ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

عوارض سیگار کشیدن | مضرات سیگار بر پوست و سایر اندام ها


خوشحال می شویم برای دیدن ویدیوهای مرتبط با عوارض سیگار کشیدن پیج اینستاگرام دکتر فرزاد طباطبایی را دنبال کنید.


برخی با وجود آگاهی از عوارض سیگار کشیدن همچنان قادر به کنار گذاشتن آن نیستند. مصرف سیگار و عوارض ناشی از آن یکی از مشکلات عمده نسل حاضر است. بررسی‌ها نشان می‌دهد که مصرف دخانیات به ویژه سیگار خطر مرگ زودرس را چند برابر کرده و یکی از عوامل اصلی در ایجاد بسیاری از بیماری‌های مزمن و کشنده مانند بیماری‌های قلبی-عروقی، سرطان‌های ریه، دهان و... شناخته شده است. از طرف دیگر سیگار کشیدن نه تنها بر خود فرد، که اطرافیان او را نیز تحت تاثیر قرار می‌دهد. اما واقعا چطور چنین ماده اعتیادآوری نسبت به سایر مواد رواج و محبوبیت دارد؟ چرا افراد به راحتی تن به اعتیاد این ماده دخانی می دهند؟ برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره ترک اعتیاد کلیک کنید.

تماس با مشاور

عوارض سیگار

در مجموع مصرف سیگار مانند سایر مواد دخانی، انواع مواد مخدر و روان‌گردان آسیب‌های زیادی را برای فرد مصرف کننده به وجود می‌آورد که در ادامه به این موارد اشاره می‌شود:

اینفوگرافیک عوارض سیگار کشیدن

 اینفوگرافیک عوارض سیگار کشیدن

1. عوارض سیگار کشیدن برای قلب

یکی از مشکلات اولیه‌ و اساسی افرادی که گرایش به سیگار دارند،به وجود می‌آید مشکلات مربوط به قلب می‌باشد که به طور خلاصه می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_تشدید تصلب شرایین (تنگ شدن عروق)

_کاهش کلسترول HDL یا کلسترول خوب بدن

_افزایش فشار خون

_کاهش خون‌رسانی

_کاهش اکسیژن خون

طبق تحقیقات افرادی که حتی فقط در معرض دود سیگار قرار می گیرند سیگاری های دسته دوم محسوب می شوند و برخی عارضه ها را خواهند داشت. بنابراین فرد سیگاری احتمال خطر قلبی عروقی را علاوه بر خود برای اطرافیان هم به وجود می آورد. پیشنهاد می کنیم مقاله تاثیر دود سیگار بر نوزاد را مطالعه فرمایید.

2. عوارض سیگار کشیدن برای معده

بعد از مشکلات مربوط به قلب می‌توان گفت یکی دیگر از عوارض جدی سیگار مشکلات مربوط به معده است. تحقیقات نشان می دهد که سیگار باعث افزایش اسید معده و کاهش بی کربنات می شود. زخم اثنی عشر از رایج ترین مشکلات معده در افراد سیگاری است. سیگار با تاثیرش بر دستگاه گوارش اثرات داروهای زخم معده را هم کاهش می دهد. به طوری که افراد سیگاری به احتمال بیش‌تری به سرطان معده یا زخم معده دچار می‌شوند. بیماری کرون، مشکلات کبد و کیسه صفرا نیز از دیگر عارضه های سیگار هستند. مضرات جسمانی سیگار بی پایان است و بهترین راه درمان این معضل، تــــرک سیگار است.

3. عوارض سیگار کشیدن برای سلامت روان

مصرف سیگار حتی می‌تواند بر سلامت روان افراد مصرف کننده نیز تاثیر منفی بگذارد. این شرایط به صورتی است که هر قدر بیشتر سیگار مصرف کنید، به احتمال بیشتری به مشکلات زیر برایتان به وجود می‌آید:

_اقدام به خودکشی و افکار خودکشی از عوارض سیگار کشیدن

_تبدیل پریشانی‌های روانی به یک اختلال روانی مانند افسردگی، اضطراب و...

