ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض بوپرنورفین | مشکلات تنفسی ناشی از مصرف نادرست

عوارض بوپرنورفین چیست؟ بوپرنورفین یکی از داورهای مسکن است که برای کاهش علائم ترک اعتیاد استفاده می شود. از مهمترین عوارض استفاده از بوپرنورفین می توان به مشکلات تنفسی و آلرژیک، آسیب های کبدی و وابستگی اشاره کرد. همچنین در صورت عدم استفاده درست می تواند منجر به اعتیاد شود. این مقاله عوارض بوپرنورفین و کاربردهای آن را توضیح می دهد. برای دریافت مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

 

بوپرنورفین چیست؟

بوپرنورفین اولین دارویی برای درمان اختلال مصرف مواد افیونی است که می تواند در مطب های پزشک تجویز یا توزیع شود و دسترسی به درمان را به میزان قابل توجهی افزایش دهد. این دارو به دلیل تایید شدن توسط سازمان غذا و دارو، کاربرد پزشکی قابل قبولی دارد، اما ممکن است وابستگی فیزیکی یا روانی ایجاد کند و پتانسیل سوء استفاده را دارد. مانند تمام داروهای مورد استفاده در درمان، بوپرنورفین باید به عنوان بخشی از یک برنامه درمانی جامع که شامل مشاوره و سایر خدمات برای ارائه یک رویکرد کامل به بیماران است، تجویز شود.

1-اشکال دارویی

بوپرنورفین با نام تجاری سابوکسون یک داروی خوراکی است که برای درمان وابستگی به مواد مخدر تجویز می شود. داروی خوراکی و  قرص زیر زبانی هستند به این معنی که آنها را زیر زبان خود قرار می دهید تا حل شوند. این دارو همچنین می تواند بین لثه و گونه قرار گیرد تا حل شود (باکال). این دارو هنگام قطع مصرف مواد افیونی و برای مدت طولانی پس از آن علائم ترک را کاهش می دهد. بوپرنورفین مزایای متعددی را برای افراد معتاد و سایرینی که درمان در کلینیک درمان مواد افیونی مناسب نیست یا کمتر راحت است، ارائه می دهد.

2-دوز مصرفی

دوز مصرفی قرص ب 2 مناسب شما که پزشک شما تجویز می کند به عوامل مختلفی بستگی دارد. این شامل:
 • نوع و شدت وابستگی به مواد افیونی شما
 • مرحله درمانی که در آن هستید
 • سایر شرایط پزشکی که ممکن است داشته باشید.
به طور معمول، پزشک شما را با دوز پایین شروع می کند و آن را در طول زمان تنظیم می کند تا به دوز مناسب شما برسد. آنها در نهایت کوچکترین دوزی را که اثر مورد نظر را فراهم می کند، تجویز می کنند. اگر در مرحله درمان یک نوبت را فراموش کردید، به محض یادآوری آن را مصرف کنید. اگر تقریباً زمان مصرف نوبت بعدی فرا رسیده است، فقط آن یک دوز را مصرف کنید. سعی نکنید با مصرف دو دوز به طور همزمان مشکل را جبران کنید.  

کاربرد بوپرنورفین

داروهای تجویزی مانند بوپرنورفین برای درمان برخی بیماری ها تایید شده است. این دارو همچنین ممکن است خارج از برچسب برای شرایط دیگر تجویز شود. استفاده خارج از برچسب به زمانی گفته می شود که دارو برای اهداف غیر از آنچه تایید شده استفاده می شود.

1-کاهش وابستگی به مواد و علائم ترک

این دارو به درمان وابستگی به مواد افیونی با کاهش علائم ترک که ممکن است در صورت قطع یا کاهش مصرف مواد افیونی رخ دهد، کمک می کند. بوپرنورفین گاهی اوقات برای کمک به مدیریت علائم ترک مواد افیونی به عنوان بخشی از یک برنامه سم زدایی بدون برچسب تجویز می شود. ممکن است به کاهش شدت علائم ترک اعتیاد کمک کند.
برنامه‌های سم‌زدایی عموماً برنامه‌های درمانی کوتاه‌مدت و بستری هستند که به افراد کمک می‌کنند مصرف مواد مخدر مانند مواد افیونی یا الکل را متوقف کنند.از سوی دیگر، درمان وابستگی به مواد افیونی، رویکردی طولانی‌مدت برای کاهش وابستگی به مواد افیونی است که بیشتر درمان‌ها به صورت سرپایی انجام می‌شود.

