ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7
ما از ساعت 9:00 الی 19:00 در خدمت شما عزیزان هستیم!
جردن- خیابان 33 پلاک 50 واحد 7

نشانه های آدم دروغگو | ۸ علامت ویژه پینوکیو!

زبان بدن و نشانه های آدم دروغگو آنقدر شناخته شده اند که به فرهنگ عامه نیز راه پیدا کرده است؛ مثلاً اینکه پینوکیو موقع دروغ گفتن دماغش دراز می‌شد و رسوای عالم بود! یا اینکه مردم می‌گویند «از چشات معلومه داری دروغ میگی!» اگر شخصی به شما دروغ بگوید آیا می‌توانید دروغ او را تشخیص دهید؟ یا گمان می‌کنید که حرف های وی درست است و به او اعتماد می‌کنید؟ اهمیت صداقت در زندگی به قدری است که تمام افراد جامعه سعی در شناسایی افراد دروغگو دارند. براساس تحقیقات انسان‌ها به صورت غریزی و ذاتی می‌توانند دروغ افراد را تشخیص دهند، ولی گاهی ممکن است نیروی خود آگاه شما در تشخیص دروغ دیگران اشتباه کند. افراد دروغگو دارای ویژگی‌هایی هستند که با شناخت آن‌ها می‌توان دروغگویی این افراد را تشخیص داد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه اهمیت صداقت در زندگی کلیک کنید.

تماس با مشاور

دروغ گویی و همه گیری آن

همه انسان ها توانایی دروغ گفتن را دارند و بسیاری از افراد این کار را می‌کنند. مطالعات متعدد نشان داده‌اند که به‌طور متوسط، آمریکایی‌ها یک یا دو دروغ در روز می‌گویند. خوشبختانه، کارشناسان می گویند راه هایی برای تشخیص نشانه های دروغگویی وجود دارد. تریسی براون، کارشناس زبان بدن و نویسنده کتاب چگونه دروغ ها، کلاهبرداری ها و سرقت هویت را تشخیص دهیم می گوید برای شناسایی یک دروغ، ابتدا باید مبنایی برای نحوه رفتار یک فرد در هنگام صادق بودن داشته باشید. به عنوان مثال، تماشا کنید که چگونه کسی به یک سوال اساسی مانند اهل کجا هستید؟ حرکت چشمان به کدام جهت می رود؟ تن صدای آن ها چگونه می شود؟ هنگامی که آن خط پایه را مشخص کردید، به دنبال تغییرات در رفتار در چهار دسته مختلف باشید: حرکات بدن، حالات چهره، لحن صدا و محتوای گفتار. این ها کدهای ارتباطی هستند. با این حال، نشانه‌ها مطلق نیستند و می توانند تفاوت داشته باشند.

در جامعه مراقبت های بهداشتی و قطعاً در حوزه سلامت روان، بحث هایی در مورد نکات قابل اعتماد زبان بدن وجود دارد که می تواند نشان دهد کسی دروغ می گوید. ادراک خود ما می تواند توانایی ما در تفسیر صحیح علائم را مختل کند. تفسیر دقیق کسی از طریق زبان بدنش می‌تواند دشوار باشد، زیرا ممکن است شخصی به دلایل زیادی احساس تنش کند یا ناراحت به نظر برسد. به عنوان مثال، تصور اجتناب از تماس چشمی آسان است، زیرا اغلب مواقع چنین رفتاری با دروغگویی همراه می شود. این علائم به دلایل مختلف از احساس اضطراب اجتماعی گرفته تا بی‌حوصلگی و شرم متغیر است زیرا می‌دانید دروغ می‌گویید. ما همیشه آنقدر که تصور می کنیم در خواندن رفتار و ذهن دیگران ماهر نیستیم. با این حال، سیگنال‌هایی وجود دارد که متخصصان زبان بدن تأیید شده پیشنهاد می‌کنند که مراقب آن‌ها باشید.

