترین سطح کیفیت ارائه دهد. ما در این مرکز شرایطی را برای شما فرآهم آورده‌ایم تا بتوانید از هر نقطه از کشور با مشاوران ما به صورت تلفنی و حضوری در ارتباط باشید. برای کسب اطلاعات در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

همسرم بعد از ارضا شدن و اتمام رابطه می‌خوابد در صورتی که من تمایل دارم با او صحبت کنم چه کاری باید انجام دهم؟

بعد از اتمام رابطه و در یک فرصت مناسب این مسئله را با همسر خود در میان بگذارید و بیان کنید که با این رفتار احساس خوبی به شما دست نمی‌دهد و در کنار آن که درک می‌کنید همسرتان نیاز به استراحت دارد از او بخواهید که در رفتارش تغییر ایجاد کند. در صورتی که نتوانستید مسئله خود را حل کنید بهتر است موضوع را با یک مشاور در میان بگذارید.

برای دریافت مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*