ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

روان پریشی کوتاه مدت | نشانه ها، علل و درمان روانپریشی گذرا


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با روان پریشی پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


روان پریشی به معنای قطع ارتباط با واقعیت است. روان پریشی کوتاه مدت علائمی مشابه با دیگر انواع روان پریشی دارد. در روان پریشی کوتاه مدت فرد ممکن است به طور ناگهانی دچار ادراکات و احساساتی شود که واقعیت ندارند. برای مثال چیزهایی را ببیند یا بشنود که وجود خارجی ندارند. توهم و هذیان اصلی‌ترین ویژگی‌های فرد روان پریش است که در روان پریشی کوتاه مدت به صورت ناگهانی ایجاد می‌شود و به صورت ناگهانی نیز از بین می‌رود. برخی نشانه‌ها و علائم روان پریشی گذرا بسیار شبیه به جنون آنی است. در این جا درباره نشانه‌ها، علل و درمان روانپریشی گذرا پرداخته‌ایم. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه جنون آنی کلیک کنید.


گیف روان پریشی کوتاه مدت


 

اختلال روان پریشی کوتاه مدت ( گذرا )

اختلالات سایکوتیک یا روان پریشی آن دسته از اختلالات روانی هستند که با جدایی فرد از واقعیت و یا سردرگمی شناخته می‌شوند. مهم‌ترین ویژگی‌های آن‌ها توهم‌ها و هذیان‌ها هستند. برای تشخیص اختلال روان پریشی کوتاه مدت، حضور ناگهانی نشانه‌های سایکوز (توهم و هذیان) ضروری است. غیر از توهم و هذیان‌ها، رفتار نامنظم، گفتار نامنظم، ناتوانی در تفکر یا حرف زدن و ناتوانی در انجام حرکات طبیعی بدن مشاهده می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اختلالات روانی کلیک کنید.

اینفوگرافیک روان پریشی کوتاه مدت

اینفوگرافیک روان پریشی کوتاه مدت

ویژگی‌های توهم

توهم‌ها به طور کلی، احساسات نادرستی هستند که بدون وجود یک محرک واقعی ایجاد می‌شوند. توهم‌ها در یکی از حواس 6 گانه رخ می‌دهند. به عنوان مثال توهم بینایی یعنی دیدن چیزهایی که واقعی نیستند و دیگران نمی‌بینند. توهم لمسی مثل احساس اینکه موجودی روی پوست یا بدن شما در حرکت است و شما آن را نمی‌بینید. بقیه انواع توهم نیز به همین شکل هستند.

ویژگی‌های هذیان

هذیان‌ها باور یا تفکر غلط و غیر قابل تغییری است که در ذهن شما وجود دارد. مثلا ممکن است در اثر هذیان فرد فکر کند گروهی تبهکار دنبال او هستند و سعی در کشتن وی دارند. یا فکر کند که فرد بزرگی در تاریخ است که دیگران از او استفاده نمی‌کنند و او را نمی‌شناسند. یا حس کند در سر شما چیزی کاشته‌اند که دارد افکارش را می‌دزد و به دیگران می‌گوید. این علائمی در صورتی که با شدت بیشتر و طول دوره بلندتر در فردی وجود داشته‌باشند می‌توانند نشانه‌هایی از وجود اختلالی دیگر به نام اسکیزوفرنی باشند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بیماری اسکیزوفرنی کلیک کنید.

 

ویژگی های اصلی اختلال روان پریشی کوتاه مدت

مهم‌ترین ویژگی روان پریشی گذرا یا کوتاه مدت، ظهور ناگهانی علائم روان پریشی است که حداقل یک روز و حداکثر یک ماه طول می‌کشد و بعد از آن از بین می‌رود. شکل گیری علائم هذیان، توهم، نامنظمی گفتار و رفتار و... بسیار ناگهانی است. ممکن است فرد ناگهان حس کند می‌خواهد دنیا را نجات دهد یا ناگهان خود را در کشور یا فضای دیگری تصور می‌کند. 

معمولا این اختلال، مرحله مقدماتی یا علائم هشدار دهنده ندارد که بشود از آن پیشگیری کرد و در عرض دو هفته از صفر به صد می‌رسد. این افراد معمولا خیلی زود به حالت قبلی خود بر می‌گردند و می‌توانند عملکردهای عادی زندگی را انجام دهند.