2-عوارض بوپرنورفین | کاهش درد

بوپرنورفین گاهی اوقات برای درمان درد بدون برچسب تجویز می شود. با این حال، این استفاده بحث برانگیز است، زیرا مشخص نیست که بوپرنورفین تا چه اندازه برای درمان درد موثر است یا خیر. بوپرنورفین ممکن است برای افرادی که هم درد مزمن دارند و هم وابستگی به مواد افیونی مفید باشد.  بوپرنورفین برای درد استفاده می شود. با این حال، مطالعات در مورد اینکه چقدر برای این منظور موثر است، نتایج متفاوتی داشته است. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه انواع قرص بوپرنورفین کلیک کنید.

3-درمان افسردگی

سوباکسون برای درمان افسردگی استفاده نمی شود. با این حال، بوپرنورفین، یکی از داروهای موجود در بوپرنورفین، گاهی اوقات برای درمان افسردگی و افسردگی مقاوم به درمان تجویز می شود. تحقیقات نشان می دهد که بوپرنورفین ممکن است خلق و خوی افراد مبتلا به افسردگی را بهبود بخشد.  
عوارض بوپرنورفین

عوارض بوپرنورفین

بوپرنورفین یکی از داروهایی است که برای کاهش علائم ترک استفاده می شود. این دارو نیز مانند بسیاری از داروهای دیگر عوارض ناخواسته ای بر جای می گذارد. برخی از این عوارض جانبی ممکن است ظرف چند روز یا چند هفته از بین بروند. اگر شدیدتر هستند یا از بین نمی روند. رایج ترین عوارض بوپرنورفین عبارتند از
 • سردرد،بدن درد، گرفتگی عضلات شکم، و ضربان قلب سریع
 • اضطراب، افسردگی
 • تعریق
 • یبوست و حالت تهوع
 • ضعف یا خستگی و کمر درد
 • قرمزی در دهان، سندرم سوزش دهان (احساس سوزش دهان یا زبان)
 • بی خوابی شبانه یا مشکلات خواب
عوارض جانبی جدی می تواند شامل واکنش آلرژیک شدید، سوء استفاده و وابستگی، مشکلات تنفسی، کما، مشکلات هورمونی (به ویژه نارسایی فوق کلیوی)، آسیب کبدی، علائم شدید ترک، مشکلات دندانی، مانند حفره، پوسیدگی دندان، یا عفونت باشد.عوارض جانبی جدی از بوپرنورفین رایج نیستند، اما ممکن است رخ دهند. اگر عوارض جانبی جدی داشتید فوراً با پزشک خود تماس بگیرید. اگر علائم شما تهدید کننده زندگی است یا اگر فکر می کنید در حال اورژانس پزشکی هستید با اوژانس تماس بگیرید. (همچنین درمورد ترک اعتیاد به ب2 بخوانید.)

1-واکنش آلرژیک شدید

واکنش های آلرژیک جدی از جمله آنافیلاکسی ممکن است در برخی از افرادی که بوپرنورفین مصرف می کنند رخ دهد. علائم یک واکنش آلرژیک می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • مشکل در تنفس
 • بثورات پوستی یا کهیر
 • تورم لب ها، زبان، گلو
اگر به این دارو واکنش آلرژیک دارید یا در حین مصرف سوباکسون جوش داشتید، با پزشک خود صحبت کنید. ممکن است به درمان دیگری نیاز داشته باشید. اگر علائم دیگری نیز دارید، مانند تورم صورت یا مشکل تنفسی، فورا با پزشک خود تماس بگیرید. این می تواند یک واکنش آلرژیک جدی باشد.