_مصرف الکل و انواع مواد توهم زا

هر یک از این مسائل به تنهایی می‌تواند سلامت روان فرد را به خطر بیاندازد و مصرف سیگار به همراه هر یک از این عوامل شرایط را برای فرد بسیار بدتر خواهد کرد. به طور کلی باید گفت اگر فردی مشکل سلامت روان دارد و همچنان سیگار هم مصرف می‌کند به احتمال بیشتری در معرض مشکلات روانی و جسمانی دیگر قرار می‌گیرد. اثرات روانی مصرف سیگار به حدی است که احتمال افسردگی پس از ترک سیگار برای بسیاری از افراد وجود دارد. به همین دلیل پیشنهاد می‌کنیم که حتما از یک متخصص سلامت روان مانند روانشناس باتجربه در این زمینه کمک بگیرید.

4. سایر عوارض مصرف سیگار

به طور کلی علاوه بر مشکلات تنفسی، ریوی و قلبی، رایج‌ترین مشکلی که برای مردان به وجود می‌آید کاهش قوای جنسی و در بدترین حالت ناتوانی جنسی است. همچنین زنان ممکن است به دلیل سیگار کشیدن در بارداری مشکلاتی را تجربه کنند و حتی نوزادی ناسالم و کم وزن به دنیا بیاورند.

نکته دیگر این است که بسیاری از افراد فکر می‌کنند عوارض سیگار کشیدن تنها برای خود فرد مصرف کننده است اما باید توجه کرد که دود سیگار حتی برای افراد غیر سیگاری بسیار آسیب رسان است. در نتیجه اگر فرد سیگاری نیستید و نگران عوارض سیگار هستید تا جایی که امکان دارد در محیط‌هایی که دود سیگار وجود دارد وارد نشوید.

همچنین ضعیف شدن استخوان هم یکی دیگر از عوارض مصرف سیگار است. در ارتباط با این مسئله زنان باید بیشتر مراقب خود باشند زیرا امکان احتمال ابتلا به پوکی استخوان در زنان نسبت به مردان بسیار بیشتر است.  
سیگار مهم ترین اثرش بر مغز و ضریب هوشی فرد است که مهم ترین موانع ترک سیگار را ایجاد می نماید. کسی که سیگار می کشد به تدریج قوه قضاوت و حافظه او تحت تاثیر قرار می گیرد. سیگار ابتدا بر گیرنده های استیل کولین و دوپامین اثر می گذارد و باعث احساس لذت و سرخوشی می شود. اما در بلند مدت مغز را مقاوم می کند و فرد باید تعداد دفعات سیگار کشیدن را بالا ببرد تا به همان احساس برسد. سیگار هم چنین مسیرهای پاداش مغز را هم فعال می کند که منجر به تقویت می شود. مصرف سیگار دربلندمدت پارگی رگ های مغز و سکته یا حتی مرگ مغزی هم ایجاد می کند. 
سیگار پوست بدن را تحت تاثیر قرار می دهد و به مرور باعث کدر و پیر و چروک شدن پوست می گردد. بنا به همین عوارض، پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار بسیار ضروری است تا بدن ریکاوری و تقویت شود.

از دیگر عوارض سیگار کشیدن در دوزهای بالا و مصرف مداوم می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_احساس ضعف

_سردرگمی

_تشنج

_ایست تنفسی

_مشکلات مربوط به تولید مثل و باروری

_کاهش اسپرم در مردان

_سرطان پروستات و سرطان رحم

_سرطان فک و دهان از عوارض سیگار کشیدن

متاسفانه امروزه ارتباط سیگار و اعتیاد به مواد مخدر، امری ثابت شده است که از جمله عوارض آن نباید از نظر دور داشت. همچنین در دوزهای مصرف پایین می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

_افزایش تحریک پذیری

_افزایش فشار خون

_تنفس بد بو

_کاهش اشتها

_سرگیجه و سردرد

_تهوع

چند نمونه از شیوه های سم زدایی 

سم زدایی بدن از اثرات نیکوتین و سایر مواد شیمیایی مضر در سیگار با ترک سیگار شروع می شود. می توانید با استفاده از تکه های نیکوتین، آدامس نیکوتین یا سیگارهای الکترونیکی به تدریج سیگار را ترک کنید. پس از ترک رسمی، نکاتی را باید رعایت کنید.

