ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

شانه خالی کردن از بار مسئولیت | فواید مسئولیت پذیری

شانه خالی کردن از بار مسئولیت یک ویژگی و رفتار منفی است. شاید اکثر افراد گمان کنند که فردی مسئولیت پذیر هستند و همیشه کار ها را درست و به موقع انجام می دهند اما در عمل بسیاری از رفتار ها و عملکرد هایشان با ویژگی ها و معیار های افراد مسئولیت پذیر در تناقض است. اگر از این افراد خواسته شود برنامه های روزانه ی خود را بیان کنند احتمالا قادر به این کار نیستند. طفره رفتن و به تعویق انداختن کار ها، پایه ی اصلی شکست است. اما مسئولیت پذیری چیست و چگونه می توان مسئولیت پذیر بود؟ باید دانست که می توان مسئولیت پذیری را در خود افزایش داد.  

تماس با مشاور


شانه خالی کردن از بار مسئولیت | مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری برای هر فرد با توجه به تجربیات و زاویه ی دید آن فرد تعریف به خصوصی دارد. اما می توان مسئولیت پذیری را تعهدی درونی دانست. که فرد برای درست انجام دادن وظایفی که بر عهده اش هست، دارد. به عبارتی مسئولیت پذیری یعنی پاسخ گو بودن در برابر خود یا دیگری. در مورد درست انجام دادن عملی که فرد انجام آن را پذیرفته است. سرتو مسئولیت پذیری را یک تعهد درونی و الزام از طرف فرد برای انجام مطلوب همه ی فعالیت هایی که بر عهده اش گذاشته اند تعریف می کند. او بیان می دارد که فردی که مسئولیت کاری را بر عهده می گیرد. توافق می نماید که یک سری فعالیت ها را انجام داده یا بر انجام کار ها توسط دیگران نظارت داشته باشد.
در واقع مسئولیت پذیری به زندگی معنا بخشیده و به فرد شخصیت می دهد. مسئولیت پذیری باعث می شود که رابطه های معنا دار ایجاد شده و زندگی به خوبی رو به جلو پیش رود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه افزایش مسئولیت پذیری کلیک کنید.  

اینفوگرافیک شانه خالی کردن از بار مسئولیت

اینفوگرافیک شانه خالی کردن از بار مسئولیت

ویژگی های فرد مسئولیت پذیر

فردی که مسئولیت پذیر است کار هایی که بر عهده اش گذاشته اند را بدون نیاز به ناظر خارجی به موقع انجام می دهد. این فرد اهل بهانه آوردن و به تعویق انداختن برنامه هایش نیست. اگر مرتکب اشتباهی شود به جای سرزنش خود سعی می کند سهمی که در آن اشتباه داشته را بپذیرد. در جهت جبران قدم بردارد. فرد مسئولیت پذیر خودخواه نیست. زیرا خودخواهی یک دلیل مهم است که فرد کار های غیر ضروری و شخصی را به کار ها و وظایفی که بر عهده اش هست ترجیح دهد. این فرد وقت شناس است و همچنین زندگی منظمی دارد. او کار هایش را طبق برنامه انجام می دهد.
فرد مسئولیت پذیر شخصی است که آگاهانه تصمیم می گیرد. درست و منطقی و حساب شده رفتار می کند. این فرد می خواهد به خود و دیگران کمک کند و نیز عواقب کار ها و تصمیم های خود را می پذیرد. از آن جایی که فرد مسئولیت پذیر با برنامه ی مشخص و منظمی به سمت تحقق هدف مسئولیتی که دارد پیش می رود. تمام تلاش خود را برای کامل و درست انجام شدن آن می کند. در نتیجه می تواند به راحتی هر نتیجه ای که حاصل شود را بپذیرد. اگر نتایج مطلوبی حاصل نشد، دچار عذاب وجدان نخواهد شد. در این راستا شما میتوانید با بهره گرفتن از سخنان مشاور و روانشناس در راه مسئولیت پذیری و افزایش آن پیش روید. برای دریافت مشاوره تلفنی فردی کلیک کنید.  
شانه خالی کردن از بار مسئولیت