نشانه های آدم دروغگو چیست؟

دانستن نشانه های آدم دروغگو باعث می‌شود به فهم علت دروغ‌گویی و شناسایی آن نزدیک شوید. دروغگوهای قهار گمان می‌کنند همیشه می‌توانند با دروغ‌های خود دیگران را فریب دهند اما زبان بدن آن‌ها همه چیز را آشکار کرده و دروغ‌های آنان را برملا می‌کند. برای تشخیص دروغ یک فرد، ابتدا باید ویژگی افراد را در حالت عادی بررسی کرده و سپس برای تشخیص راست گویی یا دروغگویی وی، به زبان بدن و رفتارهای فرد توجه کنید. همچنین کسی که دروغ می‌گوید ناخودآگاه علائمی از خود بروز می‌دهد که به کمک آن‌ها می‌توان به دروغ افراد پی برد. در اینجا به هشت مورد از نشانه های آدم دروغگو اشاره می‌کنیم:

1. از نشانه های آدم دروغگو اشاره بیش از حد با انگشت

 افراد در حین دروغ گفتن تمایل دارند تا اوضاع را به نفع خود و به ضرر دیگران تمام کنند به همین دلیل حالت تدافعی به خود گرفته و بیش از حد با انگشت به سمت شما یا دیگران اشاره می‌کنند، همچنین دست به سینه شدن نیز یکی از حالت‌های تدافعی بدن است و افرادی که سعی دارند صحبت‌هایشان باور پذیرتر شود از این حرکت استفاده می‌کنند. برای آگاهی بیشتر از علت دروغ گویی کلیک کنید.

2. زبان چشمها | نگاهی سرد، خیره و بدون پلک زدن

افراد دروغگو سعی می‌کنند از تماس چشمی خود داری کنند، اما ممکن است گاهی برای فریب دادن، بیشتر از حد معمول به شما خیره شده و پلک نزنند که این کار دروغگویی او را برملا می‌کند زیرا افرادی که دروغ نمی‎گویند به پیرامون نگاه کرده و به طور عادی پلک می‌زنند، اما دروغ گوها نگاهی سرد و خیره غیر معمول دارند و به صورت عادی پلک نمی‌زنند.

3. به سختی حرف می‌زنند و لبخندی تصنعی دارند

سیستم عصبی افرادی که دروغ می‌گویند به دلیل استرس، ترشح بزاق را کاهش داده و باعث می‌شود مخاط دهان خشک شود؛ به همین دلیل صحبت کردن برای اینگونه افراد سخت می‌شود. همچنین ممکن است علائمی مثل گاز گرفتن لب و فشردن لب‌ها نیز نشانهٔ دروغگویی افراد باشد. افرادی که سرفهٔ بیش از حد می‌کنند نیز تمایل به پنهان کردن حقیقت دارند و سعی می‌کنند از طریق سرفه کردن این کار را انجام دهند.

یکی دیگر از نشانه های آدم دروغگو لبخند تصنعی آن‌هاست، اینگونه افراد لبخند می‌زنند اما چشمانشان تغییری نمی‌کند و شادی را انتقال نمی‌دهند.

4. نشانه های آدم دروغگو | جا به جایی پاها و شانه بالا انداختن

تکان دادن و جا به جایی پاها نشانه  استرس و اضطراب است و اگر فردی دروغ می‌گوید نا خود آگاه استرس گرفته و بی قراری می‌کند و تمایل به دوری از این موقعیت دارد. بنابراین می‌توانید به پاهای او نگاه کرده و متوجه دروغگویی او شوید. این راه یکی از بهترین نشانه هاب آدم دروغگو است. 

همچنین اگر فردی شانه‌های خود را به مقدار کمی بالا می‌اندازد قصد کتمان و انکار موضوعی را دارد زیرا شانه بالا انداختن حرکتی غیر ارادی است که فرد حین دروغ گفتن انجام می‌دهد. 