  • رژیم غذایی سرشار از آنتی اکسیدان به همراه ورزش منظم

مطالعات نشان داده است که خوردن میوه ها و سبزیجات بیشتر، به ویژه سبزیجات سبز رنگ می تواند ریه های شما را در برابر برخی آسیب های ناشی از سیگار کشیدن و آلودگی هوا محافظت کند. خوردن میوه ها و سبزیجات غنی از پلی فنول (قرمز، نارنجی، سبز، زرد) و مصرف مکمل های ویتامین C نیز ممکن است مفید باشد.
تمرینات جسمانی، گردش خون و بازسازی سلول ها را بهبود می بخشد و باعث آزاد شدن سموم از بدن از طریق عرق می شود. همچنین ورزش می تواند ظرفیت ریه شما را افزایش دهد که احتمالاً هنگام سیگار کشیدن کاهش یافته است.

  • دوری از دود سیگار و آلودگی هوا برای پاکسازی بدن بعد از ترک سیگار

حتی پس از ترک سیگار، دوری از دود سیگار بسیار مهم است. دودی که از انتهای سیگار یا دهان کسی خارج می شود حاوی صدها ماده شیمیایی سمی است که می تواند منجر به سرطان یا سایر بیماری های جدی پزشکی شود.
از آلودگی های مضر در داخل و خارج خانه دوری کنید. می توانید شاخص کیفیت هوای محلی را با استفاده از یک ابزار آنلاین بررسی کنید. سعی کنید اگر شاخص الودگی بالا است در خانه بمانید. این نشان می دهد که آلودگی بیشتری در هوا وجود دارد که می تواند برای سلامتی شما مضر باشد. برای بهبود کیفیت هوا در محیط داخلی مرتباً تمیزکاری کنید. جاروبرقی بکشید و از محصولات طبیعی و بدون عطر استفاده کنید و از اسپری های آئروسل اجتناب کنید.

  • نوشیدن آب کافی

آب می تواند به دفع سموم و مواد شیمیایی از بدن کمک کند. بسته به مدت زمان اعتیاد به سیگار، ممکن است زمان طولانی تری لازم باشد. سعی کنید روزانه ۶ تا ۱۲ فنجان آب بنوشید. این همچنین می تواند به افزایش سطح انرژی شما کمک کند که در فرایند سم زدایی بسیار مهم است. به خصوص اگر از سیگار برای هوشیار ماندن استفاده می کرده اید.

مرکز مشاوره حامی هنر زندگی با متخصصان مجرب خود می تواند راهگشای کسانی باشد که در بند اعتیاد به سیگار گرفتار شده اند. با انواع خدمات مشاوره ای حضوری و تلفنی می توانید با این مرکز تماس حاصل فرموده و از جلسات مشاوره ای بهره مند شوید. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه مشاوره تلفنی کلیک کنید.

سوالات متداول

_آیا مصرف سیگار میزان ابتلا به بیماری‌های قلبی را افزایش می‌دهد؟

به طور کلی باید گفت وقتی فردی سیگار می‌کشد، سم‌های موجود در سیگار وارد بدن فرد شده و منجر به لخته شدن خون در بدن می‌شوند در نتیجه فشار خون و ضربان قلب افزایش پیدا می‌کند. این مسئله باعث می‌شود تا شریان‌های قلب باریک‌تر شوند و مقدار اکسیژن خون کاهش پیدا کند که در نتیجه منجر به سکته قلبی می‌شود.

_آیا سیگار کشیدن پوست را پیر می‌کند؟

تحقیقات در این زمینه نشان داده‌اند که به طور میانگین افراد سیگاری 15 تا 20 سال زودتر از سایر افراد پیر می‌شوند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*