مسئولیت پذیری اجتماعی

مسئولیت اجتماعی یک چارچوب اخلاقی است. بر اساس آن هر نهاد چه یک سازمان باشد و چه یک فرد، می بایست با اخلاق و حساسیت نسبت به مسائل فرهنگی، محیطی، اقتصادی و اجتماعی رفتار کند. تا در نتیجه اقداماتش به نفع جامعه باشد. مسئولیت پذیری اجتماعی به توسعه ی پایدار یک جامعه کمک شایانی می کند. در واقع مسئولیت پذیری اجتماعی به این معناست که فرد به عنوان عضوی از جامعه نسبت به مشکلات و معضلات جامعه بی تفاوت نبوده و در تغییرات و بهبود شرایط مشارکتی فعالانه داشته باشد.این نوع از مسئولیت پذیری شاید مهم ترین نوع مسئولیت پذیری است. زیرا عواقب شانه خالی کردن از بار چنین مسئولیتی می تواند.
دامن گیر تمام افراد جامعه و یا حتی تمام بشریت گردد. با این که این نوع از مسئولیت پذیری معمولا داوطلبانه و بدون چشم داشت است. اما باید توجه نمود که تعهد به انجام آن به این معناست که فرد آن مسئولیت را پذیرفته و در نتیجه انجام درست آن برای فرد الزام آور است. یکی دیگر از زیر شاخه های مسئولیت پذیری، مسئولیت های شغلی است که به نوعی به جامعه ای که فرد در آن زندگی می کند مربوط می شود. می توان آن را گونه ای از مسئولیت های اجتماعی دانست. اگر افراد در شغل های خود مسئولیت پذیر باشند به راحتی می توان نتیجه ی آن را در بهبود کیفیت زندگی افراد جامعه مشاهده کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه رفتار صحیح در محیط کار کلیک کنید.  

شانه خالی کردن از بار مسئولیت

فردی که مسئولیت انجام کاری را پذیرفته است باید بداند در هر دوره از انجام آن کار باید چه تصمیمی بگیرد. چگونه تصمیم خود را پیش ببرد. اگر مسئله فقط زندگی شخصی و خود فرد باشد مختار است هر گونه که می خواهد تصمیم بگیرد. اما اگر وظیفه ی فرد و تصمیمات او، دیگران از جمله همسر یا فرزندان و به ویژه جامعه را تحت الشعاع قرار می دهد. شانه خالی کردن از بار مسئولیت کار پسندیده ای نیست.
البته همه ی افراد مسئولیت پذیری را یک ویژگی خوب و مثبت می دانند. اما برای اکثر آن ها پیش آمده است که چند بار به دلایل مختلف از زیر بار مسئولیت شانه خالی کرده باشند. برای آن هم بهانه هایی حتی منطقی داشته باشند. اما در چنین مواقعی به جای بهانه تراشی که ممکن است موجب عصبانیت دیگران نیز بشود. بهتر است به شکل زیر عمل کرد:
 • به جای بهانه تراشی باید با خود و دیگران صادق بود.
 • به جای شانه خالی کردن از بار مسئولیت بهتر است که به فکر نحوه ی جبران اشتباه در انجام آن مسئولیت باشد.
 • نکته ی مهم این است که فرد از اشتباهات خود درس بگیرد تا از تکرار دوباره ی آن جلوگیری کند.
 • بررسی دلیل اشتباه در جلوگیری از تکرار آن بسیار مؤثر است.
 • اگر برای انجام کار ها از قبل برنامه ریزی انجام شده است بهتر است فرد آن را مورد بازنگری قرار دهد و اگر برنامه ای نداشته است توصیه می شود که حتما یک برنامه ی منظم و منطقی تدوین کند.
 • عذر خواهی کردن به جای بهانه تراشی می تواند مشکلات را تا حد زیادی کاهش دهد.
 • به جای احساس گناه کردن، فرد باید در نظر بگیرد که فقط دچار اشتباهی شده که قابل جبران است.
 