 

علل ایجاد روان پریشی کوتاه مدت

اصلی‌ترین علت بروز این پدیده، یک اتفاق استرس زای شدید است. البته برای همه یک اتفاق بزرگ این علائم را ندارد و زمینه خانوادگی و ژنتیکی لازم است. در کسانی که تجربه روان پریشی گذرا را دارند، احتمال وقوع دوباره این اتفاق در یک موقعیت استرس زا بیشتر است.

موقعیت‌هایی مثل مرگ یکی از عزیزان، مورد سوءاستفاده جنسی قرار گرفتن، جدایی از یک رابطه به شکل آسیب زا و... برخی از رویدادهای پرفشار و استرس زا وشروع کننده روان پریشی هستند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه سوء استفاده جنسی و پیامدهای آن برای قربانیان کلیک کنید.

اختلال در عملکرد مغز و آسیب‌های مغزی نیز می‌تواند از دلایل بروز روان پریشی کوتاه مدت باشد. همچنین زندگی در یک خانواده پر آشوب و پر درگیری مداوم آمادگی ذهنی و رفتاری را برای بروز این اتفاق تشدید می‌کند.

وجود برخی اختلالات و بیماری‌ها می‌تواند احتمال بروز روان پریشی گذرا را زیاد کند. اختلالاتی چون پارکینسون، صرع، سابقه جنون، تومور و کیست، ایدز، سکته مغزی و بسیاری از بیماری‌های دیگر ممکن است باعث روان پریشی شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه پارکینسون کلیک کنید.

 

درمان روان پریشی گذرا

روان پریشی کوتاه مدت به دلیل ماهیت گذرا بودن آن معمولا خود به خود از بین می‌رود اما مهم‌ترین راه درمان آن دارو درمانی به همراه روان درمانی است. کسانی که به طور مرتب تحت درمان دارویی هستند، می‌توانند بدون دغدغه به زندگی عادی خود بپردازند و روابط خود را بدون مشکل پیش ببرند.

در کنار درمان دارویی، یک روان شناس، می‌تواند نحوه کنترل استرس و راه‌های مقابله با شرایط استرس زا را به او آموزش دهد تا در صورت داشتن زمینه ژنتیکی، فرد بتواند زمینه محیطی ابتلا به روان پریشی کوتاه مدت را تحت کنترل خود داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه کنترل استرس کلیک کنید.

مشکل حادی که در این بیماران وجود دارد این است که آن‌ها بیماری را انکار می‌کنند و توهم و هذیان‌های آن‌ها انقدر واقعی به نظر می‌رسد که باعث می‌شود تعهد خود به درمان را انجام ندهند. بنابراین لازم است یکی از نزدیکان او همواره با پزشک و روان شناس او در ارتباط باشد و برنامه درمانی شخص بیمار را زیر نظر داشته باشد. به طور کلی درمان این بیماران به سه دسته جراحی، درمان دارویی و درمان روانشناختی تقسیم می‌شود. مشاوره تلفنی و مراجعه به روانشناس به شما برای انتخاب بهترین راه درمانی خدمات ارائه می‌دهد.

روان درمانی در کاهش علائم روان پریشی کوتاه مدت

از مهم‌ترین و مؤثرترین درمان‌های روانشناختی می‌توان به رفتار درمانی شناختی و روان درمانی اشاره کرد. در رفتار درمانی شناختی درمانگر سعی می‌کند تا به کمک خود فرد افکار، باورها و توهماتش را به چالش بکشد و به اصلاح و تغییر آن‌ها بپردازد. روان درمانی نیز اصول مشابه با درمان شناختی رفتاری اما به صورت گسترده‌تر جهت کاهش علائم بیماری پیش می‌برد. روان درمانی به صورت فردی یا گروهی و در دوره‌های کوتاه مدت و بلند مدت انجام می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه روان درمانی کلیک کنید.

برای دریافت مشاوره در زمینه روان پریشی گذرا می توانید با مشاوران مرکز مشاوره روانشناسی حامی هنر زندگی از طریق تلفن ثابت از کل کشور با شماره 9099075228 و از تهران با شماره 9092305265 تماس بگیرید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*