5. گذاشتن دست روی دهان و لمس بیش از حد اعضای صورت

از نشانه های آدم دروغگو لمس کردن بیش از حد اعضای بدن و صورت است. افرادی که دست خود یا وسیله‌ای مثل کاغذ و خودکار را بر روی دهانشان می‌گذارند در حقیقت تمایل ندارند دربارهٔ مسئله‌ای صحبت کنند و این کار نشان می‌دهد که از گفتن حقیقت دوری می‌کنند و اگر شخصی این کار را انجام داد یعنی احتمال دارد دربارهٔ مسئله‌ای دروغ بگوید.

همچنین افراد دروغ گو ممکن است به صورت ناخودآگاه اجزای صورت خود مثل چانه و بینی را بیش از حد لمس کنند که می‌تواند نشان دهندهٔ دروغ فرد باشد. برای کسب اطلاعات در زمینه خودشناسی کلیک کنید.

6. زبان بدن افراد دروغگو | تکرار کلمات و عبارات

اگر شخصی به مراتب روی مسئله‌ای تاکید کرده و آن را تکرار می‌کند یعنی تمایل دارد تا شما را نسبت به مسئله‌ای متقاعد کرده و دروغ خود را توجیه کند، همچنین با این کار فرصتی برای خود بدست می‌آورد تا به دروغ خود ادامه دهد و کار نادرستش را توجیه کند.

7. حرکت نکردن و ثابت ماندن و تعریق بیش از حد

اشخاصی که دروغ می‌گویند علاوه بر تکان خوردن زیاد، ممکن است هیچ حرکتی نکنند و در جای خود ثابت بمانند و اگر فردی این علامت را داشت می‌توان احتمال داد که دربارهٔ مسئله‌ای صادق نیست و دروغ می‌گوید.

همچنین افراد دروغگو ناخودآگاه استرس می‌گیرند و باعث می‌شود دمای بدن آن‌ها بالا رفته و تعریق کنند.

8. نشانه های آدم دروغگو | تغییر حالت سریع سر

هنگامی که از شخصی سوالی پرسیده شود، اگر وی در آن موقعیت سر خود را سریعا حرکت داد احتمال دروغ گفتن او وجود دارد. در بیشتر مواقع سر دروغ گو به عقب رفته، خم شده یا به یک طرف متمایل می‌شود. این حالت وقتی رخ می‌دهد که شخص پاسخ را به دروغ جواب می‌دهد. 

  

نحوهٔ برخورد با آدم دروغگو

ممکن است در موقعیت‌های مختلف متوجه نشانه های آدم دروغگو بشوید ولی مطمئن نیستید که دروغ وی را برملا کنید یا این که این مسئله را نادیده گرفته و از آن بگذرید. راهکار درست این است که دروغ شخص را برملا نکنید زیرا باعث می‌شود شخص در دروغ‌های بعدی وقیح‌تر شود. شخصی که دروغ می‌گوید خودش را در باتلاق عمیق‌تری فرو می‌کند. هنگام دروغ گفتن بهتر است کاری کنید تا راه بازگشت داشته باشد و ممکن است خودش متوجه دروغ‌هایش شود و دیگر ادامه ندهد. برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه نحوه برخورد با آدم دروغگو کلیک کنید. 

نشانه های آدم دروغگو | سخن آخر

تشخیص نشانه های آدم دروغگو در زندگی بسیار مهم است چراکه این افراد می‌توانند با دروغ‌های مداوم خود زندگی را برای اطرافیان‌شان سخت کنند. اما از طرف دیگر در برخورد با افراد دروغگو نیز باید اصولی را رعایت کرد چراکه به هر حال آنان نیز در روابط و موقعیت‌های اجتماعی شما سهیم هستند و برخورد اشتباه می‌تواند عواقب سنگینی برای روابط عاطفی و شغلی‌تان به همراه داشته باشد. به همین دلیل ضروری است که از خدمات مشاوره روانشناسی بهره‌مند شوید تا نحوه برخورد با افراد دروغگو را به شما آموزش دهند. متخصصان مرکز مشاوره حامی هنر زندگی در خدمتتان هستند تا در این زمینه شما را یاری کنند.

دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های مورد نیاز نشانه گذاری شده اند*