شانه خالی کردن از بار مسئولیت | فواید مسئولیت پذیری

مسئولیت پذیری یک امر مثبت و دارای فواید مختلفی است. در ادامه به شرح این فواید پرداخته شده است.
 • نظم و آرامش در زندگی: افراد مسئولیت پذیر از آن جایی که برای انجام کار های خود برنامه دارند. به طور منظم به آن عمل می کنند، زندگی سازمان دهی شده ای دارند. بنابراین مضطرب نمی شوند. آن ها ذهنی آرام و افکاری منسجم دارند.
 • افزایش اعتماد بنفس: مسئولیت پذیری باعث افزایش اعتماد به نفس در فرد می گردد. به فرد قدرت نه گفتن می دهد. در واقع انجام کار ها به روش صحیح بر ذهن فرد اثر مثبت گذارده. به فرد احساس اعتماد به نفس و قدرت می دهد.
 • پذیرش اشتباهات و درس گرفتن از آن ها: مسئولیت پذیری موجب پذیرش راحت اشتباهات چه از سمت خود فرد و چه از سمت دیگران می شود. که این خود باعث می شود که فرد با مشکلات کمتری مواجه گردد.
 • هموار شدن مسیر موفقیت: افراد مسئولیت پذیر به احتمال بیشتر و با صرف زمان کمتر می توانند به موفقیت دست یابند. مسئولیت پذیری حتی فارغ از نتیجه ی آن می تواند فرد را به یک برنده تبدیل کند.
 

معایب مسئولیت پذیر نبودن

تبعات مسئولیت پذیر نبودن علاوه بر خود فرد، گریبان گیر دیگران نیز می شود. عدم مسئولیت پذیری منجر به ایجاد هرج و مرج و بی نظمی می گردد و در یک کار تیمی می تواند کار تمام تیم را با مشکل مواجه کرده. زحمات همه ی افراد را به هدر بدهد. افرادی که از بار مسئولیت شانه خالی می کنند به دفعات انجام کار ها را به تعویق می اندازند و آن ها را به قولی در دقیقه نود انجام می دهند. این منجر به کامل نشدن یا درست انجام نشدن وظیفه شده و احتمالا مشکلاتی را برای فرد به وجود می آورد. که موجب می شود که فرد دچار اضطراب و احساس بی قراری شود.
این افراد به دلیل نداشتن برنامه و درست مدیریت نکردن زمان خود ممکن است زمان زیادی را صرف انجام کار ها کنند. در نتیجه از مسئولیت هایشان خسته شده و احتمالا از بار مسئولیت شانه خالی خواهند کرد. شکست در کار ها یا جنبه های مختلف زندگی در بسیاری مواقع ناشی از عدم مسئولیت پذیری است.  
شانه خالی کردن از بار مسئولیت

راهکار هایی برای افزایش مسئولیت پذیری

احتمالا همه ی انسان هایی که از زیر بار مسئولیت شانه خالی می کنند دوست دارند که مسئولیت پذیر باشند. اما گاهی به دلایل مختلف مثل بالا بودن سن و دیر پنداشتن زمان برای تلاش در این جهت و ... اقدامی در این مورد نمی کنند. از آن جایی که خوشبختانه مسئولیت پذیری صرفا یک ویژگی ارثی و مادر زادی نیست. می توان آن را در خود پرورش داد و قدمی در راه بالغ شدن برداشت. بنابراین راه کار هایی برای افزایش مسئولیت پذیری مطرح شده که به اختصار در زیر به آن ها اشاره گردیده است: برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه چگونه بالغ شویم کلیک کنید.