2-مشکلات تنفسی و کما، اختلالات هورمونی

مصرف دوزهای بالای سوباکسون می تواند باعث مشکلات شدید تنفسی، کما و مرگ شود.این اثرات در هنگام استفاده نادرست از بوپرنورفین بیشتر رخ می دهد. همچنین زمانی که سوباکسون همراه با داروهای دیگر مانند مواد افیونی، الکل یا بنزودیازپین ها مانند آتیوان، والیوم یا زاناکس استفاده می شود، احتمال بیشتری وجود دارد.مشکلات تنفسی نیز در افرادی که قبلاً مشکل تنفسی دارند، مانند بیماری انسداد مزمن ریه (COPD) بیشتر رخ می دهد. برخی از افرادی که مواد افیونی مانند سوباکسون را برای چند هفته مصرف می کنند، ممکن است سطح هورمون کورتیزول را کاهش دهند. به این حالت نارسایی آدرنال می گویند. علائم می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • حالت تهوع،استفراغ واسهال
 • از دست دادن اشتها
 • خستگی و ضعف
 • سرگیجه و فشار خون پایین
 • علائم افسردگی

3-آسیب کبدی

آسیب کبدی خفیف و شدید در افرادی که بوپرنورفین مصرف می کنند رخ داده است. در برخی موارد، این ممکن است به دلیل عفونت هپاتیت یا دلایل دیگر باشد. با این حال، در موارد دیگر، بوپرنورفین ممکن است علت بوده باشد.در طول درمان با سوباکسون، پزشک ممکن است آزمایش خون برای بررسی عملکرد کبد شما انجام دهد. اگر علائم آسیب کبدی دارید، ممکن است لازم باشد مصرف بوپرنورفین را قطع کنید. علائم آسیب کبدی می تواند شامل موارد زیر باشد:
 • درد شکم
 • خستگی
 • زرد شدن پوست یا سفیدی چشم

4-یبوست و سردرد یکی از عوارض بوپرنورفین

یبوست یکی از عوارض جانبی رایج بوپرنورفین است. در یک کارآزمایی بالینی، یبوست در حدود 12 درصد از افرادی که از آن مصرف می کردند، رخ داد. اگر این عارضه از بین نرفت یا شدید شد، با پزشک خود صحبت کنید. پزشک شما ممکن است درمان را برای تسکین و جلوگیری از یبوست توصیه کند. سردرد یکی از عوارض جانبی رایج بوپرنورفین است. در یک کارآزمایی بالینی، سردرد در حدود 36٪ از افرادی که این دارو مصرف می کردند، رخ داد. این عارضه جانبی ممکن است با ادامه مصرف دارو از بین برود. برای دریافت اطلاعات بیشتر در زمینه تست اعتیاد به ب2 کلیک کنید.
تغییرات وزن ناشی از بوپرنورفین

5-تغییرات وزن، ریزش مو و بیخوابی

افزایش یا کاهش وزن عوارض جانبی ای نیستند که در کارآزمایی های بالینی بوپرنورفین گزارش شده باشند. با این حال، برخی از افرادی که بوپرنورفین مصرف می کنند، افزایش وزن را گزارش کرده اند. مشخص نیست که آیا بوپرنورفین علت بوده است یا خیر. ریزش مو نیز یک عارضه جانبی نیست اما برخی از افرادی که از بوپرنورفین استفاده می کنند، ریزش مو را گزارش کرده اند. مشخص نیست که آیا این دارو علت بوده است یا خیر. همچنین درمورد آیا قرص ب2 باعث لاغری می شود بخوانید.
بی خوابی یا مشکلات خواب مانند به خواب نرفتن، از خواب پریدن و خواب بی کیفیت یکی از عوارض جانبی رایج بوپرنورفین است. در یک کارآزمایی بالینی، بی خوابی در حدود 14 درصد از افرادی که آن مصرف می کردند رخ داد. این عارضه جانبی ممکن است با ادامه مصرف دارو از بین برود. بوپرنورفین می تواند توانایی شما در رانندگی را مختل کند. اگر بعد از مصرف آن احساس سبکی سر یا خواب آلودگی کردید، رانندگی نکنید. همچنین از وسایل خطرناک استفاده نکنید.