شانه خالی کردن از بار مسئولیت | راهکار ها

 1. به روز بودن: به روز نگه داشتن دانش و اطلاعات در زمینه ی وظیفه ای که فرد دارد باعث می شود که بهتر بتواند از پس مسئولیت های خود بر بیاید.
 2. تقسیم وظایف: تقسیم وظایف به خصوص در مورد کار هایی که مسئولیت آن بین فرد و افراد دیگر مشترک است بسیار کمک کننده خواهد بود. برای مثال اگر مسئولیت مورد نظر فرزند پروری است. بهتر است وظایف هر کدام از والدین به طور روشن و دقیق مشخص شود. در صورت نیاز با یک مشاور متخصص در زمینه ی فرزند پروری مشورت صورت گیرد.
 3. درس گرفتن از اشتباهات به جای هراس داشتن: نداشتن ترس از شکست و اشتباه کردن، درس گرفتن از آن بسیار مهم است. در هنگام وقوع اشتباه فرد باید دلیل آن را پیدا کرده و جوانب مختلف آن را بسنجد و از بروز دوباره ی آن اشتباه جوگیری کند.
 4. توجه به بازخوردها: توجه به بازخورد هایی که دیگران به فرد می دهند و تذکراتی که به او گوشزد می کنند می تواند از بروز اشتباهات جلوگیری کرده و فرد را در بهتر انجام دادن وظایف و مسئولیت های خود یاری دهد.
 5. پرهیز از سرزنش دیگران: برای مسئولیت پذیر بودن باید دست از سرزنش کردن برداشت. سرزنش کردن خود، همسر، خانواده، دوستان، دولت، مردم جامعه و ... تنها باعث می شود که فرد احساس قربانی بودن داشته باشد و نتواند به درستی مسئولیتش را انجام دهد.

برخی دیگر از راهکار ها برای افزایش مسئولیت پذیری

 1. برنامه ریزی منظم: برای مسئولیت پذیر شدن ضروری است که فرد برای کار ها، اهداف و یا وظایفی که پذیرفته است، لیستی تهیه کند و برای انجام هر بخش از آن برنامه ای جداگانه تدوین نماید. داشتن برنامه بر اساس اولویت انجام کارها می تواند در وقت صرفه جویی کند و بنابراین فرد برای تفریح نیز وقت خواهد داشت.
 2. مشورت گرفتن از دیگران: کمک و مشورت گرفتن از افرادی که در زمینه ی آن مسئولیت دارای دانش یا تجربه ی بیشتری از فرد هستند می تواند فرد را به سمت انجام هر چه بهتر مسئولیت هایش سوق دهد.
 3. توجه به علایق: پذیرش مسئولیت هایی که فرد به آن ها علاقه دارد و انجام آن ها باعث خشنودی و خوشحالی فرد می شود، می تواند به راحتی فرد را در جهت انجام درست و منظم فعالیت های مربوط به آن مسئولیت، کمک کند.
 4. واقع بینی: فرد در پذیرش مسئولیت ها باید واقع بین باشد. انتظارات فرد از خود باید در حد معمول باشد. بنابراین نباید بدون توجه به زمان و علایقش مسئولیت های زیاد و سنگین را بپذیرد. زیرا اگر نتواند وظیفه ای را کامل و درست انجام دهد احساس ناامیدی و ناتوانی خواهد کرد. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه مقابله با ناامیدی کلیک کنید.
 5. ثبات و تعهد: ثبات و تعهد دو شرط اصلی مسئولیت پذیر شدن است. پیگیر بودن برای انجام وظایف و مسئولیت ها نشانه ی تعهد است. ثبات و تداوم داشتن در انجام مسئولیت نیز به این معنا است. که هر وظیفه ای که بر عهده ی فرد است را با ثبات و تمام و کمال انجام دهد.
 6. هدف داشتن: فرد باید هدف انجام هر یک از مسئولیت هایش را بداند. نسبت به دلیل انجام هر یک از رفتار هایش آگاه باشد.
 

سخن آخر در زمینه شانه خالی کردن از بار مسئولیت

شانه خالی کردن از بار مسئولیت همان طور که پیش تر بیان گردید تبعاتی را برای فرد در پی دارد. تحقیقات نشان داده است که مسئولیت پذیری و تصمیم گیری رابطه ی تنگاتنگی با هم دارند. گاهی عدم مسئولیت پذیری به علت نداشتن مهارت تصمیم گیری یا حل مسئله است. ممکن است با راه کار های مطرح شده در بالا نتوان آن را افزایش داد یا تقویت کرد. در این صورت باید فرد ریشه ی عدم توانایی خود در درست انجام ندادن مسئولیت هایش را به کمک مشاوره ی تخصصی بیابد. در صورت لزوم به تقویت مهارت های مورد نیاز خود اقدام کند. برای کسب اطلاعات بیشتر از مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*