6-تشدید علائم ترک

سوباکسون حاوی نالوکسان است. این دارو در بوپرنورفین برای کمک به جلوگیری از سوء استفاده از دارو گنجانده شده است. به دلیل این ماده، در صورت استفاده نادرست از بوپرنورفین، ممکن است علائم ترک شدید داشته باشید.نالوکسان یک آنتاگونیست اپیوئیدی است، به این معنی که اثرات داروهای مخدر را مسدود می کند. اگر به سایر مواد افیونی وابسته هستید و از بوپرنورفین برای تزریق استفاده می کنید، اثرات هر گونه مواد افیونی را در سیستم شما مسدود می کند. این می تواند منجر به علائم فوری ترک مواد افیونی هنگام درمان اعتیاد به موادمخدر شود.
استفاده از بوپرنورفین در گونه یا زیر زبان شما باعث این علائم شدید ترک نمی شود. این به این دلیل است که فیلم به اندازه کافی نالوکسان را در سیستم شما آزاد نمی کند.با این حال، استفاده از این شکل از دارو می‌تواند باعث علائم ترک شود، اگر آن را در حالی که هنوز سایر مواد افیونی در سیستم خود دارید مصرف کنید. به همین دلیل است که تنها پس از از بین رفتن اثرات مواد افیونی و شروع علائم ترک استفاده می شود.
سوباکسون فقط باید با مواد افیونی کوتاه اثر استفاده شود. این به این دلیل است که استفاده با مواد افیونی طولانی اثر باعث افزایش علائم ترک می شود. مواد افیونی کوتاه اثر عبارتند از هروئین، کدئین، مورفین و اکسی کدون. هنگامی که برای درمان القایی استفاده می شود، ساباکسون باید در زیر زبان شما به جای گونه شما استفاده شود. هنگامی که از قرص زیر زبانی سوباکسون در گونه خود استفاده می کنید، بدن شما نالوکسان بیشتری جذب می کند و علائم ترک احتمال بیشتری دارد.

7-وابستگی و اعتیاد از عوارض بوپرنورفین

سوباکسون دارای اثرات افیونی است و استفاده طولانی مدت می تواند منجر به وابستگی جسمی و روانی شود. وابستگی به سوباکسون می تواند باعث ولع مصرف مواد مخدر و رفتار جستجوی مواد مخدر شود که ممکن است منجر به سوء مصرف شود. سوء استفاده به مصرف دارو به روشی غیر تجویزی، مانند مصرف بیش از حد آن اشاره دارد. استفاده نادرست از آن می تواند باعث مصرف بیش از حد و عوارض جانبی خطرناک از جمله مرگ شود. این امر به ویژه در صورتی صادق است که سوباکسون همراه با سایر مواد افیونی، الکل، بنزودیازپین ها (مانند آتیوان، والیوم یا زاناکس) یا سایر داروها استفاده شود.
اگر از نظر جسمی به سوباکسون وابسته هستید و به طور ناگهانی مصرف آن را قطع می کنید، ممکن است علائم خفیف ترک مانند حالت تهوع، سردرد و دردهای عضلانی داشته باشید. این علائم را می توان با کاهش آهسته دوز دارو قبل از قطع کامل آن اجتناب کرد.

8-عوارض بوپرنورفین | اوردوز

مصرف بیش از حد این دارو می تواند خطر عوارض جانبی شدید را افزایش دهد.علائم مصرف بیش از حد شامل سردرد،حالت تهوع،استفراغ،اسهال،درد یا ناراحتی شکم،اضطراب،تعریق و لرز است. همچنین ضعف یا خستگی ناگهانی،  سرگیجه شدید، کاهش حس لمس و سوزش دهان می تواند از نشانه های مصرف بیش از حد باشد. درصورتی که مشکل در تنفس داشته باشید ممکن است منجر به کما و مرگ شود. برای دریافت خدمات مشاوره روانشناسی کلیک کنید.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*